'A Etos wil In 1988 naar Palma de Mallorca Snelle groei stelt Distributie voor capaciteitsproblemen tXy.v KENGETALLEN Etos Distributie Studie naar vierde Albert Heijn DC KENGETALLEN Distributie 6V.V. IOQ Yoor Etos was 1986 het beste jaar uit haar his torie. De toch al niet laag gestelde prognose werd ruimschoots overtroffen en op de aan het eind van het jaar gehouden perso- neelsdag nodigde di recteur Jeroen Hunfeld iedereen uit maar eens flink voor elkaar te ap- plaudiseren. Toen dat vrolijke moment voor bij was, diende de kille nuchterheid zich on middellijk weer aan: hoe nu verder in 1987? Ook met de positieve behandeling van die vraag heeft men bij Etos geen moeite: „We gaan in 1988 naar Mal lorca." Die reisbestemming behoeft uitleg. Etos vaart in 1987 12'/2 jaar onder de Ahold- vlag. Als de resultaten in dit jubileumjaar de prognose halen of overtreffen, maakt de hele club (ca. 900 men- sen)..een trip van drie dagen naar Palma de Mallorca. Volgens directeur Hunfeld kunnen de koffers alvast worden klaargezet. „Het suc ces varrt.-986 kwam natuur lijk niet uit de lucht vallen. In 1984 hebben we onze be leidslijn omgebogen. De dis countformule maakte plaats voor een breder assortiment met daarin vooraanstaande kosmetica-merken. Boven dien kreeg -de vakkundige begeleiding van de klant aan dacht. zodat we onze wens- formule 'Etos, het vriendelij ke verschil' konden waarma ken." De invoering van de Beauty Case bleek een suc ces. Eind '86 waren er al 45 filialen volgens dit nieuwe winkeltype omgebouwd en voor 1987 staan nog een kleine 30 van dergelijke ope raties op het programma. En dat betekent niet, dat de 'normale' Etos uit beeld ver dwijnt. Hunfeld: „Zover is het nog niet; een aantal daar van draait immers zeer naar wens." Nieuwe fenomenen binnen Etos zijn de kapsalon en de apotheek. In ruimten boven drie filialen zijn of komen kapsalons en in 1987 wordt bekeken of dit experiment naar wens verloopt. Verder werd besloten een combina tie aan te gaan met apothe kers. In 1987 gaat de eerste winkel van dit type aan de Helmholtzstraat in Amster dam open, terwijl ook in an- Aantal vestigingen 105 9 Omzet: 146 milj. Aantal medewer kers: 852 11,3% mannen 88,7% vrouwen 63,0% part-timers Gemiddelde leeftijd: 25,9 Gemiddeld aantal dienstjaren: 3: dere plaatsen onderhande lingen plaats vinden. Etos sloot vorig jaar filialen in Emmen, Waalwijk en Veldhoven, maar opende za ken in Amsterdam-Noord, Huizen, Nijmegen, Eindho- ven-Woensel, Roermond, Amersfoort en Harderwijk. Voor 1987 staat de opening van nog eens 10 vestigingen op het programma. De 'huismerken' zijn bij Etos een belangrijke plaats gaan innemen. Tot nu toe zijn het er ca. 100 en dat betekent, dat iedere 2'/2 seconden zo'n eigen merk over de toon bank gaat. Op basis van dit succes zal in 1987 het aantal worden vergroot en wordt op een omzetstijging in deze sector van 25% gerekend. Opmerkelijk is ook de keus voor de uitbreiding in kos- metica en bijoux die ten kos te gaat van artikelen in de huishoudelijk sector. In de successtory van Etos past ook het Beauty Case Ma- gazine. Dit blad blijkt veel aandacht te krijgen van het winkelend publiek. Daarom is besloten de oplage te ver groten tot 1,5 miljoen en de uitgave van 6 op 8 keer per jaar te brengen. Om te kunnen vaststellen hoe Etos 'scoort' is een tele fonische enquête onder dui zend mensen, wonend in de buurt van een filiaal, gehou den. Daaruit viel op te ma ken dat winkelinrichting en vriendelijk personeel wor den gewaardeerd, terwijl jongeren tevreden zijn met het aanbod in kosmetica. Voor 1987 staat een vervolg onderzoek op stapel. Om de toegenomen bedrij vigheid ook administratief te kunnen verwerken, is vorig jaar het Legris-systeem in ge bruik genomen. Ook perso nal computers en andere vormen van automatisering deden hun intrede. De groei van de omzet heeft zich bij Distributie ook in 1986 gestaag voortgezet. Procentueel ge zien groeit Distributie zelfs sneller dan Albert Heijn. Deze toeneming van de omzet is in 1986 met name veroorzaakt door een verdere concen tratie van leveringen via de DC's. Anders gezegd: steeds minder artikelen worden rechtstreeks door