i'eter Valk: „Miro-medewerkers hardwerkende mensen" Positief adwies decentralisatie administratie OH ook maar mensen Flitsen pagina? Nietsnut f*Aft a üff| NIEUW BESTUUR OR ETOS filiaal. Voorzitter Valk zal op alle bijeenkomsten aanwezig zijn. ,,We mogen wel een helicopter huren, want het zijn wel afstanden zeg. Ik heb trouwens gehoord dat de OR AH hetzelfde gaat doen bij de AH-filialen. Twee per week. Ze zullen in 1993 advies uitbrengen. Het laatste agendapunt dat deze ochtend aan bod komt is het verslag van de ledenvergadering van FNV-leden die bij Miro werken. Paul van Golde was namens de OR daarbij aanwezig. Er valt eigenlijk weinig van te zeggen. Er waren betrekkelijk weinig mensen komen opdagen in de grote zaal van het Jaarbeurscomplex in Utrecht. Wat me opviel was dat er nauwelijks over de integratie werd gesproken. De mensen zagen hun kans schoon om over individuele problemen te praten. Verhalen als:,M'n zoon die in de vulploeg zit wordt beschouwd als nietsnut." Afgezien van het feit dat ik het OR-standpunt over de integratie heb kunnen toelichten, voldeed deze vergadering niet aan mijn verwachtingen.Klare taal van de secretaris. Bij het middaggedeelte van de vergadering werd de aanwezigheid van CORRelatie minder zinvol geacht, vandaar dat de impressie hier moet eindigen. Peter Valk is voorzitter van de Miro OR. Sinds de vorige verkiezingen maakt hij deel uit van de OR. Hij begon als vice- voorzitter maar werd tussentijds be noemd tot voorzitter. Valk is sector manager vers in het Miro-filiaal in Til burg, een voormalige Famila-vesti- ging. Hoe zou hij zijn OR willen type ren? ,Onze OR vormt een goede afspiege ling van de organisatie. Het zijn enthou siaste mensen, waarvan er velen gelou terd zijn door de verschillende reorgani saties bij Miro. Natuurlijk heb je ook in onze OR een aantal voortrekkers, maar dat is overal zo. Over het algemeen zijn de OR-vergaderingen goed in de hand te houden. De leden bereiden de verga deringen goed voor en dat is, zeker op dit moment, een behoorlijke klus. Ik vond het interessant om zo'n club wat te sturen. Het is leuk en leerzaam werk. Hoe is het contact met de achterban? De mensen voelen zich pas betrokken als ze zich bedreigd voelen. Dat hebben we gezien bij de vorige reorganisatie, die overigens in sociaal opzicht een prachtig stuk werk was. Directie, het overlegplatform, Raad van Bestuur en OR hebben toen op dat gebied goed werk geleverd. We hadden echter ge hoopt na die reorganisatie in een rusti ger vaarwater te komen, maar dat is dus niet gebeurd. De Miro zou twee jaar Wat vind je van de huidige integratie plannen? .Emotioneel gezien vind ik het geen goede zaak. Als de personele conse quenties op korte termijn te overzien zijn zal de achterban er waarschijnlijk wei nig problemen mee hebben, maar wie weet wat er over twee jaar gaat gebeu ren. Ik vind dat de ingreep te vroeg komt. We hadden die twee jaar moeten krijgen. We zaten op de goede weg en waren bezig om aan te tonen dat de Mi- ro-formule een succes was. Dat wordt nu gestopt en dat vind ik jammer. Stel je je herkiesbaar bij de komende verkiezingen? ,Een paar maanden geleden was ik nog van plan om me niet meer kandi daat te stellen, maar daar denk ik nu door de nieuwe ontwikkelingen anders over. Je wil het karwei afmaken? Die uitdrukking staat me niet aan. Je kunt zo'n karwei als dit niet afmaken. Het is een continu-proces. De OR van Miro. Zittend