OR Miro in de ban van de integratie mm Platform in verband met adviesaanvraag Miro Theo Goertz: „Ingreep komt te t pagina 6 Flitsen Berustendheïd Karwei afmaken Teleurstelling Helicopter De vierde etage van kantoorgebouw De Bonkelaar in Zaandam maakt een ver laten indruk. De meeste kamers staan leeg. Slechts hier en daar zien we een eenzame Miro-medewerker achter z'n bureau zitten. Het leven lijkt zich te concentreren op kamer 4.10. Daar ver gadert nl. de ondernemingsraad van Miro. CORRelatie was erbij. Vele OR-leden zijn van ver gekomen. Secretaris Paul van Golde bijv. is om 10 voor 5 opgestaan. Om kwart voor zes stapte hij in Vlissingen op de trein. De aanvang van de vergadering staat ge pland op 10.15 uur, maar de OR-leden uit het zuiden des lands arriveren pas om half elf. Eén van hen is voorzitter Pe ter Valk. Goeiemorgen, hier is het zuiden", meldt hij bij binnenkomst in de vergaderzaal, sorry dat we te laat zijn, maar de trein had vertraging. We zijn slachtoffers van Neelie Smit-Kroes.Als iedereen een plaats heeft opgezocht, geeft voorzitter Valk de aftrap van een vergadering die - hoe kan het ook an ders - voor het grootste gedeelte in het teken staat van de voorgenomen inte gratie van Miro in Albert Heijn. Aan de orde zijn de notulen van de vorige vergadering. Nauwkeurig wordt vastgesteld of die conform de waarheid zijn opgetekend. Of de notulist m.a. w. zijn fantasie niet bij wijze van grap de vrije loop heeft gelaten en de leden woorden in de mond heeft gelegd die zij nimmer voor hun verantwoording zouden willen nemen. Dat blijkt niet het geval. Wel meent men de notulist, in dit geval secretaris Van Golde zelf, te moeten betrappen, op enkele kleine onvolkomenheden die naar het oordeel van de auteur zijn veroorzaakt door zijn intensieve deelname aan de discussies. ,Nu zie je toch maar dat je een aparte notulist nodig hebt", constateert de secretaris. Als je zoals ik ook meepraat, kun je tegelijkertijd moeilijk notuleren.De dubbelfunctie heeft hem echter niet verhinderd om het woord 'berustendheid' op te tekenen uit de mond van OR-lid Jan Hermans. Hoewel de voorzitter met klem benadrukt geen Neerlandicus te zijn, behoort dit woord volgens hem niet tot de Nederlandse woordenschat. Maar zo is het wel gezegd!" werpt de notulist tegen. ,,Het Onder verantwoording van de COR geeft bovendien precies aan wat ermee bedoeld wordt.Betrokkene Hermans geeft toe het woord gezegd te hebben, waarna zich een korte discussie ontplooit over de vraag of notulen nu wel of niet dienen te voldoen aan de regels van het Nederlands. De voorzitter meent van wel. .Notulen zijn ook voor het nageslacht. Ze moeten ook door latere generaties begrepen kunnen worden, en daarom moeten ze in goed Nederlands opgesteld zijn. Niet iedereen is namelijk zo intelligent als de Miro-mensen!" Die zit. Eén van de belangrijkste punten op de agenda is punt 5: OR Miro na april 1987. ,Na ingewonnen advies jurist" staat er tussen haakjes onder. Het ligt in de bedoeling van de RvB om uiterlijk 1 januari de leiding van de Miro over te dragen aan de AH-directie. Heeft de OR van Miro dan nog wel enig recht van bestaan? Voor het antwoord op deze vraag heeft de OR een advocaat in Tilburg ingeschakeld. En die is, zo blijkt op de vergadering, tot de conclusie gekomen dat er ook na 1 april 1987 - de datum van de OR-verkiezingen nog een OR Miro zal zijn, omdat er dan ook nog altijd een rechtspersoon Miro bv zal zijn. Dat betekent dat er ook bij de Miro gewoon OR-verkiezingen zullen worden gehouden. En dat bracht de OR op een tweede vraag: bestaat er in verband met de huidige complexe situaiie een mogelijkheid om de OR