Horeca Inkoop Centrale nu onderdeel van Grootverbruikgroep Ahold De zo noodzakelijke standaardisa van linnengoed en vlees pagina 4 Flitsen De Horeca Inkoop Centrale is toegetreden tot de Grootverbruikgroep AJjold. Het be drijf levert - de naam zegt het al - vooral aan restaurants, cafés en hotels. TotHIC be horen de bedrijfsonderdelen: HIC Beheer nv, De Inkoopcentrale HIC bv, De HIC Lin nenkamer bv, HIC Fast Foodservice bv, Le Courier du Chef bv, De Vleesservice Steen- wijk bv en De Vleesservice Dordrecht bv. Na een eerdere overname van Kok-Ede en In stel heeft Ahold op de Grootverbruikmarkt haar invloed nu aanzienlijk uitgebreid. Een interview metJohn van Bochove, direc teur van de Horeca Inkoop Centrale. Over alle kleuren „als het maar wit is". Over standaardisatie. Over brand. En over de toekomst. Gezamenlijk Café's, restaurants en hotels kochten veelal zelf hun wa ren in. Dat was niet alleen tijdrovend, maar bovendien zeer inefficiënt. „Hun deu ren werden platgelopen door vertegenwoordigers die hun goederen wilden slijten. Als je dat met zijn al len aanpakt levert dat niet al leen tijdwinst op, maar bo vendien kun je lagere prijzen bedingen. Je neemt immers veel grotere partijen af. Maar er zijn nog veel meer voor delen verbonden aan het ge zamenlijk inkopen", vertelt Van Bochove. Als voorbeeld noemt hij vlees. „Dat is in de horeca nu eenmaal heel belangrijk. Het maakt bij de maaltijd meer dan de helft van de kostprijs uit. Datzelfde geldt voor vlees in keukens van bejaar den- en ziekenhuizen. Vroe ger moest een kok daar te vens slager zijn. Hele grote partijen vlees werden inge kocht. Die moest dat vlees dan evenwichtig verwerken. 1 we bij het vlees ook: we le veren iedere gewenste por tie, als het maar 150 gram zwaar is." Het is de variant op een legendarische op merking van autofabrikant Ford, die zijn beroemde T- Ford in alle kleuren leverde, als het maar zwart was. „Ik heb nog zo'n voorbeeld tot welke ongelooflijke voor delen standaardisatie leidt: linnen. In de horeca - en dan vooral in hotels - wordt veel linnengoed gebruikt: lakens, slopen, handdoeken. Een aantal van die horecabedrij ven is naar ons toegekomen. Ze zaten met almaar stijgen de kosten. Ga maar na: dat linnengoed moet naar een wasserij. Ieder hotel had zijn eigen kwaliteiten en forma ten. Niets was hetzelfde. In die wasserijen stonden tien tallen mensen dat allemaal enorm teruggebracht. De ene avond liggen de lakens op de bedden van het Kras- napolskv Hotel, de volgende in het Apollo. De hotelgasten slapen er echt niet minder goed door. Datzelfde is inmiddels ook het geval bij de instellingen. Veel ziekenhuizen hadden eigen wasserijen. Kostte goud. Al in 1939 bestond er onder voorzitterschap van Willem Drees senior - een zogenaamde normalisatie commissie voor textiel. Het was toen zelfs zo bizar dat in ziekenhuizen hoofdzusters per afdeling bepaalden welk linnengoed er werd aange kocht. Het heeft tot 1972 ge duurd voordat dat is doorge broken. Daarbij heeft HIC een belangrijke rol gespeeld. Mijn ijdelheid is groot ge noeg om dat leuk te vinden. het overwogen, maar het was al uitgegroeid tot 2,8 miljoen gulden. Er zouden onvoldoende horeca-bedrij- ven geïnteresseerd zijn om méér geld in de HIC te stop pen. Een andere mogelijk heid was om onze grote le veranciers te vragen te parti ciperen, maar ook daar heb ben we van af gezien. We zouden te afhankelijk van hen worden. Daarop kwa men we in gesprek met Ahold. Zij wilden een groter