„Nieuwe directeur AH Grootverbrui moet kunnen aanrossen" pagina 6 Flitsen OE-voorzitter Jan Mulder: 'Initiatie! moet ook door anderen genomen worden.' Een ochtend bij de OR van AH Grootverbruik: f!flH m ü.iim'8 Onrust Profielschets Jan Mulder is voorzitter van de OR Grootverbruik. Hij is chef van de afde ling klantenservice van AHMulder heeft een grote ervaring op het gebied van medezeggenschap. Vijftien jaar ge leden maakte hij al deel uit van een per- soneelsvertegenwoordigend orgaan. "Grootverbruik had 15 jaar geleden nog geen OR omdat er te weinig mensen werkten. Er is toen een contactgroep in het leven geroepen, die samengesteld werd door de directeur zelf. Daar zat ik ook in. Een soort voorloper van de OR, maar met minder bevoegdheden. Drie jaar later kwam er een echte OR. Daarin was ik snel secretaris. Ik heb er een jaar of 6 in gezeten. In die periode speelde de overgang van Zaandam naar Breukelen, met alle problemen die daarmee ge paard gingen. In 1980 ben ik uit de OR gestapt. Drie jaar later keerde ik na her haalde verzoeken terug. Dit keer als voorzitter." Geen spijt van je come-back? "Nee hoor. Toen ze me indertijd terugwil den, voelde ik al dat ze mij tot voorzitter zouden bombarderen. Ik heb toen ge zegd: "Als ik terugkom wil ik wel mensen hebben waar ik wat aan heb". Die men sen zijn er gekomen. Vanuit het magazijn zijn er een hoop mutaties geweest, maar we hebben er mensen bij gekregen die lekker actief zijn. Hoe betrokken is de achterban? "Dat is wel eens slechter geweest. Ik moet zeggen dat de betrokkenheid momenteel behoorlijk is. Dat heeft voor een groot deel natuurlijk met de integratie te ma ken. Dat houdt mensen bezig. Als ik na de vergadering naar mijn afdeling loop schieten ze me op de gang al aan. Dan willen ze weten hoe de vergadering is verlopen. Ik roep de mensen van mijn af deling na een vergadering vaak bij el kaar om ze te informeren over wat er be sproken is. Veel komen ze ook te weten door de notulen. Die hangen de dag na de vergadering al in verkorte vorm op de borden." Hoe is het contact met de andere OR-en van Grootverbruik Ahold? "We hebben nog weinig contact met de OR van Kok-Ede. De verstandhouding is wat terughoudend. Ze stellen zich een beetje afstandelijk op. Met de OR van In stel hebben we meer contact. Informeel is er al wel gesproken over de vorming van een groepsondememingsraad (GOR), maar we zullen het de komende jaren eerst maar even afwachten. Daarna zul len wij wellicht het voortouw nemen." Begin je volgend jaar aan een nieuwe termijn? "Dat ben ik moreel eigenlijk wel verplicht ja. De zaken zijn nog niet afgerond om dat er nog steeds geen definitieve taak verdeling is tussen Kok-Ede, Instel en AH Grootverbruik. Toch heb ik mijn beden kingen tegen een nieuwe termijn. Hoe wel de OR best actief is, vind ik dat ik als voorzitter de afgelopen jaren toch nog te veel op me heb genomen. Dat moet ver anderen. Het initiatief gaat nog te veel van mij uit. De moet de leden steeds aan sporen. Ik weet nog niet of ik verder ga. Ik laat het afhangen van de kandidaat stelling." Onder verantwoording van de COR Op een regenachtige augustusmorgen arriveren wij in Breukelen om een ver gadering mee te maken van de OR Grootverbruik. De OR telt zeven leden. Ze zijn gekozen uit twee kiesgroepen: boven en beneden. Boven is het kan toor, beneden staat voor de magazij nen. Bij de verkiezingen van volgend jaar zullen er drie kiesgroepen zijn. Naast boven en beneden is er dan bo vendien buiten. De mensen van de bui tendienst, de vertegenwoordigers, krij gen hun eigen OR-zetel. Wij worden in Breukelen getroffen door een gastvrij onthaal. Men heeft in de komst van Flitsen aanleiding gezien om de koffie op te luisteren met koekjes. Een bijzon dere geste. De OR eet anders nooit koek tijdens vergaderingen, zo verze kert men ons. Om even over negen opent voorzitter Jan Mulder de vergadering. Het wordt een vrij korte maar levendige vergade ring, waarin de ongerustheid over het samenwerkingsverband van Grootver bruik, Instel en Kok-Ede, dat nog altijd geen duidelijke vorm heeft gekregen, bij bijna elk agendapunt doorklinkt. De notulen van twee vorige vergaderin gen worden zonder problemen goedge keurd. Aangezien er geen ingekomen stukken zijn komt de voorzitter meteen bij punt 4 terecht; mededelingen voorzit ter. Die zijn er in voldoende mate zoals blijkt. In het kader van de samenwerking van de drie genoemde werkmaatschappijen zal er een aantal werknemers van AH Grootverbruik omgeschoold moeten worden. De directie heeft hierover geen advies aan de OR gevraagd. Dat blijkt ook niet nodig. Het dagelijks bestuur van de OR is na gedegen studie tot de conclusie gekomen dat de OR op grond van de artikelen 25 en 27 van de Wet op de Ondernemingsraden in deze zaak geen