„Voor mij was het niet echt een verrassing" Bram Jacobse: „Verslappen is grootste gevaar59 Wie legt zijn ongenoegen op tafel? Flitsen pagina 3 Sjanny Voet eerste vrouwelijke Alberto-beheerder AH-MIDDELBURG SNELSTE CREDO-FILIAAL Oproep voor kritische medewerkers: „Op een gegeven moment dacht ik: hé, dat moet ik toch ook kunnen. Ik heb toen mijn slijtersvak- diploma gehaald en ben het inderdaad geworden: beheerster van Alberto in Goes." Praten met Sjan ny Voet-Knopjes, sinds 1 september de eerste vrouwelijke beheerder van een Alberto-filiaal, blijkt praten te zijn met iemand die haar ogen en oren goed de kost geeft en dat paart aan een flin ke dosis activiteit. „Ik ben niet de persoon om rustig te gaan zitten haken of breien. Ik wil altijd wat te doen hebben. Dat was ook de reden dat ik weer wilde gaan werken toen mijn kin deren oud genoeg waren. Geluk Vier jaar geleden kon ik als part-timer bij Alberto aan de slag. Ik heb ontzettend veel geluk gehad, want ik was na melijk nummer honderd-en- zoveel die solliciteerde. Van af het begin voelde ik me sterk betrokken bij het werk. Het was zelfs zo, dat ik het niet leuk vond om maar zes uur per week te werken. Je weet dan van alles maar een beetje. Vandaar dat ik vaak langer bleef en de toenmali ge beheerder bijna de oren van het hoofd vroeg. Ik kan iedere part-timer aanraden om, indien mogelijk, het slij- tersvakdiploma te halen. Die vakkennis is beslist prettig." Snel leren Kwam het niet als een ver rassing toen zij de nieuwe beheerster werd? „Nee, niet echt. Vorig jaar heb ik hier al een half jaar in dit filiaal de leiding gehad. Dan leer je heel snel wat er allemaal te koop is. En dat ik een vrouw ben? Ach, er zijn ook bus chauffeuses, vrouwelijke postbodes en vrouwelijke ministers. Waarom dan geen Alberto-beheersters? Ik zie het niet als een probleem en de klanten evenmin. Hier in Goes kennen ze me al jaren en ik heb een goed contact met ze. Die ervaren het als heel positief. Alleen wanneer er wordt gebeld en ik neem de telefoon op, dan wordt er naar de beheerder gevraagd. Als ik dan zeg: daar spreekt u mee, dan hoor ik vaak niet meer dan 'Oh?' Maar nog maals, dat zijn de enige ke ren dat ik er iets van merk." Mevrouw Voet vindt dat er op zich geen verschil is tus sen werken als beheerster of als part-timer. In beide geval len wordt 100 procent inzet gevergd. „Het maakt niet uit wat je functie is. Iedereen moet volledig achter zijn of haar werk staan, anders houd je het niet vol. Als beheer ster heb je natuurlijk meer verantwoordelijkheden, maar daar staat tegenover dat part-time werk ook zijn moeilijke kanten kent. Juist doordat je minder uren draait, moet je je veel sneller de materie eigen maken en dat is natuurlijk niet altijd even makkelijk." Volgens mevrouw Voet maakt het ook geen verschil of er nu een beheerder of een be heerster is, maar Tineke Da- gevos-Nijsen, part-timer in Goes, blijkt hier in één op zicht anders over te denken. „Het is nu veel netter. De winkel wordt veel beter op geruimd en dat komt duide lijk doordat er een vrouw hier de scepter zwaait." „Wij zullen de credo's blijvend realiseren. Vanaf heden kunt u ons hierop aanspreken!" Aldus be richtte het managementteam van AH-filiaal 1477 in Middelburg vorige maand vol trots aan alge meen directeur Ahlqvist. Het Zeeuwse filiaal was de eerste AH-vestiging die de zogenoemde credo- enveloppe aan de heer Ahlqvist retourneerde en daarmee te kennen gaf dat de activiteitenplannen voor de assortimentsgroepen deli, brood, kaas, AGF en kassa zijn uitgevoerd. Inmiddels hebben ook tal van andere filialen de enveloppe naar Zaandam gestuurd. Flitsen sprak met Bram Jacob se, afdelingschef van het snelle filiaal in Middel burg. Is 1477 echt zo'n voorbeeldig filiaal? „Het gaat hier inderdaad goed. Uit een klantenonder- zoek kwam het personeel zeer goed te voorschijn. De enige klacht was eigenlijk dat de winkel zo klein is, maar daar komt verandering in. Volgend jaar verhuizen we naar een groter pand met een verkoopoppervlakte van 500 m2. We zitten nu nog op 140 m2." Afdelingschef Bram Jacobse (27) is de enige AC in het kleine filiaal. Eigenlijk is hij meer een soort assis tent-bedrijfsleider. Hoe is de credo-campag ne opgepakt in Middel burg? Bram: „De bedrijfsleider en ik zijn begin mei samen met het managementteam van Vlissingen een middag in een hotel gedoken met de zo nemanager. Daar werden we ingelicht over de achter gronden van de campagne en zagen we o.a. de film 'Een dag bij AH'. Sindsdien is er heel wat gebeurd. We zijn natuurlijk niet voor niets het eerste filiaal dat de credo-en veloppe terugstuurde. De bedrijfsleider en ik hebben samen een lijstje opgesteld van punten die verbeterd konden worden en daarmee zijn we in de slag gegaan. We hebben een avondje georga niseerd in de kantine voor al le medewerkers waar we de film hebben vertoond en vervolgens aan de hand van de lijst de diverse punten hebben besproken. De mees