„Iedereen kan zijn klus beter doen!" Colofon Areamanager Rob Schreuder over credo-campagne: Studiebijdragen- fonds geautomatiseerd AH-werklunches als strijdmiddel tegen kadertekort pagina 2 Flitsen 4griF „Ik verwacht dat we dank zij de credo-cam pagne een behoorlijk stuk verder komen op weg naar de „klant is koning-situatie". Vroe ger zaten we al in die situatie, maar door o.a. het zelfbedieningssysteem en de mentali teitsverandering zijn we daarvan afgedwaald. We zijn nu op de weg terug. Ik denk dat je in de loop van volgend jaar zult zien dat er min der lange rijen voor de kassa's staan en dat minder mooie groente eerder uit de winkel gehaald zal worden. Welk effect de credo-campagne op de klan ten zal hebben is moeilijk meetbaar, maar ik verwacht wel dat de klant onze grotere in spanning binnenkort duidelijk zal herken nen en waarderen." Dat zegt Rob Schreuder, areamanager in area 8&10 en tevens lid van de projectgroep die de credo-campagne bij AH stuurt. Flitsen peilde zijn mening. Rob Schreuder De credo-campagne begon in januari met een informa tieronde. Zonemanagers in formeerden het filiaalkader over de achtergronden en samen bespraken ze wat er diende te gebeuren en welke zaken verbeterd moesten worden. Harde noten wer den gekraakt. Vingers wer den op zere plekken gelegd. Rob Schreuder: „De eerste sessie kostte meer tijd dan verwacht. Er kwamen zaken op tafel die anders nooit ter sprake komen. Een groot deel van de filialen bleek een vervolggesprek nodig te hebben. De zonemanagers waren zeer enthousiast. Veel van de gesprekken, die meestal 's avonds gehouden werden, liepen uit tot na middernacht." De informatieronde werd gevolgd door een werkron- de, waarin de zonemanager en het filiaalkader het plan van aanpak bespraken. Deze ronde werd onlangs afgeslo ten. Vervolg van pagina 1 echt goed kunnen. Met min der kunnen wij geen genoe gen nemen." Aanpakken Zone-personeel- en oplei dingsfunctionaris (ZPOF) Lies Melis-van Heeren ver telt dat Albert Heijn plaats Het kader is nu aan de slag met het filiaalpersoneel, waarna verdere uitdieping plaats vindt met behulp van drie credo-films. Sommige fi lialen zijn hier nu reeds mee bezig. Volgens planning zal het info-traject begin sep tember gereed zijn. Iedereen in de winkels weet dan van onze aanpak. Rond de jaar wisseling zullen de drie cre do-films in alle filialen zijn vertoond." Hulpmiddel De videofilms zijn bedoeld als hulpmiddel om de discus sie over het realiseren van de credo's onder het filiaal- personeel aan te zwengelen. Er zijn er momenteel drie. Eén voor medewerkers van de afdeling AGF, één voor medewerkers van de afdelin gen deli, kaas en brood en één voor de medewerkers van de kassagroep. Volgend jaar komen er ook videofilms voor medewerkers van de af delingen vlees en houdbaar. heeft voor tientallen afde lingschefs en hoofdkassiers, zowel mannen als vrouwen. Uit haar verhaal blijkt dat de nieuwe medewerkers het bij AH echt niet cadeau krijgen, maar er ook wel iets voor moeten doen. Binnen twee jaar zijn de potentiële kader leden volgens plan klaarge stoomd. Het werken bij AH wordt voorgesteld zoals het Schreuder: „De eerste reac tie van bedrijfsleiders, zo nemanagers en areamana- gers was: „Het is overdreven. Een caissière drukt haar duim niet in de kaas." Dat is natuurlijk ook overdreven, maar het brengt wel meteen de discussie op gang over fouten die wèl in werkelijk heid gebeuren. En dat is pre cies de bedoeling." Een handicap bij het verto nen van de video's is dat een aantal