Etos-campagne „H^t vriendelijke verschil zet puntjes op de 'i' Ahold doet bod op aandelen HIC Flitsen pagina 3 „Etos, het vriendelijke verschil" is de titel van de motivatie-campagne die op 17 maart van dit jaar tijdens een speciale bedrijfsleidersvergadering van dit bedrijf van start is gegaan. Het klantgericht denken en handelen staat ook hier centraal. Ruim een half jaar na datum informeerde Flitsen naar de eerste aanwijsbare resultaten van deze vernieuw de aanpak. Etos districtsleider Peter de Haas (rayon Noordoost Nederland), die wij aantroffen temidden van een kleine verbouwing in het Am sterdamse Etos-filiaal aan de Bos en Lommerweg en deze dag heel vriendelijk de taken van zijn collega waarneemt, maakt graag even tijd vrij om deze vraag te beantwoorden. „Zoiets is natuurlijk heel moeilijk in centen uit te drukken, ook al zou den wij dat natuurlijk graag willen. Op basis van de reacties van medewerkers en klanten kan ge steld worden dat het allemaal bijzonder goed scoort. Je moet er alleen niet na een jaar mee stoppen. Het is het betere lange ademwerk." In 1984 werd binnen Etos besloten dat het roer om moest. Jarenlang had Etos succes gehad door zich te presenteren als zelfbedie ningszaak waar de prijs het belangrijkste wapen tegen de concurrentie was. Goed koop bleek in die dagen nog een toverwoord te zijn. Dit werd mede versterkt door de economische teruggang die Nederland en de rest van de wereld in zijn greep had. Nu is zelfs de scherpste prijs stelling te imiteren en dat deed de concurrentie dan ook. „Na verloop van tijd", zo legt Peter de Haas uit, „kon de klant overal goed koop terecht. Het gevolg was dat het kopend publiek weer op zoek ging naar iets anders. Daarnaast herstelde de economie zich, dus voor een dubbeltje goedkoper liep men echt niet meer warm. Men wilde behalve de lage prijzen ook weer ser vice en uitgebreid advies." Geen heropvoeding Zo kon het gebeuren dat de campagne „Etos, het vrien delijke verschil" het daglicht zag. Het zwaartepunt bij de ze actie kwam te liggen op de motivatie van de mede werkers. Na de bijeenkomst van de bedrijfsleiders wer den alle medewerkers die zelfde dag nog op de hoogte gesteld van de nieuwe koers. Hiervoor hadden de BL's een enorm pakket aan hulpmid delen meegekregen die het hoe en waarom van de actie uit de doeken deed. Verder verschenen in hoog tempo edities van de campagne krant „Etos Team Journaal", waardoor iedereen op de hoogte werd gehouden van het meest actuele nieuws. Een mobiel reportageteam ging het land in en maakte interviews met medewer kers en klanten en gaf tips en informatie over de vorderin gen van deze actie. Over de reacties bij de me dewerkers vertelt districts leider De Haas: „Wij kregen soms bij de introductie te horen: „Maar wij zijn toch al vriendelijk tegen de klan ten?" Dat was ook zo, maar deze actie heeft ook niet tot doel de medewerkers aan een heropvoeding te onder werpen. Wij geven ze diver se praktische tips waar ze onmiddellijk iets aan hebben en waardoor het net iets be ter gaat. Het gevolg is wel dat er nu in onze filialen nog klantgerichter wordt ge dacht en gehandeld. Noem het maar een puntjes op de 'i'-campagne." In de winkel verschenen ook plafondhangers en schap- penkaarten met het op schrift: „Een produkt probe ren? Stel ons uw vraag. Wij helpen u graag!" Volgens Pe ter de Haas is de respons hierop goed en besteden de medewerkers steeds meer tijd aan het adviseren van de klanten. „Er blijkt daar toch een enorme behoefte aan te zijn. De klanten vinden dat prettig. Voor de medewer kers is het werk daardoor nog leuker geworden. Wij wijzen onze mensen er ook constant op dat ze op hun hoede moeten zijn voor klanten die om advies verle gen zitten. De winkel is wat dat betreft de beste leer school. Wanneer iemand op zijn rug wordt getikt met de vraag: „Kunt u mij even hel pen?" Eigenlijk ben je dan al te laat. Zorgen dat Etos met alles de eerste is. Altijd zo veel mogelijk stappen voor uit denken en doen. Dat was een leerproces, maar wan neer een medewerker merkt dat het slaagt, dan gaan ze heel graag verder op die in geslagen weg." Teambesprekingen Ook het werkoverleg