OR- en COR-verkiezingen loskoppelen Carrièreplanning is dagwerk IIOlllXiMIl Jcrns Koomstm: je blijft nooit met een kater zitten Beeldspraak van de OOR Flitsen pagina? COR-voorzïtter in discussienota: COR reageert alsnog op winkel sluitïngsvoorstel Dynamisch Amerika maar... ,,De COR blijft nog zes maanden na het kiezen van de OR'en aan. De verkiezing van nieuwe COR-leden vindt vijf maanden na de OR-verkiezingen plaats." Dat is één van de voorstellen uit een discussienota van de COR, ,,(C)OR naar 1990", geschreven door COR-voorzitter Cor Schoon. De nota werd onlangs gepresenteerd tijdens het voorzitters- secretarissenoverleg. Door het loskoppelen van COR- en OR- De COR heeft alsnog een brief gestuurd aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf, waarin stelling wordt genomen tegen het wetsvoorstel om de winkelsluitingstijden te verschuiven. Het wetsvoorstel zal binnenkort in de Tweede Kamer worden behandeld. Indien het wordt aangenomen billen winkeliers hun winkels voortaan tot 19.00 uur mogen openhouden. De ondernemingsraden van Albert Heijn, Miro, Etos en Alberto stuurden eerder al, elk afzonderlijk, een afkeurende reactie aan de vaste kamercommissie in de hoop de besluitvorming daarmee te beïnvloeden. Als belangrijkste argument tegen het verschuiven van de sluitingstijd werd aangevoerd dat het nadelige gevolgen zou hebben voor het privéleven van het winkelpersoneel. Aangezien de dagelijkse besturen van de betrokken ondernemingsraden aanvankelijk geen eensluidend standpunt konden innemen, stuurde de COR in eerste instantie geen reactie naar Den Haag. Toen de OR'en achteraf toch min of meer op één lijn kwamen en afzonderlijk brieven zonden, reageerde ook de COR, zij het pas na verloop van enige tijd. Tijdens het voorzitters-secretarissenoverleg in juni werd scherpe kritiek geleverd op het late tijdstip van de COR-reactie. Niettemin hoopt de COR dat zijn brief extra gewicht in de schaal zal kunnen leggen. In dë brief legt de COR vooral de nadruk op de gevolgen die een latere sluitingstijd zou hebben voor het persoonlijk welzijn van winkelpersoneel, buren en omwonenden. Winkeldiefstallen en overvallen nemen rond sluitingstijd steeds meer toe. Een nog later tijdstip van sluiting verhoogt volgens de COR het risico en de druk op het winkelpersoneel. Bovendien vreest de COR dat ook de overlast voor buren en omwonenden door een later sluitingstijdstip zal toenemen. verkiezingen zou bereikt worden dat nieuwgekozen OR-leden zich beter kunnen oriënteren alvorens zitting te nemen in de COR. Bovendien kunnen de OR'en in de tussenliggende période een beter zicht krijgen op de kwaliteit van de nieuwe leden, zodat ze na vijf maanden de geschiktste mensen naar de COR kunnen afvaardigen. Tot nu toe gebeurde het kiezen van COR- leden, volgens de nota, minder zorgvuldig". ,De OR'en zijn geneigd om zich er wat gemakkelijk van af te maken", aldus Cor Schoon, die meent dat de kwaliteit van de COR hieronder te lijden heeft. Zijn voorstel moet hierin verandering brengen. Het uitstellen van de COR- verkiezingen is weliswaar in strijd met de Wet op de Ondernemingsraden, maar door middel van goede afspraken met de bestuurder zouden de wettelijke belemmeringen kunnen worden omzeild. Voor de lange termijn stelt Cor Schoon voor om naast de COR en de OR'en ook groepsondememingsraden (GOR'en) te installeren. Dit voorstel is gebaseerd op de verwachting dat er in de toekomst concentratie zal plaatsvinden van werkmaatschappijen in groepen. Dat betekent dat de besluitvorming op andere niveaus zal plaatsvinden dan nu het geval is. Het uitgangspunt in de discussienota is, dat het overleg tussen directie en OR moet plaatsvinden op de plaatsen waar het beleid gemaakt wondt. Die plaatsen zullen volgens de nota zijn: de Raad van Bestuur, de directies van de geclusterde werkmaatschappijen met een lid van de Raad van Bestuur en de directies van de afzonderlijke werkmaatschappijen. De discussienota zal binnenkort nader worden Onder verantwoording van de COR Jans Koomstra (36) zit sinds november 1984 in de ORDC. Hij werkt-in DC Zwolle als ophaler/controleur op de kruidenierswarenafdeling. Waarom ben je lid van de OR