Colofon 'ER LOOPT GÉÉN STREEPJE DOOR' Staking heeft geen invloed op sfeer binnen Centrale Slagerijen Wim van der Ster wordt hoogleraar distributiekunde pagina 2 Flitsen Scanning heeft voordelen Stakers voor de poort (Vervolg van pagina 1) minimale beperkt. Resultaat is ook dat de staking nagenoeg geen effect heeft gehad op de werk sfeer. Het is zeker niet zo dat werk willigen door stakers met de nek worden aangekeken. De sfeer is zonder meer goed." Aan het woord Jan Kelder man, directeur van de Vers Vlees Groep, in een terug blik op de eerste staking die ooit heeft plaatsgevonden binnen dit bedrijfsonderdeel van Ahold. Zijn uitspraken worden onderschreven door Neil Barnes, snijder/vliezer in CS Zaandam en lid van de Ondernemingsraad. Hij zegt: „We Ijebben afgesproken dat de staking-wat ons betreft een gepasseerd station is. Het is gebeurd en daarmee basta. We zijn gewoon weer lekker aan het werk." In de eerste week van de cember stond de Vers Vlees Groep ineens volop in het nieuws. Van de 380 uitvoe rende werknemers hadden er ongeveer 350 het werk neergelegd. Inzet van de sta king was de inhoud van de nieuwe CAO. De Voedings bond FNV wilde een 36-uri- ge werkweek. Ahold ging hier slechts mee accoord op voorwaarde dat de werkne mers voortaan eens in de zes weken op zaterdag zouden werken. De bond wees deze eis van Ahold echter catego risch af. De oplossing die uit eindelijk is gevonden, is een overeenkomst waarin zowel de 36-urige werkweek als het verplicht werken op za terdag niet voorkomen. Wel werd afgesproken dat de werknemers per 1 januari 1987 en 1988 een loonsver hoging ontvangen van 1 pro cent en in juli van dit jaar nog eens een uitkering in eens van 1 procent. Ook werd een verdere arbeids duurverkorting overeenge komen van 20 uur per jaar in 1987 en nog eens 12 uur in Twijfels Is dit onderhandelingsresul taat achteraf bezien een sta king waard geweest? Neil Barnes vindt van wel. „We hebben voorkomen dat we voortaan verplicht op zater dag moeten werken en daar ging het ons om. Ik ben er van overtuigd dat de mensen hier in Zaandam en ook in de overige CS-en niet zouden hebben gestaakt voor een loonsverhoging van 1 pro cent. Aan het feit dat we de 36-urige werkweek niet heb ben binnengehaald, til ik niet zo zwaar. Als je alle ADV- en vakantiedagen en dergelijke meerekent werken we nu iets meer dan 37 uur per week en volgend jaar komen we daar zelfs iets onder. Dus zover zitten we niet van de oorspronkelijke eis af. Daar bij komt dat wij het gevoel hebben dat de ADV die we hebben, tot op heden niet tot veel nieuwe arbeidsplaat sen heeft geleid." Net als Neil Barnes is ook di recteur Jan Kelderman niet ontevreden met het bereikte onderhandelingsresultaat, maar hij constateert toch dat het grote struikelblok, het verplicht werken op zater dag, is blijven liggen. „Er wordt nu op zaterdag ge werkt door uitzendkrachten en scholieren en op vrijwilli ge basis door een aantal vas te krachten, die daarvoor een overwerktoeslag ontvan gen. We zijn daardoor al in staat 40 procent van het vlees voor de maandag ver ser te produceren dan vroe ger het geval was. In Groen- lo wordt zelfs een volledige produktie gehaald. Het enige wat wij wilden met het ver plicht stellen van het zater- dagwerk was structureel de versheid en de kwaliteit ver- FLITSEN Personeelsblad Ahold nv februari 1987 44-ste jaargang no. 2 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: E. Muller Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592576 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592573 N. Th. M. Huijsman Produkt Managing Marvelo P410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg AH-filiaal 1027 Osdorpplein 229 1068 EK Amsterdam 020-193944 beteren van al het vleefc dat op maandag in de winkel ligt. Daar zijn we dus niet uitgekomen, hetgeen bete kent dat we op dit moment naar andere oplossingen zoe ken." „Het is echter de vraag of we daar