"Ik heb geleerd om te incasseren." OR nadelig voor carrière? L&nie Fritz: „Als OR-lid houd je de vinger aan de pols" OOR en OBHH laten videofilm maken Flitsen pagina 7 Scheidende secretaris OR- Etos: De OR van AH Grootverbruik. V.l.n. r. secretaris Nico Schoenmacker (zittend), Bertus van den Hoven, voorzitter Jan Mulder, Sita Zijderveld, RinusHooger- werf, Jan Bijeman en Lenie Fritz. Notu- liste Thea de Heus ontbreekt wegens vakantie. gandamateriaal heeft gestuurd. Een vervelende zaak, die volgens de OR in strijd is met de GVA-gedachte. De kwes tie zal worden aangekaart bij hoger hand. Niets meer aan de orde zijnde sluit voorzitter Mulder om half één de vergadering. Heel vroeger, toen de OR nog werd voorgezeten door de directeur en de OR mocht praten over dekleur van de WC-bril', werden lastige OR-le- den weggepromoveerd. Als dat niet lukte, dan wist het bedrijf altijd wel een argument te vinden om zon, voor de directie lastig, OR-lid te ont- slaan. Van rechtsbescherming voor OR-leden was toen nog geen spra ke. Ik vind dat bij Aholdlastige' OR-le- den nog maar met een lantaarn te zoeken zijn nu de OR binnen het be drijf een geaccepteerd instituut is ge worden. Ik hoor nog van veel mede werkers, dat zij geen OR-lid willen worden omdat zij vinden dat dit hun carrière zal schaden of op z'n minst stagneren.Oh, hoe blind toch zijn deze mensen!,Kom in de OR en een glansrijke carrière ligt voor u.Er is u dit j aar al menig (C)OR-lid voorge gaan. Zoals ik er tegenaan kijk moet je daar wel wat voor doen. Niet lastig zijn, maar wel waarde toevoegen aan de directiebeslissingen: initiatieven nemen om te laten zien dat je wat in je mars hebt; cursussen volgen voor zelfontwik keling. Uiteindelijk is het zo:Voor wat hoort wat". Potentiële kandidaten die nu mtÊmÊmitÊÊÊKÊÊÊmmÊÊÊÊiÊÊÊmmmÊmi Lenie Fritz zit sinds de laatste verkiezin gen in de OR. Zij werkt op de admini stratie van AH Grootverbruik. In de OR is ze 2e secretaris. Hoe is ze in de OR terecht gekomen? ,Het is de overredingskracht van mijn collega's geweest. Uit mezelf had ik me nooit kandidaat gesteld. Maar ik ben er niet met tegenzin ingestapt. Er stonden en staan ons zoveel veranderingen te wachten. Daar wilde ik eigenlijk wel met mijn neus bovenop zitten. Ik ben achteraf blij dat ik in de OR gegaan ben. Je krijgt een hoop informatie uit de eerste hand. Als OR-lid houd je de vinger aan de pols. Je bent er meer bij betrokken dan ande ren. In het begin zag ik ontzettend op te gen de overlegvergaderingen. Er wordt op hoog niveau gesproken. Maar hoe langer je in de OR zit, hoe beter het gaat. Je ziet dat de bestuurder ook maar een gewoon mens is. Je krijgt inzicht in de mens achter de bestuurder. De kloof die er was, is niet meer zo groot. Als OR-lid van boven (kantoor-red.) hoor je ook eerder dingen van beneden (de ma gazijnen-red.) De jongens van beneden die in de OR zitten zijn echt mondig. Dat vind ik heel goed van ze." Kost het OR-werk je veel tijd? ,Het valt mee. Ik heb bij AH Grootver bruik een éénmansfunctie. Ik ben niet af hankelijk van anderen en kan mijn werk zodanig indelen dat ik het OR-werk in kantoortijd kan doen. Thuis hoef ik er daarom niet veel tijd aan te besteden. Zijn er dingen die je graag anders zou zien? Ja. Ik vind dat de OR te weinig naar cursussen is geweest. We hebben het te druk gehad met de organisatiewijziging. Dat is spijtig, want cursussen zijn belang rijk voor het functioneren van de OR. Verder zou ik graag zien dat er een bete re communicatie komt tussen de OR en het managementteam. Er zou meer openheid moeten zijn. Dat kan nog een stuk beter. Af en toe heb ik het idee dat er over ons heen wordt gewalst. De be stuurder heeft op dit moment belangrijker zaken aan zijn hoofd, maar ik voel het gebrek aan voldoende openheid toch als een gemis." Zit er een tweede termijn voor je in? Als het aan mij ligt wel. De OR van Albert Heijn en de COR zul len in het kader van de verkiezingscam pagne een videofilm laten maken over het OR-werk. De film krijgt een informa tief en wervend karakter en zal bestemd zijn voor alle Ahold-medewerkers. De kern van de film zal worden gevormd door een universeel gedeelte. Uitgangs punt is dat alle werkmaatschappijen zich in de film moeten herkennen. In eerste instantie zou de promotiefilm geheel door de ORAH worden gefinan cierd. Omdat de begroting echter hoger uitviel dan verwacht bleek een mede sponsor noodzakelijk. Door de deelna me van de COR aan het project krijgt de film een bredere opzet dan in eerste op zet de bedoeling was. Aan het draaiboek wordt momenteel ge werkt. Tj ailing de Haas stapt binnenkort over van Etos naar Albert Heijn. In november start hij met een opleiding voor AH- bedrijfsleider. Behalve zijn filiaal in Leiden