filialen nog niet kan beschikken over video-appa- ratuur. Ondanks dat, blijken die filialen toch goed in te haken op de campagne. De apparatuur wordt in die ge vallen geleend van een ander filiaal. In de area van Rob Schreuder zijn inmiddels twee zones met de vertoning van de films begonnen. Het behoort tot zijn taak als area manager om zonemanagers en bedrijfsleiders te motive ren om de campagne vorm te geven, tot leven te bren gen en levend te houden. Vanaf september zal hij er op moeten toezien dat de vi deofilms een adequaat ver volg krijgen in de praktijk. Schreuder: „Het is eigenlijk een soort bewaken op af stand. We stippelen de lijn uit, maken afspraken en wa ken over die afspraken. Er worden centraal diverse toe ters en bellen uitgedacht en dat komt allemaal in het fi liaal terecht. De druk op de bedrijfsleider wordt steeds groter. Er worden steeds ho gere eisen aan hem gesteld. Albert Heijn is duidelijk op de kwalitatieve toer en dat eist een behoorlijke extra in spanning. Wij moeten daar voortdurend aan herinneren, anders loopt het uit de hand." Hoe kijkt de areamanager te gen de hele credo-campagne aan? „Enerzijds kun je zeggen dat is; niets meer, maar ook niets minder. Lies Melis: „Ieder een begint bij ons op het ni veau van verkoper 1Dat be tekent de eerste drie maan den hoofdzakelijk het uit voerende werk op de vloer. Wij zijn van mening dat AG's ook dat aspect van het vak in de vingers moeten hebben. De ervaring is hier de beste leermeester. Wij verwachten van onze medewerkers dat ze van aanpakken weten", al dus de ZPOF. Naast de prak tijk van alle dag is er tijdens de twee opleidingsjaren ook volop aandacht en ruimte voor het bijbrengen van theoretische vaardigheden. Na ruim twee uur informa tie-overdracht is het de beurt aan de genodigden om op de zaken door te gaan of een afspraak te maken met de aanwezige functionaris sen voor een nader gesprek op het areakantoor. Dick Kwakkel, area-personeel- chef, zegt niet ontevreden te zijn over de eerste resulta ten. „Het is een nieuwe ma nier om de juiste mensen te krijgen", laat hij ons weten. „Wij zijn op zoek naar schoolverlaters van rond twintig jaar met een middel bare schoolopleiding. MA VO, HAVO, MDS of MEAO. de campagne overbodig lijkt omdat we het al redelijk goed doen. Alles is echter maar tijdelijk. Als we de voorsprong die we hebben niet uitbouwen dan halen de concurrenten ons vroeg of laat in. Uit klantenonderzoek blijkt dat Albert Heijn het helemaal niet zo slecht doet op het gebied van klantenbe handeling. Toch zien we met zijn allen mogelijkheden om veel dingen nog te verbete ren. Over het algemeen heb ben we prima kassa-afdelin gen, maar toch zien we af en toe rijen van acht mensen voor de kassa. Dat kan best verbeterd worden. Klantenbenadering Albert Heijn moet zijn sterke kanten zodanig uitbuiten dat ze niet meer te imiteren zijn door de concurrenten. Klan tenbenadering is ons sterk ste punt. De concurrentie scoort minder wat dat be treft. Technische dingen zo als BUZ worden snel geïmi teerd, maar bij een goede klantenbenadering ligt dat anders. Zoiets kun je niet voorschrijven. Het is geen knop die je omdraait. Een prijsverlaging heeft meteen effect, het motiveren van medewerkers duurt wat lan ger. De voorsprong moet uit gebouwd worden, maar het is wel een „heil of a job". Het is ook niet iets wat al leen in de filialen speelt. Ook op het hoofdkantoor en in andere onderdelen van het bedrijf moeten mensen zich afvragen: „Wat kan ik doen om de klant - het filiaal - be