ve"andërin9 Onder voorbehoud OR Etos; Een middag bij de ORCD nodig voor betere motivatie Uiteenlopende reacties op OR-film pagina 6 Flitsen WÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊmmÊmm Quorum Zwak Wasmiddelen De OR van Etos is van mening dat een verdere verandering in de structuur en de cultuur van Etos noodzakelijk is om de motivatie en de betrokkenheid van de medewerkers een blijvend karakter te geven. Het bedrijf zal meer ruimte moeten bieden voor creativiteit en in ventiviteit van de medewerkers, zodat die zo optimaal mogelijk kunnen func tioneren. Die verandering kan slechts langs de weg van de geleidelijkheid tot stand gebracht worden. De OR schrijft dat in een nota die geheel gewijd is aan het onderwerp 'Motivatie en Betrokkenheid'. In de nota stelt de OR dat de actie 'Etos, Het Vriendelijke Ver schil', van zeer groot belang is voor de motivatie en betrokkenheid, maar dat voor de langere termijn elementen als bedrijfsstructuur en bedrijfscultuur nog belangrijker zijn. Etos is volgens de OR al op weg naar een structuur waarin de medewerkers centraal worden gesteld. Tegelijk stelt de OR vast dat er nog heel wat moet gebeuren voor het doel bereikt is. ,,Ons inziens is de houding binnen Etos nog te weinig initiërend, is er te weinig ruimte voor het intuïtieve", aldus de nota. De OR laat het niet alleen bij signaleren, maar heeft tevens een aan tal actiepunten opgesteld om de motiva tie en betrokkenheid blijvend te realise ren. Die punten zijn inmiddels met het Etos-management besproken. Dat heeft geleid tot een aantal gezamenlijke be sluiten. Een van die besluiten is dat Etos zal blijven streven naar een zo decen traal mogelijke organisatiestructuur. Verder deelt het management de opvat ting van de OR dat werkoverleg essen tieel is voor de toekomst van Etos. Beslo ten is daarom dat werkoverleg deel zal uitmaken van de taak- en functiebe schrijving van de bedrijfsleiders. Het Etos-management en de OR zijn het er ook over eens dat een goed functione rende OR van wezenlijk belang is in een klantgerichte organisatie als Etos. Het voorstel van de OR om te komen tot half jaarlijkse bijeenkomsten voor le ver koopsters moet nog nader bestudeerd worden door het managementteam. De OR-videofilm, die als onderdeel van de verkiezingscampagne inmiddels al door vele Ahold-medewerkers is gezien, heeft zeer uiteenlopende reacties uitge lokt. Van juichend tot vernietigend", zo vatte Leon Kratsborn, hoofd Bureau On dernemingsraden, de meningen over de film samen op het vorige maand ge houden voorzitters-secretarissen-over leg. Veel kijkers blijken de film als kin derachtig en flauw te ervaren, terwijl anderen de beelden juist uitermate ge slaagd vonden. ,,Het is in ieder geval geen risicoloos stuk geworden", aldus COR-voorzitter Cor Schoon. In de film legt een AH-bedrijfsleider, gespeeld door de acteur Peer Mascini, uit hoe een OR werkt. Hij maakt daarbij gebruik van filmpjes die hij op een videorecor der in zijn filiaal afdraait. Het geheel is in een humoristisch kader gegoten, waarbij men gooi en smijtwerk niet uit de weg is gegaan. Aan het slot van de film vertelt een aantal zittende OR-leden wat hun drijfveren zijn geweest om in de OR te stappen. De film eindigt met een oproep om te gaan stemmen. De OR- film zal de komende weken nog in een groot aantal filialen en bij verschillende werkmaatschappijen worden vertoond. Om het hoofdkantoor gieren de pool- winden. Een verstandig mens blijft binnen, hoewel het klimaat op de eer ste verdieping ook allerminst aange naam is. Een duchtig koufront rukt op langs de vloer van kamer 116. Wrijven helpt niet. Aan koude voeten is niet te ontkomen. ,,Kou houdt de geest hel der", meent voorzitter Jaap Pameijer van de OR Centrale Diensten. Onver stoorbaar werkt hij de agenda af van de een na laatste OR-vergadering voor de verkiezingen. CORRelatie was er bij. Voorzitter Pameijer telt de koppen. Hij komt niet verder dan 9 OR-leden. Veel leden blijken afwezig door ziekte of werkzaamheden elders. Negen is te weinig. ,,Het is minder dan het vereiste quorum", stelt de voorzitter vast. Vol gens Van Dale is het quorum 'het aantal leden van een lichaam dat aanwezig moet zijn om wettig te kunnen beraad slagen of besluiten'. Het quorum dus is niet aanwezig. Dat betekent dat beslui ten die vandaag genomen zullen wor den elke rechtsgeldigheid missen. Elk besluit zal op de volgende vergadering bekrachtigd moeten worden, vooropge steld dat het vereiste aantal dan wel aanwezig is. Niettemin acht de OR het toch zinvol om de vergadering door te laten gaan. Al was het alleen al om de verslaggever van CORRelatie een te leurstelling te besparen. Een hartver warmend standpunt, dat op grote schaal navolging verdient. Agendapunt 2a meldt, enigszins voor barig, 'goedkeuring notulen d.d. 20 no vember 1986'. Gezien het aantal