Chef retouren: „Het is een puinhoop" 5.000ste Nederlandse actiegast bij AC Restaurants België Flitsen pagina 5 Retourzendingen bron van ergernis bij DC's Piet van der Kraan, chef retouren DC Zaan dam, is een optimist. Dat moet ook wel, want anders houd je het vol gens hem niet vol in zijn functie. Zijn opti misme wordt de laatste tijd steeds meer op de proef gesteld. Filialen treden de voorschrif ten inzake retourzen dingen met voeten. Met afspraken wordt de hand gelicht. Fusten worden gebruikt als vuilnisbak, lege flessen zitten in verkeerde kratten, actieretouren komen weken te laat binnen, bonnen wor den verkeerd ingevuld en retourgoederen voor leveranciers die rechtstreeks aan de fi lialen leveren worden naar het DC gestuurd i.p.v. naar de desbetref fende leverancier. „Het is een puinhoop", al dus Piet van der Kraan. „Als ik de spullen zo aan de filialen zou le veren zoals ik ze hier terugkrijg, dan was het hoofdkantoor te klein!" Flitsen maakte met Van der Kraan een rond gang over de emballa ge-afdeling: De klaag zang van een optimist. Piet van der Kraan gaat ons voor naar de ruimte waar fusten die terugkomen uit de filialen worden gewassen. Per week komen er 90.000 tot 120.000 terug uit de filia len. Op een rollenbaan wor den de fusten één voor één door de wasmachine ge voerd. „Kijk", zegt de chef retouren. Hij wijst op een vuilcontainer aan het begin van de rollenbaan. Eén van zijn medewerkers dumpt de rotzooi die uit de fusten komt in de container. „Vol gens de voorschriften moe ten de filialen ze leeg terug sturen, maar je ziet het. We halen elke dag een container of acht met vuil uit de fus ten." „Ze denken dat het vuilnisbakken zijn", verze kert de- man aan de rollen baan. ,Je hoort het", bena drukt zijn chef met gedemp te triomf „vuilnisbakken!" Maar er zit niet alleen vuil in de fusten. Als we later in zijn kantoor de zaken op een rij tje zetten, leest Van der Kraan een lijst voor van voorwerpen die de laatste tijd in de fusten zijn aange troffen. „Rijbewijzen, prijsre- volvers, hele kazen, ver lengsnoeren, bestelboeken, broden, radio's, luidsprekers en raam ventilatoren. Je kunt het zo gek niet bedenken. Laatst hebben we zelfs een paar levende duiven in een fust gevonden. Postduiven. We hebben ze maar laten vliegen." Fusten zijn er in drie maten: 7, 11 en 23 cm hoog. Filialen sturen ze doorgaans dwars door elkaar gestapeld terug, met als ge volg dat alles op het DC moet worden gesorteerd. Overbodig werk, vindt Piet van der Kraan. „Het zou voor de filialen toch geen enkel probleem zijn om de fusten soort bij soort in kolommen te stapelen?" Batterijen We betreden een gedeelte waar restanten van actiepar tijen en artikelen waar iets aan mankeert worden neer gezet in afwachting van ver dere verwerking. Van der Kraan: „We hebben laatst een actie gehad met batterij en. Alles wat over v/as moch ten de filialen voor een be paalde datum terugsturen. Na die datum zijn de batterij en naar de leverancier terug gegaan. Daarvoor hadden we afspraken gemaakt. Alles was al weg, krijgen we van twee filialen alsnog een actieres tant. Twee weken te laat. De ene had nog voor ƒ4.000,-, de ander voor 6.000,- aan handel. We zullen toch maar proberen om ook die partij en nog terug te sturen naar de leverancier. Ik hoop dat het lukt." De vloer is bezaaid met fusten en dozen met re tourgoed. Slalommend ba nen we ons er een weg door heen. Bij een fust met koffie houdt de chef halt. „Een par tij lekke pakken koffie. Pro- duktiefout. Die pakken mo gen terug. Wat zien we? De filialen maken van de gele genheid gebruik om ook al lerlei pakken van andere merken terug te sturen. Dat is dus niet de bedoeling. Kunnen we weer gaan uit zoeken. Ze zouden wat meer begrip moeten tonen. Moet je hier kijken: wijnflessen in een veel te kleine doos. Daar kun je absoluut niets meer bovenop stapelen. Is dat nou een wijze van verzenden? De manier waarop hier dingen terugkomen is een puin hoop!" Magnifiek We stellen ons strategisch op bij de docks, de plaats waar de auto's gelost wor den. De eerste chauffeurs zijn inmiddels terug van hun eerste rit en brengen embal lage uit de filialen mee terug. Met pallettrucks worden de vrachtauto's leeggehaald. „Zie je dat?", vraagt Van der Kraan, „een pallet met Hei- neken- en Amstelkratten dwars door elkaar heen. Wat is het nou voor kleine moei te voor de filialen om die kratten uit elkaar te houden. Nu kunnen wij die hele pal- Is het nou een probleem soort bij soort in kolommen te sta pelen? let gaan afstapelen. We doen echt niet kinderachtig over één of twee pallets, maar je ziet het zelf: alles door el kaar." De volgende pallet truck schiet voorbij. Op de vork staat een pallet met le ge kratten Heineken. Alleen op de bovenste laag staan twee afwijkende kratten. „Dat is goed", constateert de chef tevreden, „kijk eens. De afwijkende kratten kunnen we