11 - Rode envelop groot succes Oplossing afvalkarton-probleem in zicht Nieuw bij Alberto: Weduwe Visser 100% graanjenever Flitsen pagina 5 JpöS, De reeks omzetstimule- rende activiteiten, die Al berto dit jaar buiten het normale verkoopplan is gestart onder de noemer „rode envelop", is tot nu toe bijzonder succesvol gebleken. De acties dan ken hun naam aan het feit dat ze via een in een rode envelop gestoken brief aan de filialen worden aangekondigd en uitge legd. De rode envelop pen bevatten telkens nieuwe verrassingen en volgen elkaar in snel tem po op. „We willen de klanten het idee geven dat er altijd wat te doen is bij Alberto", aldus Frans Bosch, groepsleider bij Alberto. In deze opzet slaagt Alberto tot nu toe met verve. In februari werden in drie dagen tijd 130.000 Leerdamglazen verkocht voor de prijs van 1,-. In de paasweek verleende Alberto forse kortingen op de eigen merken. Eind april kreeg men bij besteding van 30,- of meer, twee fles sen wijn voor de prijs van één. In de week voor I moederdag kregen dc klanten bij aankoop van typische moederdagpro- dukten een gratis pak ketje met drie Ferrero- bonbons. Eind mei orga- niseerde Alberto een Ita- ji liaanse week. Onderdeel daarvan was een prijs- i| vraag met als hoofdprij- zen een Fiat en een reis naar Italië. In de week voor vaderdag gaf Alber to whiskyglazen cadeau bij de aankoop van alle geadverteerde whisky's. (Matti Emondts, com mercieel manager van Al berto: „We kunnen ge rust stellen dat de actie als een trein heeft gelo- pen!") Half juni bevatte de rode envelop kortingsbonnen waarmee de filiaalbeheer ders naar de dichtstbij zijnde haringkar of vis boer togen met het ver zoek om deze bonnen uit te delen aan iedereen die nieuwe haring kocht. On der het motto „Hollandse Nieuwe en Weduwe Vis ser, de beste maatjes" kreeg iedereen die de bon bij Alberto inleverde een korting van 2,50 op een fles Weduwe Visser 100% graanjenever, de nieuwe jenever onder het eigen merk van Alber to. iMatti Emondts: „De visboeren hebben gewel dig meegewerkt. Het was voor hen natuurlijk ook leuk om 2,50 weg te ge ven. De actie heeft voor veel tevreden klanten ge zorgd. Negen procent van alle bonnen werd bij ons ingeleverd. Dat is fors." Bodemprijs Begin juli verkocht Alber to zeven soorten gedistil leerd voor de bodemprijs en gaf bij elke fles een li ter frisdrank om te mixen cadeau. De displays voor deze actie werden door de filiaalmedewerkers naar eigen inzicht ge bouwd. Voor de beste displays waren er prijzen te winnen. Ook deze ro de envelop-actie bleek, mede dank zij het warme weer, een commerciële voltreffer. De recentste actie ging half juli van start en is vo rige week beëindigd. Te gen, of zelfs onder kost prijs werd een groot aan tal non-food artikelen uit de drankensfeer aangebo den: wijnkoelers, cock tailshakers, ijsemmers, kurketrekkcrs etc. „Het doel was om te laten zien dat Alberto meer biedt dan drank alleen. Het is vrij ongewoon dat slijters dat soort non-food artike len verkopen", zo zegt Matti Emondts. Zotte zaterdag De grootste klappers tot nu toe waren echter de „zotte zaterdagen" op 22 maart en 3 mei. Op 22 maart kregen de klanten elke 2e fles wijn voor de halve prijs en op 3 mei kreeg men bij aankoop van 11 flessen wijn de 12e tot en met de 15e fles cadeau. Zot waren deze zaterdagen zeker. Frans Bosch: ,,'s Och^ tends om 9 uur stonden er al klanten voor de deur te wachten om zich als eersten op de wijn- voorraden te kunnen storten. Er heerste een geweldige sfeer in de winkels en de acties heb ben een hoop nieuwe klanten opgeleverd. Er stonden echt rijen voor de kassa's. Ondanks het feit dat de winkels forse voorraden hadden inge slagen, waren er toch fi lialen volledig uitver kocht. Opmerkelijk was het dat veel mensen van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om de duurdere wijnen te pro- f beren." „De zotte