AC Nederweert pagina 12 Flitsen O Pilot-vestiging Kok vriendelijk stemmen Geen dialect Automatisering Ruimtegebrek „In vier weken 85 000 gasten het gevoel geven dat ze thuis zijn, daar staan we hier voor en het lukt. "Aan het woord Guus (A.J.W.) Besier (35), manager AC Nedenveert Noord en Zuid. Hij vertelt het met 'onderkoeld' enthousiasme. De nog jonge manager, die lei ding geeft aan circa 160 medewerkers, is in feite razend enthou siast over zijn 'nieuwe' bedrijf met een totaal nieuwe formule. „We hebben de gasten weer wat te bieden. Dat merk je aan de reacties, die zijn bijzonder positief Trouwens, ook de medewerkers reage ren enthousiast op AC nieuwe stijl. Tijdens de verbouwing hebben we behoorlijk moeten improviseren, maar dat is zeker de moeite waard 'geweest. We beschikken nu over 600 zitplaatsen en 200 stoelen op het terras. Daarbij komen nog 65 zitplaatsen in het bedieningsrestaurant in Noord. „We zitten duidelijk in de lift", zegt Guus Besier „en we doen er alles aan om het zo te houden. Het horecabedrijf is nu eenmaal kwetsbaar. Je kunt 'honderd jaar' aan een goede naam werken maar hij is, wanneer je een fout maakt, in 'een dag' afgebroken. Ook de medewerkers zijn enthousiast. Maar wat wil je? Het is natuurlijk altijd leuk wanneer je van de ene op de andere dag in nieuwe kleding een nieuw bedrijf met een totaal nieuwe formule kan binnenkomen. Wanneer er van tijd tot tijd dan ook nog een autoriteit komt binnenstappen, zoals met Pinksteren oud-premier Van Agt, die ook nog bereid bleek het gastenboek te tekenen, werkt dat bijzonder stimulerend. We mogen trouwens toch niet mopperen over bezoek van bekende Nederlanders. Namen als Mart Smeets, Arnold VanderLijde, Alex Blanchard en presentator Erik de Zwart sieren ons gastenboek." Guus Besier deed de Hogere Hotelschool in Scheveningen. Na een aantal jaren in een hotel gewerkt te hebben, kwam hij bij AC Reeuwijk. Daarna volgde Nederweert, waarna zijn benoeming tot manager van Zevenaar volgde. Sinds twee jaar is Guus Besier manager van AC Nederweert. Hij is daar dubbel blij mee omdat Nederweert een pilot- vestiging is en om die reden kan hij 'dicht-bij-het-vuur' meedenken over veranderingen. Wonderwel voelen de geboren Amsterdammer en zijn vrouw zich thuis in het piepkleine Heythuysen bij Roermond. „Naar Amsterdam om een keer te stappen? Ja. Om er te wonen? Nooit meer," zegt hij. „Ik leid nu een mondiaal leven. Brussel en Düsseldorf liggen dicht genoeg bij en zijn heerlijke steden. Ik tennis graag en beoefen de bergsport, al heb ik voor beide nog maar weinig tijd. Mijn grootste hobby is toch mijn vak. Ik erken graag dat ik werk om te leven, maar ook dat ik leef om te werken." Herman van der Coelen (25) volgde de Middelbare Hotelschool in Wageningen. Hij kwam als stagiair met AC Nederweert in contact en werkt er nu vijfeneenhalf jaar. Inmiddels als hoofd bedieningsrestaurant. „Leiding geven, opletten dat het allemaal goed gaat", omschrijft hij zijn functie, „en planningen maken. Het gebeurt wel eens dat je prognose niet helemaal juist is en dan moet je toch zorgen dat de kok vriendelijk gestemd blijft", maar voegt hij er lachend aan toe „het gebeurt zelden en in de keuken weten ze dan heus wel dat we met onverwachte gasten te maken hebben." Herman werkt met een groep van 15 medewerkers. Stuk voor stuk enthousiast. Vanaf half zes is de grootste drukte in het bedieningsrestaurant. Zo zelfs, dat men wel eens „neen" moet verkopen. Dat komt doordat de regio AC heeft ontdekt. „We hebben