leden kan van goedkeuring geen sprake zijn. ,,Niks goedkeuring", merkt OR-lid Piet Groenescheij terecht op. Alles moet onder voorbehoud. Dat begint al bij de notulen." De notulen worden vervol gens onder voorbehoud goedgekeurd. Men gaat over tot de behandeling van de besluitenlijst. Op die lijst staat wat er de vorige vergadering besloten is. Ge zamenlijk wordt nu bekeken of daar ook inderdaad iets van terecht gekomen is. Het punt 'roken' komt hierbij aan de or de. Het is de OR gebleken dat het roken in gemeenschappelijke ruimten niet door iedereen op prijs wordt gesteld. Er ontbrandt een discussie over de vraag of de OR nu wel of niet over deze kwes tie moet vergaderen. Voorzitter Pameij er tenslotte: ,,Het feit dat er nu al zo'n discussie ontstaat en dat iedereen er over meepraat, bewijst dat het punt ro ken waard is agendapunt te zijn. Het spreekt iedereen aan. Het is onderhand letterlijk en figuurlijk een brandende kwestie." Op zijn voorstel wordt beslo ten (voorzover dat mogelijk is) dat het probleem op de volgende vergadering nader bekeken zal worden. Het is inmid dels 2 uur geworden. De voorzitter last een pauze in om de rokers de gelegen heid te geven zich naast de vergader zaal te buiten te gaan aan het opsteken van een of meerdere sigaretten. Voor een van de leden blijkt de pauze niet nodig. Staande de vergadering heeft ze er al een opgestoken. Punt 6: 'Memo VUT na 40 jaar dienstver band'. De OR heeft tijdens een overleg vergadering het idee geopperd om werknemers die 40 jaar in dienst zijn, de mogelijkheid te geven gebruik te maken van de VUT. Daarop is nu een schrifte lijk antwoord binnengekomen van de heer Chr. van Gent, hoofd van de afde ling Arbeidszaken. De heer Van Gent somt in zijn brief een aantal argumen ten pro en contra het idee van de OR op. De contra-argumenten zijn echter ver in de meerderheid. De OR trekt daaruit de voor de hand liggende conclusie dat Van Gent tegen het idee is, hoewel dat nergens met zoveel woorden wordt ge zegd. Het antwoord wordt door de OR als 'zwak' bestempeld. Het contra-argu ment dat de vakbonden geen fervente voorstanders van VUT na 40 dienstjaren zouden zijn, wordt door de OR betwij feld. ,,Door mensen na 40 dienstjaren de gelegenheid te geven in de VUT te gaan, dragen we ertoe bij de vergrijzing tegen te gaan en jong bloed in het be drijf te krijgen. En dan zou de vakbond ertegen zijn? Daar geloof ik niets van", aldus een van de leden. De OR besluit de kwestie in 'klein comité' nader te be handelen. De heer Van Gent zal er nog van horen. Het volgende agendapunt meldt het on derwerp 'Sociale Toekomst Verkenning (STV)'. De OR-leden hebben bij de agenda een dik rapport over dit onder werp ontvangen. ,,Een heel verhaal", vindt de voorzitter, die onthult dat hij zich na lezing ervan heeft afgevraagd wat hij er mee moest. Gelukkig stuitte hij op een nota van de COR over hetzelfde onderwerp, die een stuk duidelijker was. Daarin werd duidelijk gevraagd om met de bestuurder af te spreken wat voor ons van belang is uit de STV. Dat hebben we vorig jaar gedaan. We heb ben verschillende afspraken gemaakt met GJ (met GI wordt bestuurder G.J. Heijn bedoeld - red.). Wat moeten we verder nog met de STV? Niet veel denk ik." Niet veel, behalve dan dat de com missie Personeelbeleid eigenlijk zou moeten kijken hoe de bereikte resultaten van 1986 zich verhouden tot de inhoud van de nieuwe STV voor 1987 en verder. ,Dat is heel moeilijk", geeft de voorzitter toe. ,,Piet, zie je dat nog zitten voor de verkiezingen?", wil hij van Piet Groene scheij, de voorzitter van de commissie, weten. De aangesprokene trekt zijn ge zicht in een bedenkelijke plooi. Hele maal niet. Ik zie kop noch staart." Ge zien de drukte van de laatste maanden voor de verkiezingen toont de OR begrip voor dit standpunt. Besloten wordt om te wachten op richtlijnen van de COR waarmee de ORCD uit de voeten kan. De verkiezingen staan, hoe kan het an ders, eveneens op de agenda. Secreta ris Joop Gerssen meldt dat de campag ne naar wens verloopt. Alle kiesge rechtigden zijn uitgenodigd op een van de vele voorlichtingsbijeenkomsten die de OR heeft belegd. Vast onderdeel van die bijeenkomsten is de vertoning van de OR-film 'OR, ook maar men sen!' Voor de leden die de film nog niet gezien hebben wordt deze ter afslui ting van de vergadering gedraaid. Het licht gaat uit. Op het doek verschijnt het hoofd van de acteur Peer Mascini, die de rol speelt van bedrijfsleider Her man Krats. ,,Wat een kop! Hoe hebben ze hem kunnen vinden", klinkt het la chend uit de duistere zaal. De video film is voor een groot deel opgenomen in de AH-testwinkel. ,,Janny. wat is de OR?", wil bedrijfsleider Krats van een verkoopster weten. Het meisje raakt danig in verwarring: „Bij de wasmid delen, 2e rij rechts... eh 3,98?"

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 6