De merkwaardige loopbaan van Nol Besterveld J PRINSES BEATRIX FONDS BLIJ MET JUBILEUMGESCHENK Flitsen pagina 9 Ontslag Kondje óf Jutter Boeiend vertellen over een boeiende baan is niet maar dat voor iedere pofklant de filialen vergun- iedereen gegeven, wel echter Nol Besterveld. In ning nodig hadden van het hoofdkantoor. In de- een vorig nummer van Flitsen eindigde hij zijn ze editie vertelt Nol Besterveld over zijn ontslag, verhaal met de mededeling dat poffen wel mocht NV Motorboten en de jutters van Den Helder. Besterveld ontdekte dat en kele bedrijfsleiders rommel den met de schulden van hun pofklanten om de admi nistratie kloppend te krijgen. Hij schreef een brandbrief naar één van de bedrijfslei ders waartegen hij sterke vermoedens van frauduleuze handelingen koesterde. Het moest over zijn met het ge rommel, Tot zijn niet gerin ge verbijstering werd de plichtsgetrouwe, Besterveld vervolgens op staande voet ontslagen door de heer Ter Wee, één van de bazen. Be sterveld: „Ik had zijn chefs niet dergelijke brieven te sturen. Met mijn jas aan en mijn hoed in de hand ging ik naar de chef de bureau Kraai j. „Wat kom je doen?" vroeg hij. „Ik kom afscheid nemen, Ter Wee heeft me net ontsla gen." „Wat!", riep Kraaij, „Ter Wee heeft je niet te ontslaan. Aan je werk!" Zo werd ik dezelfde dag ook weer aangenomen. De vol gende brief die ik naar een rommelende bedrijfsleider zou sturen, had ik wat voor zichtiger opgesteld. Maar voor de zekerheid liet ik hem toch eerst aan Ter Wee zien. Hij las de brief en schreef vervolgens in de kantlijn: „Zeg, chef, ben je nou helemaal belazerd. Denk jij dat ik die zaak door jou naar de verdommenis laat helpen. Nog één keer en dan vlieg je eruit!" Besterveld was met stomheid geslagen. Volkomen verbijsterd verliet hij het vertrek. Na het opzetten van het pof- systeem wachtte Besterveld weer iets anders. Albert Heijn begon met de NV Maatschappij tot Exploitatie van Motorboten. Besterveld werd administrateur. De NV had in het begin van de jaren vijftig vijf motorboten: dek schuiten met mötor, en ver der een hele vloot dekschui ten zonder motor. Daarnaast huurde de NV twee grote binnenvaartschepen: het motorschip Gerjo en het motorschip Vertrouwen. Die voeren respectievelijk op Arnhem en Den Bosch. „Ze hadden bestellingen van cir ca 40 filialen aan boord. In Arnhem en Den Bosch wer den die bestellingen overge laden in oude legertrucks en naar de filialen gereden. Het waren van die Amerikaanse legertrucks die wij voorgefi nancierd hadden voor een particulier." Afdeling van de PMC in 1962. Tweede van rechts Nol Besterveld Toen de NV Motorboten eenmaal draaide, werd Bes terveld weer op een nieuw project gezet. Albert Heijn startte een groothandel voor leveringen aan instellingen en scholen. „De oude heer Ligtenstein was de big boss, Verpoorte was vertegen woordiger en ik deed de ad ministratie. Het was het be gin van wat nu AH-Grootver- bruik is." De groothandel liep binnen korte tijd als een trein. Alleen bij de kloosters in het zuiden kreeg AH geen voet aan de grond. „Daar kwamen we niet tussen, want daar zat Piet de Gruy- ter, beter bekend als Piet de Dief. Die was katholiek en mocht dus aan al die kloos ters leveren. Toch had Ver poorte op een gegeven mo ment een entree gevonden bij de Congregatie van de Stenen Trappen van het Ar me Kindje van Jezus, een soort vondelingentehuis. Er was ons uiteraard veel aan gelegen om de eerste zen ding piekfijn in orde te ma ken. Het moest allemaal gauw gauw. De bestelling werd in een aparte auto gela den. De factuur werd in al lerijl getypt en aan de chauf feur meegegeven. Het is niettemin nooit wat gewor den." Een betreurenswaardi ge typefout op de factuur werd de groothandel nood lottig. In plaats van een i had de typiste een o aangeslagen in het woord kindje, waar door een relatie werd gelegd met zeker lichaamsdeel. „Ze hebben