Pierre Janssen: „Spannend om kunst zelf uit te zoeken Steentjesactie succesvol Flitsen pagina 5 (vervolg van pagina 1) De post zal u dit najaar (ergens in november) een pak thuis bezorgen. In dat pak zit een boek met honderd grote kleurenplaten. Blader in dat boek en bekijk eens welke plaat u aan de muur zou willen hebben. Ingelijst, ach ter glas, kant en klaar. Niet zo maar een plaat. Want zo maar een plaat, daar staat niet de origi nele handtekening van een kunstenaar onder. Zo maar een plaat wordt niet op speciale persen gedrukt in een beperkte oplage. In het boek dat u thuis krijgt, staan honderd kunstwer ken afgebeeld. Honderd kunstwerken, in opdracht van AJhold, gemaakt door 25 Nederlandse kunstenaars. Omdat u met tienduizenden bij Ahold werkt en u er alle maal één mag uitkiezen, zijn dat natuurlijk geen schilde rijen. Het zijn prenten, maar géén reprodukties. Al heel lang weten kunstenaars hoe ze een origineel kunstwerk moeten maken dat toch méér mensen in handen kun nen krijgen. Ze gebruiken daarvoor grafische technie ken. Voor Ahold maakten de 25 kunstenaars etsen, steen drukken en zeefdrukken. Het idee om u een echt kunstwerk cadeau te doen, komt uit de Ahold-jubileum- commissie. Toen men mij vroeg of ik wilde helpen dat plan van de grond te krijgen, zat ik wel even met mijn handen in het haar. Hoe moet je dat doen voor tien duizenden mensen? Dat was nog nooit vertoond. En bij mijn weten was ook nog nooit vertoond dat die tien duizenden zelf mochten kie zen. Vooral dat sprak mij erg aan. Omdat het zo'n unieke klus was, heb ik meteen hulp gevraagd bij een man met veel ervaring. Hij is zelf een uitstekend kunstenaar, hij kent het vak door en door. Zo hebben Bouke Ylstra en ik aan 25 Nederlandse kun stenaars gevraagd of ze ieder vier prenten wilden maken voor het Ahold-feest. We ko zen die kunstenaars, omdat De inzamelingsactie voor het vakantiehuis voor gehandicapten, het jubileumgeschenk van het Ahold-personeel, verloopt tot nu toe bijzonder goed. „De actie voldoet geheel aan de verwachtingen. Het overgrote deel van de Ahold-medewerkers heeft inmiddels de machtiging ingestuurd", aldus een tevreden Jan van der Torren, de voorzitter van de Werkgroep 100 jaar. Eén van de werkmaatschap pijen met de grootste res pons is Etos. Bijna 70% van alle Etos-medewerkers heeft inmiddels de werkgroep ge machtigd om tien maanden lang één promille van het bruto-salaris te reserveren voor de vakantiebungalow. •Een reden voor de hoge sco re bij Etos is volgens Magda Raap, die namens Etos deel uitmaakt van de werkgroep, niet exact aan te geven. Wel bestaan er enige vermoe dens. Magda Raap: ,„We zijn bij Etos al enige tijd bezig met de campagne „Etos, het vriendelijke verschil". Mis schien werkt dat wel door naar de steentjesactie. Een andere mogelijke verklaring is misschien de kleinschalig heid van Etos, waardoor din gen sneller te communice ren zijn. De goede sfeer in onze filialen zal er waar schijnlijk ook wel wat mee te maken hebben en niet te vergeten de goede re sultaatontwikkeling van Etos, die naar ik meen van invloed zal zijn." De bungalow komt er, zo veel is inmiddels wel duide lijk, maar hoe meer geld er binnenkomt, hoe meer er straks ook aan de inrichting en aan speciale voorzienin gen voor de gehandicapten kan worden gedaan. Daarom hoopt de werkgroep dat de Ahold-medewerkers die hun machtiging om wat voor re den dan ook nog niet heb ben ingestuurd, alsnog zul len reageren. Een bedrag in één keer storten is ook mo gelijk. Op postgiro 502713 t.n.v. de Werkgroep 100 Jaar in Zaandam. Vorige maand is ook bekend geworden wie binnenkort de eerste steen zal leggen voor de