„Goed dat die Seizoendrakte bij Alforo spitst zich toe op speculaas Flitsen pagina 11 Jan van de Gevel van AH Vught over credo's: Sinds de banketstavenlijn eerder dit jaar verkocht werd, is de seizoendrakte op de banketafdeling van Albro niet meer wat ze geweest is. Het enige seizoenartikel dat de afdeling dit jaar heeft ge maakt is gevuld speculaas. In september begon de produktie. Na 5 december ging er geen plak meer de deur uit. Flitsen sprak met manager Ban ket Maarten Hagenaar. „We hadden elk jaar weer problemen om de banketsta venlijn te bemannen. Boven dien nam de lijn een enorme ruimte in beslag, terwijl hij 9 maanden per jaar niet ge bruikt kon worden. In goed overleg met Albert Heijn hebben we hem dit jaar ver kocht aan bakkerij Van Wei zen. Tot volle tevredenheid van alle partijen. Het gevolg voor ons was dat we rust in de tent kregen. Voor het eerst sinds jaren hebben we geen ruimteproblemen ge had. Een ander gevolg was dat we ons hebben kunnen richten op het ontwikkelen van nieuwe produkten. Geen seizoenartikelen, maar arti kelen die het hele jaar door gemaakt kunnen worden. 1987 wordt voor ons het jaar van de nieuwe artikelen. Welke? Low-calorie cakes bijvoorbeeld. En driehoeki ge cakes. Roombotercarré's en banketbakkersmakronen in plastic zakjes. We leggen het accent op ambachtelijk banket en daarnaast zullen we proberen om ons door verfijning van onze bestaan de produkten te onderschei den." Het enige seizoenartikel dat de banketafdeling dit jaar heeft gemaakt is gevuld spe culaas in twee kwaliteiten. De eerste week van septem ber begon de produktie. Na 5 december was het afgelo pen. Na die datum koopt nie mand meer speculaas. Maarten Hagenaar: „De spe- culaaslijn heeft vanaf begin september vrijwel continu gedraaid. Normaal werken we hier met een 2-plöegen- dienst, maar aan de specu- laaslijn wordt in een gedeel telijke 3-ploegendienst ge werkt. De plakken die de ene dag gemaakt worden, kun nen pas de volgende dag ge sneden en ingepakt worden omdat speculaas eerst 12 uur moet afkoelen. Dat bete kent dat je veel opslagruimte nodig hebt. Door de verkoop van de stavenlijn was die ruimte er dit jaar. Naast de speculaasproduktie ging de produktie van onze normale artikelen zoals vul- koeken en cake gewoon door. Dat houdt wel in dat je veel extra mensen nodig hebt. We hebben dit jaar pri ma omzetten met gevuld speculaas gehaald, mede dank zij de vele acties die Al- bert Heijn ermee gevoerd heeft. In totaal hebben we bijna 850.000 stukken ge maakt. Een flinke toename in vergelijking met vorig jaar. Toen was de omzet 670.000 stukken. Dat stemt tot grote tevredenheid." Zagen Tot het seizoenwerk be hoort ook het zagen van diepvriesspeculaas voor filia len met bake-off. De bake-off speculaas wordt door Albro ongebakken ingevroren en per koelwagen aan de filialen geleverd. „De hele plakken pasten alleen niet in de stan daardkratten," vertelt Maar ten Hagenaar, „de medewer kers zijn toen met het idee gekomen om de ingevroren plakken in grote stukken te zagen zodat ze wel pasten. Dat bake-off is voor ons een nieuwe seizoenactiviteit. Het is overigens prima ge gaan." Het seizoen is inmiddels voorbij voor de banketafde ling. Dat was voorheen wel anders. Maarten Hagenaar: „Vroeger hadden we in de week van Sinterklaas even de tijd om op adem te komen en daarna gingen alle men sen van de speculaaslij n naar de kerststavenlijn om kersjes op de staven te leggen. Vorig jaar hebben we alleen al Het einde van de nipaklijn Het ge vulde speculaas wordt door Andrea Beerenhont, Anita Warmendam-Berlage en Simon van Lom in kratten v&pakt. 188.000 kerststaven ge maakt. We moesten de laat ste weken van het jaar altijd op onze tenen lopen. Dat is nu verleden tijd. De mede werkers kunnen nu vakantie nemen in een periode dat het vroeger onmogelijk was. We overwegen zelfs om de afdeling tussen kerst en nieuwjaar te sluiten. Door de betrekkelijke rust die ont staan is, hebben de mensen ook duidelijk meer plezier in het werk gekregen. Het is de motivatie zeker ten goede gekomen. Ik bemerk een grotere bereidheid om de schouders onder nieuwe dingen te zetten." Jan van de Gevel (27) van AH-filiaal 1128 in Vught steekt zijn enthousiasme voor de credo-campagne niet onder stoelen of ban ken. Op de afdeling AGF van zijn filiaal is hij de afgelopen tijd druk bezig geweest de campagne vorm te geven. Flitsen reisde naar 'het Was senaar van het Zuiden' om hem naar zijn ervaringen met de credo's te vragen. Officieel is Jan van de Gevel nog altijd verkoper 3, maar hij werkt al enige tijd als AC in opleiding op de afdeling AGF. Daarnaast vallen ook zuivel, diepvries, vacuüm en de kantine onder zijn be heer. In mei hoopt hij zijn opleiding tot AC te kunnen afronden. Knelpunten Hoe is er in zijn filiaal omge sprongen met de credo's? Jan van de Gevel: „We heb ben een introductie-avond gehad waarop de film 'Een dag bij AH' werd vertoond. Dat was nog toen ik als ver koper 3 op de deli-afdeling