v.l.n.r. secre taris Paul van Golde, Peter Valk, Jelly Hoogstra, Jan Hermans, Henriëtte Vos- se. Staand v.l.n.r. Henry van Roy, Thorn Boersma, Daan Rijnhout, Jan Buys, Ger Lammertink, Janny de Leeuw en Theo Goertz. Afwezig waren Corrie Westenberg, Walram Heyden- dael en Cees Reymerink. Onder verantwoording van de COR de tijd krijgen om de levensvatbaarheid van de nieuwe formule aan te tonen. We vinden het jammer dat er nu na één jaar al wordt ingegrepen. Niet alle mo tieven zijn duidelijk. Bij veel Miro-men- sen voldoet de integratie zacht gezegd bij lange na niet aan de verwachtin gen." Wat vindt de OR van de integratie? We vinden het niet juist wat er ge beurt. De vrees bestaat dat de oudere werknemers de dupe zullen worden van de integratie. Albert Heijn is geen filan tropische instelling. Het probleem van de hoge loonkosten, die veroorzaakt worden doordat de gemiddelde leeftijd van de Miro-medewerkers hoger is dan bij andere bedrijven, zal toch opgelost moeten worden. Miro-medewerkers zijn hardwerkende mensen en dat wordt door collega's in het concern wel eens vergeten. Er wordt wel eens te veel al leen naar de cijfers gekeken. Aan de Mi- ro-mensen zelf ligt het zeker niet. Ieder een heeft zich volledig ingezet om de Mi- ro-formule tot een succes te maken en we waren ook op de goede weg. Nu hoor je dingen als:Waarvoor hebben we het allemaal gedaan?" Toch heerst er een vrij ontspannen sfeer in de OR. Is dat schijn? ,Nee, dat is zeker geen schijn. Maar we zijn er ook al zo lang mee bezig. Een heleboel hebben we zien aankomen en daarbij: het belangrijkste werk gebeurt nu in het overlegplatform, waar vijf le den van onze OR deel van uitmaken. Hoe kijk je tegen de verkiezingen aan? ,,Het zou nuttig zijn als de hele OR her kozen zou worden om het werk af te ma ken, daarom stel ik me zeker herkies baar." De OR van Etos heeft sinds vorige maand een nieuw dagelijks bestuur. Op 21 oktober jl. werden Wim van Loo en Susan Versteeg geïnstalleerd als respectievelijk voorzitter en secretaris. De afgetreden voorzitter Ad van Vlok- hoven is aangewezen als de nieuwe COR-afgevaardigde van de OR Etos. Hij zal zich daarnaast binnen de OR gaan bezighouden met de ondersteu ning van de nieuwe secretaris. Van Vlokhoven zal met name de voorberei dingen van de komende OR-verkiezin- gen voor zijn rekening nemen. De wisselingen in het dagelijks bestuur zijn het gevolg van het vertrek van oud secretaris Tjalling de Haas naar Albert Heijn. Zijn overstap maakte een comple- De OR van Centrale Diensten (ORCD) heeft vorige maand een positief advies uitgebracht aan bestuurder G.J. Heijn inzake de decentralisatie van de De tailhandelsadministratie. Aan het po sitieve advies heeft de ORCD het voor stel gekoppeld om een begeleidings commissie in te stellen die de sociale aspecten van de decentralisatie in de gaten moet houden. Deze commissie zou volgens de ORCD moeten bestaan uit 2 leden van de OR en 2 vertegen woordigers van de leiding van Ahold nv. Op dit moment is de administratie van de winkelwerkmaatschappijen (Albert Heijn, Miro, Etos, Toko, Alberto) en diensten (Distributie, Vers Vlees Groep, DTP, DOG en Directoraat Systemen) nog centraal georganiseerd. Nu de OR een positief advies heeft uitgebracht zal binnenkort worden begonnen met de decentralisatie. De administratie komt dan onder de verantwoording van de controllers van de betrokken werkmaat schappijen en diensten. Verwacht wordt