Werkmaatschappijen Hechte band tussen AH en zelfstandige ondernemers In vijfjaar naar 68franchisenemers Franse week in Miro Centers Flitsen pagina 11 H. Pioenmakers Een vliegende start in 1981 die zich in vijf jaren heeft ontwikkeld tot een hechte band tussen Al- bert Heijn en 68 zelfstandige ondernemers. Dat is in het kort de geschiedenis van AH Franchising. Een jubileum waarbij nauwelijks de tijd wordt ge gund om terug te blikken. Stilstaan is nu eenmaal niet de sterkste kant van een franchise-organisa- tie. De ontwikkeling zet zich voort, op naar de 100 franchisenemers in 1990. „Franchising wordt voor Albert Heijn steeds belangrijker", zegt fran chise-manager J. Manuel. het bestaan van de vereni ging: „We hebben een goede dialoog. Die contacten moe ten we de komende jaren uitbouwen." Ook de franchise-organisatie zal de komende jaren wor den uitgebouwd. Ultimo 1987 zullen er ca. 80 fran chisenemers zijn, oplopend tot 100 in 1990. De heer Ma nuel voorziet de komende jaren enkele nieuwe ontwik kelingen. Sommige fran chisenemers zijn bezig een tweede winkel op te zetten. Daarnaast wil hij bij wijze van experiment de fran chisenemer in staat stellen een bestaande AH-winkel over te nemen. Een derde nieuwigheid is dat AH zelf standige ondernemers, die gebonden zijn aan een gros sier of leverancier, de gele genheid geeft met de AH-for- mule volledig opnieuw te beginnen. Er staan in dat ka der drie nieuwbouwprojec ten op stapel. Albert Heijn zal daarbij veel hulp moeten verlenen, bijv. bij de oplei dingen, in de personeels voorziening, enz.", weet de heer Manuel. Hij twijfelt nauwelijks aan het succes van de nieuwe projecten. Als je maar gebruik weet te maken van eikaars mogelijk heden." Tot op heden is dat in ieder geval onwaarschijn lijk goed gelukt. Niet één van de franchisenemers die de afgelopen vijf jaar met AH zijn gaan samenwerken, is af gevallen. Toch houdt Manuel een slag om de arm: „Teleurstellin gen hebben we nog niet meegemaakt. Maar in de lan- ge-termijnplanning houden we rekening met uitvallers. Dat is realistisch." Ploegmakers blijft voorals nog optimistisch: „Een zelf standige ondernemer met een goede formule heeft de meeste overlevingskansen. En Albert Heijn heeft de bes te invulling van de marktmo- gelijkheden. Voor een ras-in dividualist is franchising mis schien niets, maar met goede afspraken is de combinatie voor veel anderen prima." pelijk doel." Waarbij Ploeg makers aantekent dat „het specifieke van de franchise nemer" natuurlijk moet wor den behouden. De Vereniging heeft overi gens geen commerciële functie. Ze werd in 1983 op gericht om de materiële be langen van de AH-franchisers te behartigen. Hoewel het lidmaatschap vrijwillig is, zijn alle franchisers, zonder uitzondering, aangesloten. Minimaal eens per kwartaal is er overleg met de heer Ma nuel. „We willen een brug functie vervullen tussen de franchise-afdeling en Albert Heijn", legt de heer Ploeg makers uit. „En verder zijn we een klankbord voor de franchisenemers." De accountant van de Ver eniging controleert perio diek of de overeenkomsten tussen AH en zijn franchise nemers worden nageleefd. „Maar hij heeft nooit iets verkeerds gevonden. Dat geeft rust", meent de voor zitter. De heer Manuel toont zich bijzonder ingenomen met Voor de detailhandel was 1981 een woelig jaar. Bij me nig detaillist stagneerden omzet en winst. De econo mische crisis kondigde zich aan. Sommige ondernemers in het vrijwillig filiaalbedrijf keken - al dan niet gedwon gen om zich heen, op zoek naar zekerheid. Eén van hen besloot contact op te nemen met Albert Heijn, waar de huidige Etos-directeur Je roen Hunfeld bezig was met de ontwikkeling van een franchise-project. Het tele foontje bracht het project in een stroomversnelling. „We waren opeens het eerste grootwinkelbedrijf ter we reld dat eerder franchisene mers had dan een franchise- organisatie", herinnert de heer Manuel zich. In plaats van in 1982 werd in 1981 al begonnen met franchising. Aanvankelijk verliep het wat aarzelend. De vakpers toon de zich weinig enthousiast en sprak van een doodgebo ren kindje. Zowel Albert Heijn als de franchisenemers beseften dat ze met een ex periment bezig waren. Zes tien jaar eerder had Albert Heijn het contract met zijn laatste depot een soort voorloper van de franchiser - immers verbroken. Die de pots maakten gebruik van de AH-formule en namen AH- goederen af. Maar omdat de consument het toch „geen echte Albert Heijn" vond, werd die constructie beëin digd. Er was toen geen vol wassen samenwerking, aldus Manuel. Kritiek verstomd De start met franchising bij Albert Heijn werd in 1981 dan ook niet door iedereen binnen het bedrijf toege juicht. De kritiek is echter verstomd. Franchising is vol gens de heer Manuel nu niet meer weg te denken in de levensmiddelendistributie. Hij krijgt bijval van H. Ploeg makers uit Assen, franchiser van het eerste uur en voor zitter van de Vereniging van Albert Heijn-franchisene- mers. Dat het aantal fran chisers in vijf jaar uitgroeide van twee naar ó8, noemt de heer Ploegmakers een zeer markante ontwikkeling. Zelf heeft hij de aanloop moeilijkheden aan den lijve ondervonden. Toen de gros sier van het vrijwillig filiaal bedrijf waarbij hij was aange sloten aan het begin van het jaar 1981 failliet ging, maak te hij de overstap naar AH. Drie factoren droegen daar aan bij: De prijscampagne van Albert Heijn sloeg in 1981 aan; de bruto-winst- garantie die AH het eerste jaar gaf en hij kende AH van binnenuit omdat zijn echtge note er jaren gewerkt had als een goed, recht-door-zee be drijf. Het duurde even voor J. Manuel het juiste rendement kwam, omdat er nog nauwelijks sprake was van een franchi se-organisatie. Hulpmidde len waren er niet en admini stratief was het, zo zegt de heer Ploegmakers onom wonden, een puinhoop. Daarbij moest hij wennen aan het feit dat hij geen grip op de prijs had. ,Je kon wel een hoge omzet maken, maar voor een goede winst moest je onmiddellijk je be drijfskosten aanpassen." Dat lukte. En niet alleen hij kreeg zijn zaken goed voor elkaar, ook AH zelf. Administratief loopt het nu perfect", vindt de heer Ploegmakers. „Het gaat fantastisch", meent ook de heer Manuel. „Er wordt geïnvesteerd en voortdurend vernieuwd. Het is geen chaos geworden. Alle twijfels zijn weggenomen." Ploegmakers: Albert Heijn heeft er indertijd op gewe zen dat de franchisers vol doende moesten investeren. Bij de depots schortte het daar nogal aan. Nou geïnves teerd wordt er, dit jaar ƒ16 miljoen. Wij hebben de za ken met AH goed afgestemd en vullen eikaars sterke kan ten aan. Een kwestie van goede afspraken en respect voor eikaars kunnen", meent de voorzitter van de fran- chise-vereniging. Voor vol aangezien Het marktaandeel van de AH-franchisenemers begint volgens de heer Manuel be tekenis te krijgen. Bij AH worden de franchisers voor vol aangezien. Dat blijkt, al dus de manager Franchising, uit de enorme steun die hij voor franchisers kan krijgen. Op zichzelf verdienen de franchisenemers die steun ook. Want ze maken dit jaar naar schatting een omzet van 430 miljoen, wat grofweg neerkomt op een marktaan deel van bijna twee procent. En die omzet zal volgend jaar naar verwachting zelfs de half miljard gulden over schrijden. De samenwerking tussen franchisegever en -nemers kan nog worden vervol maakt. Zo zal in de toekomst meer gebruik kunnen wor den gemaakt van de oplei dingsfaciliteiten van AH. Van de commerciële opleidingen wordt al volop gebruik ge maakt. Op managementge- bied kan nog veel van AH worden opgestoken. Over de opleidingen wordt intensief overleg gevoerd tussen AH en de vereniging van franchisenemers. De heer Manuel: „Het is een goede zaak als de franchise nemer meer van AH kan op steken en omgekeerd. We hebben een gemeenschap- Het éénjarig bestaan van Mi ro Center werd half septem ber gevierd met een groots opgezette Franse week. Over al traden Franse artiesten op, werd er jeu de boules ge speeld en voerden Franse produkten de boventoon. Ook de Miro super-super- markten werden in deze week uiteraard helemaal in Franse stijl aangekleed. De Miro-medewerk(st)ers wer den tot deze creatieve uitin gen mede gestimuleerd door Sopexa (promotiebureau voor Frame levensmiddelen dat geldprijzett uitloofde van f 500,- tot f 1500,- te beste den aan een personeels- avond. Mevrouw M. Zaffra- no, directrice van Sopexa, reikte de prijzen op 7 oktober uit aan de vestigingsmana ger van deMiro's in Weert en Zutphen. Ook de Miro's in Leeuwarden, Enschede, Beek en Heerhugowaard ontvin gen een prijs.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 11