Nieuwe motivatiecampagne 'Alberto doet 't beter' f Ahold verliet historische plek in Zaandaj Colofon pagina 2 Flitsen 'Alberto doet 't beter'. Onder dat motto is onlangs een campagne gestart om de medewerkers van Alberto te motiveren. Niet dat het slecht gaat, in tegendeel. „Maar we willen onze medewerkers „Produkt en prijs zorgen in de slijtersmarkt niet alleen meer voor het verschil. Ie dereen levert tegenwoordig een goed produkt. Wanneer wij ons als Alberto willen on derscheiden, zullen wij niet op Prijs of Produkt moeten mikken, maar op Personeel. Die laatste 'P' werkt bij de consument goed door. Die is heel gevoelig voor de invul ling van het winkelierschap." Dat zegt de heer Sijbrandij (59), die sinds eind vorig jaar nauw betrokken is bij de actie 'Alberto doet 't beter'. Samen met groepsleider J. Pool en secretaresse me vrouw M. Bakker vormt hij de campagnecommissie die tot midden 1987 duidelijk probeert te maken waarom Alberto 't beter doet. In de afgelopen jaren is Al berto veranderd van een 'prijsbreker' in een 'meer- verstand-van-drank-slijter'. Aan de interieurs werd meer aandacht besteed, terwijl de produkt- en assortiments kennis van de medewerkers werd bijgespijkerd. „We mikken steeds meer op de klant die advies wil. En met succes", zegt de heer Sij brandij. „De trend is naar een persoonlijker benade ring van de klant. Daar speel je op in. Je blijft natuurlijk wel bezig met produkten en prijzen, maar het personeel vormt de omlijsting." Onderzoek Uit onderzoek is gebleken dat de Alberto-medewerker sterk betrokken is bij zijn werk en zeer gemotiveerd. De omgang met de klant, de winkelier zijn. vinden de me dewerkers één van de leuk ste en boeiendste kanten van het vak. Alberto-directeur R.J. van Solt wees daar op in de brief aan de Alberto-me- dewerkers, waarin hij de hui dige campagne aankondigde: „Alberto doet 't de laatste ja ren steeds beter, in finan cieel resultaat, in de slijters- markt en volgens onze klan ten. Maar dat betekent niet dat we rustig gaan zitten ge nieten van ons succes. Neen, we bouwen juist actief voort op de goede dingen van Al berto. Met name de goede kwaliteit van ons personeel", zo schreef hij. De medewer kers en klanten van Alberto hebben inmiddels gemerkt wat dat betekent. Vanaf week 43 zijn de 89 Alberto- filialen al gesierd met pos ters die op speelse wijze ac centen leggen op 'góed win kelierschap'. „We willen met de campag ne onderstrepen dat bij Al berto het winkelierschap op allerlei manieren goed wordt ingevuld. Dat is enorm belangrijk. In de Al- berto-winkels staat maar één beheerder, soms gesteund door een part-time mede werker. Die mensen maken de winkel, zij zijn Alberto. Hun motivatie willen we vorm geven", vertelt de heer Sijbrandij. extra stimuleren, er extra aandacht aan geven", verklaart de heer C.G. Sijbrandij, personeelchef bij Alberto. „Met goed personeel kun je je onder scheiden van de concurrentie." lerend overkomt, hebben we er de nodige humor inge bracht." Dat klopt. De bekende strip tekenaar Peter de Smet. on der andere verantwoordelijk voor 'De Generaal', heeft el ke poster voorzien van een geestige tekening. De door hem bedachte slijter 'Alber to' siert sinds enige tijd ook de krante-advertenties van Alberto. Verder prijkt hij op postpapier, enveloppen en buttons. De actie is zowel gericht op het Alberto-per- soneel als op de klanten. Het zwaartepunt ligt derhalve in de winkels. Dat weerhoudt directeur Van Solt er overi gens niet van om - ver van de filialen - voorzien van button het Alberto-kantoor in Zaan dam te leiden. Wedstrijd Met de campagne wil de commissie niet alleen passief aangeven dat Alberto 't beter doet. De heer Sijbrandij: „We hebben een ludieke, ge zellige, uitnodigende actie bedacht. Eigenlijk willen we een confrontatie met de klant. De klant moet merken dat hij belangrijk is. En daar naast hopen we ook dat er onderling tussen Alberto- medewerkers wordt gespro ken over een goede omgang met klanten. Want iedereen moet in feite zien dat zijn sa laris door die klant wordt be taald." Om zo'n gesprek tus sen Alberto-medewerkers Dat vorm geven gebeurt tot juni 1987 op verschillende manieren. Meest in het oog springen zonder twijfel de acht verschillende posters die elk een gedragslijn be lichten van de Alberto-win- kelier. Elke periode krijgen de filialen zo'n affiche. De eerste - die het belang van de klant benadrukt - is nu weer verdwenen. Momenteel is de tweede kenmerkende eigen schap van de Alberto-winke- lier aan de beurt: vriendelijk heid. De volgende affiches belichten achtereenvolgens beleefdheid, hulpvaardig heid, een actieve opstelling, een goede verzorging, accu ratesse en het geven van goede voorlichting. Dat lijkt wat betuttelend, zulke affiches, maar de heer Sijbrandij bestrijdt dat. ,Je komt anno 1986 niet meer met geboden. Het gaat er hier om heel wezenlijke, maar wel heel normale ge dragslijnen onder de aan dacht te brengen. En