rol van betekenis kan spelen. ,Ze hebben ons advies niet nodig omdat het geen ingrijpende organisatiewijziging betreft," aldus de voorzitter. Over het begrip „ingrijpendeorganisatiewijzi ging" ontstaat nu enige verwarring want volgens Lenie Fritz gaat het voor de betrokken werknemers wel degelijk om een ingrijpende wijziging. ,,Hun werkzaamheden zullen totaal verande ren," werpt zij tegen. Secretaris Nico Schoenmacker houdt echter vol dat de OR geen poot heeft om op te staan. De wijzigingen zijn wel ingrijpend voor de medewerkers maar niet voor het bedrijf. .Wettelijk klopt het dat er geen OR-ad- vies nodig is, maar we zullen het goed in de gaten moeten houden,besluit de voorzitter. Voorzitter Mulder brengt vervolgens verslag uit van een mededeling die tij dens de vakantieperiode is gedaan in zake de positie van directeur A. van Meerwijk. Laatstgenoemde vervult in middels zijn nieuwe baan als directeur Commerciële Ontwikkeling bij Groot verbruik Ahold (GVA), maar blijft tot de vacature is bezet ook nog directeur van AH Grootverbruik. In de tussentijd wordt gezocht naar een geschikte opvol ger. Dat dacht de voorzitter tenminste, totdat hem uit andere werkmaatschap pijen geruchten bereikten dat de direc teur, blijkens een uitgelekt „intern com- municatiebericht", AH Grootverbruik in middels zou hebben verlaten om zich volledig te concentreren op z'n nieuwe functie. De voorzitter, niet voor één gat te vangen, maakt zich daarna op slim me wijze meester van het bewuste be richt. Uit het bericht zou inderdaad op te maken zijn dat directeur Van Meerwijk zijn post in Breukelen heeft verlaten. De voorzitter was verontrust en met hem vele anderen. Weliswaar is het bericht strikt genomen juist omdat de directeur op dat moment op vakantie is, maar als hij de dag na zijn vakantie niet ten kan tore verschijnt, stijgt de onrust. Ten on rechte zoals de volgende dag blijkt als betrokkene alsnog op kantoor ver schijnt, zij het met zijn voet in het gips. Het interne communicatiebericht was verkeerd geïnterpreteerd. Alle onge rustheid voor niets. De OR-leden hebben ademloos geluis terd naar het verhaal van de voorzitter, die als bewijs een kopie van het ge wraakte bericht omhoog houdt. Een fraaie apotheose van het agendapunt mededeüngen voorzitter. Punt 5 meldt fysieke distributie. Het is één van de tien aandachtspunten van de OR, die als een rode draad door de veranderingen heen lopen. Een punt dat alles te maken heeft met de samen werking van de drie werkmaatschappij en. Vragen die bij de OR leven over de gevolgen van het samenwerkingsver band worden vandaag verzameld en gebundeld. Ze zullen binnenkort voor beantwoording aan de directie worden overhandigd. De OR zou bijv. wel eens willen weten of de orderontvangst onge wijzigd blijft. En of de controle op de op gehaalde goederen gaat veranderen. Of er produktgroepen naar Kok-Ede zul len verhuizen. „Het is aUemaal nog on zeker," geeft voorzitter Mulder te ken nen. Om zijn woorden kracht bij te zet ten legt hij zijn wijsvinger op zijn tong en steekt de aldus natgemaakte vinger in de lucht: natte- vingerwerk. Aan de orde is punt 6: profielschets van de nieuwe directeur. Op grond van het initiatiefrecht meent de OR er goed aan te doen een profiel van de opvolger van de heer Van Meerwijk te schetsen, afge zien van het feit of men daar nu wel of geen rekening mee zal houden. Een on gevraagd advies dus. De onzekerheid over de opvolging van de directeur is aanleiding geweest voor het op gang komen van een niet aflaten de geruchtenstroom binnen het bedrijf, waarbij inmiddels tal van namen zijn genoemd. De voorzitter is er zelfs een keer voor uit zijn bed gebeld. Om na men gaat het de OR echter niet. Het gaat om eigenschappen en karakter trekken waarover de nieuwe bestuurder zal dienen te beschikken. De OR-leden zullen hun wensen op dit gebied zo snel mogelijk op schrift stellen, maar men geeft alvast uit de losse pols een voor schot. De nieuwe directeur moet volgens de voorzitter iemand zijn die past in de „bedrijfscultuur" van AH Grootver bruik. Sita Zijderveld meent dat de kan didaat „jong en dynamisch" moet zijn. Rinus Hoogerwerf vindt dat de nieuwe directeur flink moet kunnen .aanros sen". Helaas onthoudt hij zich van een nadere verklaring van deze ongetwij feld mooie eigenschap. Aan de nieuwe directeur zullen hoge eisen worden ge steld, omdat de doelstelling van GVA dit vereist. Zodra zich een gegadigde aan dient zal bekeken worden of deze past in de schets. Punt 7 en 8 worden snel afgehandeld. Tegen twaalf uur belanden wij bij de rondvraag. Zoals gewoonlijk het laatste agendapunt. Eén van de leden heeft moeten constate ren dat Kok-Ede aan de relaties van Grootverbruik stickers en ander propa-

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 6