langer mandaat te geven dan tot 1 april? M.a.w.Is het mogelijk dat de OR in de huidige samenstelling 'het karwei kan afmaken'. Voorzitter Valk:Wij zitten tot over onze oren in de integratie. De kans bestaat dat er na april allemaal nieuwe leden in de OR gekozen worden. Is dat in het belang van de organisatie en de Miro- mensen? Wij vinden van niet!" De advocaat was op het moment nog bezig om een antwoord te vinden op de vraag. De integratie en alles wat daarmee te maken heeft drukt een zwaar stempel op de vergadering. Hoewel er niet echt emotioneel wordt gereageerd - daarvoor is het nieuws al te oud - overheerst wel een gevoel van teleurstelling. Teleurstelling omdat de Miro volgens de OR niet de tijd krijgt om de nieuwe formule te bewijzen. Men had ons twee jaar gegeven, maar er wordt nu al na één jaar ingegrepen, terwijl we toch op de goede weg waren. Die ingreep komt te vroeg", zo luidt de heersende mening. Teleurstelling is er ook omdat Miro-directeur Chr. van der Broek - een directeur waar de OR 'eindelijk' vertrouwen in had - de leiding uit handen moet geven. ,Het gaat er niet alleen om Chris v.d. Broek te redden, maar het is wel zo dat hij ervoor gezorgd heeft dat de mensen bij Miro kunnen meepraten, dat er op een fatsoenlijke manier met mensen wordt omgegaan. Dat heeft Chris gedaan en In verband met de adviesaanvraag in zake Miro hebben de ondernemingsra den van Miro en Albert Heijn, alsmede de COR onlangs een overlegplatform gevormd dat binnenkort met een gede gen advies hoopt te komen. Zoals be kend is de Raad van Bestuur (RvB) van plan de binnen de werkmaatschappij en AH en Miro aanwezige kennis en er varing op het gebied van de grootscha lige supermarkt te bundelen. Volgens de RvB is daarvoor een vorm van inte gratie tussen de beide organisaties noodzakelijk. De RvB is van plan om de leiding van de Miro uiterlijk op 1 janua ri a.s. over te dragen aan de directie van Albert Heijn. Het overlegplatform, dat zich momen teel beraadt over deze voorstellen, be staat uit 5 leden van de OR AH, 5 leden daar wordt nu een halt aan toe geroepen", zo meent de OR. Directeur Van der Broek zal 's middags zijn opwachting maken in de vergadering. De OR beraadt zich over de vraag of dat formeel of informeel moet gebeuren. De meningen worden gepeild. Informeel weten we alles al", aldus Jan Hermans. Theo Goertz:Informeel kunnen ze hele leuke verhalen vertellen, waar je verder niets mee mag. Ik pleit voor formeel. ,,Hij is nog steeds onze directeur", stelt Daan Rijnhout vast. ,,WeetikDaan", verzekert voorzitter Valk. Het wordt tenslotte formeel. Valk schorst de vergadering om de directeur hiervan in kennis te stellen. Van der Broek gaat akkoord. Vlak voor de schorsing arriveert de fotograaf. De OR groepeert zich rond de tafel waar het dagelijks bestuur zit..Eindelijk staan ze een keer achter het dagelijks bestuur", grapt de voorzitter. Kwasi-treurig voegt hij eraan toe:.Misschien is het wel de laatste foto van de OR van Ahold.Na het korte oponthoud worden de vragen geïnventariseerd die 's middags aan de directeur zullen worden gesteld. Men wil weten hoe het zit met filiaal Purmerend waar van alles aan de hand schijnt te zijn zonder dat de OR er iets van weet. We zullen geen blad voor de mond nemen", kondigt Peter Valk aan, we voelen ons unheimisch. Jan en alleman is met Miro bezig terwijl wij niet meer weten waar we aan toe zijn." Ook wil de OR weten hoe de directeur denkt de Miro-identiteit te bewaren nu alle leidinggevenden van hun post vertrekken. En hoe het zit met de afspraken over het onderbrengen van Miro-mensen bij Albert Heijn. En wat de positie van de directeur zal