Afdeling O&K van Marvelo houdt vinger aan de pols cïfe pagina 4 Flitsen °t„ iet Uiboi^ Het laboratorium van Marvelo ziet eruit zoals men zich voorstelt hoe een lab eruit hoort te zien: lange werktafels met kranen en goot stenen, rekken met reageerbuisjes, kolven en retorten met vreemd gekleurde vloeistof fen, flessen, potten, kookplaatjes, gasstellen, microscopen en andere apparatuur. Daartus sen zijn medewerkers gehuld in witte jassen doende met op het eerste gezicht onbegrij pelijke handelingen. Een van hen spuit wijn met een injectiespuit in een geheimzinnig kastje, een ander bergt enkele schaaltjes met fraaie schimmelafzettingen op in een broed- stoof, terwijl een derde met een scherp oog het bezinksel in een glazen kolf monstert. Flitsen ondernam een poging om erachter te komen wat er zoal gebeurt op de afdeling Ontwikkeling en Kwaliteit (O&K) van Marve lo. John Oosterhuis, hoofd van de afdeling O&K: „Onze afdeling is er vooral voor het ondersteunen van de diverse produktie-afdelingen van Marvelo. O&K houdt zich o.a. bezig met de controle van grondstoffen en eindpro- dukten, het geven van cur sussen, het ontwikkelen van nieuwe produkten, het ver beteren van bestaande en sinds kort ook met filiaalbe- zoek om de toestand van de Marvelo-produkten in de schappen te bekijken. Eigen lijk is het laboratorium te klein. Om een praktischer in deling te krijgen wordt het volgend jaar verbouwd. De offertes zijn inmiddels bin nen." De controle van de eindprodukten van de fa briek vormt volgens John Oosterhuis op dit moment nog een belangrijke taak voor de afdeling. Medewerk ster Rudi van den Berg on derwerpt elke dag een aantal monsters aan een nauwgezet onderzoek. Uitmonstering en kleur worden ter plaatse gecontroleerd, de smaak op het laboratorium. Rudi van den Berg: „Alleen koffie en thee proef ik niet, daar heb ben we de experts IJskes en Sijpkes voor, maar alle ande re Marvelo-produkten proef ik wel. Hagelslag, pindakaas, pasta's, wijn, sherry, drop, sauzen, noem maar op. Proe ven doe ik in een bepaalde Volgorde: van produkten met een zwakke smaak naar produkten met een sterke smaak. Tussendoor neem ik geregeld een slok water om het smaakvermogen zo opti maal mogelijk te houden. Smaakgevoel moet je ont wikkelen. Na verloop van tijd weet je hoe een bepaald produkt moet smaken." Kwaliteitscontrole Op de afdeling gebeurt meer dan alleen proeven. Analiste Riet van der Horst houdt nauwlettend in de gaten of de Marvelo-produkten wel voldoen aan de eisen van de Warenwet. Verder contro leert ze met behulp van een sensor de geleidbaarheid van vetten, o.a. de olie waarin pinda's worden gebakken. De technoloog Fred Hooy- veld onderzoekt hoe bepaal de produktieprocessen het beste kunnen verlopen en adviseert bij de aanschaf van nieuwe machines en onder delen. Jan Prent houdt zich bezig met het ontwikkelen van nieuwe produkten en het verbeteren van bestaande. Hij probeert momenteel ca lorie-arme pasta's en vruch tenpasta's te ontwikkelen. Met laatstgenoemde artike len is hij al vrij ver zoals blijkt uit een blik in de koel kast. Daar staat een reeks gla zen potjes met uitbundig ge kleurde substanties, die naar hij hoopt binnen niet al te lange tijd als een nieuwe broodbelegsoort in de win kels te koop zullen zijn. Prent pakt een spatel en laat ons enkele soorten proeven. Precies vruchtenijs, maar dan net even anders. Willem Bolluyt bemant de natuurkundige afdeling van het lab. Hij controleert hier o.a. verpakidngsmateriaal zo als karton, plastic, papier en kurk. Karton wordt bijvoor beeld met speciale appara tuur op stijfheid getest, plas tic tassen op hun draag kracht. Verder neemt hij proeven om de rekking van etiketten bij verschillende vochtigheidsgraden te tes ten. Met een fijngevoelig scanningsapparaat worden de streepjescodes op de Marvelo-verpakkingen beke ken. Gerda Zwertbroek bepaalt door middel van chemische analyse het suikergehalte, de dichtheid (soortelijk ge wicht) en het alcoholper centage van wijn en sherry. Het alcoholgehalte van sher ry is van belang met het oog op de accijnzen. Hoe hoger het alcoholpercentage, hoe meer accijns er betaald moet worden. „Een tiende