4 Werklunches hebben eerste effect De gast zei vroeger: Als het niet anders kan, dan maar bij AC' Flitsen pagina 5 Nieuwe wijze van werving AH-kader Heeroma over nieuwe koers van AC Restaurants: Het plaatsen van personeels advertenties bleek de laatste tijd niet meer het middel te zijn om het tekort aan kader bij AH op te lossen. Vooral in Noord-Holland zijn er wat dat betreft problemen. Van daar dat afgelopen zomer daar 14 zgn. werklunches werden georganiseerd waar schoolverlaters werden voorgelicht over werken als kaderlid bij AH. Van de 320 mensen die reageerden op de oproep voor de lunch, werden er 270 uitgenodigd, waaronder ook jongeren die nog op school zitten en zich een keer wilden oriënteren. Uiteindelijk konden 35 man nen en vrouwen worden aangenomen. Zonemanager Frank Tros zegt niet ontevreden te zijn over het effect van de werk lunches. Zijn area 8810 kampt al enige tijd met grote tekorten. In Amsterdam bij voorbeeld is 50% van de ka- derfuncties niet bezet. „Zelf hadden wij gegokt dat 10% van de mensen die de werk lunches daadwerkelijk zou den bezoeken, konden wor den aangenomen." De bij eenkomsten hadden ook nog een ander effect. „Wij heb ben deze presentaties ook gebruikt om vooroordelen jegens Albert Heijn weg te werken. AH is bepaald niet het bedrijf waar je alleen maar carrière als vakkenvul ler kunt maken. Ik heb het gevoel dat het merendeel van de deelnemers met een ander en beter beeld van Al- bert Heijn naar huis is ge- Niet mooier voorspiegelen Frank Tros vervolgt zijn ver haal: „Wij hebben de aspi rant-kaderleden op een eer lijke manier laten zien wat er binnen ons bedrijf mogelijk is. Door diverse functionaris- „Gezien het aantal via de werklunches aan genomen werknemers, kan men stellen dat het hoog tijd wordt af te stappen van de nor male manier van werven. Het kaderpro bleem zou op eenzelfde wijze aangepakt die nen te worden als een commercieel pro bleem." Dit valt te lezen in het verslag 'Schoolverlaterscampagne Albert Heijn'. _z::. Carlo Zwart Paul van Benimel sen zijn zoveel mogelijk kan ten van de medaille getoond. Tijdens dit soort bijeenkom sten moeten de dingen niet mooier worden voorgespie geld dan ze in werkelijkheid zijn. Onze boodschap is: wij hebben een kaderfunctie. Wil je daar goed in kunnen functioneren, dan moet je onderaan beginnen. De eer ste drie maanden zal dus in derdaad voornamelijk be staan uit vakken vullen. Ech ter, uiteindelijk zijn jullie bij gebleken geschiktheid en na met goed resultaat de oplei ding te hebben afgesloten, kaderlid. Er is niemand on der druk gezet door te zeg gen: kom nou alsjeblieft bij ons werken, want wij heb ben je hard nodig. Wij blij ven ondanks het tekort toch heel selectief met het aanne men van nieuwe mensen. Wij hebben een opleiding en carrièreplanning aange boden waar mensen op kon den intekenen." Andere aanpak Frank Tros is van mening dat het kadertekort op een ande re manier moet worden aan gepakt. Hij trekt de vergelij king met een commercieel probleem. „Wij zijn zo goed in het verkopen van allerlei levensmiddelen. Bij com merciële problemen verzint AH wel een oplossing. Waar om zijn we dan ook niet eens wat creatiever op dit terrein? Dan lossen we deze zaak ze ker op. Daar ben ik van over tuigd. Ik denk echter wel dat het minstens nog een jaar of drie duurt voordat wij uit de problemen zijn, gezien de opleidingstijd van 2 jaar tot afdelingschef." Hoe bevalt het de mensen die naar aanleiding van de werklunches in dienst zijn getreden? Wij vroegen twee van hen om een reactie. Carlo Zwart (22), afkomstig uit Egmond, werkt nu sinds vier maanden in het Amster damse filiaal aan het Lambert Zijlplein. Hij werkte eerst drie jaar bij een ander le- vensmiddelenbedrijf. „Bij mijn vorige werknemer wa ren de groeikansen minimaal geworden en ik wilde graag verder. Omdat zij mij die kans niet gaven ben ik met Albert Heijn gaan praten." Zijn eerste ervaringen om schrijft hij als positief. Spijt van zijn keuze heeft hij niet. Amsterdam omschrijft hij wel als een bijzonder harde leerschool. .Allereerst zijn i dat de klanten. Die zijn heel f gehaaid. Wil je op de been blijven, dan moet je redelijk van de tongriem zijn gesne den. Ook het vandalisme en de kleine criminaliteit