JAARVERSLAG AHOLD ELKE KEER WEER KLEIN WONDER «ge pagina 16 Flitsen REKENING „Feitelijk is het een wonder dat een boek met zoveel gegevens die zo Iaat op tafel komen, zo goed in elkaar steekt." Dat zeggen mr. B. Romkes, hoofd Public Relations en E. Jonker, hoofd Vormgeving bij Ahead Advertising, als ze het hebben over de jaarlijkse 'bevalling', het Ahold- jaarverslag rsias^ In maart bezorgt het jaarverslag hen en de medewerkers van het Directoraat Admini stratie Ahold lange en drukke dagen. Zo druk, dat laatstge noemde medewerkers zelfs niet aanwezig konden zijn bij het ge sprek met Flitsen. Wei nig mensen weten in wat voor heksenketel de laatste hand wordt gelegd aan het jaarverslag. Talloze za ken moeten op het laatste moment nog worden geregeld of ge corrigeerd om het jaarverslag - hét visite kaartje van de onder neming - op tijd en foutloos bij de druk ker te krijgen. Opvallend eigenlijk; wei nig zaken zijn zo regelma tig en voorspelbaar als het Ahold-jaarverslag, en vragen toch zoveel im provisatievermogen. Sinds 1948 verschijnt jaarlijks het verslag dat aandeelhouders, banken, pers en andere geïnteres seerden op de hoogte brengt van het reilen en zeilen van Albert Heijn, nu Ahold, in het voorbije jaar. De 39e editie staat voor de deur, en op nieuw is het een hele be valling, zegt de heer Romkes. Zijn bureau ligt bezaaid met paperassen, zetproeven en illustra ties. Hij is - dit jaar voor het eerst - eindverant woordelijk voor de in houd van het verslag. De heer Jonker staat hem bij voor de vormgevingskan- ten. Voordat beiden de laatste punten op de i zet ten, hebben tal van Ahold-medewerkers en externe adviseurs zich met het werkstuk bezig gehouden. Het maken van een jaarverslag duurt in feite het hele jaar. In dit geval is in juni 1986 de Jaarverslagcommissie al bijeen gekomen om het toen net uitgebrachte jaarverslag over 1985 te bespreken. In die com missie zitten enkele le den en de secretaris van de Raad van Bestuur, de directeur Administratie, een externe financiële PR-adviseur en de heren Romkes en Jonker. De commissieleden spuien eventuele kritiek en zet ten wensen en ideeën voor het nieuwe verslag op een rijtje. Als de uit gangspunten vaststaan, begint de planning. De .tekst wordt al in een vroeg stadium voorbe reid, zodat die snel klaar is als het jaar voorbij is. Dan ontstaat ook eigen lijk de echte drukte. Dat begon deze keer al met het bericht dat de fo tograaf die foto's zou ma ken voor de Amerikaanse versie van het Ahold- jaarverslag, dat ook door 'Zaandam' wordt ver zorgd, tussen Kerst en Nieuwjaar in de bergen ergens in de VS was inge sneeuwd. Maar ook dat probleem kon worden opgelost. Gaandeweg ko men alle elementen voor het verslag bij elkaar. Het jaarverslag bestaat in feite uit twee delen: een tekst gedeelte met informatie over de gang van zaken bij Ahold en de werk maatschappijen, en een cijfer-deel, de jaarreke ning. De ruwe tekst, van allerlei kanten aangele verd, wordt op een com puterschijf (floppy disk) opgeslagen. Met behulp daarvan kan de drukker de tekst zetten. In februa ri komen de ontwerpers, die het uiterlijk van het verslag bepalen, en gaan met zetsel, foto's en gra fiekjes in de slag tot het gehele jaarverslag een goed ogend en overzich telijk geheel is geworden. Dan, dit jaar op 5 maart, komen de definitieve cij fers vrij. Ook die gaan naar de drukker. Herhaal delijk controleren allerlei mensen of de cijfers en tekst wel correct zijn. „Want het moet perfect zijn", zegt de heer Jon ker. Als alles tot op de laatste komma is bekeken en goedgekeurd, kan de drukker echt aan de slag. Het drukken begon dit jaar op 20 maart en het bundelen van de achtdui zend exemplaren - na tus sentijdse controles - een week later. Dinsdag 7 april krijgt Ahold de eer ste honderd exemplaren van het jaarverslag 1986, die onder embargo naar de pers worden gestuurd. Op 10 april ontvangen de overige belangstellenden het verslag. In bijna 40 jaar jaarver- slaggeving is het karakter van het verslag bij Ahold danig veranderd. Was de eerste uitgave, over het boekjaar 1948, nog een dun en wat schamel ogend drukwerkje met in hoofdzaak financiële ge gevens - waar de goedwil lende drukker zelf nog ter verluchtiging een fo tootje voorop had gezet - de laatste jaren verschijnt er een 64 pagina's dik, zeer informatief, in full colour uitgevoerd ver slag. „We staan bekend om onze uitgebreide toe lichting", zegt de heer Romkes. Dat dit positief wordt gewaardeerd bleek enige jaren geleden toen Ahold de prijs voor het beste Nederlandse jaarverslag kreeg. Toch was het verslag de afgelo pen jaren, naar de me ning van de Jaarverslag commissie, eigenlijk iets té uitgebreid. Het moet immers ook vlot kunnen worden gelezen. Daarom is er dit jaar naar ge streefd de tekst zo com pact mogelijk te houden zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de informatie ve waarde. Dat is gelukt, vindt de heer Romkes. Doordat de tekst korter werd, kon bovendien een groter lettertype worden gebruikt, zegt de heer Jonker. Dat leest pretti ger. „De vorm moet de inhoud ondersteunen", vindt hij. Hoewel com pacter geschreven, lijkt het nieuwe jaarverslag in grote lijnen op dat van vorig jaar. De heer Jon ker: „Dat onze jaarversla gen niet al teveel van el kaar afwijken, komt door dat we er een zekere op bouw in willen houden. Ingrijpende wijzigingen ineens en een revolutio naire vormgeving passen niet bij het imago van Ahold. Je moet met beide benen op de grond blij ven staan." Aan het honderd-jarig be staan in 1987 kon natuur lijk niet worden voorbij gegaan. Daarom wordt een speciale bijlage van acht pagina's met histori sche en meer recente fo to's bij het verslag 1986 gevoegd, die in het kort verslag doen van de Ahold-geschiedenis.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 16