marktaandeel in de horeca veroveren. Via de HIC kan dat. Het biedt ons de moge lijkheden verder te groeien, zeker wanneer we straks naar Breukelen verhuizen. Daar krijgen we de ruimte. Het is nu zo dat in de linnen- verhuur een klantenstop geldt. Dat is eigenlijk te zot." John van Bochove ziet bij meest gespecialiseerde leve rancier voor de horeca-sec- tor'. Het bedrijf is onderver deeld in een aantal sectoren. De Inkoopcentrale levert aan 2.000 bedrijven in groot- verpakkingen voedingsmid delen. „Voor de gewone consument is het niet inte ressant om een blik soep met vijf liter inhoud te kopen, of een kilopak koffie. De horeca heeft daar wel baat bij", al dus Van Bochove. Le Sommelier is de tak van de HIC die voor wijninkoop zorgt, veelal rechtstreeks van chateaux en befaamde wijnhuizen. „Daarbij", zegt Van Bochove, „moet je ie dere klant een zekere vorm van exclusiviteit bieden. Het zou onzinnig zijn om in alle Nederlandse restaurants de zelfde wijn op de kaart te hebben staan." Le Courrier dat er meer te koop is tussen hemel en aarde", aldus de di recteur. Verder zijn er de takken De Vleesservice die op vijf gram nauwkeurig voorbewerkte porties levert en de afdeling Plate Service doet iets soortgelijks maar in grotere hoeveelheden. Teri slotte is er de Snack Service - waarvan de naam binnenkort verandert - die vooral de snel groeiende fast food sec tor ten dienste staat. „Het is dus een groot bedrijf met veel mogelijkheden dat Ahold heel goed aanvult. Me de door inzet van de HIC zijn heel andere en veel effi ciëntere produktietechnie- ken ontstaan. Daartoe werken we nauw samen met opleidingsinstituten. In we zen helpen wij elkaar daar mee: wij hebben er belang bij dat er van die scholen goede krachten komen en zij hebben er voordeel van technisch bij te blijven. Daardoor is de HIC meer dan zomaar een leverancier, Ahold zal daar ook voordeel van hebben." van de HIC hebben inmiddels een brief in de bus gekregen met de definitieve mededeling dat Ahold het bedrijf heeft overgenomen. Die aandelen waren in het bezit van meer dan duizend horeca-ondememers: kleine bistro's, grote restaurants, hotels en cafés. We hebben daar veel tam tam rond gemaakt en ieder een vertelt hoe fantastisch dat was, maar zakelijk was dat niet zo handig. We heb ben allerlei anderen attent gemaakt op de mogelijkhe den en zodoende onze eigen concurrenten gekweekt." Dramatisch Tot 1969 stond de afkorting HIC voor Horecaf Inkoop Centrale en was de klandizie slechts gericht op de leden van de Horecaf-organisatie. „In dat jaar hebben we de f geschrapt en ons niet langer beperkt, maar zijn de hele horeca gaan leveren", aldus Van Bochove. Het ging het bedrijf goed: tot de dramati sche nacht van 4 april dit jaar. Het grote HIC-pand in Lisse vatte vlam. De oorzaak is nooit helemaal duidelijk geworden. Kortsluiting was de meest waarschijnlijke re den. „Vreselijk om zo'n pand wat je bijna steen voor steen hebt zien metselen binnen een paar uur volledig te zien afbranden. Positief was ver volgens de inzet van ieder een: binnen acht dagen wa ren we weer volledig opera tioneel. We konden in Hoofddorp voor een jaar een pand huren. Honderden vrachtwagens met goederen hebben ons opnieuw be voorraad." Van het pand in Lisse was niets meer over. „We waren er al aan het uitgroeien en wilden uitbreiding. Daar is geld voor nodig. Hoe? Nieu we aandelen? We hebben Ahold volop toekomstmoge lijkheden voor het inno verende bedrijf. Professioneel De HIC omschrijft zichzelf