er zo afpakken. Prachtig. „Op vertoon van de re- creatievoordeelcheques biedt de ANWB diverse goedkope uitjes aan. Aan geboden werd een diner, een overnachting plus ontbijt in een Belgisch AC Motel voor 55,- per per soon. Wij dachten dat je voor een dergelijk lage prijs niet te veel moest verwachten, maar dat viel anders uit. Wij kregen een uitstekend koud buf fet. Voor vijf gulden extra maakte de kok zelfs een warm buffet. De kamer was prima en ook op het ontbijt viel niets aan de merken. Volgens ons is dit een geweldige aanbie ding." Dit schrijft een le zer aan de redactie van het ANWB-blad „Kam pioen". Deze ervaringen had hij samen met zijn vrouw opgedaan bij AC Restaurants in België. Het succes van de recreatie- voordeelcheques is der mate groot, dat onlangs de 5000ste Nederlandse gast die hiervan gebruik had gemaakt bij AC Res taurant Ruisbroek kon worden verwelkomd. „De actie die AC België in sa menwerking met de Neder landse ANWB sinds eind 1984 organiseert, mag echt als een enorm succes wor den betiteld. Het aantal re serveringen vanuit Neder- Magmfiek! Ik bel regelmatig bedrijfsleiders op om ze op fouten te wijzen. Dan vind ik meestal wel gehoor. Ook in de filiaalberichten wijzen we regelmatig op fouten. Dat heeft wel enig effect. Het is tot nog toe twee keer ge beurd dat een filiaal zelfs na dat ik vier keer had gebeld grote fouten bleef maken. Die maakten het echt te bont. Via de areamanager hebben we toen mensen uit die filialen laten komen om de zaak op het DC te sorte ren. Wat komt daar aan? Een pallet met Raakkratten. Raak land is soms zo groot dat wij gewoon „Nee" moeten ver kopen. Dat spijt ons bijzon der, maar vol is helaas vol." Dit zegt Dick Horree van de afdeling Operations van AC Ruisbroek over de belang stelling voor de beursvrien- delijke weekends bij onze zuiderburen. De vestigingen die bij deze actie zijn betrok ken zijn Ruisbroek en Leu ven. Beide liggen ze in de omgeving van de hoofdstad Brussel en hebben naast een restaurant ook de beschik king over een motel. „Het di ner dat in het arrangement zit kan tevens worden ge- levert grotendeels recht streeks aan de filialen. Re tourgoed moet ook weer rechtstreeks terug, maar ze sturen het gewoon naar ons toe. De prijs die Albert Heijn aan Raak betaalt is inclusief de retourzending. Als de fi lialen de kratten eerst hier heensturen, maken we dub bele kosten." Ergernis We volgen een pallettruck naar de sorteerhal, waar het lege goed huizenhoog tegen de muur staat opgetast. Het overgrote deel van de lege bruikt in het Buffet Primeur in het centrum van Brussel. Dat maakt het voor veel gas ten nog aantrekkelijker", meldt Horree. Eind juni viel AC Ruisbroek de eer te beurt om de 5.000ste gast uit Ne derland in te mogen schrij ven. Het waren de heer en mevrouw Van der Lingen. Uiteraard is aan deze mijl paal niet zo maar voorbij ge gaan. De twee toch wel enigszins beduusde Neder landers kregen bloemen, champagne en een wel komstdiner aangeboden. Daarnaast ontvingen zij een flessen staat echter buiten op het DC-terrein. Vooral in de zomer is de toevoer enorm. Met twee ploegen worden per dag zes- tot ze venhonderd pallets met lege flessen met de hand gesor teerd. Er zijn 43 verschillen de soorten flessen die alle maal hun vaste plaats in de hal hebben. Medewerkers rijden met de retourzendin gen door het circuit en zet ten soort bij soort. Hun taak zou een stuk makkelijker worden als de filialen de juis te fles in de juiste krat zou den zetten. Veel winkels ma ken ook hier echter een potje van. „Het is moeilijk om filialen zo ver te krijgen dat ze het ordelijk doen. Het geeft een hoop ergernis", geeft Van der Kraan gelaten te kennen. Op zijn kantoor hoog in de hal verzucht de chef retouren: „Ik ben ervan overtuigd dat de andere DC's dezelfde problemen hebben als wij. Daarom kan ik ook rustig namens mijn collega's in Tilburg en Zwol le praten. Als alle filialen zich aan de voorschriften zouden houden, dan zou dat een gi gantische kostenbesparing opleveren. Ik schat toch ze ker een paar ton per jaar als je het over de drie DC's be kijkt. Als we het bedrijf ge zond willen houden, dan zul len we die kosten moeten te rugdringen. Het personeel hier zou ook veel beter ge motiveerd zijn. Een hoop er gernis zou verdwijnen. Het zal nog wel even duren voor het zo ver is, ja. Maar ik laat de moed niet zakken. Ik heb een lange adem!" Vlnr.de heer J. Teissier (manager AC Restaurant Ruisbroek), de heer De Graaf (ANWB Hoofd Ledenbe stand), de 5-000ste bezoekers mevrouw en de heer Van der Lingen en mevrouw V. Steyls (Dienst Toerisme LeuvenI Brabant) gratis weekend naar keuze bij AC in Leuven of Ruis broek. Uiteraard waren ook de ANWB en de Dienst Toe risme Leuven/Brabant pre sent om de 5.000ste bezoe kers te feliciteren en tevens een cadeau te overhandigen.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 5