keurig betaald, maar we hebben verder nooit meer wat van ze gehoord." De administratie van de groothandel legde een zware druk op Besterveld. Zodanig zelfs, dat hij overwerkt raak te en vijf weken rust moest nemen. Toen hij terugkeer de, werd de groothandel door vijf in plaats van drie man gerund. „Kraaij vond het beter zo. Ik kreeg weer een nieuw project." „De fabriek in de Oostzijde ging in tarief werken. Ik werd zelfstandig toegevoegd aan Bicker, de chef van de toenmalige loonafdeling, om het tariefsysteem op poten te zetten. Het principe was eenvoudig. Iedereen had een uurloon. Een uurloon was 100 tariefpunten. Door hard te werken kon je bijvoor beeld op 112 punten komen. Dan kreeg je dus meer loon. Ik werd tegelijkertijd ook betaalmeester. Alle fabrieks- chefs kwamen bij mij de loonzakjes voor hun afdeling halen. Ook klachten kwamen bij mij terecht. Ik heb een keer meegemaakt dat een cacaowalser uit Den Helder klachten had over zijn sala ris. De Vries heette hij. Een aardige man. Hij kende mijn opoe goed. Hij dacht dat hij 1,80 te kort had gekregen, maar zijn klacht was onge grond. Ik heb hem twee keer uitgelegd hoe het zat, maar hij begreep er niets van. We kwamen beiden uit Den Hel der en ik zei tegen hem: „U bent jutter, ik ben jutter. Heb je ooit wel eens ge hoord dat twee jutters elkaar voor 2,- belazerd hebben?" Dat had hij niet. Tevreden ging hij weer aan het werk." Besterveld was nog altijd geen afdelingschef. Elke keer als hij een project op de rails had gezet werd een ander chef. In het begin van de ja ren zestig kwam de heer J.W. de Vries op het idee om ze geltjes te gaan verkopen. Voor een vol boekje kregen de klanten geen geld, maar een obligatie. Besterveld werd nu chef van de afdeling Obligaties. „Een vol boekje bevatte 490 zegeltjes van 10 cent per stuk. Daar kon je een obligatie ter waarde van 50,- voor krijgen. Zo'n obligatie gaf recht op 4% vaste rente en een aandeel in de winst. Veel institutionele beleggers vonden het een fantastische belegging. Ze gaven de banken opdracht om zoveel mogelijk obliga ties op de kop te tikken. De banken betaalden ƒ71,- tot 73,- voor zo'n obligatie. Het was een enorm succes. We hebben ruim 800.000 obligaties naar klanten ge stuurd. Het geld stroomde binnen, maar het was duur geld. AH nam een verplich ting van 50,- op zich, maar daar kwamen ook nog druk kosten, zegelrechten, ver zendkosten, etc. bij. De ba ten waren ƒ49,-, maar daar hielden we net 44,- van over. Natuurlijk waren er ook positieve punten zoals, het klantenwervende effect. Het zegelsysteem was te mooi om op te geven, maar we wilden van de obligaties af. Tijdens een vergadering viel toen het woord 'koel kast'. Wij naar de Raad van Bestuur, maar baas Gerrit be gon meteen te vloeken. Waar of we mee bezig wa ren? Bij Gods gratie mochten we uiteindelijk 5000 koel kasten kopen. Als het mis zou gaan, zouden we direct ontslagen worden. Het was het begin van de PMC, de Premie van de Maand Club." (wordt vervolgd) In de vorige editie van Flitsen heeft u kunnen lezen dat het goed gaat met de inzamelingsactie: een vakantiehuis voor gehandicapten. Dank zij dit jubileumgeschenk van alle Ahold-medewer- kers kunnen volgend jaar vele gehandicapten uit het hele land vakantie vieren in deze speciaal aangepaste bungalow. Het geld dat via de steen tjesactie binnen komt, gaat naar het Prinses Bea trix Fonds (PBF). Al meer dan dertig jaar staat de ze organisatie op de bres voor de gehandicapte medemens. Mevrouw J.E. de Bruijn, sociaal-me disch directeur van het Prinses Beatrix Fonds, zegt bijzonder blij te zijn met het cadeau van de Ahold-medewerkers. Echter, wie zijn de mensen achter het PBF en wat is hun (goede) doel? Al met al reden genoeg een bezoek te brengen aan het kantoor in Den Haag. „Wanneer u weet dat we het afgelopen jaar weer meer dan 100 gezinnen hebben moeten teleurstellen omdat