geworden? Omdat ik veel meer ervaring had dan mijn collega's. Ik werk al 19 jaar bij Ahold. Sinds de opening in 1984 zit ik in DC Zwolle. Alle anderen op de vloer waren nieuw. Dat is echter niet de enige reden dat ik in de OR ben gestapt. Ik speelde al langer met de De Nederlandse taal is rijk aan beeldspraak. Iedereen die gedachten onder woorden brengt maakt er, bewust of onbewust, gebruik van. Veel groepen en individuen leggen daarbij hun eigen specifieke voorkeuren aan de dag. Politici ontlenen hun vergelijkingen dikwijls aan banale zaken als sport (het parlement is buiten spel gezet, meneer de voorzitter), scheepvaart (het roer moet nodig om) of aan de gastronomie (water in de wi]n doen). Ook leden van de Centrale Ondernemingsraad blijken zo hun eigen voorkeur op het gebied van de beeldspraak te hebben. Zeer geliefd in die kringen is beeldspraak die betrekking heeft op het openbaar vervoer en dan met name op het openbaar vervoer op rails. Op een cliché meer of minder wordt daarbi] niet Is een COR-lid er, om wat voor reden dan ook, niet in geslaagd om een aan hem toevertrouwde taak uit te voeren, dan heet het dat,de trein nog steeds niet op de rails is gezet". Dwaalt de discussie tijdens de vergadering te veel af van het eigenlijke onderwerp, dan blijkt de COR zich ,op een zijspoor" te bevinden. Een achterhaald standpunt is in het COR-idioom een.gepasseerd station". Indien een kwestie op een andere wijze wordt aangepakt dan aanvankelijk werd aangenomen dan is er,een ander traject gevolgd". In uitzonderingsgevallen is er zelfs sprake van ,,eentwee-sporentraject". Indien een COR-lid goed op de hoogte is van een of ander gefaseerd plan, dan blijkt het traject in z'n kop" te zitten. Dient er een bepaald overlegplatform te worden samengesteld, dan beraadt de COR zich over de vraagwie de trein moet gaan trekken". Het bezigen van spoorwegterminologie suggereert een zekere dynamiek die in feite veelal ontbreekt (ook bij de NS zelf trouwens, sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling). Niettemin vertoont het gebruik van spoorwegtermen in COR- vergaderingen de laatste tijd een steeds grotere hardnekkigheid. De COR-trein tjoekt voorlopig dus nog wel even voort. gedachte om wat voor de mensen te betekenen. Mijn collega's vonden het ook een goed idee en zo kwam ik dus in de OR. Bevalt het? Ja hoor, prima. De discussies zijn vaak leuk, vooral die over onderwerpen waar je zelf in je werk mee te maken hebt. Natuurlijk worden er ook vaak moeilijke dingen behandeld zoals de financiële kant. Dan zit ik er vaak voor Piet Snot bijConcrete dingen waarbij je wat voor de mensen op de vloer doet, zoals het tillen van zware colli waar we nu mee bezig zijn, dat soort dingen spreken me het meest aan. Ook bijvoorbeéld het roulatiesysteem waardoor we op de vloer meer afwisseling in het werk krijgen. Het belangrijkste dat ik tot nu toe in de OR heb meegemaakt was de Miro- reorganisatie. Al die veranderingen bij de Miro hadden ook gevolgen voor de werkgelegenheid van een aantal mensen in DC Veghel. Voor die mensen heeft de OR echt geknokt. Het heeft maanden geduurd, maar we zijn er als OR goed in geslaagd om die zaak tot een goed einde te helpen brengen. De vier DC's hebben allemaal een vertegenwoordiging in de OBDC. Vormen die vertegenwoordigingen een eenheid? Ik vind van wel. De samenwerking is hartstikke goed. Trassen de vier EC's bestaan er natuurlijk wel eens meningsverschillen, maar meestal worden die goed opgelost. Je blijft nooit met een kater zitten. Ik denk het niet. Als er goede mensen zijn die het van me over kunnen nemen - en die zijn er - stop ik. Nu anderen maar weer eens. Ik wil ze de eerste tijd natuurlijk wel helpen. Dat spreekt vanzelf. Maar een nieuwe termijn zit er voor mij waarschijnlijk niet in. Werknemers in de Ver enigde Staten hebben het stukken moeilijker dan hun collega's in Ne derland. Geen drie, vier weken verplichte vakantie en ook geen 40-, 38- en zeker geen 36-urige werkweek. In Amerika krijgt een werknemer twee we ken vakantie als hij twee jaar aan één stuk in dienst is geweest bij zijn werkgever. Hij mag een week per jaar ziek zijn. Is hij dit langer dan de voorgeschreven