Van der Zalm brengt duizendste hypo theekadvies uit voor Ahold-medewerker Verplicht sluitingstijdstip moet veranderen Colofon A. Heijn op ledenvergadering Raad FGB pagina 2 Flitsen De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf 18.00 in 19.00 uur. Dat zei de heer A. Heijn, voor- (FGB) handhaaft haar standpunt om het wettelijk zitter van deze Raad, in zijn jaarrede tot de leden- sluitingstijdstip van winkels te veranderen van vergadering van zijn organisatie op 9 oktober jl. Als belangrijkste reden hier voor noemt de heer Heijn het feit dat het aantal een persoonshuishoudens en het aantal tweepersoonshuis houdens waarin beide part ners werken sterk is toege nomen. Daardoor is er een toenemende behoefte ont staan om ook na de huidige sluitingstijd boodschappen te kunnen doen. Vooral de eveneens in aantal groeiende groep pendelaars voert dage lijks een ware race tegen de klok. De detailhandel, im mers een dienstverlenende bedrijfstak, behoort naar de mening van de Raad passend op deze situatie te reageren. Vandaar dat zij streeft naar het scheppen van een wette lijke mogelijkheid voor win kels om tot zeven uur open te blijven. Dat zou dan moe ten gebeuren door middel van een wijziging van de Winkelsluitingswet. In dit verband benadrukte de heer Heijn nog eens dat het de Raad om een wettelijke mo gelijkheid gaat en dat er dus geen sprake is van een ver plichting om tot zeven uur open te blijven. Onder ande re de Consumentenbond en een belangrijk aantal kroon )Ieden van de Sociaal Economische Raad delen het standpunt van de Raad FGB. Er zijn echter ook tegenstan ders. De organisaties van het midden- en kleinbedrijf (MKB) en de Dienstenbon den FNV en CNV verwerpen verschuiving van liet slui tingstijdstip van zes naar ze ven uur. Zij zijn bang dat het sociale- en gezinsleven van de winkeliers hierdoor zal worden aangetast. 52 uur handhaven Volgens de Raad onderschat het MKB door zo te denken de managementkwaliteiten van hun mensen. .Als een winkelier tussen zes en ze ven uur geen omzet meer verwacht, dan zal hij zijn winkel zonder meer sluiten. Net zoals slager en bakker op zaterdagmiddag al om drie uur dichtgaan, ook al blijft het grote filiaalbedrijf, dat ook vlees en brood ver koopt, tot vijf uur open. Bo vendien geldt hierbij nog dat het maximum aantal van 52 openingsuren per week ge handhaafd blijft." Wat de Dienstenbonden betreft, de ze zouden naar de mening van de Raad toch wat meer naar het eerste deel van hun eigen naam moeten kijken. „Want als je werkt in een dienstverlenende bedrijfs tak, dan kan het soms voor komen dat je moet werken als anderen vrij zijn. Werk tijd overigens, die altijd wordt gecompenseerd in de vorm van bijvoorbeeld extra vrije dagen." Met de uit spraak dat het woord nu is aan Kamer en Kabinet, die zich de komende tijd over het onderwerp moeten gaan buigen, sloot de heer Heijn dit deel van zijn jaarrede af. Onderbetaling Nog twee andere onderwer pen kwamen in de jaarrede ter sprake. Het eerste betrof de campagne van de Dien stenbond FNV tegen onder betaling in winkelbedrijven. Het zou volgens de FNV in de winkels „een bende" zijn met de arbeidsvoorwaarden. „Enig rekenwerk leert dat in 99,34% van de gevallen Wet of CAO wel werden nage leefd", aldus Heijn. Het is daarom volgens hem toch in ieder geval „lichtelijk over dreven" om op basis van de ze cijfers van een bende te spreken. Na kort over de (verminderende) koop kracht te hebben, gesproken eindigde hij zijn toespraak met een beschouwing over de kleine criminaliteit. Vol gens de heer Heijn is het in dit opzicht de totale detail handel die de overheid vraagt nu eindelijk eens con creet iets aan het vraagstuk van de winkeldiefstal te doen. Gastsprekers Het woord was vervolgens aan de eerste gastspreker, de heer P.A.M. Lakatos, schrij ver van het boek „Naar 1990. Een kwestie