Eerste stappen op weg naar integratie AH en Miro Maken van kunstwerken in volle gang Grootverbruik Ahold neemt Heisen's Vlees- houwerij over Flitsen pagina 3 Ruim 95 procent van de bestel kaarten is binnen Tweede ronde Niet alledaags Exclusieve prenten KH Eind september 1986 kondigde de Raad van Be stuur aan het voornemen te hebben de know how en ervaring van de werkmaatschappijen Al- bert Heijn en Miro op het gebied van grootschali ge supermarkten te bundelen. Daarvoor werd een vorm van integratie tussen beide organisaties noodzakelijk geacht. Deze integratie heeft nu voor een deel gestalte gekregen. De directie van Albert Heijn bv voert vanaf 1 januari jl. tevens de leiding over Miro bv. Veel van de medewerkers van Miro die werkzaam waren op het hoofdkan toor in het kantoorgebouw De Bonkelaar, zijn in middels verhuisd naar het hoofdkantoor aan het Ankersmidplein en ingepast in de AH-organisa- tie. Voor de consument zal er vooralsnog niets zijn te mer ken van deze integratie. Of het ooit zover komt dat klan ten er wel iets van merken, is nog niet bekend. Een en an der is sterk afhankelijk van de voorstellen die de hiertoe ingestelde projectgroep Grootschalige Supermarkten (GSM) in de komende maan den zal doen aan de Raad van Bestuur. De projectgroep moet antwoord geven op vragen als: Hoe moeten de grootschalige supermarkten van Ahold eruit gaan zien? Onder welke naam moeten deze winkels gaan werken? Etc. Geschikte winkellokaties Volgens de heer Chr. van den Broek, tot aan de inte gratie algemeen directeur van Miro, is het belangrijkste motief om over te gaan tot een bundeling van de krach ten van AH en Miro de schaarsheid aan ruimte voor grootschalige supermarkten. "Het is geen geheim dat Al- bert Heijn graag meer groot schalige winkels zou willen openen. Daarvoor zijn ech ter nauwelijks geschikte lo- katies te vinden. In Ahold- verband beschikt men ech ter over 13 prima grote su permarkten, de Miro's. Het ligt dan voor de hand dat er wordt gezocht naar moge lijkheden om de Miro's en de grotere AH-winkels onder één noemer te brengen." Kruisbestuiving Daarnaast hebben ook ande re zaken in de besluitvor ming een belangrijke rol ge speeld. De heer Van den Broek: „Tot voor kort wer den tal van handelingen in feite dubbel verricht, bij voorbeeld op het gebied van inkoop en distributie. AH en Miro kochten bijvoorbeeld bij dezelfde fabrikanten te gen soms verschillende prij zen hun artikelen in. Het zal voor iedereen duidelijk zijn dat dat geen efficiënte gang van zaken was. Daarnaast kun je zeggen dat er bij de manier van werken een soort kruisbestuiving plaats vindt. Meer nog dan een combinatie van de know how en ervaring van Albert Heijn en Miro, kan er straks sprake zijn van een resultaat dat groter is dan de optelling der delen." Rendabele exploitatie De integratie is naar de me ning van de heer Van den Broek een niet onlogische stap na de reorganisatie van Miro in 1985- „Het ging er bij die operatie vooral om dat voor Ahold 13 prima lo- katies voor grootschalige su permarkten veilig werden gesteld. Daar zijn we prima in geslaagd. Het ging na die reorganisatie gaandeweg be ter met Miro. In 1986 is er nog wel een verlies geleden maar dit was aanzienlijk klei ner dan in voorgaande jaren. Ik denk zelfs dat zonder de ingrijpende reorganisatie van 1985 de integratie van nu niet mogelijk zou zijn ge weest. De huidige super markten bieden volop moge lijkheden tot een rendabele exploitatie." Aan de hand van de uitkom sten van het werk van de eerder genoemde project groep en de daarop geno men beslissing