ierwinkel: verder OR RH laat motivatie en betrokkenheid onderzoeken Landelijke verkiezingen Het Dagelijks Bestuur OR AC Restaurants Flitsen pagina 7 f® AH a ||gi iiiiig Onder verantwoording van de COR de OR steunt eigenlijk nog te veel op een paar mensen. Er zijn een paar voor trekkers. De betrokkenheid moet nog verder verbeterd worden. De OR-leden zijn ten opzichte van elkaar ook nog veel te voorzichtig. Ze zijn enorm bang om elkaar te kwetsen. Ér wordt niet keihard gezegd waar het op staat. We zijn wel bezig om dat te veranderen, maar dat is tot nu toe niet erg gelukt. De OR bestaat alleen uit mannen. Hoe komt dat? ,,Tja, er was geen animo onder de vrou wen. We hebben wel geprobeerd om ze te werven, maar dat is niet gelukt. lam mer. In het verleden hebben we wel vrouwen in de OR gehad en dat ging prima. De enige vrouw bij de vergade ringen is notuliste Ellen Balk. Officieel is ze geen lid van de OR, maar ze hoort er toch helemaal bij. Mannen stellen zich anders op als er een vrouw bij zit. Hoe precies kan ik niet uitleggen, maar het is wel zo. Je merkt het gewoon." Hoe staat het met de betrokkenheid van de achterban? ,Die is niet zo best. We krijgen niet veel respons. Daar zou meer aan gedaan moeten worden. In Groenlo heb ik wel eens discussies met mijn collega's over het werk van de OR, maar dat is niet representatief voor de hele achterban. Juist de groep die overal tegen aan schopt, hoor je niet als ze een keer de mogelijkheid krijgen om via de OR wat te zeggen." Blijf je ook na de komende verkiezin gen nog in de OR? ,Ze zullen van goede huize moeten ko men om me over te halen voor een nieu we termijn. Niet dat ik er zonodig van af wil, maar ik zit nu al 14 jaar in de OR. Het wordt tijd dat iemand anders het eens overneemt." De OR van de WG. Van links naar rechts: Hans Paalvast, Pieter Niewhoff, Wim Brügel, Gronthard Korndewal, Wim Rooyakkers, voorzitter Joop Don- derwinkel, Henk van Geel, notuliste El len Balk, Neil Barnes en secretaris Ge rard Michies. Op de foto ontbreken Roel Bos, Frans Vos en Cor Schoon. Minister De Koning van Sociale Za ken wil landelijk gelijktijdig verkie zingen voor de ondernemingsraden. Een klein berichtje in zomaar een landelijke krant. Bij toeval viel mijn oog erop en voor mijn ogen zag ik een visioen van de te voeren cam pagne. In de zendtijd voor Onderne mingsraden op de regionale TV toe gewezen aan Ahold, komen achter eenvolgens de lijsttrekkers van FNV, CNV, Unie BlhP, VAHP en de vrije lijst ons vertellen waarom wij hen moeten kiezen in de OR. Daar naast gebeurt hetzelfde met tiental len andere OR'en. Een bont gezel schap dus, dat ons uiteindelijk door de bomen het bos niet meer laat zien. Gaan wij dezelfde kant uit als in de politiek? Eerst maar gekozen worden via een campagne die over onze hoofden gevoerd wordt dooreen verpolitiekte' vakorganisaties en be langengroeperingen en dan doen waar je zelf zin in hebt. Mijn visioen ging over in een schrikbeeld toén ik zag dat de.goedwillende, maar ama teuristische OR-ledenplaats moeten maken voor professionele, door bon den, belangengroeperingen en zelfs door politieke partijen kandidaat ge stelde medezeggenschappers. Een stapje verder en we Zitten met alleen nog maar van werk vrijgestelde en goed betaalde OR-leden, die zich voorbereiden op hun overstap naar het bedrijfsleven (directeur of com missaris) en de achterban alleen no dig heeft als stemvee. De telefoon liet het schrikbeeld plotseling verdwij nen. Aan de telefoon een vastbera den bondsbestuurder met de vraag of ik gelezen had dat er misschien landelijke OR-verkiezingen enz. enz. gehouden zouden worden. Op mijn ja, vroeg hij of ik geen zin had om lijsttrekker enz. enz. Voor het eerst van mijn leven gooide ik de haak er op. Jan Achterban. De OR van Albert Heijn heeft het initia tief genomen tot een breed opgezet on derzoek naar de motivatie en de betrok kenheid van filiaalmedewerkers. De OR haakt daarmee in op het besluit van de Raad van Bestuur om het jaar 1986 uit te roepen tot jaar van motivatie en betrokkenheid. Het beleid van de OR AH zal in de ko mende jaren voor een belangrijk deel gebaseerd worden op de uitkomsten van het onderzoek. De verwachtingen over de resultaten zijn hoog gespannen. Niet alleen bij de OR, maar ook bij de RvB. Bestuurder F.I. Ahlqvist vond het initiatief van de OR dermate belangrijk, dat hij inmiddels financiële steun heeft toegezegd. Die