Nieuwe koffielijn Marvelo goed voor 100pondspakkenper minuut Over postcodes en kleurenfoto's Bruinglas onder Etosmerk ■■i Explosieve groei aantal artikelen brengt distributiecentra in problemen pagina 4 Flitsen De officiële onthulling moet nog plaatsvinden, maar de nieuwe koffie- inpakmachine van Mar velo draait al vanaf be gin juli op volle toeren. De machine is speciaal gebouw d voor de pro- duktie van pakken kof fie met een inhoud van 500 gram. Pondspak ken Rabatkoffie zijn in middels al in de Albert Heijn-winkels geïntro duceerd. Begin sep tember volgen ponds pakken Perla Mild en eind september ponds pakken Mokkakoffie. De nieuwe machine, ge bouwd in Zwitserland, heeft een capaciteit van 100 pak ken per minuut, ongeveer 250.000 pakken per week. Dat is een verdubbeling ten opzichte van de capaciteit van de twee koffie-inpakma- chines die Marvelo al had. Weliswaar produceren die ook 100 pakken per minuut, maar dan wel pakken met een inhoud van 250 gram. Voordat de nieuwe machine naar Marvelo kwam. werd hij in Zwitserland helemaal in elkaar gezet om proef te draaien. Daarna werd de ma chine afgebroken en in on derdelen per vrachtauto naar Zaandam gereden, waar hij in recordtijd bedrijfsklaar werd gemaakt. Hans Tanime- ling, produktiechef koffie en thee. daarover: „Normaal duurt zoiets 10 a 12 weken. Hier werd het karwei in 6 weken geklaard. Volgens de meegekomen Zwitserse monteur was dat mede te danken aan onze Technische Dienst. Die jongens hebben fantastisch werk verricht, net als de machinedrijvers trouwens. Zoiets had die Zwitser nog nooit meege maakt. Na 1 '/2 week kwamen de eerste proefpakken er al uit!" Marvelo is één van de eerste koffiebranders die pakken van 500 gram produceert. Douwe Egberts heeft inmid dels ook twee van die machi nes in bedrijf. Ook Van Nelle krijgt in de loop van 1987 de beschikking over een 500 grams-inpakmachine. „Wil je mee blijven lopen in de race, dan moet je wel meedoen", aldus Geb IJskes, de com merciële man van Albert Heijn die verantwoordelijk is voor koffie, thee en cacao. De verwachting is dat de pakken van 500 gram een deel van de omzet van de 250-grams pakken zal over nemen. Als gevolg daarvan zal er van laatstgenoemde pakken minder geprodu ceerd hoeven worden en dat betekent dat het werken in ploegendiensten, hetgeen nodig is om de vraag aan te kunnen, niet langer constant noodzakelijk is. Geb IJskes: „Wc hebben het tij mee. Toen de koffieprij zen zo stegen kostte een pond koffie meer dan 10.-. Zoiets remt de verkoop. De prijzen zijn op dit moment redelijker en het ziet er naar uit dat er voorlopig geen verhogingen meer komen." De commerciële man is de afgelopen weken bestookt met vragen over bussen om de pakken van 500 gram in te bewaren. „Die zijn er nog niet, maar ze worden mo menteel versneld ontwik keld", zo gaf hij te kennen. De officiële onthulling van de nieuwe koffie-inpakma- chine zal binnenkort plaats vinden. De machine krijgt de naam van de man die ruim dertig jaar de koffiefabriek gerund heeft: Cees van der laan. Het naambordje is al klaar. De onthulling zal door Cees van der Laan zelf ver richt worden. De postcode, die een aan tal jaren geleden zijn in trede deed in het brief verkeer, behoort zo lang zamerhand tot de norma le handelingen bij het adresseren van een post stuk. Toch zijn er nog al tijd mensen die, om wel- ke reden dan ook, de postcode niet vermelden. Hoewel het vermelden van de postcode niet ver plicht is, leidt het niet vermelden tot ernstige vertraging die soms kan oplopen tot drie dagen. Dat geldt ook voor de kosten die soms, en met name bij Flitsen, het viervoudige kun nen bedragen van het nor male tarief. Flitsen wordt na melijk „gebundeld en gesor teerd" bij de PTT aangele verd waarvoor een speciaal tarief bestaat. Verplichting daarbij is dat alle adressen van een postcode