"In 2020 is de stoel van de secretaresse niet bezet door een charmant beeldscherm rVHA-keurmerk, erkend door de Raad voor de Certificatie pagina 4 J. Dosker over kantoorautomatisering: Flitsen "Ik denk dat we echt niet meer zo ver van de tijd verwijderd zijn dat dit interview via een beeldscherm kan wor den afgenomen. Alle dingen die ik nu zeg worden dan onmiddel lijk vastgelegd. Na af loop is slechts één druk op de knop ge noeg om ieder woord van mij uit uw comput er te laten rollen." Met drs. J(an) Dosker, hoofd van de afdeling Beslissende Onder steunende Systemen (BOS), praten wij over het onderwerp kan toorautomatisering. Zowel de toepassings mogelijkheden van vandaag als die van morgen komen aan bod. Als schot voor de boeg zegt Dosker over de toekomst: "Ik denk dat alle kantoormen sen van Ahold over vijf jaar een beeldscherm op him bureau hebben staan. Wat ze er in de praktijk mee zullen doen hangt van hun functie af." "Het is allemaal ontzettend snel gegaan. Vijf jaar geleden was er binnen Ahold nog nauwelijks iets dat op kantoorautomatisering leek. Eind 1984 telden wij 250 ge bruikers. Een jaar later kwa men wij uit op 550 mede werkers en vorig jaar waren dat er al 750. Wij hebben nu uitgerekend dat eind 1987 dit aantal rond de 1100 zal schommelen. Daar zitten de (area)kantoren van Albert Heijn overigens bij." Op zijn kamer op de twaalfde verdie ping van het hoofdkantoor in Zaandam worden wij in hoog tempo ingelicht over de marsroute van de Ahold- kantoorautomatisering. De afdeling BOS wordt ook wel het Ahold Informatiecen trum genoemd en valt onder het Directoraat Systemen. De geïnterviewde lijkt de tijd te nemen voor het ge sprek. Vlak voor hij van wal steekt heeft hij namelijk het knopje 'Uit' op het toetsen bord van zijn eigen comput er ingedrukt. "De vlotte in voering van kantoorautoma tisering heeft uiteraard zijn redenen gehad", zo legt Dos ker uit. "In het begin van de jaren '80 was de detailhandel enorm in beweging. De con currentie was heviger dan ooit en er waren overal prij zenoorlogen aan de gang. Dat betekende dat het man agement heel snel allerlei cijfers en gegevens nodig had om op de marktontwik kelingen te kunnen reage ren. Hiervoor is het gebruik van computer-faciliteiten na tuurlijk zeer handig. Zo is er nog wel een aantal factoren te noemen dat de invoering van deze faciliteiten heeft versneld. Zeker, zonder deze ontwikkelingen waren ze er ook wel gekomen, maar dan had het misschien een paar jaar langer geduurd." De start in het gebruik van com puters voor beslissingson dersteuning is in 1980 bij Al- bert Heijn bv gemaakt. In 1981 werd voor de overige werkmaatschappijen en con cerndiensten, met hetzelfde doel, de afdeling BOS opge richt. Beslissingen Het persoonlijk computerge bruik bij Ahold vindt plaats op zowel een groot centraal opgestelde computer als op micro-computers die op het bureau van de gebruikers staan. Dosker legt uit dat het gebruik van computers op kantoor inmiddels een aantal belangrijke toepassingen kent. De computers helpen de stafmedewerkers en de managers bij het snel kun nen nemen van allerlei be leidsbeslissingen. Wat vroe ger met pen en papier werd berekend, wordt nu in een handomdraai door de com puter gedaan. Naast het re kenwerk produceert de computer o.a. ook grafieken en staten die van belang zijn. Dan zijn er de tekstverwer kers. Deze verwerken zoals het woord reeds zegt in hoofdzaak teksten. De tekst verwerkers zijn voorname lijk op de kamers van secre taresses te vinden. Via bo vengenoemde apparatuur en beeldschermen vindt binnen Ahold sinds kort ook elektro nische communicatie plaats (zie Flitsennummer 6, 1986). Het "praten" gaat met behulp van teksten. In de toekomst is dit wellicht nog uit te breiden met beeld en geluid en kan er