imam trnriM Grootschalige Miro super markt slaat aan bij publiek Alberto legt nadruk op vakkennis medewerkers i I i J Credo-campagne kritiek en vertrouwen Meer aandacht voor zaterdag part-timers pagina 10 Flitsen KENGETALLEN Miro Alberto KENGETALLEN Alberto 1986 was het jaar waarin binnen Albert Heijn de credo-campagne zijn be slag kreeg. Deze campag ne is het vervolg op de klantgericlit-denken-en- handelen-actie (KDH). Bij de credo's staan de klan tenbehandeling, vers heid/kwaliteit, het assorti ment, de winkelsfeer en de prijs centraal. Een hulpmiddel om uit te leggen wat de credo's pre cies behelzen, zijn videopro gramma's voor de diverse as- sortimentsgroepen. Ze laten op vaak niet mis te verstane wijze zien hoe het vooral niet moet. Gelijktijdig wor den aanwijzingen gegeven welke weg dan wel moet worden bewandeld. De redactie van het Interne Jaarverslag van Albert Heijn peilde in het hele land de meningen over de prakti sche uitvoering van de cre do's. De kritiek op deze cam pagne spitste zich met name toe op de inhoud van de vi deo's. Deze werden om schreven als 'overdreven' en 'kinderachtig'. Inmiddels zijn gesprekken met filiaalmede werkers gevoerd teneinde te ontdekken op welke manier een betere herkenbaarheid en aansluiting op de praktijk totstand konden worden ge bracht. Deze reacties zijn verwerkt in de video's die in 1987 naar de filialen worden gestuurd. Overigens werd door alle geïnterviewden het nut van de credo's onder schreven. Hoewel de eind vorig jaar aangekondigde integra tie met Albert Heijn anders doet vermoeden, is 1986 voor Miro feitelijk een goed jaar geweest. Dit niet in die zin dat deze werkmaatschappij er in is geslaagd uit de rode cijfers te komen, maar dat was ook niet verwacht. Er is echter voldaan aan vrijwel alle voor het jaar 1986 gestelde doelstel lingen. Ten opzichte van 1985 werd er een lagere Deze positieve ontwikkelin gen hebben mede geleid tot het aanvangen van het pro ject grootschalige super markten bij Albert Heijn en de integratie van Miro in Al- bert Heijn. In september dreigde heel even de motiva tie voor een deel teniet te worden gedaan toen de eer ste berichten doorsijpelden over deze op handen zijnde integratie van Miro in de Al- omzet gerealiseerd o.a. als gevolg van de liquida tie van non food. Er werd een betere marge be haald. Ook de kosten daalden aanzienlijk, met na me de loonkosten werden zeer fors omlaag ge bracht door een betere planning van het aantal uren. Daarnaast werd er door de medewerkers in de filialen zeer fors bespaard op posten als ver pakking en onderhoud. In het afgelopen jaar is dui delijk geworden dat de grootschalige supermarkt formule, die in het najaar van 1985 werd geïntroduceerd, bij het publiek goed aanslaat. Dit blijkt ook uit een aantal vorig jaar gehouden onder zoeken. Ook de medewer kers voelen zich goed thuis in de nieuwe winkel. De mo tivatie is in het afgelopen jaar sterk verbeterd, hetgeen onder andere tot uiting kwam in een verhoogde pro- duktiviteit. Ook de samen werking tussen de filialen en het hoofdkantoor is in 1986 aanzienlijk verbeterd. bert Heijn-organisatie. Deze mededeling kwam voor veel medewerkers als een verras sing, te meer daar zij het ge voel hadden dat Miro op plan opereerde. Nadat dui delijk was geworden dat dit besluit onder meer was inge geven door markt-strategi- sche argumenten en niet door de resultaten van Miro, verdween de aanvankelijke onrust. Ook al omdat de Mi- ro-mensen al snel duidelijk werd dat hun arbeidsplaat sen niet in gevaar kwamen. Het overleg tussen bestuur der en Ondernemingsraad verliep ook in 1986 goed. Ondanks het feit dat de OR van Miro het net als in 1985 weer erg druk had met het behandelen van adviesaan- vragen, werd er steeds een open en goed overleg ge voerd. Uit een onderzoek in 1986 is gebleken dat veel AH zater dag part-timers (ZTP'ers) niet goed functioneren. Vol gens klanten en full-timers zouden de houding en het gebrek aan ervaring van deze medewerkers bijdragen tot problemen rond de service verlening. Albert Heijn heeft de hand in eigen boezem gestoken. Er wordt te weinig met de za terdag part-timers bespro ken, terwijl de begeleiding en de opleiding in het filiaal in veel gevallen onvoldoen de zijn. In het AH-verslag daarom een ronde-tafelge sprek met zeven ZTP'ers. In een artikel onder de titel 'Wat heb je nou aan zo'n go zer' vertellen zij hun ervarin gen. Inmiddels is een aantal aanbevelingen uitgewerkt om verbetering in de situatie te brengen. Centraal daarin staat dat het zowel voor de ZTP'ers als ook in het belang van het bedrijf