week, dan moet hij loon inleveren. Amerika wordt omschreven als een dynamisch land. In derdaad. Iedereen lijkt op zoek naar een nog beter be taalde baan, een groter huis en een snellere auto. Op vliegvelden en in restaurants gaan de meeste gesprekken over geld. "Waar komt u van daan? Hoe leef je daar: duur, goedkoop? Hoeveel verdien je? Zijn er mogelijkheden om snel carrière te maken?" Ik heb in Nederland nog nooit zo'n gesprek gevoerd met een onbekende, in de Verenigde Staten is dit sche ring en inslag. Een ander on derwerp, zoals in Nederland het weer, bestaat er niet. Ge middeld woont de Ameri kaan zeven jaar op één plek, de Nederlander 23 jaar en de Belg 30 jaar. Nu in de Ver enigde Staten de arbeids plaatsen in de industrieën in het noorden met duizenden tegelijk verloren gaan, trek ken de meesten naar het zuiden en oosten van het land. De Amerikaanse dochter van Ahold, BI-LO, is gevestigd in Zuid-Carolina, één van de staten die snel groeien door hun nieuwe fabrieken en de aantallen werknemers, die ze nodig hebben. Zuid-Carolina Amerika staat dit jaar meer in de belangstel ling dan ooit. De reden daarvoor is het 100-ja- rig jubileum van het Vrijheidsbeeld. Tien tallen verslaggevers van Nederlandse kran ten bezochten de Sta tes en maakten van de gelegenheid gebruik ook nog ergens anders te kijken dan alleen in New York. Eén van hen stuurde een artikel wat wij graag plaatsen in Flitsen. is in Nederlandse ogen een kruising tussen het Friese Wolvega en de Gelderse Achterhoek. Overal waar je kijkt rondom Greenville is er ruimte ge noeg voor huizen, die snel een straat vormen, winkel centra en industrieterreinen. Er wordt een nieuw stuk bos gekapt en er wordt meteen gebouwd. Weliswaar zijn de meeste huizen van hout, maar voor gemiddeld S 40.000 heb je een ruim huis met een stukje tuin. De hypotheek kan niet in 25 of 30 jaar, maar moet al in vijf jaar afbetaald zijn. Is het huis eenmaal betaald dan kan er gespaard worden voor een pensioen. Op het werk is iedere Ameri kaan elke dag opnieuw bezig met zijn carrière. Hij pro beert nog beter te zijn dan zijn collega en ziet er geen been in om diens beter be taalde baan in te pikken. Vaak wordt er ontslag geno men als hij de hem toege dachte promotie niet krijgt. Er moet in zo kort mogelijke tijd carrière gemaakt wor den. Man en vrouw zijn daar intensief mee bezig. Vriendschappelijke contac ten zijn daarom op het werk voor een Amerikaan zeld zaam. Hij ziet zijn collega's als concurrenten. Zijn socia le leven speelt zich af in de vele honderden kerken, die een Amerikaanse stad rijk is. Daar wordt elke week geza menlijk gegeten, zijn er avondjes voor bejaarden en is er een mogelijkheid om de kinderen door de week naar een crèche te brengen als ze nog te klein voor een school zijn. Gezelligheidsavondjes voor de hele gemeenschap worden zeer frequent ge houden. De medekerkgan gers van de zelfgekozen kerk ziet de Amerikaan eerder als zijn vrienden dan zijn colle ga's. Een baan hebben is in de Verenigde Staten heel wat, een baan houden kost elke dag opnieuw een grote inzet. Ben je als caissière niet vriendelijk, dan kan dit een reden voor je ontslag zijn. Ie dere werknemer of werk neemster is dan ook super- vriendelijk en superbeleefd, een situatie, die ik in Neder land nauwelijks ken. In de restaurants ontvangt het per soneel een minimum aan sa laris en moet via fooien aan een behoorlijk basis-inko men zien te komen. Als je niet beleefd of aardig bent, dan kun je die fooi wel ver geten. Elke werknemer krijgt op die manier zijn rekening ge presenteerd voor zijn ge drag. Een systeem, dat wel werkt. Een ontslag-procedu re is vrij makkelijk in de Ver enigde Staten. De grondste wardess van de KLM op het vliegveld van New York, die een reiziger naar Amsterdam naar zijn visum vroeg, liet hem niet doorreizen. "Ga maar eerst een visum halen," De jongen was afkomstig uit Jamaica en wist niet of hij in New York een visum kon krijgen. Ze hield voet bij stuk". Als ik hem doorstuur en hij wordt op het vliegtuig teruggezet, word ik ontsla gen", zo was haar uitleg. Amerika is inderdaad een dy namisch land.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 7