dat deze decentralisatie, mede met het oog op de toekomstige ontwikke lingen, de efficiëntie ten goede zal ko men. Ongeveer 200 medewerkers die nu nog onder de centrale administratie vallen zullen onder verantwoording van de werkmaatschappijen en diensten zelf komen te staan, waarbij de werkzaam heden voor enkele medewerkers zullen veranderen. De ORCD heeft zich de af gelopen maanden zeer zorgvuldig be zig gehouden met de adviesaanvraag. Men besteedde zelfs een driedaagse cursus aan de voorbereiding voor deze aanvraag. Verder werd een coördina tiegroep samengesteld met vertegen woordigers uit de COR en uit de OR'en van de betrokken werkmaatschappijen. Deze werkgroep boog zich over de mo gelijke gevolgen van de decentralisatie. Antwoorden van de leiding op vragen van ORCD, werkgroep en achterban maakten veel duidelijk over de sociale aspecten van de decentralisatie. te herverdeling van de taken noodzake lijk. Het was het één of het ander,ver telt Ad van Vlokhoven. Als ik voorzitter was gebleven dan had ik de ondersteu ning van de secretaris en het COR-lid- maatschap er niet bij kunnen nemen. Dat zou te veel zijn geweest. We hebben er intern lang over gesproken en ten slotte voor deze oplossing gekozen. Ik blijf overigens ook lid van de agenda commissie en van de financiële commis sie." Ad van Vlokhoven was sinds 1984 voor zitter. Zijn opvolger Wim van Loo maakt al ruim 4 jaar deel uit van de OR. Hij vertegenwoordigt als districtsleider het hogere kader in de OR. Gelooft hij dat zijn functie als hoger kaderlid te combi neren is met het voorzitterschap van de OR? Wim van Loo:,Dat denk ik wel.' Er zullen ongetwijfeld wel dilemma's ko men, maar daar ben ik niet bang voor. Ik verwacht wel dat ik de belangen van Etos en die van het personeel waar no dig uit elkaar zal weten te houden. Ik heb er het volste vertrouwen in dat het lukt." De campagne voor de ondernemings raadverkiezingen op 1 april 1987 zal in de meeste werkmaatschappijen ge voerd worden onder het motto: "OR, óók maar mensen..." Eén van de opmerkelijkste onderdelen van de door Ahead Advertising ontwik kelde campagne zullen ongetwijfeld de affiches zijn met cartoons van de be kende tekenaar Peter van Straaten. ,,De tekeningen van Van Straaten roe pen iets op wat past bij het beeld van de ondernemingsraad", zo zegt Leon Kratsborn van het Bureau Onderne mingsraden (BOR) tijdens de presenta tie van de plannen. De tekenaar dankt zijn bekendheid onder meer aan de strip 'Vader en Zoon' in het dagblad Het Parool. Andere onderdelen van de campagne zullen worden gevormd door een heruit gave van het boekje 'De Onderne mingsraad', tekstaffiches, kandidaat stellingsaffiches en de videofilm waar van CORRelatie reeds eerder melding maakte. De film zal de rol van de OR in het besluitvormingsproces benadruk ken. Het doel van de campagne is om voldoende en geschikte kandidaten voor de OR'en te werven en het instituut OR dichter bij de medewerkers te bren gen. De campagne is universeel van opzet en zal derhalve geschikt zijn voor toepassing in alle werkmaatschappijen. Tijdens de presentatie voor de dagelijk se besturen en OR-leden van de verkie zingscommissies van de diverse OR'en van Ahold werd enthousiast gerea geerd op de plannen. De OR'en van Distributie, Kok-Ede en Meester Wij he lieten om uiteenlopende redenen weten geen gebruik van de campagne te zul len maken.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 7