„Vriendelijkheid kost geen tijd" Marvelo bottelt een eindeloze stroom wijn Colofon paginal Flitsen Zonemanager Frans Trommel over credo-campagne: Miljoenen flessen per jaar FLITSEN Personeelsblad Ahold nv september 1986 43-ste jaargang no. 8 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592576 REDACTIE FLITSEN Mw. T. PLooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592573 Mw. S. Eijben Directiesecretariaat Miro B 303, 075-593822 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 410, 075-593253 J. J. M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592576 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 C. Waardenburg AH-filiaal 1027 Osdorpplein 229 1068 EK Amsterdam 020-193944 Dankbaar werk In de zone van Frans Trom mel is het voorwerk van de campagne inmiddels afge rond. Dat voorwerk bestond uit een informatieronde, waarbij de zonemanager het filiaalkader informeerde over de achtergronden, ge volgd door een werkronde waarin per filiaal een plan van aanpak werd opgesteld. Frans Trommel: „Veel van de informatiesessies duurden tot na middernacht. Vaak was een tweede bijeenkomst nodig. Het heeft bij elkaar een hoop tijd gekost, maar het was dankbaar werk. Je leert het kader in de filialen op die manier veel beter kennen. Het plan van aanpak heb ik samen met de man agementteams van de filialen besproken. Levendige dis cussies heeft dat opgeleverd. Het was daarbij van belang dat het managementteam op één lijn kwam te zitten. Pas daarna kun je met het ver haal naar je personeel, an ders krijg je fricties." De filia len in zone 8821 zijn nu toe aan de introductie van de campagne bij de medewer kers op de vloer. Met behulp van de drie speciale credo- films zal de discussie over wat er allemaal beter kan, aangezwengeld worden. Frans Trommel: „Dat de klant koning is, werd in het noorden altijd al als logisch beschouwd. We hadden hier altijd al een eigen credo, na melijk: eerst de klant, dan de klant en tenslotte de klant. Dat zegt natuurlijk wel iets. Of de credo-campagne hier dan wel nodig is? Ja, want het kan altijd beter. Je moet je voortdurend afvragen: Hoe vriendelijk ben ik nou echt? En laten we dan maar constateren dat we het heel goed doen, maar er zijn toch altijd nog tien andere dingen die niet goed zijn. Om een voorbeeld te geven: Ik vind het schandalig als een winkel precies om 9 uur open gaat als er al mensen voor de deur staan te wachten. Dan mag je best een paar minu ten eerder open. Ga maar eens om 5 voor 9 tussen de mensen voor de deur staan. Dan kom je veel te weten over het reilen en zeilen van de winkel. Wat voor de ope ningstijd geldt, geldt wat mij betreft ook voor de sluitings tijd. Het is funest als de klan ten om 6 uur bij de vleeswa- renafdeling te horen krijgen De credo-campagne van Albert Heijn, die tot doel heeft om de service aan de klanten nog verder op te schroeven, vordert langzaam maar zeker. De reacties zijn tot nu toe onverdeeld gunstig. Dat geldt ook zeker voor de 13 filialen van zone 8821 in Groningen. Zonemanager Frans Trommel: „Ik heb geen enkele reactie gehad van: moet dat nou? Iedereen is enthousiast in de filialen. Vooral over de hulpmiddelen. De videosets vinden ze fantas tisch." Na gesprekken over de campagne met Ge rard Tigchelaar en Jan Belier van de afdeling Op leidingen en areamanager Rob Schreuder publi ceert Flitsen deze maand het verhaal van de zo nemanager van zone 8821. dat ze alleen nog kunnen kie zen uit wat er nog voorge sneden ligt. Ik probeer de mensen ervan te overtuigen dat dat niet kan. Ander