„Heren, heren! Even de discussie centraal houden!" Aad Pereboom: meer aandacht voor rugbelasting Een dag bij de ORDC pagina 6 Flitsen Rugklachten Mening verdwenen Staand v.l.n.r. Dré de Roy, Joop van Gaal, Cees van der Wouw, Aad Pereboom, Geert Oldenbeuving. Zittend vl.n.r. Pieter Kruyswijk, Thijn van der Elzen, Jan van der Wiel, Karei van Loon, Jam Koorristra en Ton Reijnders. Een groot deel van de OR-leden was op vakantie toen de foto gemaakt werd. Op weg naar DC Zwolle maakt de chauffeur ons even buiten Amsterdam attent op de aanwezigheid van enige konijnen in de berm. We zijn echter te laat. De vangrail onttrekt de knaagdieren aan het gezichtsveld. „Ach het geeft niet, we zullen vandaag nog genoeg wild zien", voorspelt de chauffeur om onze teleurstelling enigermate te temperen. Als spreker hiermee doelt op zijn mede-OR- leden, dan komen we bedrogen uit. Afgezien van de ietwat onstuimige baard van OR-lid Dré de Roy valt er weinig wilds te ontdekken bij de ORDC. Geen pittig handgemeen, geen gooi- en smijtwerk en slechts zelden een onvertogen woord. De vergadering van de ORDC verloopt op beschaafde wijze. Ondanks het feit dat veel OR-leden van heinde en ver naar Zwolle moeten komen, begint de vergadering om 9.00 uur. Men wil hiermee vermijden dat bij de achterban de indruk gewekt wordt dat de OR-leden het ervan nemen. De vergaderingen worden bij toerbeurt in de vier distributiecentra (Zwolle, Zaandam, Tilburg en Veghel) gehouden. Dit keer is de beurt aan Zwolle. Elk DC heeft een eigen onderdeelscommissie (OC). De vier OC's samen vormen de OR. Voorzitter Jan van der Wiel opent de vergadering. In rap tempo werkt hij, bijgestaan door secretaris Karei van Loon, de eerste agendapunten af. De notulen van de vorige vergadering, een vast onderdeel van elke serieus te nemen vergadering, beslaan in totaal tien pagina's. Ze zijn als bijlage aan de agenda toegevoegd. De voorzitter stelt blad voor blad aan de orde. Bij blad 10 houdt het logischerwijze op. „Daar ben ik op school ook met tellen gestopt", bekent hij zonder de minste schroom, „verder ben ik nooit gekomen." Hoe de man dan toch is kunnen doordringen tot de post van OR- voorzitter blijft vooralsnog een raadsel. Punt 5 betreft „mededelingen COR". Het OR-lid Pieter Kruyswijk, tevens secretaris van de COR, doet verslag van het reilen en zeilen van de COR. Hij weet o.a. te melden dat de COR een brief naar Den Haag heeft gestuurd inzake de winkelsluitingswet. Aan het bestaan van die brief hoeft niet getwijfeld te worden: „Ik heb hem zelf geschreven", verzekert hij de OR en zonder een spoor van valse bescheidenheid voegt hij daaraan toe: „En dus vind ik het een uitstekende brief." Punt 6. Uit een onderzoek, dat bedrijfsarts A. Opheikens mede op verzoek van de OR heeft verricht in DC Zaandam, is gebleken dat er veel zwaar werk verricht wordt in de distributiecentra. Het tillen van zware artikelen eist zijn tol door rugklachten en als gevolg daarvan ziekteverzuim. Aad Pereboom is van mening dat er afspraken gemaakt dienen te worden met directeur Visser. Nieuwe zware artikelen zouden uit de DC's geweerd moeten worden, terwijl van bestaande zware artikelen zou moeten worden bekeken hoe het gewicht ervan verminderd kan worden. Om zijn voorstel kracht bij te zetten staat het OR-lid op, strekt zijn armen uit en buigt het bovenlichaam naar voren. Men behoeft geen arts te zijn om in te zien dat de denkbeeldige doos die Pereboom tilt