AH-thuisblad AllerHande oogst waardering bij lezers De merkwaardige loopbaan van Nol Besterveld (3) Flitsen pagina 9 Gekkenhuis 'u6iicuftl Dakpannen „Het komt bij een onderzoek over gedrukte media maar zelden voor dat de ondervraag den zo eensgezind positief reageren. Aller Hande wordt meer gezien als tijdschrift dan als een reclameblad. Dit komt door de pro- duktinformatie, de grote hoeveelheid recep ten en de vormgeving van het blad." Deze conclusies staan in een rapport van het Am sterdamse Instituut voor Economisch en So- ciaalpsychologisch Onderzoek (ECSO). Dit instituut verrichtte on langs een uitgebreid onder zoek onder de lezers van het AH-thuisblad AllerHande. De resultaten stemmen tot te vredenheid, want de waarde ring voor het deze maand voor de 25e maal versche nen blad is groot. Niet min der dan 85% van de onder vraagden zei het blad te ken nen en het ook regelmatig te lezen. Ruim 40% van de geïnterviewden gaf aan 'veel' of 'erg veel' aan AllerHande te hebben. De geschiedenis van Aller Hande gaat overigens verder terug dan 25 edities. De eer ste uitgave verscheen in ja nuari 1955. Het had toen het formaat en de opmaak van een krant. Het blad, met een oplage van 2 miljoen exem plaren, werd in een straal van enkele kilometers rond de filialen huis-aan-huis be zorgd en verscheen gemid deld één keer per maand. In 1971 verdween de krant en kwam er een maandelijks kleurenmagazine voor terug. De naam veranderde in Idé. Een uitgeverij zou de wer ving van de advertenties op zich nemen. Dit principe bleek niet rendabel te zijn en de uitgave werd onder meer om deze reden al snel ge staakt. Hiervoor in de plaats kwam de AHuispost die van 1971 tot eind 1984 om de twee weken bij de kassa lag en het contact met de AH- klanten moest onderhouden. Band met de klant Als gevolg van de succesvol le prijzencampagne in 1981 kreeg Albert Heijn veel nieu we klanten. Albert Heijn wil de de communicatie met die klanten verbeteren om zo doende met hen een steviger band te creëren. Daarom werd in 1983 weer begon nen met de uitgave van een eigen thuisblad, maar nu in de vorm van een eigentijds, geheel in kleur uitgevoerd magazine. Hiervoor was de vertrouwde naam AllerHan de van stal gehaald. AH nam de advertentiewerving nu zelf voor zijn rekening. Na een voorzichtig begin met een herfst- en een kerstnum mer in 1983, groeide het aantal edities in 1984 tot zes per jaar. Inmiddels komt Al lerHande negen keer per jaar uit en wordt uitsluitend in de filialen verstrekt. De opla ge steeg van 1,1 miljoen in 1983 naar 1,4 miljoen in 1986. Dat AllerHande zeer gewild is bij de AH-klanten blijkt uit het vlot meenemen van het blad uit de winkels. Per editie blijft dan ook min der dan één procent over. Sneller meegenomen Waarom slaat AllerHande zo aan bij het winkelend pu bliek? Het antwoord komt van de heer G.C. Kortleve, manager Eigen Media bij Al- bert Heijn. Allereerst ziet het blad er altijd bijzonder fraai uit. Aan de fotografie en de vormgeving wordt erg veel aandacht besteed", al dus redactievoorzitter Kort leve. „Wanneer de voorkant er aantrekkelijk en duidelijk uitziet, wordt het veel snel ler meegenomen. Daarnaast moet de inhoud natuurlijk aanspreken. De onderwer pen gaan voornamelijk over eten en drinken. De Albert Heijn-klanten vinden die ar tikelen interessant. Met na me de recepten blijken via het onlangs gehouden on derzoek op prijs te worden gesteld. Deze worden met zorg samengesteld. Voor pu- blikatie wordt ieder recept eerst door een aantal dames getest. Zij bereiden het ge recht met produkten uit on ze filialen. Na afloop geven wij opmerkingen en aanbe velingen. Wanneer alles is onderzocht wordt het in Al lerHande gepubliceerd. Op vallend is dat praktisch alle lezers (meer dan 90%) het blad lVz week na het uitko men nog in huis hebben. Veel lezers bewaren het blad in een speciale ordner of knippen voor het weggooien toch in ieder geval de recep ten eruit. Het blad is gratis en wordt niet ongevraagd via de brievenbus opgedron gen. Overigens is dat