zal een ver dere integratie van AH en Miro in uitvoerende zin wor den begeleid door een bin nenkort op te richten twee de projectgroep. Dit team wordt samengesteld uit ver schillende functionarissen van beide werkmaatschap pijen. Het zal in ieder geval onder leiding staan van de heer Van den Broek. Printshop A'dam. V.l.n.r. steendrukker Frank Peters, Piet Clement en Geert Kortleve. „Er zijn ruim 40.000 boeken verzonden. Inmid dels is meer dan 95 procent van de bestelkaarten binnen. Dat is inderdaad meer dan wij hadden verwacht. Gelukkig is er heel gevarieerd besteld, zodat bijna negen van de tien medewerkers een kunstwerk krijgen wat hoog op hun bestellijst staat genoteerd." Dit zegt een tevreden heer G.C. Kortleve. Hij is lid van de jubileumcommissie en belast met de begeleiding van het kunstwerkpro ject. Wie denkt dat zijn taak nu bijna is afgerond vergist zich. Ook dit project heeft namelijk nog een behoorlijk werkstaartje. De heer Kortleve rekent ons voor aan de hand van een kersverse computeruitdraai dat bijna iedereen het kunst werk zal krijgen waar zijn of haar voorkeur naar uitgaat. „Ongeveer 70 procent van alle inzenders krijgt zijn eer ste keus, 10 procent de tweede en viereneenhalf procent de derde. De overi gen, één op de tien inzen ders, krijgen een kunstwerk dat minder hoog op hun be stellijst staat. Bijvoorbeeld een 4e, 5e keuze of nog wat lager." Het uitgangspunt van dit project is dat iedereen die in de 5e periode 1987 (t/m 17 mei) bij Ahold werkt, plus de VUT'ers en gepensioneerden, een uniek Reeds enige tijd wil Grootverbruik Ahold (Kok- Ede, Albert Heijn Grootverbruik, Instel en HIC) het dienstenpakket uitbreiden met zgn. dagverse produkten zoals vers vlees. In dat kader is beslo ten de activiteiten van Heisen's Vleeshouwerij cv te Nieuwegein per 25 januari 1987 over te nemen. Dit is een, in de regio Utrecht opererende, vlees leverancier die zich met name richt op de institu tionele markt en horeca. Het bedrijf bestaat se dert 1977 en is in zijn marktgebied in de afgelo pen tien jaar uitgegroeid tot een belangrijke leve rancier van geportioneerd vlees. Het bedrijf, dat organisatorisch deel zal uitmaken van Grootver bruik Ahold, zal in Nieuwegein worden voortge zet onder de naam Peter Heisen bv. De 15 mede werkers zullen dus in die plaats werkzaam blij ven. Vakbonden en betrokken ondernemingsraad hebben inmiddels positief geadviseerd ten aan zien van deze overname. kunstwerk krijgt. Echter, ge zien de langdurige voorbe reidingstijd die verbonden was aan het versturen van de boeken aan de 40.000 huis adressen, moest al van het medewerkersbestand van 6 september 1986 worden uit gegaan. Grote vraag is dan wat er ge beurt met de medewerkers die onlangs in dienst zijn ge treden of de komende maan den het bedrijf zullen verla ten? De heer Kortleve: „Dat is inmiddels door de jubi leumcommissie bekend ge maakt. Voor iedereen die tussen 6 september 1986 en 17 mei 1987 in dienst treedt of het bedrijf verlaat, geldt een aparte regeling. De nieuwkomers kunnen tij dens een tweede ronde in mei van dit jaar kiezen uit een beperkte selectie kunst werken. Dit kan via een spe ciaal bestelformulier waarop de nummers van de dan nog beschikbare kunstwerken staan. Deze groep medewer kers ontvangt alleen geen kunstboek. Iedere vestiging ontvangt één exemplaar waaruit de nieuwe mede werkers hun keuze kunnen maken. Alleen iedereen die na 17 mei in dienst treedt doet niet meer mee met het jubileumcadeau. De mede werkers die hun formulier foutief of onvolledig hebben ingevuld krijgen hierover bericht en