juist om te voorkomen dat het be- C.G. Sijbrandij wat aan te moedigen, is in de actie een wedstrijdelement ingebracht. Het personeel kan elke periode deelnemen aan een wedstrijd, waarin de medewerkers op een bepaal de vraag gezamenlijk zowel een juist als een origineel antwoord kunnen geven. Die vraag heeft vanzelfsprekend betrekking op 'goed winke lierschap'. Elke vier weken worden waardebonnen uit gereikt voor de beste inzen dingen. Het filiaal met de hoogste score na de acht wedstrijdronden krijgt bo vendien een buitenlandse reis aangeboden. „Die col lectiviteit hebben we er be wust in gebracht", licht de heer Sijbrandij toe. „Zo kun je elkaar ook corrigeren. En je krijgt een grotere betrok kenheid." Ook is er een wed strijd waaraan klanten kun nen deelnemen. De beste in zenders staat een fles goede wijn te wachten. Reacties Volgens de heer Sijbrandij waren de eerste reacties van medewerkers op de acties positief: „Aanvankelijk was men wat aarzelend, maar nu vinden ze het toch een zinni ge en leuke actie. Een enke ling had reserves. Maar ze durven het echt wel aan hoor." De verwachtingen omtrent het effect van de actie zijn weinig concreet, vertelt de heer Sijbrandij. ,Je kunt het rendement niet in harde cij fers uitdrukken. Zaak is dat we onze positie in de markt behouden of verstevigen. Daar gaat het om. Als je stil blijft zitten, dan verlies je." Met het vertrek van de Dienst Onroerende Goede ren (DOG), de Dienst Technische Projecten (DTP), het Pensioenfonds en het Spaarfonds uit het kantoor aan de Westzijde 30, heeft Ahold vori ge maand een historische lokatie in Zaandam ver laten. In het jaar 1900 nam Albert Heijn op die plaats een pakhuis in gebruik dat diende als Cen traal Magazijn. Daarvandaan werden tientallen ja ren de Albert Heijn-vestigingen bevoorraad. Het voor het pakhuis gelegen pand diende de familie Heijn tot woonhuis. Later werd het huis in ge bruik genomen als kantoor, terwijl in het pand ernaast een filiaal werd geopend. Aan de zuidzij de van deze winkel woonde jarenlang de heer G. Heijn, beter bekend als baas Gerrit. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv december 1986 43-ste jaargang no. 11 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: E. Muller Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CKZAANDAM Tel.: 075-592576 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592573 Mw. M. Rupp Miro B 211,075-593833 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 N.Th. M. Huijsman Produkt Managing Marvelo P 410, 075-593253 J.J.M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 C. Waardenburg AH-filiaal 1027 Osdorpplein 229 1068 EK Amsterdam 020-193944 In 1957 verhuisde het Cen traal Magazijn naar de Ho- gendijk in Zaandam, waarna er ruimte vrij kwam voor uit breiding van de kantoren. Tot 24 november jl. vonden Pensioenfonds en Spaarfonds er een onderdak. Op die dag verhuisden ze naar een ander kantoor in de Westzijde, boven de winkel van de firma Blees. DOG en DTP verhuisden drie dagen eerder naar een nieuw kan toorpand tegenover station Zaandam aan de Provinciale- weg. Het oude complex is inmiddels verkocht aan Am- ro Projectontwikkeling. Waarom vertrok Ahold van de historische plek? „Het gebouw voldeed niet meer aan de eisen die aan hedendaagse kantoorruimte worden gesteld," geeft de heer F. van der Boor, Hoofd Kantoordiensten, te kennen. „De nieuwe Arbo-wetgeving spreekt onder meer van be paalde hoogtes waaraan kan toorruimte moet voldoen. De kamers in het oude pand waren op de meeste plaatsen te laag." Volgens de heer Van der Boor was het niet mogelijk om de vier afdelingen in het hoofdkantoor aan het Anker- A)-cbieffoto smidplein onder te brengen. „Het ging in totaal om onge veer 150 medewerkers. Als we die op het Ankersmid plein hadden willen onder brengen, dan hadden we moeten gaan stapelen." De gehele verhuizing is ge realiseerd onder auspiciën van de afdeling Kantoordien sten. „Het was een hele klus. Alles moest via een heel klein liftje uit het kantoor ge haald worden. Bovendien moest er een telefoonkabel naar het nieuwe onderko- de verbouwing u*onhU* men van Pensioenfonds en Spaarfonds worden gelegd. De medewerkers daar heb ben allemaal nieuwe tele foonnummers gekregen. De mensen van DTP en DOG konden hun oude nummers meenemen." De verhuizing heeft slechts in een enkel geval wijzigin gen van de werkzaamheden van medewerkers van kan toordiensten tot gevolg ge had. Van der Boor: „De me dewerksters van het perso- neelsrestaurant zijn her plaatst in het restaurant op het hoofdkantoor en de mensen van de huishoudelij ke dienst vervullen deze zelf de functie in het kantoor Provincialeweg. Alleen de functie van receptionist is vervallen omdat in het nieu we kantoor van DTP en DOG gebruik wordt gemaakt van een automatisch aan- meldsysteem. De receptio nisten konden worden her plaatst in de postgroep."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 2