niet een doorslaggevende reden. Uit de vraaggesprekken met klanten is namelijk gebleken dat veel mensen bereid zou den zijn om ƒ1,- tot 1,50 voor AllerHande te betalen." Maanden vooruit denken De heer Kortleve vertelt dat het redactieteam met het blad altijd maanden vooruit moet denken. De gemiddel de produktietijd is 100 da gen. Dat is dus vanaf het mo ment dat de eerste redactie vergadering wordt belegd tot het tijdstip dat het num mer van de pers komt. „Wij zijn nu al weer volop bezig met de voorbereiding van de speciale uitgave die in de zo mer van 1987 zal verschij nen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Albert Heijn. Het krijgt een oplage van 3 miljoen exemplaren die in dat geval huis-aan-huis worden verspreid." Op de vraag of er op korte termijn veranderingen in de formule van AllerHande zijn te verwachten is de heer Kortleve duidelijk. „Voorlo pig niet. Het is namelijk één van de meest succesvolle ui tingen van Albert Heijn. Het blad past ook helemaal in de credo-aanpak. Klanten zijn zeer tevreden over dit ex traatje en nemen het ook steeds vaker mee. Wanneer ik hoor dat klanten speciaal naar de winkel komen omdat de nieuwe AllerHande uit is, dan kan gesteld worden dat we op de goede weg zitten." De obligaties verdwenen, het zegelsysteem bleef. Een vol boekje kon voortaan in geruild worden tegen 52,- aan PMC-cheques. En met die cheques konden artike len gekocht worden bij de PMC. De eerste premie was een koelkast voor 252,-. Tweeënvijftig gulden aan cheques was voldoende, de rest mocht worden bijbe taald. Op 17 mei 1962 ver scheen een advertentie in de kranten waarin de koelkas ten werden aangeboden. Besterveld: „Een paar dagen later zou AH het 75-jarig be staan vieren in het Concert gebouw. Ik had al een nieuw pak gekocht en mijn vrouw een mooie jurk, maar het Concertgebouw hebben we nooit gezien. De eerste dag van de actie verkochten we 5500 koelkasten. Daar had niemand op gerekend. Leve rancier Liebherr in de laatste plaats. Het liep uit de klau wen. Albert Heijn heeft toen miljoenen aan Liebherr ge leend, zodat ze als de sode mieter een nieuwe produk- tieband konden starten. Het was een gekkenhuis. Tot half december 1962 heben we gewerkt van half acht 's och tends tot tien uur 's avonds. Op zaterdagen van half acht tot half vijf en 's zondags van half acht tot twaalf uur, om dat het tenslotte zondag was. Het kwam als een stortvloed over ons heen. We hebben uiteindelijk 180.000 koelkas ten verkocht." Albert Heijn heeft daarmee sociaal werk gedaan. We hebben de koelkast gemeen goed gemaakt. Voordat AH ermee begon, was een koel kast eigenlijk alleen iets voor de happy few. Als je voor 1962 bij iemand op visite ging die een koelkast had dan dacht je: „Nou, nou, dat is niet mis." Als je na 1962 bij mensen op visite kwam die geen koelkast hadden dan dacht je: „Het is daar ook niet best." Na de koel kasten volgden parasols, mixers, verrekijkers, wasma chines, naaimachines, meu belen, pannen, etc. etc. De opzet was dat de PMC elke maand een andere premie zou aanbieden. De ene maand alleen koelkasten, de volgende maand alleen para sols. Het succes was echter zo groot, dat de PMC niet meer kon stoppen met een maal gelanceerde artikelen. In plaats van elke maand een ander artikel kwam er elke maand één bij. Voor klanten die niet onmiddellijk konden betalen bestond de mogelijk heid om artikelen te laten re serveren. „Daar stelden we ons garant voor", aldus Bes terveld. „Het gevolg was wel dat we magazijnen vol met koelkasten hadden, want de gereserveerde koelkasten moest je in voorraad heb- - ggfSs A ben. Na verloop van tijd wil den we van dat reserveren af, maar het lag nogal gevoe lig. Ik heb toen twee indrin gende rapporten geschre ven. Eén met een krachtig pleidooi vóór het afschaffen van reserveren en één met steekhoudende argumenten voor het voortzetten van re serveren. Legerstee, de baas van de PMC, zou de menin gen bij de staf peilen. Ik moest halverwege de be spreking binnenkomen om één van de rapporten aan de