pagina 12 Flitsen Steekje laten vallen Wens Internationaal koken „Tante Gre" Attent zijn IJzersterk, trio Cor Hulskes Gré van der Kleij Doorgaans zet Flitsen op deze pagina 'zo maar een filiaal' in de etalage. Dit keer werd gekozen voor een afdeling waarmee ieder filiaal ivekelijks in nauw contact staat en hen voorziet van allerlei noodzakelijk cijfermateriaal. Op de vierde verdieping van het HK huist Filiaal AdministratieOngei'eer 14 medewerkers verzorgen daar allerlei boekings- en controlewerk en vormen een onm isbare schakel in de Albert Heijn-organisatie. Flitsen sprak met zes van hen en kon niet anders dan constateren dat er tijdens het serieuze cijferwerk ook ruimte gevonden wordt voor een plezierig onderling contact. Het team wordt aangevoerd door de heer N. van den Brink. Van zijn 58 levensjaren bracht hij er 33 bij Albert Heijn door. Hij ver laat 's morgens om half zeven zijn huis in Amersfoort en keert daar 's avonds tegen zessen weer terug. „Een lange dag. dat wel, maar als je plezier hebt in je werk maakt dat niet zoveel uit", laat hij opgewekt weten. Uit zijn toelichting blijkt, dat de afdeling Filiaal Administra tie gevoed wordt door de woens dagse envelop waarin elk filiaal zijn financiële verantwoording naar Zaandam stuurt. Daartoe ho ren de kaslijsten, de opgave van de verkochte spaarzegels, de specifi catie van gestort geld bij bank en giro, ingewisselde zegelboekjes, verzilverde obligatiecoupons en een keur aan voordeelcoupons van allerlei acties. Die woensdagse envelop betekent het startpunt voor allerlei werk zaamheden en om daarmee zo snel mogelijk te kunnen beginnen wordt voor het sorteren van de in houd een zo groot mogelijk team gevormd. Dat lang niet alles aan de wensen (lees: eisen) van Van den Brink en zijn mensen voldoet lijkt het intrappen van een open deur. Van de 425 filialen en de 70 fran- chisewinkels zijn er wekelijks al tijd wel een paar die een steekje laten vallen. Kasstukken ontbre ken, lijsten zijn onduidelijk ge schreven. „We moeten wel uiterst nauwkeurig zijn want alle papie ren die we ter bewerking krijgen hebben rechtstreeks met geld te maken." Leesbaar schrijven is ook een van de wensen van Frans den Boer (42). Hij beheert het grootboek en moet wekelijks een gevecht met de tijd leveren. Als de hem verstrekte informatie onvolledig is kost hem dat extra tijd en komt hij in de knel met collega's die wach ten op de door hem geproduceer de gegevens. Frans heeft er 26 jaar bij Albert Heijn opzitten. Hij be gon als filiaalbediende in Zierik- zee, klom op tot bedrijfsleider en maakte in 1977 - na tien keer te zijn verhuisd - de overstap naar kantoor. Daar deed hij achtereen volgens voorraadcontrole filialen, creditadministratie, hoofdboek houding, franchisebockhouding en nu dus filiaalboekhouding. Veel belangstelling heeft hij voor FIS, het financiële informatiesysteem dat onlangs op de afdeling werd geïnstalleerd. Wat de gevolgen Een heel andere hobby heeft Wil fred Chin Tsjoen Jien. Deze 47- jarige, in Suriname geboren, Chi nees is verzot op koken. „Het liefst breng ik al m'n vrije tijd in de keu ken door. Vanaf de eerste dag van mijn huwelijk zorg ik thuis voor de dagelijkse pot en in het week end kunnen mijn vrouw en vier kinderen bestellen wat ze op tafel willen. Ik kook internationaal: hut spot, Chinees. Surinaams, Zuida merikaans... We eten altijd een uurtje later dan anderen maar wel steeds iets bijzonders." Wilfred Chin was in zijn geboorte land afdelingshoofd bij een grote importmaatschappij. Vijf jaar gele den vond hij de tijd rijp naar Ne derland te vertrekken. Hoewel hij financieel „een enorme stap terug moest" is hij blij bij Ahold zo goed aan de slag te zijn gekomen. Hij beheert het spaarzegelsysteem, zorgt ervoor dat de filialen tijdig nieuwe zegels krijgen, controleert de administratieve