zaterdagen zijn enorm aangeslagen", vult Matti Emondts aan. „We 1 hebben op die twee da gen net zoveel wijn om gezet als normaal in drie weken. Daarmee hebben we de doelstelling ruim schoots gehaald. Ook na de zotte zaterdagen bleef de omzet boven ver- wachting. Daarom is de voorzichtige conclusie, dat het inderdaad vele nieuwe klanten heeft op- geleverd, gerechtvaar- digd. Het adverteren in, voor Alberto, nieuwe me dia is hier zeker debet aan geweest." Behalve het stimuleren van de omzet heeft Alberto nog andere bedoelingen met de „rode envelop". Frans Bosch: „We willen er ook de medewerkers mee motiveren. Dat lukt ook prima. De mensen in de filialen vinden het prach tig. Ze kunnen meer dan ooit hun vakmanschap to nen. Daarnaast onderstre pen we met deze acties onze dominantie in de slijterswereld. We kun nen ons er bovendien nog meer mee onder- scheiden van onze con- 1 currenten." Er staan dit jaar nog zes grote rode envelop-acties j op stapel. Wie de adver tenties van Alberto volgt kan hier zeker zijn voor deel nog mee doen! VEOBWI: Een schot in de roos. Zo noemt commercieel man ager Matti Emondts van Alberto de nieuwste aan winst in de serie Hollands gedistilleerd onder het ei gen merk van Alberto: Weduwe Visser 100% graanjenever. Een luxere borrel die zich met ge mak kan meten met de topmerken in deze cate gorie. In vier weken tijd werden al 15.000 flessen van 1 liter verkocht, ter wijl Alberto er normaal gesproken vier maanden over doet om zo'n hoe veelheid luxere jenever te verkopen. Matti Emondts: „Onze ver wachting is dat Weduwe Vis ser 100% graanjenever aan het eind van dit jaar het grootste marktaandeel in de luxere borrels bij Alberto heeft en dat de totale door ons verkochte plas luxere borrels hierdoor aanmerke lijk vergroot zal worden," De commercieel manager is ervan overtuigd dat het op nemen van een luxe borrel in het Weduwe Visser-assor timent een positieve uitstra ling zal hebben op de andere 11 Weduwe Visser-produk- ten. Bovendien hoopt Emondts dat de nieuwe graanjenever een schare vas te afnemers zal weten te trekken die het merk door dik en dun trouw zullen blij ven; een verschijnsel dat bij „normale" jenever nauwe lijks voorkomt. Matti Emondts: „Er is bij „gewone" jenever bijna geen merken trouw onder de klanten. Men pakt wat op een be paald moment het goed koopst is. Het produkt zit in een voortdurende prijzen slag. Wat betreft kwaliteit zijn er nauwelijks verschil len. Alle jenevers zijn onder ling uitwisselbaar." Luxe borrel Dat laatste geldt niet voor de luxere borrels, die een aantal jaren geleden werden geïn troduceerd en waarvan in middels vaststaat dat er een flinke markt voor is. Het prijsniveau van de graanje nevers ligt ruim 3,- boven dat van de duurste „gewone" jenever, maar de basis wordt dan ook gevormd door 100% graanjenever. Dc eni ge luxere borrel die daarvan afwijkt is Ketel 1. „Ketel 1 is nagenoeg hetzelfde als ge wone jenever, maar door een hoge minimumprijsstel ling en een goede merken- politiek heeft Ketel 1 zich een plaats verworven boven de „gewone" jenever", aldus Emondts. Voordat de Weduwe Visser 100% graanjenever op de markt werd gebracht, wer den diverse smaaktypes uit getest op een panel van 95 willekeurige jeneverdrin kers. Elke smaak kreeg een rapportcijfer. De smaak met het hoogste cijfer werd ten slotte in produktie genomen. De winnende smaak kreeg van het panel het cijfer 7,07. Ter vergelijking: Sonnema Fryske Graenjenever kreeg van hetzelfde panel 6,95. Ke tel 1 kreeg 6,43 en Verhoe ven 100% graanjenever 5,85. De 100% jenever van Weduwe Visser, gebotteld in een lange, behakte fles voor zien van een etiket met ko renaren, werd in de week voor vaderdag geïntrodu ceerd. Aan deze introductie was te vens een actie voor het fi- liaalpersoneel verbonden. In de eerste 1250 dozen bevon den zich waardebonnen ter waarde van 5.