nu ook stamgasten en de leest graag avonturenromans en luistert graag naar muziek, van klassiek tot rock. Hij heeft een grote passie: 'Buttereden' tijdens het carnaval. „In een ton staan en dan vlot in dialect de dorpspolitiek en de notabelen op de korrel nemen. Zonder venijn overigens. Met carnaval mag dat. Niemand wordt daar echt boos om. En de mensen die het betreft... nou die hebben het er naar gemaakt. Ik verzamel het hele jaar materiaal en zes weken voor het carnaval begin ik te repeteren. Het is het beste te vergelijken met een cartoon, maar dan gesproken. Hollanders zullen dat nooit begrijpen maar de Limburgers des te beter en daar gaat het toch om." Frank Donders (24) heeft de Middelbare Hotelschool in Tilburg gedaan en is sinds een jaar assistent-hoofd free flow. Zijn taak bestaat uit het begeleiden van de geweldig. Nu komt de management-cursus eraan. Reken erop dat ik vooraan sta om er aan deel te nemen", besluit de rasechte Brabander die zich kennelijk bijzonder op zijn gemak voelt tussen z'n Limburgse collega's. „We werken in een klein team bij de administratie. Soms kom je handen en voeten tekort om het werk op tijd klaar te krijgen", zegt Koos Luys (31hoofd administratie van AC Nederweert. Hij doet de voorbereidende administratie voor het HK en de personeelsadministratie. „Voor mij komt de automatisering te laat. Ik heb er als het ware om gesmeekt. Ik gebruikte al twee jaar mijn eigen computer voor de zaak. Nu sta ik sinds drie maanden in verbinding met het HK door middel van een PC. Zolang er niet teveel systemen worden gebruikt Guus Besier mensen gaan reserveren. Dat is natuurlijk leuk Daardoor weet je dat je goed bezig bent. Van tijd tot tijd hebben we hier ook een partijtje en dat loopt wel eens uit tot na sluitingstijd, maar wie daarop Iet is een kniesoor. We zijn ook veel gerichter bezig dan vroeger. We sturen regelmatig mailings in de omgeving, en die is ruim, wel tot in Roermond. Daarin vertellen we over acties en nieuwe menukaarten. Op de menukaart staan ook leuke betaalbare wijnen, vertelt Herman niet zonder trots. Naast een prima Chablis staat ook een voortreffelijke Rotshild. Toe maar! En niet te vergeten champagne. „Niet dat we daar nu dagelijks flessen van open trekken, maar we hebben het toch." Herman is een rasechte, goedlachse Limburger en woont in America bij Venlo. Is die afstand geen bezwaar? „Niet in het minst, maar wij hebben geen files zoals bij jullie in Holland". Hij biljart graag. Voor insiders: zijn moyenne is 11 en hij is lid van een biljartvereniging. Herman speelt graag toneel. „Heb ik helaas te weinig tijd voor door onze onregelmatige werktijden." Hij Herman van der Coelen medewerkers en het toezien dat het aan de 'eilanden' goed functioneert. Daarbij heeft hij zich als taak gesteld dat men er zo weinig mogelijk dialect spreekt, of, zoals Frank het zegt „zo weinig mogelijk dialect kalt." Hij is geen voorstander van dialect spreken waar de gasten bij zijn. Of het hem altijd in dank afgenomen wordt, betwijfelt hij. „Ik ben een Brabander en dat botst wel eens," zegt hij, „maar het blijft altijd gezellig." Frank, die in Roermond woont, komt iedere dag met zijn auto naar Nederweert Zijn grootste hobby is windsurfen. Hij gaat, wanneer er maar even tijd voor is, naar Bruinisse. Wij vinden dat niet naast de deur. „Vandaar mijn goedkope auto. Trouwens, mijn ouders wonen in Oisterwijk bij Tilburg, dat komt allemaal goed uit." 