is, dat deze medewerkers als volwaardig worden behandeld. In het kort houdt dat in meer tijd en aandacht voor selectie, introductie, opleiding en be geleiding. Aantal vestigingen: 13 Omzet: 509 milj. Aantal medewer kers: 3.078 42,6% mannen 57,4% vrouwen 74,2% part-timers Gemiddelde leeftijd: 26,4 Gemiddeld aantal dienstjaren: 4,0 aantal A De caissières van Miro limiterend op de foto Ria ran Rossum, Rika van de Broek, Petra Hottentot, Then Tuyp. Dorry Meyer, Marianne Mom, Jamty Hart, Door de Rijp Montaue I-reuter, Jose van Diepen, Ria Kamp, Jolanda Klem Het 'upgradings-proces' van de Alberto-slijterijen heeft zich ook in 1986 voortgezet. Het discountachtige karakter van vroeger maakt langzaam maar zeker plaats voor dat van een professionele, vak bekwame slijter, waar men niet alleen terecht kan voor een goedkope borrel, maar ook voor een deskundig wijnadvies. Om de zich ver nieuwende identiteit van de organisatie duidelijk te ma ken aan de klant is er in 1986 door Alberto veel aandacht besteed aan verbetering van onder meer de winkelinrich- ting, het assortiment en de vakkennis van de medewer kers. Hoewel de theorie zegt dat een dergelijke formule- wijziging in eerste instantie leidt tot enig omzetverlies omdat de echte prijskoper de winkel de rug toekeert, was dit bij Alberto niet het geval. Mede als gevolg van de overname van 13 Miro- slijterijen nam de totale om zet toe met 17,1 procent, terwijl het bedrijfsresultaat verbeterde. Om de consument duidelijk te blijven maken dat Alberto nog altijd scherpe prijzen hanteert werd in 1986 een aantal spectaculaire acties gevoerd, die intern werden aangeduid als 'zotte zaterda gen'. Deze acties bestonden Op de foto de medewerkers van de Albetio Badhoevedoip. Van links naar rechts Helga ten Kate-Sapel, Annemarie Offringa-Koelen en Cor Tomassen. eruit dat gedurende één za terdag voor een bepaald arti kel gold dat elke 2e fles voor de halve prijs werd aangebo den. Het succes van deze aanbiedingen blijkt wel uit het feit dat Alberto bijvoor beeld op de zaterdag dat whisky op deze manier werd verkocht, in de 88 Alberto- slijterijen net zoveel van de ze drank verkocht als nor maal gesproken alle Neder landse slijters te zamen. Onderzoek Op initiatief van de onderne mingsraad werd in 1986 on der de Alberto-medewerkers een motivatie- en betrokken- heidsonderzoek gehouden. De conclusie hiervan was dat het op zich goed gesteld is met de motivatie en be- trokkenheid, maar dat er bij de medewerkers toch nogal wat wensen bestaan op het gebied van communicatie, begeleiding en opleidingen. Deze wensen zijn naar de mening van de Alberto-di- rectie ook terecht en hieraan zal worden tegemoet geko men. Om het opleidingsni veau van de medewerkers te verhogen zijn er in 1986 door Alberto verschillende activiteiten ondernomen, waarin een bepaald thema centraal stond. De thema's hadden betrekking op assor- timents- en produktkennis en 'verkoopkunde'. Mede werkers die er tijdens deze acties blijk van gaven hun vakkennis verbeterd te heb ben maakten kans op een aantrekkelijke premie. In dit kader werden 120 personen in de gelegenheid gesteld een reisje te maken naar een whiskydistilleerderij in Schotland, terwijl anderen een fl.es 50 jaar oude cognac wonnen. Ook voerde Alber to in 1986 een campagne op het gebied van klantgericht denken en handelen. Onder het motto 'Alberto doet het beter' werden de medewer kers aangespoord eens bij zichzelf te rade te gaan voor wat betreft onderwerpen als vriendelijkheid, accuratesse, produktkennis etc. Als ge volg van de decentralisatie van de administratie werd het medewerkersbestand van Alberto vorig jaar uitge breid met een aantal admini stratieve medewerkers, dat voorheen formeel in dienst was van Ahold. Binnen niet al te lange tijd zullen deze medewerkers, die nu nog zijn gehuisvest in het hoofd kantoor aan het Ankersmid- plein, worden onderge bracht in hetzelfde pand als de overige werknemers van Alberto. Of dit overigens in de huidige kantoorruimte zal zijn is de vraag. Op dit mo ment wordt nog onderzocht hoe daar ruimte kan worden gecreëerd. Mocht dit niet lukken dan zal worden om gezien naar een andere loka- tie. Waaruit moge blijken dat de Alberto-organisatie er, vanuit het oogpunt van grote betrokkenheid, sterk aan hecht ook het administratie ve deel van het bedrijf in ei gen huis onder te brengen. Aantal vestigingen: 88 Omzet: 142 milj. Aantal medewer kers: 354 46,9% mannen 53,1% vrouwen 66,7% part-timers Gemiddelde leeftijd: 35,7 Gemiddeld aantal dienstjaren: 6,1

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 10