De OR VVG zoekt niet naar peanuts Neil Barnes: OR moet waakzaam blijven Voorzitter D betrokkenh* verbeteren pagina 6 Flitsen Een dag bij de OR van de Vers Vlees Groep Peanuts Bar :;v Diehtramïng Het logo van de OR WG bestaat uit een gestileerde koeiekop. Wij dienen dit volgens voorzitter Joop Donderwin- kel niet op te vatten als symbool voor de eventuele ongeëvenaarde koppig heid van de OR. Evenmin mag uit het vignet afgeleid worden dat de OR er genoegen in schept om de kop in de wind te gooien. Het heeft alleen maar te maken met vlees, maar als het logo dan toch zonodig ergens anders op moet slaan, dan verwijst het eerder naar het feit dat de OR zich niet op z'n kop laat zitten. De OR WG bestaat uit vertegenwoordi gingen van de vier Centrale Slagerijen en vergadert vandaag in het noodge- bouwtje naast de CS Zaandam, volgens velen de slechtste vergaderaccommo datie van de WG. In de loop van de dag wordt duidelijk waarom. Voorzitter Donderwinkel opent de ver gadering met de mededeling dat er een wisseling heeft plaatsgevonden in het dagelijks bestuur. Secretaris Cor Schoon, die tevens voorzitter van de COR is, heeft het secretariaat vanwege drukke werkzaamheden bij de COR over moeten dragen aan Gerard Mi- chies. Schoon blijft als vice-voorzitter deel uitmaken van het dagelijks be stuur. De voorzitter vraagt de leden om hun mening over deze mutaties, die door het dagelijks bestuur binnenska mers zijn geregeld. Mosterd na de maaltijd, oordeelt de OR. Men voelt zich voor een voldongen feit geplaatst, maar men gaat toch akkoord omdat allerwe gen het besef doorklinkt dat dit de beste oplossing is. De notulen van de vorige vergadering worden zonder problemen goedgekeurd. Zowel de notulen van de OR- als van de overlegvergaderingen worden sinds jaar en dag gemaakt door directiesecretaresse Ellen Balk. Een op merkelijke constructie die echter tot vol le tevredenheid van OR en notuliste functioneert. Ongetwijfeld is ze de best geïnformeerde medewerkster van de Vers Vlees GroepDe notuliste weet waar nodig naar beide kanten (OR en directie) te zwijgen, hoewel ze moet toe geven soms met „kromme tenen" te zit ten. De OR baant zich op doeltreffende wijze een weg door het eerste deel van de agenda. Dat gaat des te sneller omdat een drietal agendapunten door de nieuwe vice-voorzitter behandeld zou worden, maar betrokkene zal zich vanwege dringende COR- aangelegenheden pas 's middags op de vergadering vervoegen. De behandeling van de desbetreffende agendapunten wordt derhalve uitgesteld. Punt 6 is het eerste ,hot item". „Beleid CS'en en WG", meldt de agenda. Op de vorige overlegvergadering kreeg directeur Jan Kelderman van de OR te horen dat de OR de indruk heeft dat het managementteam meer bezig is met beleid voor de toekomst en minder met zaken die van belang zijn op de korte termijn. Het valt te begrijpen dat de directeur door deze opmerking onaangenaam werd getroffen. Na uitgebreide discussie vroeg hij de OR om de kritiek te onderbouwen met steekhoudende argumenten en deze op de volgende vergadering toe te lichten. De vraag is nu hoe de kritiek dient te worden onderbouwd. Wim Brügel stelt voor om per Centrale Slagerij aan te geven wat er schort aan het beleid. Daarbij moet volgens hem niet gezocht worden naar „peanuts". De grote lijn, daar gaat het om. De gegevens zouden vervolgens gebundeld moeten worden, waarna er een rode draad uitgetrokken dient te worden die te maken heeft met het totale beleid. De nieuwe secretaris vindt dat de OR een aantal vragen moet formuleren over het beleid, die de OR- afvaardigingen uit de verschillende CS'en moeten beantwoorden. „Anders is het te vrijblijvend en komt er niets van terecht", houdt hij staande. Men besluit het een en ander op schrift nader uit te werken. De vergadering belandt bij het punt „najaarscursus". Om het nut van de komende cursus te bevorderen stelt Wim Brügel voor om de OR-leden vooraf een opdracht te geven die tijdens de cursus aan de orde kan worden gesteld. We moeten proberen om echt IfSg Onder verantwoording van de COR goed voorbereid op de cursus te komen"', aldus Brügel, „anders ben je zo een dag kwijt zonder dat je wat doet." Spreker merkt in verband hiermee op dat de diverse onderdeelcommissies van de OR niet goed functioneren omdat de leden nog steeds niet in staat zijn elkaar aan te spreken op hun verantwoordelijkheden. Daar kunnen de OR-leden het mee doen. De pijnlijke stilte die op Brügels woorden volgt, wordt slechts doorbroken door het langsrazende vrachtverkeer, dat het noodgebouwtje op zijn grondvesten doet schudden. Besloten wordt ten slotte dat het dagelijks bestuur voorzetjes zal geven om de driedaagse najaarscusus zo nuttig mogelijk te laten verlopen. Men kan zich in grote trekken wel vinden in het voorstel van Wim Brügel, hoewel duidelijk wordt dat zijn idee om de cursus zodanig op te zetten dat er 's avonds geen tijd meer is om aan de bar te zitten, niet op massale steun van de overige OR-leden kan rekenen. 