Nieuwe Centrale Slagerij moet positie AH in vleesmarkt versterken Na Huiswijnen nu ook Huismerkwijnen Streekwijnen blijven in assortiment Flitsen pagina 3 Manzanilla „De vleesmarkt is min of meer verzadigd. Boven dien heeft ze steeds meer te duchten van kip en vleesvervangers als bijvoorbeeld vis. Om in die verzadigde markt onze positie te versterken, moeten nog hogere eisen aan kwaliteit en assorti ment worden gesteld dan voorheen. Daarom heeft Ahold in deze nieuwe Centrale Slagerij in Zoetermeer geïnvesteerd." Zo verklaarde de heer A. Heijn, president van Ahold, de bouw van het nieuwe bedrijfspand dat hij 6 september jongstle den opende. Met een klap van een tradi tioneel hakbijltje verklaarde de heer Heijn de nieuwe Centrale Slagerij (CS) offi cieel voor geopend. Onder oorverdovend geknal van vuurwerk en de beduidend aangenamer klanken van de plaatselijke harmonie kregen de bijna 200 genodigden - onder wie vertegenwoordi gers van de gemeente Zoe termeer, het ministerie van landbouw en het Produkt- schap voor Vee en Vlees, en de Raad van Bestuur van Ahold - de gelegenheid Ne derlands modernste slagerij te bezichtigen. Tot half drie 's ochtends waren daar nog medewerkers van de CS be zig geweest de apparatuur extra op te poetsen. Met ge bruik van bloemen (van de Bloemencentrale in Woer den) en groente en fruit (van de Groentecentrale in Barendrecht) was een aantal prachtige vleespresentaties gemaakt. Bedrijfsleider J. van der Schoot stak zijn trots over de nieuwe slagerij niet onder stoelen of banken. Alle uit gangspunten die vorig jaar bij de voorbereidingen wa ren vastgesteld, zijn gereali seerd, zo vertelde hij. Met de aanleg van uitstekende aan- en afvoermogelijkheden is meer aandacht gegeven aan de distributiefunctie van de slagerij. Nieuwe apparatuur, zoals een geavanceerde lap- pensnijmachine, een volau tomatische gehakt-, propor- tioneer- en verpakkingslijn, snelle hakmachines en nieu we vlees- en snijlijnen, ma ken het produktieproces veel beter beheersbaar. In de slagerij is veel gebruik gemaakt van materialen die eenvoudig te reinigen zijn. „Er is", aldus de heer Van der Schoot, „een hoge graad van hygiëne en sanitation" be reikt. De krattenwasmachine is een paradepaardje van de CS. De machine wast niet al leen alle fust zorgvuldig, maar zorgt via een ingenieus regel- en transportsysteem voor tijdige aanvoer van schoon fust bij elk apparaat. Tevens is een ononderbro ken koelketen gerealiseerd, van ontvangst tot uitgifte, waardoor een nog betere kwaliteit van het vlees gega randeerd wordt. Tenslotte, maar zeker niet in de laatste plaats, is bij bouw en inrichting van de slagerij ruime aandacht geschonken aan de arbeidsomstandighe den. Het geluidsniveau is zo laag mogelijk gehouden, er wordt gewerkt aan ergono misch verantwoorde tafels, de slagerij heeft prettige kleed- en wasfaciliteiten en een ruime kantine." Ook het personeel bleek zeer ingenomen met het nieuwe bedrijf. OR-voorzit- ter Donderwinkel feliciteer de de heer Van der Schoot daarmee. „Weliswaar werd er voorheen in de Centrale Slagerijen in Rijswijk en Maarssen hard en goed ge werkt, maar de accommoda tie was niet best, aldus de OR-voorzitter. Met de klach ten, wensen en ideeën die binnenkwamen, en met de hulp van de voedingsbon den konden de OR'en van Maarssen en Rijswijk een bij drage leveren aan de plan nen rond Zoetermeer. „Maar het samenvoegen van twee groepen mensen zal niet ge makkelijk zijn", stelde de heer Donderwinkel. „Toch hoop ik op een hechte een heid, betrokkenheid en ple zier in het werk. Namens de CS-medewerkers werd de heer Van der Schoot vervolgens een schilderij van een nevellandschap overhandigd. „Dat