een onaangename belasting voor de ruggegraat zal betekenen en zonder twijfel aanleiding zal vormen voor ondraaglijke pijnen.Voor een OR-lid is het moeilijk om er continu bovenop te zitten", aldus Aad Pereboom. Deze opmerking zorgt voor enige hilariteit. De dozen zijn immers al zwaar genoeg zonder dat er een OR-lid bovenop gaat zitten. De OR-leden gaan zich vervolgens te buiten aan het verschijnsel,door elkaar heen praten", doch de voorzitter grijpt tijdig in: „Heren, heren! Even de discussie centraal houden!" De vermaning sorteert onmiddellijk effect. Ton Reijnders wil commissies in het leven roepen die de kwestie van de zware artikelen per DC krachtig ter hand gaat nemen, maar volgens de voorzitter zou het instellen van commissies leiden tot een verlenging van het „totale besluitvormingstraject". Een dergelijke verlenging zou de voorzitter persoonlijk een slechte zaak vinden. Met nadruk geeft hij te kennen dat het hier om een persoonlijke mening gaat en niet die van iemand anders. Besloten wordt ten slotte dat de OC's vragen zullen formuleren die bij de eerstvolgende gelegenheid aan directeur Visser gesteld zullen worden. „We zijn toegekomen aan punt acht: OR- verkiezingen 1987. Daarvoor mag ik het woord geven aan secretaris Karei van Loon", aldus de voorzitter. Secretaris Van Loon geeft daarop een resumé van de vorige bijeenkomst over dit onderwerp. De OC van Zwolle blijkt zich echter moeilijk te kunnen verenigen met de gegeven samenvatting. Geert Oldenbeuving moet zelfs tot zijn leedwezen constateren dat de mening van OC Zwolle geheel verdwenen is.Als dat zo doorgaat ben ik er tegen", Aad Pereboom (26) is veiligheidsfunctionaris in DC Zaandam. Hij geeft o.a. leiding aan een achttal portiers. Aad werkt nu 5 jaar bij distributie. Daarvoor zat hij op de handelsvaart. Bij de verkiezingen van 1984 werd hij in de ORDC gekozen. Waarom ben je in de OR gegaan Om een aantal redenen. Ik hoopte ervanng op te doen, mijn tennis te vergroten en mensen te leren kennen. Ik had de behoefte om verder te kijken dan mijn afdeling. Wat me echter het meeste aansprak was de leerervaring. Dat was eigenlijk de drijfveer! Als ik terugkijk op de afgelopen 2'/2 jaar, dan heeft het OR-werk zeker aan mijn verwachtingen voldaan. Ik beschouw het ook als normaal werk en dat werk probeer ik zo goed mogelijk te doen. Zijn er zaken in de OR die je veranderd zou willen zien. Ja. Ik vind het jammer dat de begeleiding van beginnende OR-leden achterwege blijft. Je moet het zelf maar uitzoeken, waardoor je de kans loopt ondergesneeuwd te raken. Ook de voorlichting zou verbeterd moeten worden, zodat kandidaten weten wat het OR-werk geeft hij te kennen. De secretaris ziet kans om het gerezen ongenoegen met enige welgekozen woorden te bezweren. De vraag is hier aan de orde hoe de ORDC de onderbezetting in kaderkiesgroepen bij de aanstaande verkiezingen kan voorkomen. Gedacht wordt aan het opheffen van de kiesgroepen of het maken van lijstverbindingen, zodat in ieder geval de 21 beschikbare plaatsen in de OR bezet zullen worden, hoewel dat volgens Pieter Kruyswijk nog geen garantie is voor kwaliteit. Er komt een voorstel op tafel dat voorziet in de verdeling van de achterban in twee kiesgroepen: één voor directe, en één voor indirecte medewerkers.Wie is hier voor?", wil voorzitter Van der Wiel weten. Aarzelend gaan er enige handen omhoog. Het zijn er niet voldoende. De voorzitter sluit het agendapunt af