's Middags presenteert controller Henk Schuyt de halfjaarcijfers. Zijn toelichting op de cijfers heeft zeer te lijden onder de ronkende vrachtauto's. Uitgerekend een truck met oplegger van Albert Heijn maakt de meeste herrie. De cijfers geven een niet al te rooskleurig beeld van de WG. Veel getallen worden voorafgegaan door een minteken. ,Het lijkt kommer en kwel, maar we zitten in de lift", geeft de controller echter te kennen. De dichtraming voor de rest van het jaar geeft inderdaad een opgaande lijn te zien. „Ik denk dat het Neil Barnes is slager bij de CS Zaan dam. Hij komt uit Engeland. Neil werd geboren in Reading bij London en groeide op in Manchester. Zes jaar ge leden kwam hij met zijn aanstaande vrouw, een Nederlandse, naar Zaan dam. „Ik gaf in Engeland een goede baan op bij een bierbrouwerij. Op zaterdag 24 januari 1980 kwam ik in Nederland aan. Zonder werk. Op maandag 26 ja nuari begon ik bij de Centrale Slage rij." Sinds november 1985 maakt hij deel uit van de OR van de Vers Vlees Groep. Waarom is hij lid geworden? „Ik voelde altijd al veel voor medezeg genschap. Mijn voorganger ging uit de OR omdat hij ander werk kreeg, waar door hij geen tijd meer had voor het OR- werk. Toen heb ik me kandidaat ge steld. Ik vind de OR verdomd belang rijk. Vooral in deze tijd, nu de proble men groter zijn dan tien jaar geleden. De werkgelegenheid staat onder druk, het beleid is minder gericht op de men sen. Ondernemingsraden moeten attent zijn op dat soort zaken. We moeten waakzaam blijven." Bevalt het? „Het bevalt prima, hoewel ik over enke le dingen vreselijk teleurgesteld ben. Met name over mede-OR-leden die hun afspraken niet nakomen. Dat heb ik nu een paar keer meegemaakt en ik vind het enorm frustrerend. Maar verder be valt het me uitstekend in de OR. Het is echt leerzaam. Je gaat anders tegen dingen aankijken. Ik bekijk de zaken nu van twee kanten. Je probeert je ook in het standpunt van de chef te verplaat sen om tot het beste standpunt te ko men. Dat is soms wel moeilijk. Vroeger bekeek ik alles van één kant. Dat was een stuk eenvoudiger. Wat vindt je van de achterban? „De mentaliteit is hier in Zaandam heel anders dan in Engeland. Ik vind Zaan dammers moeilijk volk. Stug. Zodra het hun portemonnaie betreft brullen en janken ze, maar anders krijg je geen reactie. Dat is teleurstellend voor de OR- leden. Als het redelijk gaat interesseert niemand zich voor de OR. Overigens heb ik zelf wel goede contacten met de achterban. Ik ken iedereen hier. Stel je je herkiesbaar volgend jaar? „Ik krijg de smaak eigenlijk net goed te pakken. Ik stel me dan ook zeker weer kandidaat. Ik heb echt zin in een volgen de termijn." goed is om ambitieus te begroten", aldus Schuyt, die er naar aanleiding van een vraag van de inmiddels gearriveerde vice-voorzitter aan toevoegt: „Ik kan met mijn hand op mijn hart zeggen dat ik niet met een begroting de boer op ga waar ik niet in geloof." Geruststellende woorden, die de OR-leden met tevredenheid aanhoren. Na de cijferpresentatie komen de agendapunten die in eerste instantie waren overgeslagen, alsnog aan de orde. Cor Schoon behandelt o.a. het door de COR gemaakte rapport „De (C)OR naar 1990". Om half vier sluit de voorzitter de vergadering in ,de slechtste vergaderzaal van de Vers Vlees Groep". Joop Donderwinkel is voorzitter van de OR van de Vers Vlees Groep. Hij werkt in de slagerij van de CS Groenlo. Don derwinkel heeft een lange ervaring als OR-lid. Vanaf 1972 maakt hij onafge broken deel uit van een personeelsver- tegenwoordigend orgaan. CS Groenlo was in die tijd nog Exportslagerij Luto. Bij de laatste OR-verkiezingen werd hij gekozen tot voorzitter. „We hebben in Zeist een keer een test gehad. Daaruit bleek dat ik prima ge schikt was voor het OR-lidmaatschap, maar niet voor een bestuursfunctie. Ei genlijk ben ik dus niet de geschikte man voor het voorzitterschap, maar er waren twee kandidaten. Cor Schoon en ik. Cor was al voorzitter van de COR, dus werd ik het. Het is natuurlijk wel een uitda ging, maar soms zit je aan je grenzen. Af en toe moet ik op m'n tenen lopen. Ik probeer het zo goed mogelijk op te pak ken. De kritiek van de groep neem ik daarbij ter harte." Wat voor OR is de OR van de WG? „Onze OR is meegaand, maar op zijn tijd kunnen we toch behoorlijk van ons afbijten. Om een voorbeeld te noemen: in het begin van dit jaar hebben we het overleg met directeur Kelderman een keer opgeschort. We vonden dat hij te laat was met een adviesaanvraag. Ze waren al met de uitvoering bezig terwijl we de aanvraag nog moesten krijgen. Zo werken we natuurlijk niet. Op dit mo ment gaat het weer vrij goed." Het is opvallend dat je iedereen in de vergadering bij de discussie probeert te betrekken. Waarom doe je dat? „Iedereen hoort erbij, daarom laat ik al le OR-leden zoveel mogelijk aan het woord. De probeer te voorkomen dat ze met een ontevreden gevoel naar huis gaan. We zijn op de goede weg, maar

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 6