uitkomen", vult Ruud Gubbels aan. Hij is sinds no vember jl. Hoofd Personeel- zaken van de Vers Vlees Groep. „Ik heb wat dat be treft mijn twijfels. Ik ver wacht dat we in 1988, als de ze CAO afloopt, weer met hetzelfde geschilpunt wor den geconfronteerd. Ver plicht werken op zaterdag en daarmee flexibilisering van de arbeidstijd is hier niet bespreekbaar. Ik begrijp de ze opstelling van de bond overigens niet goed. Ener zijds wil men met ons praten over verdere arbeidsduur verkorting om zo meer werkgelegenheid te schep pen en anderzijds tolereert men overwerk op zaterdag. Terwijl juist de combinatie van werken op zaterdag en een werkweek van 36 uur de mogelijkheid biedt om meer werkgelegenheid te creëren. Je kunt dan namelijk veel werkroosters opstellen met als gevolg dat we voor een belangrijk deel van de uit zendkrachten die we nu nog moeten inzetten, vaste krachten kunnen aannemen. Daarbij komt nog eens dat we op dit moment experi menteren met een formule waarbij we aan AH-filialen met een bedieningsslagerij het vlees gesneden en al le veren. Indien dit aanslaat, en daar ziet het wel naar uit, dan is zes dagen per week vers produceren een must." Crisiscentrum Om ervoor te zorgen dat tij dens de staking de spannin gen tussen werknemers en werkgever en tussen stakers en werkwilligen niet te hoog op zouden lopen heeft de WG direct een crisiscen trum ingericht. Dit werd be mand door Ruud Gubbels. „Wij onderhielden voortdu rend contact met de onder handelaars en met de be drijfsleiders, waardoor we al lerlei vragen direct konden beantwoorden en in staat waren problemen snel op te lossen. Ons streven was vooral om spanningen tus sen de medewerkers onder ling te vermijden. Ik denk dat we daar goed in zijn ge slaagd. Een bewijs hiervan is wel dat de training die alle personeelchefs van de diver se CS-en hebben gehad om, als er na afloop van de sta king conflicten mochten ontstaan, deze op te lossen, achteraf overbodig is geble ken. Er was, en is, duidelijk sprake van respect voor el- kaars standpunten." Vervolg van pagina 1 Deze schenking vindt plaats in het kader van het honderdjarig bestaan van Albert Heijn in 1987. Deze leerstoel past in het be leid van de universiteit Nijenrode tot verdere ver breding van haar bedrijfs kunde onderwijs. Op 27 mei 1987 zal de oratie op Nijenrode plaatsvinden. Na een uitvoerige sollicita tieprocedure, inclusief het geven van een voor Neder land ongebruikelijk proef- college, werd door de be- noemings adviescommissie unaniem Wim van der Ster, werkzaam als hoofd Marke ting Services bij Albert Heijn bv, voorgedragen. In het vakgebied (retailing) heeft Van der Ster ruim schoots zijn sporen ver diend. Baanbrekend werk verrichtte hij op het terrein van retail-marketing en ac count-management, belang rijke onderdelen van distri butiekunde, een vak dat in het wetenschappelijke be drijfskundige onderwijs in Nederland nog weinig aan dacht geniet. Wim van der Ster (40) stu deerde cum laude af in Busi ness Administration (MBA) aan de University of Oregon in 1971. Daarna volgde hij diverse vakgerichte interna tionale cursussen en semi nars. Bij Albert Heijn, in dienst sinds 1971, was hij achtereenvolgens project medewerker (o.a.) voor Marktonderzoek en -analyse, verkoopleider (inkoop- en productmanagement voor o.a. drogisterij-artikelen en aanverwante non-food arti kelen). Sinds 1979 is hij hoofd Marketing Services. Uit hoofde van deze functie geeft hij thans leiding aan 15 medewerkers met market ing-, strategische, communi catie-, en promotionele ta ken. Van der Ster publiceert regelmatig in de nationale en internationale vakpers en is auteur van: 'Marketing en Detailhandel', het eerste (Nederlandstalige) boek dat detailhandelsmarketing en accountmanagement gron dig in kaart brengt, en van 'Modern Zaken Doen: Mar keting in Detailhandel en Ambacht'. Voorts doceerde Van der Ster bij diverse insti tuten in zijn vakgebied: on der meer bij Stichting Post academisch Onderwijs Land bouwhogeschool Wagenin- gen en bij De Baak. Tevens verzorgde hij gastcolleges op ad hoe basis aan de Uni versiteiten Rotterdam, Ant werpen, alsmede diverse HEAO's. Hij gaf voordrach ten tijdens vele bedrijfecur- sussen en symposia over (elementen van) distributie kunde. Van der Ster was en is lid van verschillende redac tie-adviesraden, congres commissies, programmara den en examencommissies in zijn vakgebied. 