van tijd en geld". In zijn toespraak besteedde hij aandacht aan zaken als de consument en het gezin anno 1990. „In 1990 zal meer dan 60% van alle gezinshuishoudens be staan uit één of twee perso nen. Een groot deel van die groep heeft het verkrijgen van kinderen niet verheven tot een hoogste goed." Ge volg van deze veranderde gezinssamenstelling is vol gens Lakatos onder meer dat er een toenemende indivi dualisering van onze maat schappij optreedt. „Voor winkelbedrijven en hun re clamebureaus is dat lastig. Men kan zich nu niet meer zo makkelijk richten op dui delijk waarneembare doel groepen." Tot slot sprak drs. J.GA.M. de Jong, afdelingsdi recteur Detailhandelonder- zoek van het Economisch In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, als tweede gast spreker. De Jong stelde in zijn speech dat het Groot winkelbedrijf het Midden- en Kleinwinkelbedrijf welis waar onder druk zet, maar dat het MKB zich niet van de markt laat drukken. Voor een gevarieerd winkelaanbod met grote en kleine winkels is dat natuurlijk goed. Duide lijk lijkt dat de overheid hier bij een handje kan helpen door een en ander een beetje te sturen of te stimu leren, aldus de heer De Jong. Ruim vijf jaar nadat Ahold het Adviesbu reau Van der Zalm bv uit Bussum uitkoos als hypotheekadviseur, heeft de onderneming het duizendste hypo theekadvies voor een Ahold-medewerker uitgebracht. Een mooie gelegenheid voor di recteur GJ. van der Zalm om nummer 1000', AC-medewerker Hagens, in de bloe metjes te zetten. Voor de heer Van der Zalm was het de bevestiging van een goede relatie met de medewerkers van Ahold. Voor de heer Hagens kwam een FLITSEN Personeelsblad Ahold nv november 1986 43-ste jaargang no. 10 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: E. Muller Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592576 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592573 en ander als een volsla gen verrassing. Ahold-medewerkers die van plan zijn een huis te kopen en de financiële mogelijkhe den eens op een rijtje willen zetten, komen al snel in con tact met het Adviesbureau Van der Zalm. O.a. perso neelfunctionarissen kunnen hen naar Van der Zalm door verwijzen, maar het bureau zoekt ook zelf de mensen op. Tweemaal per jaar komen de heer Van der Zalm en enkele van zijn medewerkers naar het hoofdkantoor in Zaan dam om daar geïnteresseer den advies te geven in hypo theekzaken. Op 20 novem ber a.s. gebeurt dit weer. Van der Zalm is een relatief klein adviesbureau dat zich bezighoudt met advisering Mw. M. Rupp Miro B 211,075-593833 N. Th. M. Huijsman Produkt Managing Marvelo P 410, 075-593253 J.J.M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 C. Waardenburg AH-filiaal 1027 Osdorpplein 229 1068 EK Amsterdam 020-193944 omtrent hypotheken, verze keringen en pensioenen. Waar veel van zijn collega- tussenpersonen het accent op de verzekeringen leggen, legt de heer Van der Zalm zich al 16 jaar toe op hypo theken en - in mindere mate - op pensioenen. „Er zijn maar een stuk of 15 ech te hypotheekadviseurs in Nederland", schat hij. „Veel adviseurs concentreren zich op verzekeringen omdat zij daar meer thuis in zijn." Zorgvuldige selectie Dat specialisatie geen kwaad kan, werd in ieder geval dui delijk toen de heer Van der Zalm zich een jaar of zes ge leden bij Ahold aandiende. Ahold zocht voor haar mede werkers een bemiddelaar. Verschillende ondernemin gen presenteerden zich, waaronder grote banken, maar het Bussumse kantoor bleef na zorgvuldige selectie over. .Ahold koos voor het specialisme", meent Van der Zalm. „Het koos voor de uit gebreidheid van onze offer tes en voor het feit dat we de mensen overal in het land opzoeken. Verder omdat we voor iedereen bemiddelen en dat we alle formaliteiten afwikkelen. Dus van taxaties via het aanvragen van ge meentegarantie tot het slui