steun maakt het moge lijk om het onderzoek te laten verrichten door een professioneel onderzoeksbu reau. Het ligt in de bedoeling dat het bureau deze maand start met interviews en groepsgesprekken in de filialen. De coördinatie van het onderzoek is in handen van de OR die zich onder meer laat adviseren door W. van Dijk (PZ) en L.J. van den Herberg (Marktonderzoek). Het voorbereidend werk wordt verricht door de student sociologie Hans van Wageningen (24), die in verband met het project momenteel stage loopt bij de OR AH. Hij is al vanaf 1 augustus bezig met de voorbereidingen. We proberen zowel zaken die motive rend als zaken die demotiverend werken, boven water te halen", aldus Van Wageningen. „Motiverende din gen zorgen ervoor dat mensen zin heb ben in hun werk. Ik heb altijd gehoord dat motivatie een sterk punt was bij Al- bert Heijn. De laatste tijd is het echter duidelijk dat er van bepaalde elemen ten in het werk in de filialen een demoti verend effect uitgaat. We zullen probe ren om dat in kaart te brengen. Ik hoop dat de mensen van harte aan het onder zoek zullen meewerken, want dat maakt het straks mogelijk om voorwaarden te scheppen om de motivatie en daarmee het plezier in het werk, te vergroten. In oktober en november zullen medewer kers geïnterviewd worden." Hij hoopt dat het onderzoek duidelijk zal maken welke dingen er veranderd moe ten worden in de filialen. Hans van Wa geningen: ,,Dat zouden bijvoorbeeld aanpassingen in Leifo kunnen zijn, meer vrijheid en verantwoordelijkheid voor de filialen, minder bemoeienis van het hoofdkantoor of het vergroten van de inzetbaarheid van de medewerkers. Het OR-onderzoek moet half januari 1987 zijn afgerond. Dagelijks bestuur OR AC v.l.n.r.: C. Luinenburg, J. Woering en A. Kuiken. Voor het eerst in de geschiedenis van Ahold bestaat het Dagelijks Bestuur van een OR geheel uit vrouwen. Het betreft hier het Dagelijks Bestuur van de OR van AC Restaurants. Joke Woe ring (28) van AC Pesse is vanaf maart voorzitter. Aaltje Kuiken (55) van AC Holten is al vanaf de vorige verkiezin gen vice-voorzitter. Christien Luinen burg (28) van AC 't Harde werd vorige maand benoemd tot secretaris. En daarmee was het eerste, geheel uit vrouwen bestaande Dagelijks Bestuur een feit geworden. Reden voor CORRe- latie voor een nadere kennismaking. Hoeveel vrouwen zitten er eigenlijk in de OR van AC? Christien:,Je kunt beter vragen hoeveel mannen erin zitten, dan zijn we sneller klaar. In totaal bestaat de OR van AC uit 17 leden van wie 7 mannen en 10 vrouwen." Aaltje:,Het is dus eigenlijk helemaal niet zo gek dat het Dagelijks Bestuur uit 3 vrouwen bestaat. Er werken nu een maal ook meer vrouwen dan mannen bij AC. Ik beschouw het dan ook niet als iets unieks dat het DB uit vrouwen be staat. Het is voor ons eigenlijk heel ge woon." Zijn er verschillen tussen een door mannen geleide OR en een OR die door vrouwen wordt bestuurd? Joke:,-Ik denk dat wij met meer gevoel werken en reageren. We kijken minder alleen maar naar de zakelijke kant. Ik heb het gevoel dat het Management team, dat uit mannen bestaat, anders met ons omgaat dan met het vorige DB, waar wél mannen in zaten. De omgang is eerlijker, met meer openheid. Dat is het verschil. Ons dóel is om op een eer lijke en menselijke manier met elkaar om te gaan. Dat lukt op dit moment pri ma. Zo als het nu gaat, gaat het goed. Aaltje:Wij vrouwen gaan, meer dan mannen, recht op ons doel af. Ik heb hei gevoel dat wij sneller door het hele cir cus heenkijken. Zo van:,Je kunt het mooi vertellen, maar de werkelijkheid is toch wel even anders." Schenken jullie extra aandacht aan vrouwenzaken? Christien:,Zo kun je het niet stellen. Al le zaken hebben eigenlijk onze speciale aandacht." Joke: „Momenteel wordt onze aandacht bij voorbeeld opgeëist door de proef met een centrale keuken in AC Nederweert. Gerechten worden kant en klaar aan het restaurant geleverd. Dat kan grote consequenties hebben voor de werkge legenheid en de creativiteit van het werk. Dat vervult ons met zorg." Moeten er meer vrouwen in de onder nemingsraden? Christien: „Vrouwen moeten zeker niet nalaten om zich kandidaat te stellen. Mannen trouwens ook niet." Aaltje: „Als je je altijd zo bewust bent van het verschil tussen mannen en vrouwen, werkt het zo moeilijk. Je moet de verschillen vergeten en gewoon aan het werk gaan.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 7