kunnen tijdens deze tweede ronde opnieuw hun voorkeur kenbaar ma ken." De medewerkers die tussen 6 september 1986 en 19 april 1987 vertrekken, hebben wel een boek ont vangen en een bestelformu lier opgestuurd, maar krijgen desondanks geen kunstwerk omdat ze tijdens de 5e perio de 1987 niet meer bij Ahold werken. Het boek mogen ze houden. De balans van de bestelde kunstwerken is inmiddels gedeeltelijk opgemaakt. De twee drukkerijen die de kunstwerken gaan vervaardi gen, De Printshop van Piet Clement en de zeefdrukkerij van Bernard Ruijgrok, zijn gestart met het maken van de etsen, steendrukken en zeefdrukken. In de drukkerij/ galerie van Piet Clement aan de Amsterdamse Prinsen gracht praten wij met de ge lijknamige eigenaar over de ze toch niet alledaagse op dracht. „Ik vind het een pri ma idee van Ahold om de medewerkers een kunstwerk cadeau te doen in plaats van de geijkte flessen wijn of de paar honderd gulden extra in het loonzakje. Vanuit de kunstwereld heb ik alleen nog maar positieve reacties over dit project ontvangen. Het is een prima methode om de Ahold-mensen, waar van de meesten de deuren van een museum of galerie beslist niet plat lopen, eens te confronteren met de he dendaagse kunst. Natuurlijk blijven er altijd mensen die geen enkele prent mooi vin den. Met 40.000 mensen is dat niet te voorkomen. Som migen hadden misschien lie ver toch die Zaanse klok ge had of het ouderwetse stille ven of landschapje. Ook met kunst moet je niet stil blijven staan, maar de mensen op weg naar morgen helpen. Kijk, de collectie is met zorg samengesteld en er is gepro beerd voor iedereen er iets in te stoppen wat aan spreekt", aldus Clement. Hij gaat verder: „Daarnaast hebben wij het hier wel over echte kunstwerken en niet over simpele reprodukties. Het is iets totaal anders dan een poster, want die worden in aantallen van 50 tot 10.000 exemplaren gemaakt. Normaal gesproken maakt een kunstenaar een prent waarvan wij er gemiddeld 50 drukken. Bij dit project ligt dat maximum op 1.000. Als we nu de eerste bestellingen bekijken, dan zien we dat van sommige prenten er maar 25 zijn besteld. Dat be tekent wel dat de nieuwe ei genaar een zeer exclusief kunstwerk aan de muur heeft hangen dat wellicht in de toekomst meer geld waard wordt. Dat geldt ook voor de werken waarvan het maximum aantal is besteld. Nadat de afdrukken zijn ge maakt, wordt het origineel namelijk onbruikbaar ge maakt. Ja, voor ons is het een schitterende opdracht waar ontzettend veel uren werk in gaat zitten. Je kan stellen dat wij gemiddeld ruim twee maanden bezig zijn met het maken van l.ÖOO afdrukken. Dus reken maar uit. Dat heb je nu eenmaal met handwerk waar heel veel zorg aan moet worden besteed." Uit het verhaal van de heer Clement zal het duidelijk zijn dat de kunstwerken niet volgende week bij alle Aholders aan de muur zullen hangen. De jubileumcom missie heeft gepland dat be gin juni een begin kan wor den gemaakt met de leverin gen van de ingelijste pren ten. Deze zullen naar de werkplek worden gestuurd. Dit geldt uiteraard niet voor de VUT'ers en volledig WAO' ers die er voor in aanmer king komen en gepensio neerden. Zij ontvangen nog apart bericht hoe aflevering plaats vindt. Wie zijn nieuwsgierigheid niet kan bedwingen en wil weten hoe het kunstwerk er op ware grootte uitziet, kan vanaf drie april in het Stedelijk Mu seum in Amsterdam gaan kij ken naar een expositie van alle 100 Ahold-kunstwerken. Ook tijdens de festiviteiten in Utrecht zal de volledige collectie te zien zijn.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 3