zijn voor zien. Zo niet, dan moeten die Flitsen met de hand apart worden gefrankeerd. Flitsen wordt daarom niet meer ver zonden naar mensen waar van de postcode niet bekend is. Daarom verzoekt de redactie die lezers waarvan wij de postcode niet weten - te zien op de adresband - dit door middel van het Wijzi gingsformulier te laten we ten bij de afdeling Perso neelsregistratie. Uw eigen W-formulier is beschikbaar bij alle BL's en afdelingshoof den. Ook bij adreswijziging wordt u verzocht dit uitslui tend kenbaar te maken door middel van het W-formulier. Daarbij ook de postcode dus niet vergeten! Kleurenfoto's Kleurenfoto's blijven bij ons een voortdurende bron van zorg. Hoewel toegerust met de meest moderne machines en camera's kan onze druk ker van een kleurenfoto nog rm m m k l «f steeds geen goede zwart-wit opname maken voor Flitsen. Dat ligt niet aan hem, maar aan de techniek. Dat is in fei te niets bijzonders. Met een supersnelle auto of motor kan je beslist hard rijden, maar nog steeds niet vliegen en dat is ook een kwestie van techniek. We schreven het al eerder op deze plaats: een foto voor reproduktie in Flit sen dient zwart-wit te zijn; kleur is uit den boze. Nu be grijpen we best dat inzen ders van foto's niet altijd we ten wat ze dan met die ene mooie foto, die ze graag in Flitsen willen zien afgedrukt, aan moeten. Toch is het sim pel. De meeste fotozaken kunnen tegenwoordig van een kleurenfoto een uitste kende zwart-wit prent ma ken. De redactie van Flitsen zal het erg waarderen wan neer u in het vervolg zwart wit foto's inzendt. Het zal ons aller lijfblad zeker ten goede komen. „Het is een noodoplos sing. Het zou eigenlijk niet zo mogen zijn, maar we kunnen niet anders. Er kon geen artikel meer in. We zaten vol!" Dat zegt het hoofd van de afdeling Logistiek, Jan van Kleij, over de noodmaat regelen die in de distribu tiecentra te Zaandam, Zwolle en Tilburg zijn ge troffen om de groei van het aantal artikelen het hoofd te kunnen bieden. „Volgend jaar zal de capa citeit in de DC's vergroot moeten worden om het probleem structureel op te lossen. Ik verwacht dat de maatregelen die nu ge troffen zijn dan terugge draaid zullen worden", al dus Jan van Kleij. De ingrijpendste wijziging betreft de verplaatsing van de verpakkings-, reclame- en onderhoudsartikelen (VRO) van het langzaamcircuit naar de kelder van DC Zaandam. Als gevolg van deze verhui zing kunnen VRO-artikelen nog maar één maal in de vier weken besteld worden door de filialen. Vroeger kon dat één maal in de week. Deze drastische ingreep stelt de fi lialen voor de nodige proble men. Bedrijfsleider Paul Hesp van filiaal 1148 in Etos heeft begin juni het aantal huismerk-artikelen een stevige impuls gegeven met de introductie van natuurcosmetica en reformartikelen in bruinglas. Het gaat hierbij in totaal om 44 ver schillende artikelen. De serie natuurcosmetica, zo genoemd vanwege de natuurlijke ingrediënten, kenmerkt zich door een eenvoudige maar gedegen presentatie en een lage prijs. De nieuwe cosmeticaserie bestaat uit 32 crèmes en lotions, die bestemd zijn voor alle huidtypes. Van komkommermelk voor de vette huid tot anti- rimpelcrème voor de verslapte huid. Daarnaast bevat de serie ook een drietal shampoo's. De bruinglascosmetica is ongeparfumeerd, omdat parfum bij sommige gebruikers kan leiden tot al lergische reacties. De Etos-reformserie sluit aan bij de toenemende belangstelling voor gezond eten en lichaamsbe weging. De reeks bevat produkten als knoflook- capsules, zuiverend biergist en slankheidstablet ten. Het zijn er in totaal 9, waaronder één siroop. „Potjes vol gezondheid", aldus Willem Tromp, commercieel manager van Etos. „De Etos-reform serie helpt lichaamstekorten aan te vullen en geeft het lichaam alle extra's die het nodig heeft. Na tuurlijk en gezond, die vlag dekt de hele