werkte. Daarna begon ik aan de AC-opleiding en kwam ik op de afdeling AGF terecht. En op die afdeling heb ik de campagne eigenlijk verder opgezet. Half oktober heb ben we de speciale AGF-vi- deofilm bekeken. De mensen keken daar toch wat raar te genaan. Een beetje overdre ven vonden ze het, maar er zaten dingen in die in de praktijk toch ook gebeuren. Op die bijeenkomst hebben we de knelpunten op onze afdeling geïnventariseerd en aan de hand daarvan een ac tieplan opgesteld. Er kwam een heleboel uit vond ik." Zoals wat? „Er kwam bijvoorbeeld uit dat we niet voldoende ruim te hadden om de specialitei ten in het assortiment te pre senteren. We konden ze niet goed brengen. Verder bleek dat er een aantal artikelen niet los verkrijgbaar was. Pa prika's moesten de klanten altijd met twee tegelijk in een netje kopen. En krieltjes waren ook nooit los te krij gen. Daar wilden we veran dering in brengen. Verder gaven de part-timers en za terdaghulpen te kennen dat ze meer basiskennis over het assortiment wilden hebben. Ze wilden er meer van we ten om beter in staat te zijn de klanten van advies te die nen. En daar gaat het tenslot te ook om bij de credo's. De klanten zo goed mogelijk te helpen zodat er een goede klantenbinding ontstaat. Ook vonden we dat er recepten folders op de afdeling moes ten komen. Die hadden we niet of nauwelijks. Aan de hand van al deze punten hebben we een plan opge steld van wat er moest ge beuren. Wat ervan terecht is geko men? Nou heel wat. Het pro bleem van de specialiteiten is al opgelost zonder dat wij wat gedaan hebben. Bijna op hetzelfde moment dat we het signaleerden kregen we er via het HK al een tweede plank bij op de BUZ-tafel. Daardoor is er meer ruimte gekomen om de specialitei ten uit te stallen. En het werkt. De eikebladsla was vanmorgen uitverkocht en dat komt alleen omdat het nu beter gepresenteerd wordt. En wat betreft de los se artikelen: we hebben een schaar geregeld en daarmee kunnen we de zakken en netjes openknippen. Papri ka's verkopen we nu ook per stuk en knoflook desgewenst per bolletje. We krijgen hier wel eens klanten die niet we ten wat ze met een hele streng knoflook moeten. Die kunnen nu dankzij de schaar op hun wenken bediend worden. Ook voor halve bloemkolen of halve selde- rieknollen kan men bij ons terecht. Die snijden we op verzoek doormidden en sea- len we in in de slagerij. Dat is voor de klanten toch wel prettig. Er komen hier veel oude mensen en alleenstaan den die daar erg tevreden over zijn. De receptenfol ders hebben we aange vraagd, dus die zullen bin nenkort wel komen. De part timers die hun artikelenken nis willen vergroten mogen de opleidingsboeken mee naar huis nemen. Zo zie je dat we samen heel wat din gen uit het actieplan hebben gerealiseerd." Stropdassen „We hebben ook afgespro ken om de hele maand de cember Albert Heijn-strop- dassen te gaan dragen. Op die manier willen we ons nog meer van de concurren ten onderscheiden. Dat idee vonden we allemaal prach tig. Het werkt sfeerverho- gend als iedereen er ver zorgd bijloopt. En je krijgt hier in Vught geen reacties als „wat een kapsones met die dassen". Vught wordt niet voor niets „het Wasse naar van het zuiden" ge noemd. Er wonen hier een heleboel welgestelde Bra banders en dat merk je ook in de winkel. Die kijken niet vreemd op van een stropdas. Dat vinden ze hier juist wel prettig". „Als onderdeel van de AC- opleiding heb ik ook een concurrent doorgelicht. In mijn geval was dat Jac. Her mans. Dan zie je dat ze daar ook niet stil zitten. Ze den ken daar ook na over zaken als klantenbinding. De voor sprong van AH is maar klein. Daarom is het goed dat die credo-campagne er is. De vo rige actie, KDH (Klantge richt Denken en Handelen - red.) is echt een verwaterd iets. De credo-campagne is veel directer met die video films. Mensen kunnen zich er veel beter in herkennen. Het is allemaal veel beter toegesneden op de mede werkers. Alleen zal de cam pagne wel af en toe aange past moeten worden aan de actuele situatie. We mogen de greep niet verliezen. Het mag niet verslappen. De klanten moeten het gevoel houden dat ze hier fijn kun nen winkelen. Maar ik ver wacht dat er nog wel het één en ander gaat gebeuren, ze ker met het jubileum in aan tocht. Ook met de credo campagne loopt Albert Heijn voorop. En dat is maar goed ook!" „Op de credo-brief aan directeur Ahlqvist, waarin gemeld wordt dat de credo's blijvend gerealiseerd zullen worden, konden alleen de afdelingschefs en de bedrijfsleider hun handtekening zetten. Maar de medewerkers zeiden spontaan: „Wij willen ook tekenen, want we staan allemaal in voor de gemaakte afspraken". Ze wilden de verantwoordelijk heid mede dragen. Daarom hebben zij ook hun handtekening gezet. Niet op de credo- brief, maar óp het actieprogramma dat we sa men hebben opgesteld. Op die manier brachten ze hun betrokkenheid tot uiting. Het hele team staat achter de credo's!"

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 11