directie te overhandigen. Als Legerstee mij een sigaret zou aanbieden dan moest ik het rapport 'afschaffen' overhan digen, zo niet, dan het rap port 'voortzetten'. Dat had den we van tevoren afge sproken. Ik kreeg een siga ret. We stopten met reserve ren!" „De mensen praten nog over de PMC. De kwaliteit van de artikelen loog er ook niet om." Besterveld wijst triom fantelijk op het meubilair in zijn woonkamer. „Dat komt er ook vandaan." „Iedereen wilde graag aan de PMC leveren. Horloges im porteerden we bijvoorbeeld via een hele grote impor teur. Hun collega's mochten het niet weten, want die wa ren woedend op de PMC. Er kwam zelfs een protestbij eenkomst van de horlogiers tegen de PMC. Onze relatie ageerde het hardst: „Het moest niet mogen", riep hij met gebalde vuist. Maar hij importeerde de horloges zelf voor ons!" Besterveld kan er nog altijd smakelijk om la chen. De PMC-tijd was voor hem de interessantste perio- cje van zijn loopbaan bij Ahold. „Het was niet per se de mooiste tijd, maar wel de enerverendste. Je werkte mee aan de groei, dat gaf vol doening." Toen Legerstee bij de PMC vertrok, kwam er een general-manager. Bester veld: „De kracht van de PMC was altijd geweest: 25 artike len in grote hoeveelheden op de markt slingeren. De nieuwe baas zocht het in de breedte: 150 artikelen. De verwerking daarvan was veel moeilijker en bovendien wa ren de aantallen kleiner, waardoor we geen vuist meer konden maken met be trekking tot de prijzen. De PMC had ook nooit een debi teurenbestand gehad. Eerst moesten de centen binnen zijn, daarna werd er pas gele verd. De general-manager draaide de zaak om. Eerst le veren, dan pas betalen. Bin nen de kortste keren hadden we voor tonnen aan on inbare vorderingen." „Het ging bergafwaarts met de PMC. We hebben toen nog een tijdje de Lita-kijk- shops gehad. Winkels, waar een veelheid van artikelen in vitrines lag uitgestald met de prijs erbij. De klanten kon den uitzoeken, een formulier invullen en dan werd de be stelling uit het magazijn ge haald. De leiding bestond uit een groep mensen met een andere stijl en met andere ideeën dan ik gewend was. Ik voelde me daar absoluut niet thuis. Een akelige tijd. Het liep ook verkeerd af. De leiding verliet het zinkende schip. Ik ben nog acht maan den bezig geweest met de af wikkeling van de zaak." Na zijn PMC- en Litatijd was Besterveld een tijdje 'zwe vend' zoals hij het noemt. Tenslotte kon hij bij Distri butie aan de slag, op de afde ling Logistiek. Hij kreeg weer een project onder han den. Dit keer ging het om pallets. „Het palletverkeer was één grote bende", aldus Besterveld. Samen met Jan Engelbrecht zette hij de lijn en uit voor een verantwoord palletbeleid. Onder auspi ciën van de EVO schreef Besterveld samen met ex perts van Philips, Akzo en de Frisdranken Industrie Neder land een boek over pallets. Hij hield overal in den lande inleidingen voor bedrijfslei ders over het belang van pal lets. Het palletproject was zijn laatste tijd bij Ahold. Op 3 maart jl. bereikste Bester veld de pensioengerechtigde leeftijd. Vervelen doet de ge pensioneerde zich aller minst. Hij komt eerder tijd tekort. Besterveld is secreta ris van bestuur van de Rabo bank in Uitgeest. Momenteel wordt er ge bouwd aan een nieuw on derkomen voor de bank. In verband daarmee is hij voor zitter van de bouwcommis sie en voorzitter van de ope ningscommissie. Hij is bo vendien betrokken bij de Ra- bo-makelaardij. „Door de bank houd je je sociale con tacten. Dat vind ik erg be langrijk. Je steekt er nog wat van op ook. Ik weet sinds kort wat 'opnieuw verbeter de Hollandse dakpannen' zijn. Nooit te oud om wat te leren." Besterveld heeft daarnaast grote belangstelling voor de geschiedenis en dan met na me voor de Eerste Wereld oorlog. Verder is hij een lief hebber van oude jazz. „Als het daarover gaat, hoef ik niet direct mijn mond te houden." Dat laatste geldt niet alleen voor oude jazz, zoals uit voorgaande duide lijk moge zijn geworden.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 9