's Winters bewerkt hij hout. De draaibank daarvoor heeft hij zelf gemaakt. Hij maakt voornamelijk kleine meubels. Over AC wil hij nog wel even kwijt dat de sfeer uitstekend is. Kan niet beter! „Guus Besier leidt mij in het bedrijf op. Dat is jaar bestuurslid geweest van de personeelsvereniging. Nu geeft hij alleen nog adviezen.Alleen als erom gevraagd wordt", zegt hij. „Probleem van een personeelsvereniging bij AC is altijd dat je nooit alle mensen tegelijk bij elkaar kan krijgen. We zijn nu eenmaal zeven dagen per week open en dan kun je weinig organiseren. Dus van feestavonden voor alle medewerkers komt weinig terecht. Dat is jammer", besluit hij. „De nieuwe formule is prima, de omzetten schieten omhoog." Een uitlating van chef-kok Wim Kooien (32), alweer zeven jaar in dienst bij AC Nederweert „Tijdens de verbouwing zijn we vanzelfsprekend open gebleven met behulp van de keuken aan de overkant." Daarmee bedoelt hij dan AC Nederweert Noord, want Wim zwaait de scepter over Zuid dat geen bedieningsrestaurant kent. „Dat komt doordat Zuid een ochtendzaak is en Noord een avondzaak." Een chef zonder keuken, hoe voelt dat? „Prima", zegt hij „free-flow is bijzonder uitdagend. Tijdens de verbouwing hebben we ons beholpen met een industriebrander en een magnetron. Het betekende twee weken improviseren. We hadden voor die 14 dagen een zeer beperkt assortiment. Twee schotels, twee soepen, twee salades. Maar het is allemaal uitstekend gegaan en nu... hebben we een beduidend grotere keuze, een uitdagende zelfs. Kom gaat het uitstekend. Ik heb zelf programma's geschreven, maar dan voornamelijk voor de dart club." Koos is secretaris geweest van de afdeling Limburg, die nu 800 leden telt en waar hij oprichter van is geweest. „In combinatie met het werk gaat dat niet meer. Ik voer het beheer over beide vestigingen en dan komen grote toernooien altijd in de knel." Hij is nog wel lid van de dart-vereniging Biekaer in Weert, waardoor hij ook aan de competitie deelneemt. Koos studeert nu Marketing bij het ISW en wil bedrijfseconomie gaan doen. Hij is bijzonder ingenomen met de nieuwe formule van AC. „Ik zit alleen te springen om ruimte en dat zal voorlopig wel zo blijven. Daarom is het zo fijn dat de sfeer bij ons uitstekend is, anders was het gebrek aan ruimte veel meer voelbaar. Het contact met het HK is uitstekend en wanneer ik naar Zaandam ga, neem ik altijd een Limburgse vla mee. Een keer ben ik het vergeten, dat heb ik geweten." Koos is vijf Frank Donders Koos Luys Wim Kooien dadelijk maar eens in mijn keuken kijken voordat je denkt dat we hier allemaal afhankelijk zijn van de andere kant. Later zal blijken dat Wim over een hypermoderne keuken beschikt waarin alles perfect georganiseerd is en-waar de produktie van warme en koude gerechten heel duidefijk van elkaar zijn gescheiden. Wim Kooien, die de kokschool in Sittard volgde, is een geboren Limburger en woont in Ell, een dorp met 1200 inwoners. „Zou je niet eens naar de grote stad willen?" „Ik nog wel, maar met mijn vrouw wordt het moeilijkIk heb hier trouwens een eigen huis met een tuin en een moestuin. Wat wil je nog meer? Mijn twee kinderen vragen de nodige aandacht en dat is, eerlijk gezegd, mijn hobby. Ik knutsel voor de rest graag aan mijn eigen huis. Ik timmer wat en schilder voor zover ik dat kan, maar daar heb je wel je handen vol aan." Wim is een 'alles- eter' zoals hij zelf zegt en als rechtgeaard kok kookt hij bijna nooit thuis.Ja, op feestdagen wil ik dat wel eens'doen, maar daar laat ik het ook bij."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 12