8 678906 712345 Steeds meer artikelen hebben een streepjes symbool op hun ver pakking. Steeds meer Albert Heijn-filialen zullen op het zgn. scannen overgaan. Dat houdt in dat wordt ge werkt met kassa's die de streepjessymbolen kunnen 'lezen', met al le voordelen van dien. Voor degenen die het systeem nog niet ken nen of de werking er van alweer een beetje zijn vergeten, nog eens de hoofdpunten op een rij. Een kassa met een scanning- systeem heeft een soort oog in de vorm van een zwakke laserstraal die de artikelen af tast (scannen - aftasten). Dat 'oog' kan echter het ver schil tussen een fles Spa en een pak hagelslag niet zien. Wat het wel kan is het on derscheiden van streepjes van verschillende diktes, die elkaar op een bepaalde wijze afwisselen. Het maakt niet uit in welke stand de streep jes over het 'oog' gaan. Wat belangrijk is dat het gehele streepjessymbool kan wor den afgelezen. Wanneer dat niet gebeurt, geeft de kassa een waarschuwend piep-sig- naal en moet het artikel op nieuw boven het 'oog' word- den gehouden. Artikelcode Die streepjes zijn eigenlijk niets anders dan een grafi sche vertaling van een num mer, een zgn. artikelcode. Die code staat te lezen onder de streepjes. Hij is uniek voor elk door de fabrikant verpakt artikel. De eerste twee cijfers staan voor het land van herkomst (87 staat voor Nederland). De volgen de cijfers staan voor de fabri kant. De daarop volgende cijfers staan voor het speci fieke produkt van deze fabri kant. Het laatste cijfer dient ter automatische controle op de juistheid van het afge lezen nummer. Wanneer de kassa - via de streepjes - de artikelcode heeft gelezen wordt die doorgevoerd naar de computer in de winkel. Deze zoekt bij de code de naam van het artikel en de prijs. Die zijn in de computer ingebracht. Ver volgens worden artikelnaam en prijs bliksemsnel weer doorgegeven aan de kassa die ze op de kassabon af drukt. Voordelen Werken met dit systeem heeft enkele grote voorde len. 1. Artikelen met een streep jessymbool behoeven niet meer te worden geprijsd. De kassa 'kent' de prijs van elk artikel. Fouten worden hier door vermeden. Bovendien vervalt het aanslaan van prij zen op de kassa. Overigens wordt op het schap waar de artikelen staan, de prijs daar van wel aangegeven. De klant zou anders bij zijn keu ze niet meer weten waar hij of zij aan toe is. 2. De klant krijgt een kassa bon waarop zowel de naam van het van streepjes voor ziene artikel als de prijs staan afgedrukt. 3- Het werken met de scan ner gaat sneller dan het aan slaan van de prijs op de kas sa. Daardoor kunnen er kor tere wachttijden bij de kassa zijn. 4. Tegelijkertijd met het feit dat de winkelcomputer de handelingen aan de kassa verwerkt, kan deze nauwge zet de verkoop per artikel re gistreren. Het moet duidelijk zijn dat de fabrikant van voorverpak te artikelen de streepjescode op de verpakking aanbrengt. De prijs echter wordt niet door de fabrikant aangege ven. Dat gebeurt pas als de prijs ingebracht is in de com puter in de winkel. Die prijs is ook op slag te veranderen zonder dat van het streepjes symbool voorziene artikelen in het schap behoeven te worden overgeprijsd! Soms brengt de klant zelf een streepjescode aan. Dat ge beurt bijvoorbeeld bij het zelf afwegen van groente met een weegautomaat die een sticker met streepjesco de produceert om op het plastic zakje te plakken. Al met al, streepjes hebben de toekomst.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 2