zijn na 1 januari. Hoe het zit met een opdracht die aan een Canadees onderzoeksbureau is verstrekt. De secretaris noteert getrouw alle vragen. Diep gebogen hangt hij over het papier. Zijn hoofd schudt heen en weer. Hij schrijft mee. Punt 6: Afspraak bezoek OR aan vestigingen. Een OR-delegatie zal binnenkort een ronde maken langs alle Miro-vestigingen om de meningen van de achterban over de integratieplannen te horen. Suggesties zullen worden meegenomen naar het platformoverleg. Brieven waarin de komst van de OR- delegatie staat aangekondigd, zijn inmiddels naar alle filialen gestuurd en op de borden geprikt. De reacties op de brief zijn tot nu toe niet overweldigend. Theo Goertz:,Het leeft niet. De integratie is voor veel medewerkers de ver-van-mijn-bed-show. Nog wel tenminste!" Secretaris Paul van Golde is ervan overtuigd dat de OR op deze manier toch veel Miro-mensen zal weten te bereiken. Hetzij direct, hetzij indirect." De filialen zullen worden bezocht door eèn ongeveer 5-man sterke delegatie, waaronder de OR- afvaardiging van het desbetreffende van de OR Miro, en 2 leden van de COR. Op deze wijze is de weg vrijge maakt voor een brede en zinvolle dis cussie tussen de betrokken personeels vertegenwoordigingen. Het ligt in de bedoeling van het platform om in een gezamenlijke vergadering van Raad van Bestuur, OR AH, OR Miro en COR, een advies uit te brengen dat zowel door de beide OR'en als door de COR una niem wordt ondersteund. Het is niet de eerste keer dat de platformconstructie wordt toegepast bij Ahold. In het verle den werd deze overlegstructuur ook ge bruikt bij de integratie van Simon in 1982 en bij de reorganisatie van Miro eind 1984. De goede ervaringen die bij die gelegenheden werden opgedaan waren één van de redenen waarom op nieuw is gekozen voor een platform. Theo Goertz werkt bij Miro Weert als verkoper vleeswaren en kaas (de com bi-counter). Sinds de laatste verkiezin gen maakt hij deel uit van de OR. Waarom heeft hij zich kandidaat ge steld? ,Min of meer uit idealistische motieven, maar eenmaal in de OR word je al snel realist. Op de werkvloer overzie je de dingen toch niet helemaal. Als OR-lid leer je anders tegen zaken aan te kijken. Je krijgt een ruimere blik. Soms weet je beter wat er aan de hand is dan bijvoor beeld een sector-manager." Voldoet het OR-werk aan je verwach tingen? Ja, redelijk goed. Deze OR functioneert ook heel anders dan vroeger, omdat er een andere directie is. De OR wordt van tevoren bij plannen betrokken. Dat is wel eens anders geweest. Het betekent wel dat je daardoor nauwelijks conflict situaties met de directie krijgt. Voor een buitenstaander lijkt de OR daarom wel eens meegaand." Heeft dat consequenties voor de be trokkenheid van de achterban? ,Die betrokkenheid is er alleen op het moment dat het nodig is. Als alles soe pel loopt dan hoor je ze niet. Dat lijkt me trouwens ook vrij normaal. De kloof die er bestaat tussen OR en achterban is volgens mij moeilijk te overbruggen." Wat heeft de OR bereikt de afgelopen jaren? ,Na de vorige reorganisatie is er meer openheid gekomen in het bedrijf. Mede werkers die dat willen kunnen nu echt meebeslissen. Dat is een geleidelijk pro ces geweest, maar wel een proces dat naar mijn idee van wezenlijk belang was. De OR heeft hierbij toch een be langrijke rol gespeeld. Je kunt moeilijk zeggen dat de OR verantwoordelijk is geweest voor het welslagen van die reorganisatie. Toch had die ingreep grote personele consequenties kunnen hebben. Het had heel wat slechter kun nen aflopen. Dat dat niet gebeurd is, is mede aan de OR te danken.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 6