voor beeld. Op girocheques staat de naam van de klant. De caissière leest die naam bij het afrekenen. Ze krijgt die naam voor haar neus. Wat is er makkelijker om dan te zeggen: „Prettig weekend, mevrouw Pietersen". Als je op die manier omgaat met je klanten, dan heb je het ge wonnen. Vriendelijkheid kost geen tijd. Iemand die vakken vult moet niet als een gek lopen vullen, maar ook oog voor de klanten houden. Het gaat om de klant. Gang paden moeten niet volgezet worden met spullen. Daar moeten we vanaf." Blunderteam Eén van de filialen in de zone van Frans Trommel heeft in- gerealiseerd is en geeft waar nodig adviezen. „Die aan dacht is noodzakelijk om de campagne levend te houden. Bovendien laat je daarmee ook zien dat het niet alleen iets is van dé filialen, maar dat ook de zonemanager het enorm belangrijk vindt." „Bij AH mag geen klant onte vreden zijn over de service." Zo luidt één van de credo's. Afgeleid daarvan is het stre ven om nooit meer dan vier klanten voor een kassa te la- Frans Trommel: „We doen het goed, maar er zijn toch altijd nog tien andere din gen die niet goed zijn. ten wachten. Zodra er vijf voor een kassa staan, dient de volgende geopend te worden. Wat denkt de zone manager daarvan? „Dat zal niet meevallen. Het betekent dat je je mensen multi-inzetbaar moet maken. Niets is zo onvoorspelbaar als de klantenstroom. Het ene moment is het druk, het volgende moment rustig. De kruidenier op de vloer zal doordrongen moeten wor den van de noodzaak dat hij zo nu en dan moet bijsprin gen achter de kassa. Daaraan zal gewerkt moeten worden anders lukt het niet. Wach ten voor de kassa is iets waar de klanten zich aan ergeren. Het is vervelend, dat vind ik zelf ook." De credo-campagne ver loopt wat langzamer dan aanvankelijk was verwacht. Met name voor de informa tieronde bleek veel tijd no dig. Frans Trommel kan van de vertraging niet wakker liggen. „Het is ook niet zo maar iets. Het kost nu een maal veel tijd. Wij hebben samen een programma vast gesteld. Daarbij is de zorg vuldigheid belangrijker dan de snelheid. Je hebt er niets aan als de mensen het vol gend jaar weer vergeten zijn. Het moet goed bezinken!" middels in het kader van de campagne een speciaal 'blunderteam' in het leven geroepen. Elke afdeling van het filiaal heeft een vertegen woordiger in het team. „Het blunderteam kijkt hoe perso neelsleden zich gedragen in de winkel en rapporteert dat op de maandagmorgenbab bel. Ja, dat wordt geaccep teerd door de medewerkers. Het zijn hun eigen collega's die in het team zitten. De eerste keer was de confron tatie hard. Daarna niet meer. Er ontstaat een soort wissel werking. Dat is alleen maar gunstig. Ik heb het al aange kaart op de zonevergadering. Het lijkt me ook voor andere filialen een goed idee." Na de introductie van het cre do-verhaal was de taak van de zonemanager niet gedaan in deze. Regelmatig onder zoekt hij hoe ver zijn filialen zijn met het plan van aanpak. Hij kijkt wat wel en wat niet Bij Marvelo worden per jaar miljoenen flessen ge vuld. Dat is als volgt te il lustreren. Wanneer ze rechtop achter elkaar de deur zouden uitgaan, zou de eerste fles Barcelona zijn gepasseerd voordat de laatste het pand aan de Oostzijde in Zaandam ver liet. Een file van maar liefst 1.400 kilometer. Re den genoeg om te praten met de heer ir. A. van Tienhoven, hoofd pro- duktie en de heer H. War nier, chef bottelarij. Marvelo met de grootste wijnbottelarij van Nederland bottelt wijnen uit Frankrijk, Spanje, Portugal en Grieken land. Ze worden per schip of