Albro bakt echt Frans stokbrood BUZ lijkt een goede verkoopplus ,r 1987 wordt het jaar van het Franse stokbrood s P-* Flitsen pagina 3 De echte Franse stokbro den van Albro worden al leen verkocht in de AH- filialen die in de Albro-re- gio liggen. De commer ciële afdeling van Albert Heijn probeert momen teel echter andere bakke rijen in Nederland te be wegen om ook een eigen stokbroodlijn op te zet ten, zodat de andere AH- filialen eveneens van echt Frans stokbrood kunnen worden voor zien. De positieve erva ringen bij Albro zijn daar bij een belangrijk argu ment. Gijs Smulders, assorti mentsmanager vers bij All: „De bakkerijen heb ben de boot jarenlang af gehouden omdat het pro ductieproces van echt Frans stokbrood heel an ders is dan dat van Hol lands stokbrood. De rijs- tijd is bijvoorbeeld veel langer en de ingrediën ten verschillen. Boven dien moet er het nodige geïnvesteerd worden. De stokbroodlijn van Albro is een ware doorbraak. Het is nu veel makkelij ker voor ons geworden om andere bakkerijen in Nederland zover te krij gen om ook Frans stok brood voor ons te gaan bakken. We nodigen veel bakkerijen uit om bij Al bro te komen kijken. Dat is één van de grote voor delen van het hebben van een eigen bakkerij." Gijs Smulders verwacht dat in het voorjaar van 1987 alle Albert Heijn-fï- lialeri echt Frans stok brood zullen gaan verko pen. „Het ziet ernaar uit dat dit najaar al een aan tal bakkerijen zal begin nen met de produktie. Ik denk dat er begin vol gend jaar 25 tot 30 bak kerijen Frans stokbrood voor AH zullen bakken." Albert Heijn verkocht in de zogenoemde bake-off- filialen al langer Frans stokbrood. Dat brood wordt uit Frankrijk geïm porteerd en in de filialen afgebakken. De meeste fi lialen moeten het op dit moment echter nog altijd doen met Hollands stok brood. De aanmerkelijk grotere omzet van Frans stok brood in vergelijking met Hollands stokbrood, bracht Albert Heijn ertoe om in nauwe samenwer king met Albro een stok broodlijn te realiseren. Het project is in korte tijd tot stand gekomen dank zij een uitstekende samenwerking tussen de beide Ahold-dochters. De eerste resultaten mo gen er zijn. In vier weken tijd is de omzet van stok brood in de filialen in de Albro-regio verdubbeld. „Een schitterend resul taat", aldus Gijs Smul ders. „Ik ben er heilig van overtuigd dat 1987 het jaar wordt van de defini tieve doorbraak van Frans stokbrood in Ne derland." De assortimentsmanager twijfelt er niet aan dat de goede kwaliteit van het stokbrood een positieve uitstraling zal hebben op de Albert Heijn-broodaf- deling. „Het stokbrood is bovendien een duidelijke plus ten opzichte van de warme bakker!", aldus Gijs Smulders. „Toen de eerste Franse stokken uit de oven kwa men, hebben we de Franse vlag gehesen. Al snel belden er Zwanenburgers met de mededeling dat de Nederlandse vlag verkeerd hing. Die heb ben we een stokbrood thuisbezorgd. Die mensen denken met je mee!" Dat zegt Loek Steenland, hoofd Produktie en Techniek bij Albro Zwanen burg. Vanaf eind juni bakt Albro echte Franse stokbroden voor de 90 AH-filialen in de Albro- regio. Albro is daarmee de eerste en voorlopig enige industriële bakkerij in Nederland die echt Frans stokbrood bakt. De reacties zijn tot nu toe zeer goed, hetgeen bevestigd wordt door de om zetcijfers. Al in de eerste week draaide de stok broodlijn op volle toeren. In drie dagen tijd wer den 30.000 stokbroden gebakken. Loek Steenland: „In Neder land verkoopt iedere bakker stokbrood en noemt dat zelfs Frans stokbrood. Het is ech ter Hollands stokbrood met een lengte van ongeveer 35 cm. Echt Frans stokbrood is 75 tot 80 cm lang en wordt op een heel andere manier bereid, met meel van Franse graansoorten." Dat meel laat Albro speciaal in België malen, in de gloed nieuwe stokbroodafdeling wordt het meel bewerkt met speciale Franse