ma ken het er voor de beginnen de kaderleden niet makkelij ker op. Dat hadden ze tegen me gezegd: wil je snel en veel leren? Goed, dan moet je in Amsterdam beginnen." Moeite met motiveren Paul van Bemmel (22) kwam drie maanden geleden in dienst. Zijn filiaal is gele gen aan de Spaarndammer- straat. Wat hem opvalt is dat het vaak moeilijk is de mede werkers te motiveren. „Ik heb soms echt moeite de mensen aan het werk te hou den. Ik denk wel eens dat er mensen zijn die alleen maar werken om bijvoorbeeld weer nieuwe sportschoenen te kunnen kopen. Ik probeer ze er van te overtuigen dat ze ook voor een organisatie werken. Wanneer ik dat zeg, vinden ze dat ik gelijk heb, maar als ik me omdraai zijn ze het weer vergeten." Des ondanks zegt hij dat het werk hem niet tegenvalt. „Ik kwam uit militaire dienst en zat zonder baan. Ik heb dit met beide handen aangegre pen. Nadeel is wel dat ik ie dere dag ruim anderhalf uur met de trein moet reizen omdat ik in Hoorn woon. Nee, daarvan balen doe ik ze ker niet. Ik heb nu gelukkig werk naar mijn zin, dus zoiets moet je op de koop toe nemen." 1 „Veel medewerkers dachten: „Ach, we zitten bij Ahold en daar gaat het goed mee. Waar zouden wij ons druk over maken wanneer het met AC Restaurants iets slechter gaat. Eventuele verlie zen worden toch wel door de grote moeder Ahold opgevangen. Zo'n houding is klinkklare onzin." Hoofd Personeelzaken Herbert Heeroma van AC Restaurants windt er in zijn gesprek met Flitsen geen doekjes om. Als lid van het management team heeft hij de afgelopen twee jaar de reorgani saties binnen de werkmaatschappij mede vorm gegeven. Samen met zijn collega's blijft hij de vol ledige inzet van een ieder verwachten. i Ahold is geen verzekerings- lemaal maatschappij die alles regelt als er dingen fout gaan", gaat hij verder. „De werkmaat schappijen moeten het zelf waar maken en verantwoor ding afleggen voor het ge voerde beleid. Iedereen moet zijn eigen boontjes doppen en laten zien wat men waard is. We willen al- graag zelfstandig werken. Als dan blijkt dat het allemaal minder gaat, moet je niet onmiddellijk huilend naar je moeder rennen." Geen juichverhaal Volgens de heer Heeroma is AC gelukkig op de goede weg. „En het klinkt mis schien arrogant, maar als het ons niet lukt, dan lukt het niemand." Hij zegt er echter onmiddellijk bij niet uit te zijn op een juich-verhaal. De formuleverandering van wegrestaurant naar restau rant langs de weg begint suc ces op te leveren maar er moet nog veel gebeuren. Door het hele bedrijf wordt nog steeds geïnvesteerd in mensen, gebouwen en pro- dukten om de slag om de consumentengulden te win nen. De personeelman kijkt nog even terug: „De situatie van AC Restaurants was twee jaar geleden vrij ernstig. De concurrentie werd heel he vig en de wensen van de gas ten veranderden. Die gingen steeds hogere eisen aan een restaurant langs de weg stel len. Onze vestigingen waren eigenlijk niet meer dan be tonnen dozen met een „R" op het dak. Het was dus niet vreemd dat wij bij de wegge bruikers het imago hadden van: ,Als het niet anders kan, dan maar eten bij AC." Wij hebben de zaken toen radi caal aangepakt met de instel ling van erop of eronder." Harde woorden „Het belangrijkste was eerst het vertrouwen van de me dewerkers terug te winnen. Er zijn harde woorden geval len en applaus was er aller minst Dat hoefde ook niet, maar er is wel duidelijkheid geschapen, ledereen wist toen ook wat er gedaan moest worden. De teugels zijn heel strak aangetrokken. Ik denk dat wij het hele be drijf goed wakker hebben geschud. Wij geloofden erin dat het beter kon. De eerste bewijzen dat het daadwerke lijk beter gaat, zijn er dus in middels." Eén van de instrumenten om de resultaten te verbeteren is te investeren in opleiding en vorming van de mede werkers op alle niveaus; Per vestiging is gekeken naar de lokale omstandigheden en de wensen op dit terrein. Op basis hiervan kon men aan de slag. De heer Heeroma: „Veel mensen denken bij voorbeeld dat een manager zowel leiding kan geven aan een spijkerfabriek als een ho recabedrijf. Daar geloven wij niet zo erg in. Een manager van een AC Restaurant moet Zie verder pagina 8

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 5