is niet symbolisch bedoeld", merk te de heer Donderwinkel op. „Met uitzondering van de zon op de achtergrond; ik hoop dat de OR verhelde rend kan blijven werken." De directeur van de Vers Vlees Groep, J.H. Kelderman, dankte in zijn rede OR en bonden voor hun medewer king bij de opstelling van het sociaal plan en de medewer kers van de CS Zoetermeer voor 'de wijze waarop en de inzet waarmee zij zich aan de nieuwe omstandigheden hebben aangepast. Minder voorspoedig verliep de overgang naar Zoeter meer voor de filialen, zo her innerde de heer Kelderman zich. Juist toen de distribu tiestructuur werd herzien, brak rondom Zoetermeer varkenspest uit. „Gelukkig is dat nu achter de rug en lig gen de resultaten op het ge plande niveau. De Centrale Slagerij te Zoetermeer heeft al aangetoond tot grote pres taties in staat te zijn." De heer Kelderman liet we ten de nieuwe slagerij, met haar moderne apparatuur, zeker niet als eindstation in de ontwikkeling van de Vers Vlees Groep te zien. „Het is een tussenstap van een am bachtelijke naar een profes sionele, industriële manier van werken. Dat professiona lisme zal zich uitstrekken tot de hele vleessector. Het pro ject integrale ketenbeheer- sing en de introductie van een goed classificatiesys teem zijn goede voorteke nen", aldus de heer Kelder man. Hij bood in dat kader de beschikbare Ahold-erva- ring aan collega's in de bran che aan. Het professionalisme zet zich binnen Ahold ook voort. De heer Heijn wees er op dat de aanlevering van grondstoffen in Zoetermeer is aangepast. „De Centrale Slagerij bedient detailhan delsbedrijven. We zijn niet geïnteresseerd in beenderen en vet. De leveranciers heb ben zich hieraan aangepast, en de ervaringen zijn zo goed dat we er op grotere schaal mee doorgaan." „In de vleesbranche is pro fessionalisme niet altijd de sterkste zijde", merkte de heer Heijn echter op. „Kwantiteit krijgt nogal eens de voorkeur boven kwali teit." In dat verband hekelde hij het beleid van de EEG, dat deze gang van zaken in de hand werkt: „Er is 750.000 ton interventie rundvlees in voorraad, maar de prijs wordt nog steeds kunstmatig op een hoog ni veau gehouden. Dat gebeurt door de beste delen van de dieren op te bergen in vrieshuizen en later tegen dumpprijzen aan niet-EEG- landen te verkopen. Dat is niet alleen strijdig met het belang van de consument, maar het is ook ongezond voor de gehele vleessector." De president van Ahold he kelde voorts de selectie van runderen op melkproduktie, ondanks de bestaande zui- velo verschotten. Verder vroeg hij meer aandacht voor kwaliteit in de varkens sector. Na het officiële gedeelte vond 's middags een open huis plaats. Honderden gas ten profiteerden van de gele genheid de slagerij te be zichtigen. 's Avonds werd de officiële opening door zo'n 250 medewerkers en ver wanten nog eens uitgebreid gevierd. Noblesse oblige. Als het gaat om het intro duceren van nieuwe wijnen in de Neder landse supermarkt heeft Albert Heijn een naam hoog te houden. Denk maar aan de in troductie vorig jaar van een eigen Huiswijn en zeven wijnen uit zeer onbekende streken. Oók in 1986 doet AH zijn naam weer eer aan. Na de Huiswijnen wordt het assortiment nu uitgebreid met vijf Huismerkwijnen, wordt een sherry van 15,5 procent in de han del gebracht en krijgen de filialen met een ho ge wijnomzet ook nog eens de beschikking over een pakket uitste kende bewaarwijnen. Albert Heijn heeft een hoog marktaandeel als het om wijn gaat. "Als je alle flessen achter elkaar zou leggen zou je de afstand Amsterdam-Va lencia visa versa kunnen overbruggen", vertelt wijn inkoper Dolf Ter Schure. "En dan heb je het wel over een afstand van bijna 