machines. Eerst wordt er deeg van ge maakt met langzaamdraaien- de deegmachines. Het deeg wordt afgewogen op 460 gram en rijst een half uur. Dan wordt het deeg opge bold en langgemaakt. Vervol gens rijzen de „stokken" 2 uur en 3 kwartier en gaan ten slotte met 150 tegelijk met kar en al de oven in. Eén druk op de knop doet de rest, want de vier stokbrood- ovens zijn geheel computer gestuurd. Het bakken duurt 35 minuten. „En dan hebben we heerlijke Franse stokbro den. Een kwaliteitsprodukt. Niet hard, maar krokant en dat blijven ze ook", aldus Loek Steenland. De stokbro den gaan in speciale kratten, ook uit Frankrijk, naar de fi lialen. De stokbroodlijn is tot stand gekomen in samenwerking met Albert Heijn. Loek Steenland: Albert Heijn had behoefte aan stokbrood en als we zoiets doen dan met een maar goed ook." De chef van de nieuwe afde ling bracht een weekend in Parijs door om zich te oriën teren en ook Steenland zelf stak zijn licht op in de Franse hoofdstad. „In januari was het idee rond. De vergun ning voor het uitbreiden van de bakoppervlakte hadden we op 30 april. Op 1 mei hebben we de machines be steld bij de firma W.P. Haton en zes weken later draaiden we. De eerste week was met een actieweek. Tijd voor proefdraaien hebben we niet gehad." Tijdens de voorbereidingen Het Albro bloem uit Frank rijk komen, analyseerde dat en laat het nu exact nama ken. Weliswaar in België maar wel met Frans graan. De stokbroodafdeling, te herkennen aan de kleuren van de Franse tricolore op de deur, wordt gerund door 2 ploegen van 3 man. De vier ovens hebben een gezamen lijke capaciteit van 1.000 stokbroden per uur. Produk tie vindt vooral op donder dag, vrijdag en zaterdag plaats, omdat stokbrood een echt weekendprodukt is. Loek Steenland: „Stokbrood wordt vooral veel bij het barbecuen gegeten en daar voor heb je mooi weer no dig. Wat dat betreft zijn we net in een goede tijd begon nen. Het was echt Frans weer!" Een man van 80 jaar in gesprek met afdelings chef Fred Leeman in het AH-filiaal 1134 te Ridderkerk: „Ik vind dat zelf wegen en in pakken een schitte rend systeem. Het is een uitkomst voor mensen zoals ik, die niet meer een kilo van iets tegelijk nodig heb ben." Met twee ons ha gelslag loopt hij naar de weegschaal, drukt op de knop en het prijsplakkertje komt, met het inmiddels ver trouwde elektronische gezoem, uit het appa raat. „Ik eet nu voor het eerst in dertig jaar weer hagelslag", laat hij de aanwezigen weten. Dit is slechts één van de vele positieve reac ties van klanten op de BUZ (Bedien-U-Zelf)- kruidenierswaren. De introductie van het zelf-schep-systeem lijkt een doorslaand succes te worden. De Albert Heijn-klanten kunnen inmiddels in bijna 65 vestigingen van in to taal ongeveer 70 losse artikelen, uiteenlo pend van kanariezaad tot kersenbonbons, zelf bepalen hoeveel zij er van willen hebben. De oude tijden lijken bij Al- bert Heijn te herleven. Net als honderd jaar geleden worden er weer losse suiker, zout, koffiebonen, rijst, rozij nen, enzovoorts verkocht. Het enige verschil met vroe ger is dat de klant nu zelf schept, weegt en prijst en er geen verkoper achter een toonbank staat die vraagt: Anders nog iets? In de filia len waar BUZ net is geïntro duceerd bfijven de AH-me- dewerkers overigens nog wel in de buurt. Zo nu en dan zijn er klanten die het systeem nog niet helemaal door hebben of vragen over de produkten hebben. ,Je ziet overigens wel dat klan ten elkaar helpen en opvoe den. Ook op het gebied van diefstal zijn er inmiddels po sitieve ervaringen opgedaan. Er is een vorm van sociale controle", legt BUZ-pro- jectmanager C. Morreau uit. Het zelf-schep-principe is in het begin van de jaren '80 uit de Verenigde Staten en Ca nada naar het Europese vaste land komen overwaaien. In Nederland stond de Keu ringsdienst van Waren in eerste instantie afwijzend