lï AÉ A X Voor twee kwartjes terug naar 19e eeuw de VOORKOM ONGEVALLEN, DAT IS OOK UW VERANTWOORDING Niet zo: Maar zo: Flitsen pagina 9 Museumwinkel van Albert Heijn 23 februari weer open Wie een bezoek brengt aan de Museumwinkel van Albert. Heijn aan de Kalverringdijk 5 in de Zaanse Schans te Zaan dam, waant zich enige tijd terug in de 19e eeuw. De ca. 24.000 toeristen die hier jaarlijks hun voet over de drempel zetten en het originele winkel belletje hebben horen rinkelen, zullen dat be vestigen. Men kijkt er zijn ogen uit en kan zich ver gapen aan de manier waarop in de vorige eeuw bij de grootvader van „meneer Albert" bood schappen werden gedaan. Allerlei gebruiksvoorwerpen uit de toenmalige grutters- winkel zijn er nog terug te vinden. Bijna ieder attribuut vertelt z'n eigen verhaal. Ie dereen kent het spreek woord „aan de strijkstok blij ven hangen". Maar wist u dat dat afkomstig is van de krui deniersbranche? Een strijk stok was voor een kruidenier een onmisbaar hulpmiddel. Meestal was hij vervaardigd uit eikehout. Met deze stok werd een „kop" peulvruch ten afgestreken. Ze werden door de Dienst voor het IJk wezen geijkt op echtheid. Aan een krom exemplaar zouden namelijk onvermij delijk hoeveelheden blijven hangen. Wanneer je in de Een ongeluk zit in een klein hoekje, maar ver oorzaakt soms veel pijn en kost bovendien nogal eens veel geld. Het is daarom nodig met regel maat te wijzen op de ver antwoordelijkheid die we voor ons onszelf en voor elkaar hebben, want veel ongelukken ontstaan door slordigheid of door onnadenkendheid. An ders gezegd, veel ongeval len kunnen worden voor komen. Twee soorten ongevallen die hoog scoren ontstaan door: a. vallen b. verkeerd tillen Een gedeelte van het inter rieur van de Museumwin kei. Links staat de lessenaar. Rechts de koffiemolen en de kopboter. Boven de toon bank hangt de zakkendra ger en de zeeslang. Dit sytn bool gaf aan dat hier ge neeskrachtige kruiden wei den verkocht. 19e eeuw in de winkel kwam voor 'vuurmakers', dan werd je van achter de toonbank niet met verbaasde ogen aangekeken. Het waren namelijk in hars gedoopte houtkrullen die tussen kran ten en aanmaakhoutjes wer den gelegd om met een brandende lucifer een begin- vuur in de kachel te kunnen maken. Wat te denken van de stenen testjes die 's win ters vol gloeiende kooltjes onder blikken stroop, raap- en boterolie werden gezet. Het doel was om ze schenk- baar te houden. Van schenk- stroop hadden ze in die tijd nog niet gehoord. En wat moet je met kiezelstenen in een winkel? Het wordt ons uitgelegd. Ze werden ge bruikt om te tarreren. An ders gezegd, het in balans brengen van de weegschaal Koffie kostte in de 19e eeuw 75 cent per pond. De voor- raadkussen ivaren voor kof fie en thee. De onderste zijn japans beschilderd. als tegenwicht voor de „tar ra" (het potje dat men ge vuld wilde hebben met stroop of zachte zeep). Op welke school wordt nog ge leerd dat bruto min tarra het nettogewicht oplevert? Be halve al dit soort - en dit is nog slechts een kleine greep - wetenswaardigheden is een bezoek aan deze winkel al leen al aardig voor de pro- dukten en de prijzen die je er ziet. Een pond koffie kreeg je voor 75 cent, een kop bruine bonen 14 cent, een pond zout 4 cent, twee pepermuntstokken 1 cent, twee eieren 3 cent en een kop boter kostte 35 cent. In de schitterende stopflessen staan de produkten van wel eer: ulevellen, Hollandsch wit, vanillestokjes, anijszaad, pijpkruid en laurierbladen. Opvallend zijn ook de sym bolen die in de winkel zijn terug te vinden. Bijvoor beeld de beeltenis van de Griekse God Bacchus gaf te kennen dat hier sterke drank werd verkocht. De uit hout gesneden zeeslang beteken de zoveel als: geneeskrachti- x ge kruiden worden hier ver handeld. Het bleek in die da gen beslist geen overbodige luxe te zijn met deze symbo len te werken, want het me rendeel van de klanten kon niet of nauwelijks lezen. In de winkel staat op een plank je een borrelglaasje. Het on derschrift veroorzaakt een glimlach bij de meeste be zoekers. „In de jaren om streeks 1900 dronk baas Al- bert tijdens zijn bezoek aan het filiaal Oostzaan uit dit glaasje zijn borrel." Boven de toonbank hangen ook nog de zakken waar de produkten in werden ge daan. De historie leert ons dat de Op beide willen we nader in gaan. Uitglijden en vallen kan vrijwel overal, maar ex