ten herkenden het wel. We hadden o.a. het vullen van de schappen als actiepunt opge voerd. Dat gebeurde meestal in winkeltijd, waardoor de paden door allerlei dozen nog smaller werden dan ze al waren. Ze zijn hier maar IV2 meter breed. Als je er dan ook nog dozen in zet dan er varen de klanten dat als sto rend. Dat zagen de mede werkers zelf ook wel in. Daarom hebben we besloten om het vullen zoveel moge lijk na sluitingstijd te doen. Verse produkten vullen we zoveel mogelijk voor 9 uur bij. Alleen als de schappen in de loop van de dag leeg ra ken vullen we natuurlijk wel tijdens de openingstijden. De drie credofilms hebben we deze zomer in een mid dagpauze gedraaid. De alge mene indruk was dat de si tuaties die daarin voorko men overdreven waren, te veel aangedikt. Ik vond het zelf goede films De belang rijke punten komen er goed in naar voren. Natuurlijk was het wat overdreven, maar die situaties komen, in afge zwakte vorm, wel degelijk voor in de winkels. Ik moet zeggen dat we hier aardig naar de credo regels leven We proberen er zoveel mo gelijk aan te doen. Ik noem de net al het vullen voor en na sluitingstijd om de over last voor de klanten zoveel mogelijk te beperken. Een ander punt is bijvoorbeeld de drukte bij de kassa's. Ons filiaal is een echt seizoenfi liaal. 's Zomers komen hier een hoop toeristen. Veel Duitsers en Engelsen. We hebben besloten om 's zo mers elke dag alle drie de kassa's open te houden. Bui ten het zomerseizoen heb ben we als regel dat de vol gende kassa opengaat zodra er 3 klanten voor één kassa staan. Maar met drie kassa's zit je natuurlijk snel aan het maximum. Als het druk is staan de klanten wel eens tot aan de koffie aan toe. In dat geval delen we stroopwafels of snoepjes uit aan de wach tenden. Een ideetje van cais sière Louise Maljers. Het werkt uitstekend. Óp die ma nier maak je het wachten wat aangenamer. Ons stre ven is om het assortiment de hele dag zo compleet moge lijk te houden. Dat valt niet altijd mee. De ene dag ver koop je nu eenmaal meer dan de andere dag. Op de af deling AGF hebben we nu voortdurend iemand lopen die de klanten adviseert en helpt met wegen. Er komen hier veel oude mensen die moeite met zelf wegen heb ben. Dan is het prettig dat er altijd iemand is om te hel pen." Wat vind je zelf van de credo's? „Ik vind het prima dat er be paalde punten extra aange stipt worden. Als vervolg op de KDH-actie, die inmiddels toch wat weggezakt is, is de credo-campagne heel nuttig. Je moet de mensen steeds wakker houden en in die zin is het een prima actie. Voor mij is het belangrijkste dat we de klanten houden en dat er een gezellige sfeer in de winkel heerst. Mijn taak daarbij is om het goede voorbeeld te geven door zelf vriendelijk en beleefd te zijn en mijn artikelkennis over te brengen op de medewer kers, zodat ze de klanten nog beter kunnen helpen. Maar we zullen er voortdurend aandacht aan moeten blijven besteden. Er zal te zijner tijd een vervolg op moeten ko men om te voorkomen dat de campagne in de benen zakt. Verslappen is het groot ste gevaar!" Afdelingschef Bram Jacobse Overal waar mensen samen werken Ontstaat van tijd tot tijd wrevel. Niet alleen om dat er fouten gemaakt wor den, maar ook omdat ieder een zijn eigen opvattingen heeft over de manier van werken. De werkmaatschap pijen van Ahold maken hier op geen uitzondering. Ook bij ons wordt er wel eens ge mopperd. Soms terecht, soms ook onterecht. Een me dewerker in een filiaal kan bijv. het Distributiecentrum uit de grond van zijn hart verwensen omdat hij vindt dat zijn bestelling altijd te laat komt. Medewerkers op het hoofdkantoor worden op hun beurt kwaad omdat filia len hun actiebestellingen te laat doorgeven, zodat er met spoed nageleverd dient te worden. Of medewerkers zijn misschien boos omdat er gerookt mag worden in de toiletten. Een Alberto-filiaal krijgt te kort Beaujolais Pri meur en een Etos-mede- werkster vindt dat er niet ge noeg exclusieve merken in het assortiment zitten. Alle maal redenen om eens met elkaar te gaan praten en te proberen het gerezen onge noegen weg te nemen. Pra ten om meer begrip voor el kaar en eikaars standpunten te kweken. De redactie van Flitsen heeft besloten om medewerkers de kans te ge ven om hun hart eens te luchten in een aantal rónde tafelgesprekken. Wat houdt zo'n gesprek nu precies in? Wel heel eenvoudig. De man van het DC en de man van het filiaal praten in aanwe zigheid van een verslaggever van Flitsen over bijv. de late aflevering van de bestellin gen. Ze gaan elkaar als het ware te lijf, maar dan goedaardig. De verslaggever maakt aantekeningen en pu bliceert een verslag in Flit sen. Iedereen die laat weten dat hij of zij graag zijn onge noegen over de gang van za ken bij zijn werkmaatschap pij wil aangeven is van harte welkom. Maak van je hart geen moordkuil. Een briefje aan de redactie van Flitsen en je krijgt je kans.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 3