als een 'professionele organi satie met totaalservice op het gebied van voedsel, dranken en aanverwante ar tikelen en diensten en is de du Chef biedt de betere res taurants een speciale service met dagelijkse primeurs en dagverse specialiteiten en biedt meer ongewone ge rechten. „Een diner in een restaurant blijft te vaak ste ken in een pepersteak met die eeuwige champignons en paprika's. Met deze Cour rier du Chef laten we zien „Het is merkwaardig. Ik ben mijn carrière bij een groot bedrijf begonnen en nu eindig ik weer bij zo'n gigant." John van Bochove (57), algemeen directeur van de Horeca Inkoop Centrale (HIC), vertelt over het begin; bij Heineken. Nu: Ahold. De aandeelhouders HIC-vestiging te Hoofddorp. uit te zoeken. Je kunt nu een maal niet alles door elkaar wassen. Het was enorm ar beidsintensief en daardoor duur. Wij hebben dat uitvoe rig onderzocht en zijn in De nemarken terechtgekomen. Daar was de standaardisatie al veel verder doorgevoerd. In wezen is de oplossing sim pel: zorg ervoor dat het bed- degoed allemaal van eenzelf de kwaliteit is, eenzelfde for maat. Daar kun je dan vervol gens je wasproces op afstem men. En laat die ingeweven eigen naam op de lakens en handdoeken nu maar achter wege. Nou, dat laatste was wel een heel bizar voorstel. Dat heb ik bij de horecamen- sen op gevaar voor eigen le ven moeten verdedigen. Ho tels vreesden dat hun eigen identiteit verloren zou gaan. Onzin natuurlijk. Niemand gaat juist in dat hotel slapen omdat de hotelnaam op de lakens staat. En niemand gaat speciaal naar dat restaurant omdat ze er op de toiletten van die aardige handdoeken hebben hangen. Standaardisatie dus. En ook hier weer: beddegoed mag in alle kleuren, als het maar wit is. Het heeft de kosten „Ik heb uit die wereld wel merkwaardige reacties ont vangen. Mensen belden me op met de vraag of hun res taurant nu wordt omge bouwd tot supermarkt. Eén vroeg zelfs of hij nu ver plicht werd alleen maar Al- bert Heijn-wijn bij zijn sjieke diners te serveren. Zo is het natuurlijk absoluut niet. HIC is een ongewoon en bijzon der bedrijf. Ons karakter blijft behouden. Dat is juist de reden waarom Ahold geïnteresseerd raakte." HIC beschikt over vestigin gen in Hoofddorp - het hoofdkantoor - Amsterdam, Dordrecht en Steenwijk. Omzet: 75 miljoen gulden, ruim 120 werknemers. „Zelf ben ik hier in 1965 binnen gekomen toen het bedrijf van een coöperatie werd omgezet in een zelfstandige NV. Er zijn toen 300 aande len van 1.000 gulden elk ver kocht aan allerlei horecabe drijven. Die hebben veel voordeel van ons werk." Mindere kwaliteit moest hij verwerken in bouillon, kro ketten of goulash, heel ge compliceerd. Het op die ma nier verwerken van vlees is voor veel horecabedrijven onbetaalbaar geworden. Daar komen wij in beeld. Wij kopen het vlees centraal in, verwerken en portioneren het. Daar zijn we in 1972 mee begonnen, hetgeen toen gold als een radicale verandering. Voor veel hore- ca-ondernemingen en instel lingen scheelde- het tiental len procenten in hun onkos ten. De enorme arbeid werd drastisch teruggebracht. Wij waren ook de eerste die het vlees vacumeerden. Daartoe hebben we samengewerkt met TNO in Zeist. Vacume- ren is beter dan invriezen. Dat heeft het gevaar in zich dat het vlees te snel uit droogt." Standaardisatie Van Bochove vindt dat het woord standaardisatie met hoofdletters moet worden geschreven. „Zo belangrijk is dat namelijk. Daarom zeiden

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 4