vakantiebungalow. Het is de 19-jarige Ilona Knoop, caissière in AH-filiaal 1177 in Doorn, de plaats waar het huis zal worden ge bouwd. Ilona verklaarde desge vraagd nog nooit een eerste steen te hebben gelegd. Niettemin toonde ze een rotsvast vertrouwen in de goede afloop. „Ik voel me erg gevleid dat ik het mag doen", aldus de caissière. naars ieder blad met de hand signeren. Eén van- de beste lijstenmakers van Nederland zet de prenten dan zorgvul dig achter glas in een matte aluminium lijst, compleet met ophangsysteem. Keurig ingepakt krijgt u de prent volgende zomer op de werk plek afgeleverd. U hoeft al leen nog maar een spijker in de muur te slaan. Maar eerst mag u zelf kiezen. Nogmaals, dat vind ik er het spannende van (en de kunstenaars ook, •kan ik u verzekeren). Doen hoor! Thuis, voor uzelf, kan niet schelen wat een ander ervan vindt, het is uw eigen dagelijks leven. Ik wens u er heel veel ple zier mee. Pierre Janssen De al wat oudere kunstenaar Hermanns Berserik houdt van oud speelgoed. Voor Ahold maakte hij bijvoorbeeld deze ets meteen prachtige blikken boot. In het boek, dat u wordt toege zonden, vertelt Berserik erover. (In het boek staat ook wat eigenlijk een ets is.) U kunt deze ets thuis aan de muur krijgen. we hun werk goed vonden en omdat we dachten dat zij wel iets zouden kunnen ma ken voor het onderwerp dat we samen met de jubileum commissie gekozen hadden. Nu ja, onderwerp is niet he lemaal het goede woord. We vroegen aan de kunste naars: Als u voor ons aan het werk gaat, denk dan aan het dagelijks leven, want een bedrijf als Ahold bestaat om mensen iets te bieden voor hun dagelijks leven. Zo ont stonden de honderd prenten voor het feest van de hon derd jaar Albert Heijn. Eerst krijgt u dus het boek om uit te kiezen. In kleur staat er in afgebeeld wat de kunste naars voor ons maakten. Er staat echter nog veel meer in. Portretten van de kunste naars, foto's van hun ateliers en van wat ze nog meer maakten. Bovendien vertel len ze over hun werk en hun leven. Ze vertellen waarom ze iets doen, hoe ze de we reld zien. Ze vertellen hoe ze werken, gewoon hoe laat ze beginnen en hoeveel ze aan kunnen op een dag. Ik ben bij allemaal op bezoek ge weest, met mijn bandrecor der. Ik kan u verzekeren dat het heel bijzondere en toch ook heel begrijpelijke verha len zijn die ze me vertelden. Kunstenaars zijn mensen die net als u en ik hard werken. Het zijn ook ongewone men sen. Gelukkig maar. Het da gelijks leven wordt ver schrikkelijk saai als iedereen eender denkt en doet. Zo zult u vrolijke en wee moedige, grappige en lieve, speelse en bedachtzame prenten zien. Een beetje gek ke prenten en ook stille, sprookjesachtige. De keus is helemaal aan u. In het boek wordt u precies uitgelegd hoe u kunt kiezen. De computers staan klaar om uw keuze te verwerken. Daarna gaan twee meester - drukkers, die altijd voor kun stenaars werken, aan de slag Vervolgens zullen de kunste Harrie Gerritz is geboren in het land van Maas en Waal. Hij woont en werkt er nog steeds midden-in. Voor Ahold maakte hij vier kleurige zeefdrukken over de seizoenen, die altijd weerkeren, wat de mensen ook bederven aan de wereld. Iets voor u? Pat Andrea werkt èn in Den Haag, èn in Parijs èn in Buenos Aires. Hij maakte voor Ahold kleurige prenten vol actie. „Er gebeurt altijd van alles", zegt Pat opgewekt. De schilderes Marian Plug dacht bij „het dagelijks leven" aan ivat de mensen op zondag doen. Ze maakte vier zeefdrukken in kleur over hoe je eventjes prettig buiten kunt zijn. Misschien vindt u het prettig, daar ook op doordeweekse dagen naar te kijken. Dat kan.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 5