- of 25,-. Die bonnen zullen binnen kort door de groepsleiders worden verzilverd. Het is de bedoeling dat het geld door de filialen wordt gebruikt voor het organiseren van een persorieelsavondje. De kartonnen dozen in de Albert Heijn-filialen vormen al jaren een vraagstuk waar menigeen het hoofd over heeft ge broken. Het gaat dan met name om de onbruikbare dozen. De goede exem plaren gaan toch naar het dozenhok bij de kassa. Wat overblijft wordt in ve le gevallen door een plaatselijke oud papier handelaar opgehaald. Soms krijgt het filiaal daar geld voor, in andere ge vallen moet geld worden betaald. Dat is sterk af hankelijk van de papier- prijzen op de wereld markt. De opslag van het karton zorgt regelmatig voor grijze haren, zeker wanneer het buiten moet staan en het bovendien hard waait of regent. In 54 AH-filialen (die jaarlijks goed zijn voor gemiddeld 2.000 ton oud karton) loopt nu een proef met een kartonvermaler. De ingebruikname van deze machine lijkt de sleutel tot de oplossing van het probleem. De afdeling Organisatie Ef ficiency van Albert Heijn had al tijden lopen speuren naar een oplossing voor het pro bleem van het afvalkarton. Uiteraard bestonden er reeds systemen, maar men wilde machines aanschaffen die het probleem voor eens en altijd zouden oplossen. Het antwoord werd aange reikt door filiaal 1452 in de Uitstraat uit het Zuidholland se Spijkenisse. Bedrijfsleider W. van Dijk was in gesprek geraakt met een plaatselijk oud papierhandelaar die hem wees op de Bergmann kartonvermaler die op de markt was gekomen. De af deling Organisatie Effi ciency werd erbij gehaald en vanuit Spijkenisse werden de eerste stappen gezet om het kartonprobleem op een pro fessionele manier aan te pak ken. De proef om op grote schaal met dit systeem te werken is in maart van dit jaar vanuit DC Tilburg ge start. Compact Het principe van het appa raat is vrij eenvoudig. Het karton gaat er aan de boven kant in en na een druk op de knop begint het vermalings proces. Door het malen treedt er bij het karton mate riaalmoeheid op. Zodoende ontstaat er een compacte pa piermassa die in een kunst- stofzak van 1.40 bij 1.00 me ter terecht komt. Deze staat reeds in de machine op een pallet. Is de zak gevuld, dan wordt hij uit de machine ge haald en dichtgeknoopt. De zakken kunnen met de em ballage worden meegege ven. „De afvoer was eigenlijk het grootste probleem", zegt projectleider J.H. Vermeer van de afdeling Organisatie Efficiency. „Er moest een systeem komen waarbij het karton probleemloos met de vrachtwagens die de filialen bevoorraden kon worden meegegeven. Ik denk dat we dat gevonden hebben. Deze machine is voor de filialen een uitkomst, want men heeft geen last meer van rondslingerend papier. In ge val van ruimtegebrek kun nen de zakken ook buiten worden gezet. Wegwaaien of nat worden door regen of sneeuw is er niet meer bij. De wagens nemen de zakken mee naar de distributiecen tra. Hier worden de zakken met karton in mammoetcon tainers gestopt en vervol gens door oud papier-hande laren opgehaald." Over de veiligheid van deze karton vermaler wil Vermeer ook nog wel iets kwijt. „Ik kan zonder enig voorbehoud zeggen dat het apparaat vol strekt veilig is. Het kent een automatische beveiliging waardoor het onmiddellijk afslaat als het ander mate riaal moet malen dan karton. Daarnaast begint de machine pas te werken op het mo ment dat hij - op de boven kant na - helemaal is afgeslo ten." Voorlopig wordt nog wel ge speurd naar eventuele kin derziekten waar de vermaler aan zou kunnen lijden. Op dit moment is er nog geen enkele aanleiding om aan te nemen dat de test negatief zou uitvallen. Volgens Ver meer zijn de reacties die hij in de filialen krijgt te horen over het algemeen goed en is de belangstelling van nog niet in de proef opgenomen filialen zeer groot.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 5