alle vakantiebestemmingen voor gehandicapten waren volgeboekt, dan zal het dui delijk zijn wie er blij is met deze actie van Ahold", zegt mevrouw Dé Bruijn. „Dat betekent dat we volgend jaar ten minste 20 gezinnen ex tra kunnen helpen. Gezinnen die vaak door de commercie worden teleurgesteld. Ik heb hier huilende mensen gehad omdat ze via een instelling een zogenaamde aangepaste bungalow hadden gehuurd. De aanpassingen bestonden dan alleen uit een drempel- vrij huis. Met hun rolstoel konden zij niet eens door de voordeur. Gingen die men sen eindelijk een keer op vakantie en dan viel die nog in het water." Een aangepaste bungalow van het PBF betekent een riant huis met alle voorzie ningen en vaak nog een beetje meer. Brede deuren door het hele huis, aangepas te keuken, slaapkamer, bad kamer en een ruim toilet. Het hele huis is van alle ge makken voorzien die een ie der zich in een huis wenst. Er is dus bijvoorbeeld ook een wasmachine en een droogtrommel. Door de lig ging wordt het geheel com pleet zodat in een prettige woonomgeving met de fami lie vakantie kan worden ge vierd. Een dokter en de wijk verpleging worden op de hoogte gesteld van het ziek tebeeld van de tijdelijke be woners om op medisch ge bied aan onverwachte situa ties het hoofd te bieden. Kosten „Om alle misverstanden te voorkomen; de gehandicap ten betalen gewoon huur voor het gebruik van een bungalow. De prijs staat uit eraard niet in verhouding tot het gebodene. Het PBF neemt een groot deel van de kosten voor zijn rekening. Een gehandicapte wil net als iedere andere Nederlander gewoon worden behandeld. De meesten voorzien in hun eigen levensonderhoud. Al leen wat de handicap extra kost, en waarvoor geen so ciale of medische voorzie ningen zijn, probeert onze organisatie bij te passen", al dus mevrouw De Bruijn. „De gehandicapte medeburger zou niet anders willen." Een beetje feest Het Prinses Beatrix Fonds is in 1956 opgericht en bestaat nu dus 30 jaar. Ook voor het fonds is het dus een beetje feest. Het feest zou nog gro ter zijn wanneer het PBF overbodig was geworden, maar zover is het helaas nog lang niet. Alleen al de nazorg van de ruim 2.200 slachtof fers van de polio-epidemie uit 1956, wat de directe aan leiding was tot de oprichting van het Prinses Beatrix Fonds, vergt jaarlijks enorme bedragen. Hoewel de ge vreesde ziekte op zijn retour is, doet het PBF meer dan ooit tevoren. Flet fonds helpt nu ook mensen die lijden aan spierziekten en Multiple Sclerose (MS). Ook de lij ders aan motorische handi caps, zoals spasticiteit en Spi na Bifida (open rug) krijgen de bijzondere aandacht. Het fonds verhuurt niét alleen zes bungalows door het hele land. Het springt ook bij als er geld nodig is voor noodza kelijk wetenschappelijk on derzoek en wanneer een pa tiënt een aangepaste auto nodig heeft. Dit is slechts een greep uit de vele voor beelden. Al deze aanvragen worden beoordeeld en on derzocht. Het PBF wordt bij gestaan door een team van artsen die hun kennis aanbie den. Eén ding is zeker, het geld dat naar het PBF gaat is meer dan goed besteed. 80.000 gehandicapten In 1956, op 18-jarige leeftijd. gaf FIKH Prinses Beatrix haar naam aan het fonds en werd tevens beschermvrouwe. Koningin Beatrix heeft on danks haar zware taak, altijd veel belangstelling voor 'haar' fonds, dat nu al dertig jaar op de bres staat voor 80.000 gehandicapten. Wan neer het nodig is gaat het PBF nog eens dertig jaar of langer door maar dat kan al leen met behulp van de jaar lijkse collecte en de steun van velen zoals de Algemene Loterij Nederland, de Zwalu wen Jeugdvoetbal Actie, de Sporttoto en nu ook de me dewerkers van Ahold. Tot slot mevrouw De Bruijn: „Met dit cadeau is het Prin ses Beatrix Fonds heel erg gelukkig, Dat wordt ver sterkt door het feit dat dit een cadeau is van mensen voor mensen."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 9