verlaat hij ook de OR van Etos, waarin hij de functie van secretaris bekleedde, en de COR, waarin hij onlangs zitting nam. Sinds 1981 maakte hij deel uit van de OR-Etos. Zijn optreden in de COR zal, voorlopig althans, beperkt blijven tot enkele maanden. De scheidende OR-man over zijn overstap naar AH en zijn ervaringen bij de OR. "Het is eigenlijk een logische ontwikkeling. Na 9 jaar met veel plezier filialen te hebben geleid bij Etos, wilde ik wel eens verder kijken. Vandaar de overstap naar AH. In de gesprekken die daaraan vooraf gingen heb ik nooit ervaren dat mijn OR-bezigheden daarbij belemmerend zijn geweest. Integendeel, het OR-werk was eerder een pré. Zo voel ik dat tenminste. Ik denk dat als je, zoals ik, de dingen altijd positief benadert, dat je dan ook positieve dingen terugkrijgt. Wel vind ik het jammer dat er nu een eind aan mijn OR-werk komt. Aan de andere kant is het OR-werk geen levensvervulling. Je doet het voor een bepaalde periode. Ik heb bijna zes jaar in de OR van Etos gezeten. Het was mooi werk, maar op zich is het goed dat er eens nieuwe mensen in komen. Een OR mag nooit een professioneel instituut worden. Het moet niet zo zijn dat OR- leden beroepsvergaderaars worden. Wel vind ik dat er een stuk continuïteit moet zijn. Het zou niet zo best zijn als alle zittende leden niet herkozen Zouden worden, maar wel zou er bij elke verkiezing nieuw bloed in moeten. Mensen van de vloer, zodat de OR voor de achterban herkenbaar blijft. Toen ik in de OR stapte deed ik dat omdat ik van huis uit wat voor medezeggenschap voelde. Ik had vrij idealistische ideeën op dat gebied. Maar je komt al snel tot de ontdekking dat het niet allemaal gaat als je je had voorgesteld. Dingen blijken zo maar niet Onder verantwoording van de COR een-twee-drie te bereiken. Je treft een stuk bureaucratie aan. Ik heb in die .OR-jaren een duidelijke ontwikkeling doorgemaakt. Je gaat anders tegen dingen aankijken. Je leert relativeren. Vroeger was ik vrij rechtlijnig, nu ben ik veel genuanceerder. Je leert zaken van alle kanten te bekijken. Vroeger had ik mijn standpunt meteen klaar. Nu bepaal ik mijn standpunt pas nadat ik alles heb gehoord. Ik luister naar wat de mensen te vertellen hebben. Ik heb in de OR ook geleerd om te incasseren. Je loopt met je hoofd tegen de muur. Je leert teleurstellingen slikken. Soms moet je compromissen sluiten om je doel te bereiken. Een compromis is niet altijd een nederlaag. Als je de kern vasthoudt is er in de marge nog een hoop mogelijk. Iri de marge ligt de speelruimte. Daar ligt de ware kracht van een OR. Je moet altijd de belangen van je achterban behartigen, maar je moet je wel richten op wat haalbaar is. Het is niet altijd mogelijk om 100% te halen. Als je daar wel van uit gaat haal je uiteindelijk niets. Ik heb in de OR altijd geprobeerd kritisch te zijn vanuit een positieve instelling. Kritisch maar opbouwend en eerlijk. Als je eerlijk bent en consequent wordt dat altijd gewaardeerd, ook door de directie. Als ik zwart zeg, zeg ik ook zwart en zal ik het verhaal nooit als wit zijnde vertellen. Daarbij mag je best van mening verschillen met de directie. Dat is alleen maar gezond. Het allerbelangrijkste is dat de OR als volwaardige gesprekspartner wordt gezien. Dat is met de OR-Etos aardig gelukt in de afgelopen jaren. Vroeger ging het vaak nogal informeel. Oude jongens onder elkaar als ik het zo mag uitdrukken. De OR is nu veel meer met beleidsmatige zaken bezig. Er wordt nu echt naar je geluisterd. Dat je serieus genomen wordt als OR, dat moet je afdwingen. Ik durf te zeggen dat de OR- Etos nu serieuzer genomen wordt dan vijf jaar geleden, wat niet wil zeggen dat we overal gelijk in krijgen. Om een voorbeeld te geven: de ADV van vorig jaar. Dat hebben we als OR serieus opgepakt door onder andere een goed uitgevoerde enquête. Het voorstel dat daaruit voortkwam was goed onderbouwd, maar stond wel haaks op wat de directie wilde. Maar dan zie je ook dat de directie bereid is te luisteren, nee sterker nog, bereid is onze argumenten te overwegen. Dat vertaalde zich in de onderhandelingen. Het is wel niet voor 100% het voorstel van de OR geworden, maar onze invloed is wel duidelijk herkenbaar in de uiteindelijke ADV-regeling. En als de directie dan ook nog openlijk verklaart dat ze gelukkig is met het overeengekomen resultaat, dan ben je als OR een waardig vertegenwoordiger van je achterban." vinden dat OR-lid zijn geen drempel hoeft te zijn voor hun verdere carriè re wil ik wel meegeven dat ze geko zen worden voor een zittingsperiode van 3 jaar en deze dienen uit te zit ten. Dat vertrouwen mag ik toch wel vragen als ik mijn stem uitbreng? Groetjes, Jan Achterban

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 7