te genover de losse verkoop van kruidenierswaren. Een verzoek van Albert Heijn om met BUZ te mogen beginnen werd enige jaren geleden af gewezen. Volgens deze in stantie zou de hygiëne door deze manier van verkopen in het gedrang komen. Proefperiode In 1985 begon het BUZ-tij toch weer ten gunste van Al- bert Heijn te keren. Filiaal 1224 in het winkelcentrum „De Terp" in Capelle a/d IJs- sel mocht in juni van dat jaar het spits afbijten. Na een proefperiode vaffi een half jaar, die in goede aarde viel, werden 11 andere filialen van BUZ voorzien. In april gaf de directie de opdracht nog voor de zomervakantie het aantal filialen op te voe ren. Projectmanager Mor reau: „Het is een extra vorm van service-verlening aan de klanten. Vooral de kleine huishoudens, één of twee personen, stellen het sys teem erg op prijs. Daarnaast moet het nostalgisch effect niet worden onderschat. De klanten vinden het zelf scheppen prachtig om te doen. Inderdaad, het zelf een beetje winkeltje spelen." Morreau vertelt tevens dat de hygiëne bij BUZ reuze be langrijk is. Het eerste hoofd stuk van het instructieboekje begint dan ook met dit on derwerp. De Keuringsdienst van Waren houdt BUZ-op- stellingen nauwlettend in de gaten. Niet voor niets is de werkgroep Levensmiddelen- recht van het Centraal Bu reau voor de Levensmidde lenhandel (CBL) en de Ver eniging van Grootbedrijven in Levensmiddelen (VGL) daarom begonnen met het opstellen van een gedragsco de voor BUZ. „Deze code is inmiddels met vertegen woordigers van het ministe rie van WVC en de Keurings diensten besproken. Wan neer de code wordt goedge keurd, zal de Keuringsdienst van Waren in de toekomst de BUZ-verkoop toestaan aan winkels die zich aan de gedragscode houden", zo valt in een brief aan de VGL- leden te lezen. Kinderziekten Afdelingschef Ad de Smoker uit het AH-filiaal in Ridder kerk, waar de BUZ-kruide- nierswaren sinds enige we ken staan opgesteld, is tevre den met de eerste verkoop resultaten. „In het begin heeft ieder systeem kinder ziekten. BUZ dus ook. Bij voorbeeld, het tijdig uitleve ren heeft door de stroomver snelling waar het systeem plotseüng in kwam weieens problemen veroorzaakt. Dat gaat nu gelukkig steeds be ter. Iedereen moet er nog een beetje aan wennen en dat heeft z'n tijd nodig. Het zelfde geldt voor de verpak kingen waar de produkten in zitten. De fabrikanten zijn er nog niet volledig op inge steld dat een aantal van hun artikelen nu los in een vat wordt gestort. Dat betekent in de praktijk dat wij eerst de doos uit de verpakking moe ten halen. Dan is er weer een doosje en tot slot krijg je de verpakking die wij ook weer moeten openen. Wij noe men dat het Toverdozen-ef fect. Dat kost tijd en levert irritatie op. Gelukkig zijn er nu met de fabrikanten op dit terrein gesprekken op gang gekomen. Ja, en die hygiëne moeten wij goed in de gaten houden. Regelmatig de in houd van de vaten controle ren, dagelijks de lepels af wassen, na sluitingstijd de vaten afsluiten en op gezette tijden stofzuigen. BUZ no digt alleen maar tot kopen uit wanneer de opstelling er piekfijn uit ziet", aldus De Smoker. Over de toekomst van BUZ is de heer Morreau optimis tisch gestemd. „Bij Albert Heijn ligt er een plan om eind 1986 het aantal BUZ-fi- fialen fors uit te breiden. Het is met dit systeem niet zo dat wij na het neerzetten van de spullen met de armen over elkaar kunnen gaan zit ten. Je moet er constant voor blijven zorgen dat het blijft leven en de klanten niet gaat vervelen. Het inspelen op de seizoenen is ook belangrijk. BUZ is natuurlijk uitermate geschikt voor de verkoop van strooigoed tijdens de Sint Nicolaas-tijd. Zo zijn er natuurlijk nog veel meer din gen te verzinnen. Bij BUZ moet de commerciële club creatief blijven denken en met verfrissende ideeën ko men."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 3