tankwagen aangevoerd. Voordat de wijn de fles in gaat wordt eerst een aantal kwaliteitscontroles uitge voerd. Dat begint al bij de deur door Piet Schipper, die al ruim 38 jaar in dienst is bij Marvelo. Hij is „voorproe ver". Wanneer hij maar even twijfelt, wordt er overleg ge pleegd en zonodig wordt de hele lading geretourneerd. „Dat gebeurt hoogst zelden", zegt Warnier. „Wanneer je bedenkt dat hier per dag vier tankwagens arriveren met gemiddeld 20.000 liter wijn per wagen en we over het gehele jaar gerekend twee ladingen weigeren, dan kun je niet zeggen dat dit veel is." Na de „voorproeverij" wor den er laboratoriummon sters genomen. Wanneer die ook het gewenste resultaat hebben, begint het echte werk De wijn wordt eerst gefiltreerd om de gisten er uit te halen. Zou dat niet ge beuren, dan is de kans groot dat de wijn blijft doorgisten met het risico dat de fles uit waar een opslagplaats is ge vestigd. Vandaar wordt de drank per tankwagen naar de Oostzijde getransporteerd. Flessen Een kijkje nemen in de bot telarij is voor een buiten staander een enerverend be leven. Flessen, flessen en nog eens flessen. Lege flessen, volle flessen en flessen die gevuld worden. In een ein deloze rij lopen ze over de vullijn. Nadat er 124 lege flessen tegelijk door een in genieuze machine, waarin al weer de Marvelo Enginee ring de hand heeft, in het ge lid zijn gezet, gaan ze één voor één onder de „tap". Ge stroomlijnd gaat het verder om van een kurk en vervol gens van een loden, plastic of zeer dunne aluminium hoed te worden voorzien. Ir. A. van Tienhoven: „We zit ten aardig aan het plafond. H. Warnier: (boven) „Iedere fles wordt vier keer gecontro leerd. De gevulde flessen schuiven in snel tempo naar het eti ketteer-station om daarna per 12 bij elkaar te worden gezet in een kartonnen doos die in de seal-machine be landt. Voor Marvelo geldt dan alleen nog het transport naar het magazijn zo groot als een sporthal, waar de ge vulde pallets zeven meter hoog staan, wachtend op vervoer naar de DC's. Gaat er nooit eens wat mis? „Nee", zeggen beide heren in koor. „Voordat een volle fles de lijn verlaat, is hij in middels viermaal gecontro leerd. Alle medewerkers aan de wijnlijn hebben zowel een corrigerende als een controlerende functie. Bij het vullen, de kurk, etikette ren of sealen, overal staan vakmensen die weten waar ze mee bezig zijn en daarbo ven worden door ons nog eens regelmatig steekproe ven genomen." Eén ding is zeker: Bij Marvelo kan wei nig misgaan met de wijn en dat is een geruststellende ge dachte. elkaar springt. Via pijpleidin gen die evenals de tanks van auto's en schepen van roest vrij staal zijn, wordt de wijn naar de twee bottelmachines gepompt. Die machines, die mede ontwikkeld zijn door de Marvelo Engineering, hebben een vulcapaciteit van respectievelijk 12.000 li ter en 7.000 liter per uur. Plafond Is dat de maximale capaciteit van Marvelo? „Nee", aldus ir. Van Tienhoven, „maar we zitten aardig aan het plafond en in drukke tijden zoals de wijnmaand, Kerstmis en Pa sen gebeurt het meer dan eens dat we in twee ploegen moeten werken. Daar staan we overigens niet met zijn allen om te trappelen. Maar wat moet moet, daar is niets aan te doen." Marvelo bottelt 29 soorten wijn, drie sherry's en drie soorten port. Daarbij komen dan twee sherry-achtige dranken en één soort ver mouth. Deze laatste drank wordt overigens in Neder land gekocht bij een impor teur. De tankschepen die wijn en sherry aanvoeren meren af in Amsterdam

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 2