in de filialen is nu beter op de rails komen te staan. Minimaal één keer per maand overlegt het volledige team. Zowel de problemen als de successen komen op tafel. Gezamenlijk wordt naar oplossingen ge zocht en nagedacht over nieuwe ideeën om de klant te blijven boeien. „Het vrien delijke verschil" is zeker niet aan de Etos-klanten voorbij gegaan, want ook zij denken nu meer dan ooit mee. Re gelmatig komen er tips bin nen over eventuele uitbrei ding van het assortiment en een nog betere aankleding van de winkel. Het vriende lijke verschil wordt extra on derstreept door aan klanten cadeautjes uit te delen. Zo zijn er regenkapjes, verfris singsdoekjes en zakjes met drop die worden meegege ven. „Wij kiezen niet voor een agressieve benadering", stelt de districtsleider. „Ge woon heel rustig en be schaafd. Heeft u wat te vra gen? Ga uw gang. Wij zijn er voor." Boeken Om de medewerkers te hel pen bij het daadwerkelijk kunnen geven van een goed advies maakt ook een vijftal opleidingsboeken deel uit van de actie. Na een alge meen informatieboek voor de verkoopsters en de verko pers zullen er vier heel prak tijkgerichte boeken naar de filialen worden gestuurd. Het tweede gaat over ge neesmiddelen en is, evenals dat over gezondheid, inmid dels verzonden. Op een dui delijke manier wordt de me dewerkers verteld hoe ze vragen over de keuze, het gebruik en de eventuele bij werking van geneesmidde len kunnen beantwoorden. „Een verkoopster, die bij wijze van spreken niet eens het verschil tussen een stop en laxeermiddel weet, raakt een klant natuurlijk voor eeuwig kwijt", aldus Peter de Haas. Het verdere verloop van de actie ziet hij met optimisme tegemoet. „Gezien het suc ces gaan wij er mee door. Dat betekent niet dat er da gelijks allerlei nieuwe voor stellen en ideeën op tafel zullen komen. Ook hier zal de weg van de geleidelijk heid worden bewandeld. Re gelmatig zullen de bakens worden verzet om te blijven inspelen op de wensen van de klanten, die constant zul len blijven veranderen. Het allerbelangrijkste is en blijft of deze campagne bij de con sument blijft aanslaan. Per slot van rekening moeten we het daar van hebben. Zij blij ven voor ons de enige heili- Carrie Everclien-Eek (r.) adviseert een klant. De afgelopen tijd heb ben gesprekken plaatsgevonden tussen de Raad van Bestuur van Ahold nv en de di rectie en de Raad van Commissarissen van HIC Beheer nv over een mogelijke overna me door Ahold nv van de aandelen HIC en opname van de HIC- bedrijven binnen de Grootverbruik Ahold Groep. Inmiddels is een bod uitgebracht aan de aandeelhou ders. De bedrijfsactiviteiten van HIC bestaan in hoofd zaak uit het uitoefenen van de inkoopfunctie, de verhuur van linnengoed en het produceren van geportioneerd vlees en vleesprodukten ten be hoeve van de horeca-sec- tor, instellingen en be drijfsrestaurants. Tot HIC behoren de be drijfsonderdelen: HIC Be heer nv, De Inkoopcen trale HIC bv, De HIC Lin nenkamer bv, HIC Fast- Foodservice bv, Le Cour- rier du Chef bv, De Vlees- service Steenwijk bv en De Vleesservice Dor drecht bv. In totaal werken er 121 personen. Omdat de HIC-organisa- tie een goede reputatie op de horeca-markt heeft en de Grootverbruik Ahold Groep haar in vloed op deze markt graag wü uitbreiden, is de overname van HIC voor Ahold interessant. Het is de bedoeling om HIC en haar werkmaat schappijen onder hun ei gen naam een specifieke horeca-identiteit voort te zetten met handhaving van de bestaande direc tie. Er zullen geen ge dwongen ontslagen val len. Daar het pand waarin HIC Beheer en De In koopcentrale HIC in Lisse waren gevestigd in april 1986 door brand is ver woest en men nu een tij delijke huisvesting in Hoofddorp heeft, ligt het in de bedoeling deze bei de activiteiten onder te brengen in het pand van Albert Heijn Grootver bruik in Breukelen. Er be staan geen voornemens om de vestigingsplaats van de overige HIC-be- drijven te wijzigen. De betrokken vakorgani saties en ondernemings raden zijn op de hoogte gebracht. De werknemersorganisa ties hebben inmiddels verklaard met het voor stel tot overname in te stemmen.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 3