met de constatering dat er op dit moment nog geen meerderheid te vinden is voor een verandering van het kiesstelsel. Punt 9 stelt ons een evaluatie van het werkoverleg in EC Tilburg in het vooruitzicht. In een bijlage wordt gesteld inhoudt. Daar wordt nog altijd weinig aan gedaan. De OR krijgt ook steeds meer dingen te behandelen die abstract zijn. Die tendens is duidelijk aanwezig. Als je dan ook nog eens geen enkele reactie van de achterban krijgt, is dat helemaal frustrerend. Het OR- werk is beter te behappen als de onderwerpen herkenbaar zijn. Ik ben een voorstander van grotere onderdeelcommissies (OC's). Alle afdelingen zouden daarin goed vertegenwoordigd moeten zijn. Dat onbreekt momenteel. De OC van DC Zaandam bestaat uit zeven OR-leden. Er werken hier 450 mensen. Met die 7 kun je nooit alle afdelingen goed vertegenwoordigen. Er zou in elk DC een grotere OC moeten komen, die alleen zaken behandelt die het desbetreffende DC aangaan. De OR zou dan samengesteld moeten worden uit vertegenwoordigingen van die OC's, niet meer uit hele OC's. De OR behandelt dan alleen nog zaken die de totale distributie betreffen. Dat is trouwens al een punt van discussie in de OR, maar wettelijk schijnt het nogal moeilijk te zijn. Welke OR-zaken verdienen op dit moment volgens jou extra aandacht? dat de koppeling tussen managementteam van het DC en het werkoverleg als mislukt kan woren beschouwd. Ook in de andere DC's blijkt er aan het werkoverleg het nodige te mankeren. In Zwolle is sprake van een droevige zaak. In Veghel heeft het werkoverleg geen structuur en in Zaandam schort er nog veel aan de inhoud. Secretaris Van Loon:,Het werkoverleg voldoet niet aan onze verwachtingen. Het sorteert structureel te weinig effect. Er wordt niet gepraat over de werkdruk, maar over de vloer die smerig is en over de kleur van het toiletpapier. Het is de vraag of we onze verwachtingen wel kunnen handhaven!" De OR besluit dat het Hoofd Personeelzaken hierover zal worden aangesproken. Traditiegetrouw eindigt ook deze vergadering met de rondvraag. Met de oproep om op korte termijn onderwerpen ,op te hoesten" voor de volgende vergadering sluit vooizitter Van der Wiel de bijeenkomst. De volgende vergadering is op 25 augustus. De vele OR-leden die nu afwezig waren, zullen er dan weer bij zijn. Mogelijk is er dan meer „wild" te zien. Iets wat me na aan het hart ligt is de rugbelasting. Daar moet veel meer aandacht aan geschonken worden. De mensen op de vloer krijgen last van hun rug door het tillen van zware dozen. Verder hebben we hier in Zaandam te maken met veel wijzigingen in het kader. Bestaande contacten vallen weg, er vallen gaten. Lopende zaken moeten we met andere mensen weer oppikken. Dat baart me zorgen. Stel je je herkiesbaar? Ik begin in september met de avond- HEAO. Het zal moeilijk worden om dat met OR-werk te combineren, maar ik ga het eerst bekijken. Als ik me herkiesbaar stel, wil ik wel een andere vorm aan het OR- werk geven. Mijn doelstelling bij de vorige verkiezingen was om ervaring met medezeggenschap op te doen. In die behoefte is voorzien. Als ik doorga is het om andere redenen. Misschien dat ik volgend jaar wel in de COR wil, maar nogmaals: ik stel mijn lidmaatschap van de OR volgend jaar afhankelijk van mijn studie. Overigens vind ik het OR-werk niet iets dat je 9 of 12 jaar moet doen. Er moeten op tijd nieuwe mensen in.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 6