tra aandacht dient te worden besteed aan het drooghou- den van vloeren van winkels en magazijnen. Denk maar bijvoorbeeld aan slagerij en de groente- en fruitafdeling, waar de vloeren vaak voch tig zijn na een schoonmaak beurt, of omdat er is gemorst met vet, groente-afval etc. Het is vooral hier dus zaak de vloeren droog en schoon te houden. Als er iets valt, dient dat onmiddellijk te worden opgeruimd. Ook in gangpaden en winkelentrees moeten geen obstakels staan zoals dozen en pallets. Een gestruikelde klant kan grote zorgen geven. De sleutel tot voorkomen van letsel door uitglijden en vallen is, dat el ke medewerker op zijn hoe de moet zijn voor mogelijke gevaren. Alle mogelijke gevaaropleverende situaties moeten onmiddellijk wor den aangepakt. Niet denken: dat ruimt een ander wel op, maar meteen afdoende maat regelen nemen. Dat kost wat tijd en inspanning, maar de gevolgen van een valpartij kosten meestal méér. Wij moeten er zwaar aan tillen Blessures door een verkeer- eigenaar aanvankelijk zelf de zakken plakte. Later werd dit uitbesteed aan weeshuizen en gevangenissen. De uit spraak, wanneer iemand naar de gevangenis moet, „hij gaat zakjes plakken" heeft dus deze achtergrond. Of het doeltreffend was weten we niet, maar de kaarsen ge maakt van schapevet die bo ven de toonbank hangen werden gebruikt tegen de verkoudheid. De borst werd hiermee ingevet. Op de 200 jaar oude toonbank staat een uit 1764 daterende lesse naar. Hierop hield baas Al- bert zijn boekhouding bij. De afscheiding was bedoeld om het nieuwsgierige klan ten onmogelijk te maken te zien hoeveel poffende klan ten in het krijt stonden. Aan de andere kant van de toon bank zien we een twee-wieli- ge Amerikaanse koffiemolen uit 1890 staan. Ervoor be vindt zich een boerenteintje met kopboter. In het midden een blaasbalgje om op hygië nische wijze zakjes te ope nen voordat ze werden ge vuld. Geïnteresseerden die een bezoek willen brengen aan deze Museumwinkel, kunnen dat doen vanaf eind februari tot en met oktober. De winkel is dagelijks ge opend van 10.00 tot 13-00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur (in het hoogseizoen tot 17.00 uur). (Zondags geslo ten). De toegangsprijs be draagt twee kwartjes per persoon. Kinderen tot 14 jaar betalen één kwartje. Het geld komt ten bate van de Stichting „De Zaanse Schans". de manier van tillen komen vaak voor en kunnen ernsti ger zijn dan misschien op het eerste gezicht lijkt. Ver rekkingen van nek- en rug- spieren kunnen immers het begin zijn van blijvend letsel. De enige manier om dat te voorkomen is tillen op de juiste manier. Tillen op de juiste - maar ook op de makkelijkste - manier, is die waarbij de benen wor den gebruikt. Beenspieren bieden namelijk veel meer hefvermogen dan spieren in rug, nek en buik. Om een lang verhaal kort te houden: de tekeningen van de goede én foute tilhouding spreken voor zich. Het is natuurlijk niet moge lijk om ongelukken in ons bedrijf te voorkomen, maar het moet wel mogelijk zijn het aantal te verminderen. Dat kan alleen als iedere me dewerker zich bewust is van de noodzaak van veilig werken en van een juist ge bruik van materiaal en ge reedschap. Veiligheid dus in denken en doen. a. buig de rug niet; b. ga niet te ver van het op te tillen voorwerp af staan; c. til niet met één kant van het lichaam; d. draai niet het bovenli chaam als u het voorwerp in draaghouding heeft; e. til in één vloeiende be weging en niet schoksge wijs. 1. Ga dicht bij het op te til len voorwerp staan, houd de voeten gespreid en zorg voor een goed evenwicht. 2. Buig de knieën. Houd hoofd en rug in één lijn, dat I geeft steun aan de wervelko- I lom en vermindert de span ning op de maagspieren. 3. Pak het op te tillen voor werp met beide handen (en niet alleen met de vingertop pen) vast. 4. Til op door de benen te strekken. Armen en lichaam dienen slechts als begelei ding en niet als krachtbron. Schat uw vracht; hoe zwaar is die en heeft u bij het tillen hulp nodig? Zijn er scherpe randen of uit stekende spijkers waar aan u zich kunt bezeren? Heeft u handbeschermers nodig? Is de af te leggen weg vrij en goed verlicht? En denk erom: til met uw benen en niet met uw rug. 5. Houd de lading stevig vast, verdeel het gewicht over beide benen en belast het li chaam zo min mogelijk.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 9