pro cent meer betekent al ac cijnsverhoging, terwijl er warenwettelijk ook een mi nimumeis is. Het is dus zaak om het alcoholgehalte goed in de gaten te houden", aldus Gerda. Ook cafeïnevrije kof fie wordt door haar gecon- zo breed mogelijk beeld te geven van wat er plaats vindt bij Marvelo. Verder verzorgt j onze microbiologische ana liste Jaqueline Berben al enige tijd hygiënecursussen. We zijn momenteel ook be zig met het maken van kwali teitshandboeken. We willen op die manier de bestaande kennis bij Marvelo vastleg gen. Die handboeken wor den het gereedschap voor de medewerkers in de fabriek om volgens bepaalde richtlij nen te werk te gaan. Daar ko men bijvoorbeeld ook regels in over de maximumtempe ratuur waarbij hagelslag nog gemaakt kan worden. Het eerste handboek is al klaar. Dat gaat over het e-teken op de verpakkingen, een waar borg voor het vermelde ge wicht. Dat boek is een hand vat voor de produktie-afde lingen." Filiaalbezoek Sinds kort is de afdeling ook weer gestart met het bezoe ken van filialen. Voorlopig trekken de medewerkers er één keer per maand op uit, maar in de toekomst zal het filiaalbezoek mogelijk meer nadruk krijgen. Rudi van den Berg: „Vroeger hebben we ook al eens filialen bezocht naar aanleiding van klachten. We kwamen toen veel din gen tegen zoals bijvoorbeeld chocolade die wij al twee jaar niet meer maakten, maar die nog gewoon in de win kels lag. Dat kan natuurlijk niet. Of artikelen met vijf verschillende prijzen in een schap. De filiaalbezoeken hebben we onlangs weer op gepakt." John Oosterhuis: „We kijken in de filialen vooral naar de plaats waar onze produkten liggen en hoe ze afsteken tegen andere merken. We kruipen als het ware in de huid van de klant door te proberen aan te voe len wat hij wil hebben. Onze bezoeken zijn niet bedoeld om de filialen te controle ren, maar om onszelf te tes ten. Het is voor ons belang rijk om te weten hoe onze produkten erbij liggen. Ver der geven we ook tips aan de filialen. En als er problemen zijn met Marvelo-artikelen dan hopen we dat graag te horen. Daar kunnen we ons voordeel mee doen." van de voc"' troleerd. „Er mag volgens de Warenwet 0,1% cafeïne in zitten, dat kun je met zintui gen niet proeven." Ook grondstoffen worden aan een analyse onderworpen. Zo wordt suiker bekeken op korrelgrootte. Van veel van de grondstoffen die aangele verd worden moet eerst op het lab een monster goedge keurd zijn voordat de vracht auto gelost mag worden. Gerda Zwertbroek: „Meestal zijn de monsters in orde. De leveranciers weten ook dat we de zaak hier controleren dus ze zorgen ervoor dat er goede grondstoffen geleverd worden." Vanuit het labora torium kan met behulp van een computer het gewicht van de eindprodukten uit de fabriek worden gecontro leerd. Dit is van belang met het oog op het zgn. e-teken, John Oosterhuis en Rudi van den Berg. Beiden maken ze deel uit van het O&K-team dat zich bezig houdt met het bezoeken van filialen. een garantie voor het op de verpakkingen vermelde ge wicht. Supercontrole Hoewel de controle op de eindprodukten momenteel nog door Ontwikkeling en Kwaliteit wordt verricht, zal daar naar verwachting bin nenkort verandering in ko men. John Oosterhuis: „We werken aan de verzelfstandi ging van de produktie-afde- ling. De controles zullen in de toekomst aan de produk- tielijnen door de medewer kers zelf verricht worden. Of deze afdeling dan overbodig wordt? Dat lijkt misschien zo, maar daar is geen sprake van. De taken zullen alleen wat verlegd worden. We houden hier in elk geval een soort supercontrole. Veel routinewerk verdwijnt, maar daar komen leuke dingen voor in de plaats. Meer dan nu het geval is zullen we ons bezig gaan houden met de toekomst, zoals het ontwik kelen en verbeteren van pro dukten. Daarnaast komt er meer nadruk te liggen op het geven van cursussen om de kennis van de medewerkers van produkten en processen te vergroten zodat ze de controle daadwerkelijk van ons kunnen overnemen. Daar zijn we nu trouwens ook al mee bezig. We probe ren momenteel via een tien daagse cursus mensen van verschillende afdelingen een

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 4