ten van overlijdensrisico- verzekeringen." Volgens de heer Van der Zalm is men bij Ahold tevre den over het werk van zijn bureau. Weliswaar heeft Ahold nauwelijks recht streeks met Van der Zalm te maken, omdat iedere werk nemer voor zichzelf uit maakt of hij al dan niet ge bruik wenst te maken van de hypotheekdiensten, maar van klachten is de afgelopen jaren geen sprake geweest. Van der Zalm legt geregeld verantwoording voor zijn 'Ahold-activiteiten' af aan de toetsingscommissie van de Centrale Ondernemings raad en dat levert geen pro blemen op. Integendeel. „Ik vind het prima dat Ahold meekijkt. Dat geeft iets van binding", aldus de heer Van der Zalm. Hypotheek is geen brood kopen De afwezigheid van de pro blemen schrijft hij toe aan de zorgvuldigheid waarmee hij te werk gaat. „We bespreken alles uitgebreid met de cliën ten. Soms kijken mensen die een hypotheek willen heb ben niet verder dan het ge boden rentepercentage. Het is net alsof ze een brood ko pen, zo overhaast gaan ze te werk. Wij proberen met alle zaken rekening te houden. Dus ook met aflossing en aanvullende voorwaarden als boetes, provisie, depot rente, enzovoorts. Dat wordt in 'de snelle advisering' door anderen vaak vergeten." De heer Van der Zalm wijst er met nadruk op dat hij vooral probeert de juiste hy potheek bij de gegeven si tuatie te zoeken. Tot op he den is dat goed gelukt. „Er is nog nooit een huis noodge dwongen verkocht omdat de mensen, voor wie wij de hy potheek hadden geregeld, de lasten niet meer op konden brengen. Dat betekent trou wens ook dat we wel eens 'neen' moeten verkopen. Dan hebben de mensen die een hypotheek willen afslui ten al zulke grote verplich tingen of ze willen meer le nen dan verantwoord is. Dat is geen leuke boodschap. Het is een wijdverbreid misverstand dat mensen voor onze hulp moeten beta len. In veel gevallen zijn ze zelfs beter uit. Zo kunnen wij met onze contacten bij de geldgevers soms toch een hypotheek krijgen voor 'moeilijke gevallen' En in ie der geval is het zo dat wij met onze kennis en ervaring in 10 minuten kunnen bekij ken welke mogelijkheden mensen hebben." Snelheid noemt Van der Zalm één van zijn sterkste kanten. „Iedereen wil altijd gisteren de berekening zien. Als wij nu formulieren met gegevens binnenkrijgen, gaan ze vandaag nog uitge werkt retour." Ook op ande re terreinen streeft Van der Zalm snelheid na. Hij schroomt er niet voor een burgemeester te bellen als de gemeentegarantie lang op zich laat wachten. Die extra service kan hij bieden omdat hij de praktijk uit en te na kent. Die kennis maakt het hem ook mogelijk te advise- De heer van der Zalm (l) feli citeert 'nummer 1000', AC- medewerker Hagens. ren over de onderhande lingspraktijk bij de huizen verkoop. Over de waarde van een huis geeft hij echter nooit advies. Daar is een ta xateur voor. Dat het adviseurswerk wordt gewaardeerd moge blijken uit het aantal hypotheekad viezen dat zij voor Ahold- medewerkers hebben uitge bracht. Mede gesteund door de gunstige ontwikkeling van de rente ziet hij het aan tal adviezen gestaag oplo pen. Brachten zij in 1984 nog 183 adviezen uit voor Ahold-medewerkers, vorig jaar waren het er 234. In de eerste helft van dit jaar advi seerden zij in 116 zaken, maar in het lopende halfjaar rekent hij op een recordaan tal. Zoals gezegd is Ahold Van der Zalms belangrijkste op drachtgever. Hij zal dan ook zijn best doen, zegt hij, om kind aan huis te blijven. Niet alleen om het aantal transac ties, maar ook omdat het prettig zakendoen is. Wat de heer Van der Zalm bij Ahold- medewerkers opvalt, is het heersende optimisme. ,Je merkt gewoon dat ze er lek ker werken en dat het bedrijf goed loopt. De mensen van Ahold durven financieel een zeker risico te nemen. Ze kij ken niet somber tegen de toekomst aan."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 2