verwerking er van en zorgt dat 'manipulatie' vrij wel is uitgesloten. Als we Wilfred Chin vertellen dat zijn collega's hem als de smaakmaker van de af deling beschouwen lacht hij breed. „Ik heb nu eenmaal plezier in het leven en die moet je delen met anderen. In je eentje pret ma ken is niks." Voor „tante Gré" van der Kleij is het bijna gedaan met de prettige sfeer op de afdeling. Na I8V2 jaar gaat ze in mei met pensioen. Dat spijt haar geducht. Ahold is een heel belangrijk en aangenaam stuk van haar leven gaan worden. Dat contact kwam trouwens min of meer toevallig tot stand. Mevrouw Van der Kleij werkte aanvankelijk in de gereedschappenwinkel van haar vader op de Gedempte Gracht in Zaandam. Toen die werd overgenomen door een Am sterdams bedrijf 'verhuisde' ze mee maar was dolgelukkig toen ze via een kennis een baan bij Albert Heijn („naast m'n voordeur") kon krijgen. Ze houdt zich nu alweer 12 jaar bezig met de administratie ve afwikkeling van ingeleverde ze gelboekjes, uitgelote klantenobli gaties en ingeleverde geschenk bonnen. „Na mei hoop ik iets te vinden in bijvoorbeeld vrijwilli gerswerk. want de hele dag thuis zitten is niks voor mij," laat zij wat mismoedig weten. Cor Hulskes (52) hoeft nog niet aan zijn pensionering te denken. Hij heeft 25 jaar bij Albert Heijn achter de rug en hoopt er nog een aantal - „en dan liefst in dezelfde prettige sfeer" - aan vast te kno- voor zijn werk zullen zijn is hem nog niet duidelijk en daarom noemt hij de mogelijkheden van het nieuwe automatiseringssys teem gekscherend 'ongekend'. Zo kijkt trouwens ook Kees Keij- er (29) tegen de automatisering aan. Eind 1985 zijn de filiaalboe kingen (afd. 37) voor een deel verwerkt via het zgn. ADFO-sys- teem. Kees werkt 9'/z jaar bij AH en vormt sinds 1984 een (volgens supervisor Van den Brink ijzer- sterk) trio met Martin van Veen en mevrouw Dümpel. Gedrieën zorgen ze voor creditering van de filialen voor alles wat door allerlei acties afwijkt van de oorspronke lijke verkoopwaarde. Daartoe ho ren bijvoorbeeld de 12e fles wijn gratis, de koffie-voordeelcoupons, maar ook de opruiming van snoep na Sinterklaas. Andere credite- ringsposten zijn retourgoederen en emballage. Wekelijks zorgen Kees en zijn twee collega's voor zo'n 5 a 6.000 posten als 'voeding' voor de ponskamer. In zijn vrije tijd is hij 'altijd bezig' met geluids apparatuur. Van compactdiscspe lers weet hij 'alles' en bandjes ma ken voor vrienden doet hij met het grootste plezier. pen. Na een aantal jaren te hebben gevaren begon hij zijn kantoor loopbaan op de creditafdeling aan de Westzijde, deed vervolgens werk voor het Lita-project (show roomwinkels) en werkt in totaal nu 15 jaar op de filiaaladministra tie. Hij is daar opgeklommen tot plaatsvervangend afdelingschef en houdt zich vooral bezig met de controle van stortingen door filia len bij bank en giro. Daarop vol gende stap is de controle op het door deze instanties overmaken van de Albert Heijn toekomende bedragen. Stagnatie daarin, ver oorzaakt door boos opzet (roof overval) of een administratieve fout, dienen zo snel mogelijk te worden gesignaleerd. „Het gaat misschien één op de honderd ge vallen mis maar daarom moeten we juist altijd attent zijn. Er mag bij ons in de controle niets aan het toeval worden overlaten", zegt de in Hoorn wonende Hulskes, die in zijn vrije tijd supporter van voet balclub Always Forward is. „Heb ik teveel gezegd?" vraagt de heer Van den Brink als Flitsen hem na de gesprekken met zijn mede werkers gedag zegt. „We hebben een fijne afdeling waar hard wordt gewerkt. Het enige knelpunt voor onze organisatie vormen de als maar toenemende vrije dagen. We doen hetzelfde werk met dezelfde mensen in minder tijd. Er zat in onze organisatie wel wat rek, maar die is er nu wel uit."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 12