ook met mensen buiten kantoor wor den gecommuniceerd. Angst De opmars van het beeld scherm op de kantoren lijkt niet meer te stuiten. Toch hebben sommige medewer kers nog steeds angst om daadwerkelijk met een com puter aan de slag te gaan. Is die angst terecht? Dosker vindt uiteraard van niet. "Veel mensen gaan achter een beeldscherm of terminal zitten met het idee van: "Ik leer het toch nooit." In ne gen van de tien gevallen blijkt dat in de praktijk bijna altijd reuze mee te vallen. Er zijn echter uitzonderingen zoals er ook mensen zijn die niet goed met een telefoon kunnen omgaan. Een com puter is niet langer een eng ding waar eerst jaren voor gestudeerd moet worden voordat men één knop goed kan indrukken. De program ma's (software) en de appa ratuur (hardware) worden eigenlijk met de dag ge bruiksvriendelijker. "Wat ik wel een probleem vind is wanneer mensen naar de an dere kant doorslaan", zo ver volgt hij zijn verhaal. "Som migen zeggen namelijk: Het komt uit de computer, dan is het waar. Zo is het niet. Het blijven toch mensenhanden die de gegevens in de com puter stoppen, de program ma's maken en de computer apparatuur. De computerap paratuur maakt op zichzelf bijna geen fouten meer, maar van een mens kan je dat niet zeggen. Daarom moeten wij altijd de ant woorden die uit de compu ter komen tenminste blijven beoordelen op de redelijk heid en waarschijnlijkheid. „Het rVHA-keurmerk", goedgekeurd door de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, „is het eni ge keurmerk in Neder land dat voor een breed scala van consumenten goederen een algemene „kwaliteitsgarantie" geeft" Dit zei voormalig staatsse cretaris Van Zeil onlangs bij de erkenning van het IVHA- keurmerk door de Raad voor de Certificatie. Deze Raad is destijds door de overheid opgericht om orde te schep pen in een situatie waarin de consument zo langzamer hand géén wijs meer kan worden uit de veelheid van waarborgen en garantie- verklaringen die hij tegen komt als hij iets wil kopen. Daarom houdt de Raad voor de Certificatie toezicht op de deskundigheid, objectivi teit en betrouwbaarheid van de keurende instellingen. Het Keurmerkinstituut IVHA van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen beantwoordt aan deze eisen. Het laat voor hét verlenen van het keurmerk, het be kende groene zegel, in labo ratoria meten of het produkt doet wat het moet doen, vei lig is, voldoende lang mee gaat en handzaam is in het gebruik. Uniek daarbij is dat die eisen voortdurend ge toetst worden aan wat kriti sche consumenten in de praktijk van zo'n produkt verwachten. Daarmee wordt voorkomen dat het keurings- onderzoek in laboratoria een eigen leven gaat leiden en te ver van de praktijk af komt te staan. In zijn toespraak legde de heer Van Zeil de nadruk op het verband tussen keur merken en andere vormen van produktinformatie als bijvoorbeeld vergelijkend warenonderzoek. „Voorko men moet worden dat een produkt wél als goed uit een vergelijkend warenonder zoek komt, maar voor een keurmerkverlening wordt teruggewezen. Het belang van op efficiënte wijze ver richten van produktonder- zoek als basis voor verschil lende vormen van produkt informatie kan niet genoeg benadrukt worden. Dit vraagt om samenwerking tussen de betrokken organi saties en géén concurren tie", aldus de bewindsman die de hoop uitsprak dat de betrokken consumentenor ganisaties binnenkort tot de ze samenwerking kunnen komen. Een vak zoals rekenen, maar ook taal mag dus nooit van de scholen verdwijnen. An ders kunnen wij niet beoor delen of er ergens nog een fout in zit. Een computer is een hulpmiddel. Niets meer, maar ook niets minder. Eer lijk gezegd zou ik niet meer zonder computer kunnen. Nee, dat heeft niets met ver slaving te maken. Dat ver schijnsel doet zich