lading van onze bruinglascosmetica en de serie tabletten en capsules." Etos hoopt met de introductie van de 44 produk ten het marktaandeel in bruinglas aanmerkelijk te vergroten en nieuwe klanten te trekken. Willem Tromp: „Ik ben ervan overtuigd dat dat gaat lukken." Haarlem: „We zijn veel kwetsbaarder geworden. Als we een VRO-artikel vergeten te bestellen of als een artikel niet voorradig is duurt het 5 weken voordat we de spul len in huis hebben. Dan moeten we naar andere filia len om het benodigde artikel te lenen, als dat tenminste mogelijk is. Zoiets werkt na tuurlijk erg verstorend. Het enige voordeel is dat de VRO-artikelen nu op 1 pallet binnenkomen. Dat is makke lijker bij het uitzoeken." „De winkels hebben er in derdaad last van", geeft Jan van Kleij toe, „als ze een arti kel als „blok ontslagaanvra ge" vergeten te bestellen is dat niet zo erg. maar als het om „garantiebloks" of „eti ketten voor prijsrevolvers" gaat, komen de filialen in de problemen. We hebben nu een lijst samengesteld met VRO-artikelen die essentieel zijn. Als die er op een be paald moment niet zijn, wor den ze zo snel mogelijk na- geleverd." Overtreffen De ruimteproblemen in de DC's zijn ontstaan door de komst van een groot aantal nieuwe artikelen. De groei heeft alle verwachtingen overtroffen. „Vooral de laat ste jaren is het aantal kruide- nierswarenartikelen specta culair toegenomen", zo zegt Van Kleij. „In 1980 bedroeg het aantal artikelen in het snelcircuit 1.600. Nu zijn het er ruim 2.200." De kruidenierswaren zijn al jarenlang onderverdeeld in artikelen met een lage en ar tikelen met een hoge omzet- snelheid in de distributie centra. De twee soorten arti kelen zijn in aparte ophaal- circuits ondergebracht: het snelcircuit en het langzaam circuit. Artikelen in het lang zaamcircuit kunnen 1 keer per week besteld worden door de filialen, artikelen in het snelcircuit 2 tot 6 maal per week, afhankelijk van omzetten en grootte van het filiaal. Zowel DC Tilburg, DC Zwolle als DC Zaandam be schikken over een snelcir cuit, maar alleen laatstge noemd DC heeft daarnaast ook een langzaamcircuit. Hieruit worden alle Albert Heijn-filialen bevoorraad. In het langzaamcircuit wa ren ook de ongeveer 400 VRO-artikelen onderge bracht. Door het verplaatsen van deze artikelen naar de kelder kwam er in het lang zaamcircuit ruimte vrij voor de artikelen uit de snelcir- cuits met de laagste omzet- snelheden. In de snelcircuits van de DC's kunnen daar door momenteel weer nieu we artikelen worden opge nomen. Sprintfase Jan van Kleij: „Tot en met het eerste kwartaal van 1987 kunnen we de normale groei van het aantal artikelen weer aan. We zitten in een tussen- sprintfase waar we zo snel mogelijk uit moeten. De grenzen van het toelaatbare zijn echt in zicht." Bedrijfsleider Paul Hesp is de laatste om dat te ontken nen. „Het wordt voor ons steeds moeilijker. Sommige artikelen bestellen we 3 keer in de week, andere 1 keer en VRO-artikelen nu 1 keer in de 4 weken. Dat valt organi satorisch niet mee. Te meer daar bij noodbestellingen, als bijvoorbeeld kassarollen", eerst toestemming moet worden gevraagd bij de zo nemanager. Eerst moet die echter worden gezocht in zijn zone. Na zijn toestem ming mogen wij dan zélf bij het DC bestellen! Dat is toch helemaal van de gekke!" Ook de verhuizing van een aantal artikelen van snel- naar langzaamcircuit levert in filiaal 1148 problemen op. „Neem bijvoorbeeld Joego slavische wijn. Daar heb ik drie klanten voor en de ruimte in het schap is be perkt. Die klanten kopen meestal een hele doos. Als één van die klanten geweest is staat het schap 10 dagen leeg", aldus Hesp, die niette min begrip heeft voor de maatregelen die in de DC's zijn genomen. .Acht, de filia len zijn vindingrijk. We red den het wel weer."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 4