leveranciers aan de filialen geleverd. De op zich voorspoedige ontwikkeling van Distributie zorgt ook voor knelpunten. Niet alleen het volume stijgt namelijk maar ook het aantal artikelen. Dit heeft Distribu tie vorig jaar in capaciteits problemen gebracht. De DC's bleken te klein om alle artikelen kwijt te kunnen. Dit is vooralsnog opgelost door een aantal dependan ces te openen, zoals een koelcel in Meppel en een op slagruimte in Amsterdam voor actie-artikelen. Deze capaciteitsproblemen moe ten binnen enkele jaren wor den opgelost door het ope nen van een vierde distribu tiecentrum voor Albert Heijn. In 1986 werd gestart met een studie naar de plaats waar dit nieuwe distributie centrum moet komen. Ook op kortere termijn wordt er aan oplossingen voor de ca- Aantal vestigingen: 4 Aantal medewer kers: 1.478 93,8% mannen 6,2% vrouwen 15,1% part-timers Gemiddelde leeftijd: 34,0 Gemiddeld aantal dienstjaren: 7,4 aantal j paciteitsproblemen gewerkt. Onlangs heeft de distributie- organisatie de Raad van Be stuur voorgesteld om DC Zwolle te vergroten en de gekoelde opslagruimte van zowel Zwolle als Tilburg uit te breiden. Als deze maatre gelen onvoldoende blijken zullen ook in Zwolle en Til burg de actie-artikelen in een dependance worden on dergebracht. De capaciteits problemen stellen zowel de medewerkers in de filialen als in de DC's voor proble men. Moeilijkheden waar mee de mensen in de filialen kampen zijn dat te veel arti kelen zijn ondergebracht in het langzaam-assortiment; dat er vertragingen optreden bij het uitleveren aan de filia len terwijl er onvoldoende tegemoet kan worden geko men aan de wens tot een re gelmatiger bevoorrading. In de DC's zelf is het zo dat de ruimteproblemen al snel lei den tot opstoppingen en ver tragingen. Produktiebesturing Het project 'Produktiebestu ring' dat in 1985 werd ge start in Tilburg is ook in het afgelopen jaar voortgezet. Doel van dit project is om door normering van de fi liaalopdrachten tot een bete re voorspelling te komen van de zwaarte van de pro- duktie. In de praktijk bete kent dit dat men bij ont vangst van een order direct kan zeggen hoeveel tijd het verwerken gaat kosten. Het grote voordeel hiervan is dat de bedrijfsleiding precies weet hoeveel arbeidsuren er moeten worden ingepland, terwijl de individuele pro- duktiviteit van een mede werker veel objectiever kan worden vastgesteld dan in het verleden het geval was. Naast DC Tilburg zal volgens de planning ook in DC Zwol le in de loop van 1987 wor den begonnen met dit pro ject. DCVeghel/DC Etos In DC Veghel, waarin de dis tributie voor Miro en Alber to is gecentraliseerd bleef het totale volume in 1986 iets achter bij de begroting, terwijl ook de productiviteit iets lager was. De integratie van Miro in Albert Heijn heeft voor de medewerkers die betrokken zijn bij de Mi ro distributie een onzekere situatie geschapen. Dit met name omdat nog niet be kend is of de toekomstige grootschalige supermarkten een dusdanig eigen assorti ment zullen hebben dat DC Veghel in zijn huidige vorm zal blijven bestaan. De pro- duktivitcit in het Etos DC in Zaandam nam in 1986 niet 2,5 procent toe, terwijl voor het eerst de grens van 2 mil joen colli werd overschre den. Belangrijke gebeurte nissen waren verder de over stap van pallets naar rolcon tainers en de ingebruikname van een eigen computersys teem van Etos voor het be stellen en de besturing van de goederenstroom. CAO/ADV Tussen de distributie-organi satie en de bonden werd in 1986 een nieuwe CAO afge sloten voor de 1.300 mede werkers. Hierin is overeen gekomen dat in 1988 binnen Distributie een werkweek van gemiddeld 36 uur wordt ingevoerd voor mensen in dagdienst en van gemiddeld 35,5 uur voor mensen in ploegendienst. In de praktijk betekent dit dat de mede werkers in het algemeen 37,5 uur per week zullen werken en in de drukke pe riode 40 uur per week. Om toch op het beoogde gemid delde uit te komen worden extra roostervrije dagen in gevoerd. De nieuwe CAO heeft een looptijd van drie jaar. In december jl. kwamen ruim 850 ETOS-medewerkers bijeen in 't Spant in Bussum.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 12