alleen in het begin voor. Dat is met al les wat nieuw is. Ik kan nu veel efficiënter, beter en sneller werken dan in de tijd dat er nog geen computers waren. Ze besparen zeeën aan tijd in het werken met cijfers en tekst. Ik ben af en toe wél vermoeider wanneer ik 's avonds thuis kom. Dat komt gewoon omdat er meer produktie wordt gele verd. Dat wil zeggen dat je aan meer problemen op een dag je aandacht hebt be steed. Wat we wel in de ga ten moeten houden is de ontwikkeling van computers die net zo snel als of sneller kunnen "denken" dan de menselijke hersens. Dat be tekent dat wij meer op één dag doen en daardoor vaker aan de vermoeidheidsgrens zullen komen. Bij het inten sief werken mét computers zou je om dat te vermijden bijvoorbeeld per dag ruimte moeten maken voor wat minder inspannende activi teiten. Bang voor een ver gaande invloed van comput ers hoeven de mensen echt niet te zijn. De uitvinding van de stoommachine zou vorige eeuw volgens de pes simisten die toen leefden mi nimaal het einde van de we reld betekenen. Dat is achteraf toch allemaal reuze meegevallen doordat de mensheid zich heeft ontwik keld rond de nieuwe moge lijkheden en het gebruik er van zelf heeft beheerst en bepaald." Vervelende taken Maar de mensen zijn mis schien bang voor het verlies van hun baan omdat een computer alles veel beter en sneller kan? "Onzin. Dat heb ben de vakbonden destijds ook geroepen, maar die ko men daar nu geleidelijk op terug. Bij de uitvoering van werk zullen mensen altijd nodig blijven. Computers zullen vervelende taken uit handen nemen. De plaats van een secretaresse is in 2020 niet ingenomen door een charmant beeldscherm. Drs. J. Dosker: "Een comput er maakt geen fouten. Van de mens kan je dat niet zeg gen. Het typen van brieven en het aannemen van de telefoon zal blijven bestaan. De baas zal alleen wat meer dingen zelf gaan doen. Briefjes die hij vroeger op een stukje pa pier schreef typt hij dan zelf in de machine en verstuurt ze. Voor een secretaresse wordt het werk alleen maar interessanter omdat ze meer tijd krijgt om leukere dingen te doen. Wij hoorden het on langs van iemand bij ons op de boekhouding die sinds kort met een computer werkt. Hij zei: "Ik begin mijn werk weer echt leuk te vin den. Het optellen van kolom men is verleden tijd gewor den. Ik kan nu iets toevoe gen aan mijn werkzaamhe den omdat de computer daar tijd voor heeft vrij gemaakt. Een kantoor zonder papier lijkt me ook onwaarschijn lijk. De communicatie per computer is er al, maar het neemt niet voor alles de plaats in van papier en de te lefoon. Vergaderen via een beeldscherm is ook in ont wikkeling en zal over een aantal jaren normaal zijn. Dat zal tijd en geld gaan bespa ren. Neem bijvoorbeeld maar een vergadering met Nederlanders in Amerika. Dat kan dan op die manier. In iedere vergaderzaal staat dan tevens een micro-com puter of beeldscherm om snel vragen te kunnen beant woorden. Er zijn nog andere toepassingen te bedenken. Nu de economie weer aan trekt wordt het drukker op de wegen. Wij hebben veel mensen die constant op pad zijn en even terug moeten komen naar kantoor om de post door te nemen en de agenda bij te werken. Negen van de tien keer staan ze in de file. Dat kost geld en is constant een bron van irrita tie. Ik kan me heel goed voorstellen dat die mensen thuis een computer krijgen waar ze dat soort zaken kun nen regelen. Ik zeg niet dat wij hiermee het thuiswerken gaan stimuleren zodat som mige mensen nooit meer op kantoor komen. De sociale functie van het werk en het contact met collega's zal niet gauw verdwijnen. Automati sering moet niet worden overdreven. Anders schieten we door naar de andere kant en dat lijkt mij geen gezonde situatie."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 4