3.500 kilo meter." Een belangrijke De zeven wijnen uit onbekende Franse wijngebieden die AH vorig jaar introduceer de, slaan aan. "De Ne derlandse wijnconsu ment durft echt wel op avontuur te gaan", concludeert wijninko per Ter Schure dan ook. Sommige streek wijnen doen het zo goed, dat de oogst nau welijks voldoende is om het gehele jaar aan de vraag te kunnen voldoen. Een aantal van deze wijnboeren heeft de gaarden dan ook al uitgebreid. plaats binnen die enorme hoeveelheid wijn wordt sinds vorig jaar ingenomen door de AH-Huiswijnen. Al direct na de introductie 'scoorden' deze wijnen bij de consument. Zelfs zo goed, dat zich in de eerste maan den na de introductie bij de distributie van met name de rode Huiswijn problemen voordeden. Het succes van de Huiswijn inspireerde Ter Schure en de zijnen om nu te komen met vijf huismerk wijnen. De wijninkoper: "Ongeveer de helft van onze klanten was zeer tevreden met de Huiswijnen, de overi gen vonden de wijnen te zoet, te droog of wat dan ook. In ieder geval kwamen we nog onvoldoende tege moet aan alle wensen. Om die reden hebben we het as sortiment uitgebreid met drie rode en twee witte wij nen. Deze wijnen brengen we onder eigen naam, maar konden we vanzelfsprekend niet de benaming 'Huiswijn' meegeven. Daarvan bestaat er maar één." De nieuwe rode Huismerk wijnen zijn twee Franse - Cótes du Roussillon en Ber gerac en een Spaanse wijn, Valdepenas. De Cötes du Roussillon is voor liefheb bers van een volle, stevige en karakteristieke rode wijn, terwijl de Bergerac bedoeld is voor de wijnconsument die aan een hogere kwaliteit de voorkeur geeft. "Die wijn moet men na aankoop eigen lijk nog een half tot één jaar laten liggen om hem de gele genheid te geven zich nog vollediger te ontwikkelen", adviseert Ter Schure aan toe komstige kopers van de 'top per' uit het Huismerk-assor timent. De Valdepenas is een zachte, milde en soepeldrin- kende wijn. Het assortiment witte wijn is uitgebreid met Anjou Blanc en Blanc de Blancs. De eerste is iets zoe ter dan de strakdroge Huis wijn. De tweede is mild- droog van smaak. In de wijnmaand brengt Al- bert Heijn voor het eerst een Manzanilla-sherry op de markt met een alcoholper centage van 15,5 procent. Tot voor kort schreef de Ne derlandse wet voor dat er uitsluitend sherry verkocht mocht worden met een per centage van minimaal 17 procent. Door de toetreding van Spanje tot de EEG is het nu echter toegestaan ook sherry te verkopen die wat minder alcohol bevat. "Dat is ook de sherry, die de Span jaarden zelf drinken", vertelt Ter Schure. "Een Spanjaard zal niet gauw een dry of me dium sherry drinken. Zij ge ven de voorkeur aan Fino of de Manzanilla sherry die wij nu in het assortiment opne men." De 15,5 procents sherry wordt overigens uit sluitend verkocht in flesjes van 0,375 liter. Dit in ver band met het feit dat de houdbaarheid minder is dan van een sherry met een ho ger alcoholpercentage. Nieuw in de aanstaande wijnmaand is ook dat AH voor het eerst komt met een serie bewaarwijnen. Het be treft zeven Bordeauxwijnen oogst 1985 die nog een aan tal jaartjes nodig hebben om hun hoogtepunt in ontwik keling te bereiken. Voor de filialen waar wijn een be langrijk deel van de omzet is, is men er bovendien in ge slaagd de hand te leggen op een partij Grand Cru Classés du Médoc. "Met het opne men van deze bewaarwijnen in ons assortiment willen we afrekenen met het misver stand dat AH alleen goedko pere, kwalitatief mindere wijnen heeft. Dat is gewoon onzin, we hebben een goed assortiment kwalitatief uit stekende wijn tegen zeer schappelijke prijzen", aldus Ter Schure.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 3