ter te bedienen. Als project groep proberen we dat ook te stimuleren. De credo- campagne zou door het hele bedrijf gedragen moeten worden. Ik denk dat ieder een zijn klus beter zou kun nen doen." Wat de uiteindelijke „oogst" van deze bijeenkomst zal zijn? Ik schat dat wij tussen de 25 en 30 potentiële ka derleden in dienst zullen ne men. Goed, het blijft een druppel op de gloeiende plaat. Het is in ieder geval beter dan stilletjes in een hoekje gaan zitten afwach ten. Alleen al in Noord-Hol land hebben wij plaats voor zo'n 70 kaderleden. Eigenlijk moeten daar al weer 100 vervangende kaderleden achter staan dus ga maar na", stelt Kwakkel. Over deze werklunches ver schijnt binnenkort een eind rapport. Er zal dan worden geïnventariseerd wat de plus- en minpunten van deze bijeenkomsten zijn geweest. Gezien het succes van dit ex periment, wordt verwacht dat volgend jaar opnieuw een wervingsactie gericht op schoolverlaters zal worden georganiseerd. Die actie zal zich dan waarschijnlijk niet alleen beperken tot de pro vincie Noord-Holland. De verwachting is dat er ook voor de provincies Zuid-Hol land en Utrecht, die even eens met een tekort aan ka der kampen, een budget be schikbaar zal worden ge steld. Kamer 1315 in het hoofd kantoor heeft een ander aanzien gekregen. De op de bureaus dominerende kaartenbakken hebben plaats gemaakt voor een beeldscherm. Anders ge zegd: het Ahold Studiebij- dragenfonds is geautoma tiseerd. „Een hele verbe tering", vindt Rie Bekker, die deze uitspraak onder streept met een paar prak tijkvoorbeelden. Piet Groenescheij, die heeft geholpen het systeem op te zetten, knikt tevreden. „Na een paar maanden kun je je nauwelijks meer voorstellen hoe het was zonder beeldscherm." Ruim 1.100 medewerkers van Ahold doen jaarlijks een beroep op het Studiebijdra- genfonds. Mensen die hun al gemene ontwikkeling willen vergroten of die voor hun baan nadere vak- of kaderop leiding nodig hebben, kun nen rekenen op een aantrek kelijke financiële ondersteu ning. Rie Bekker maakt van de gelegenheid meteen maar gebruik door erop te wijzen dat het fonds veel meer mo gelijkheden biedt dan velen vermoeden. Zij wijst op de kortingen die Ahold voor medewerkers krijgt bij het Instituut voor Bedrijfsweten schappen (IBW), het Insti tuut voor Sociale Weten schappen (ISW) en bij Rhe- torica. waar het spreken in het openbaar kan worden verbeterd. Ook blijkt niet al gemeen bekend, dat een stu- diebijdrage aan het begin van een cursus wordt gege ven en men zeker niet eerst de studie afgemaakt behoeft te hebben. „Maatwerk" Genoemde 1.100 studiebij - dragen zijn „maatwerk" en dat betekent dat voor iedere deelnemer een dossier is aangelegd. Tot voor enkele maanden kwamen de gege vens op kaarten die met de hand moesten worden bijge houden. De automatisering heeft daarin een drastische wijziging gebracht. Alle ge gevens zijn in een „geheu gen" ingebracht en onmid dellijk oproepbaar. Rie Bek ker: „Als bijvoorbeeld een bedrijfsleider mij belde met de vraag hoe het met de fi nanciële afwikkeling van een vertrekkend medewerker was gesteld, kostte het ant woord me soms vijf minu ten. Nu druk ik op de knop en kan onmiddellijk de stand van zaken geven." Ander voordeel is, dat nu controle mogelijk is op een juiste besteding van de toela ge. In de oude situatie was het nodig de kaarten stuk voor stuk na te kijken om te zien hoever iemand met de studie werd geacht te zijn. Dank zij de automatisering is dat per dag in beeld te bren gen. Onaangename verras singen, waarbij soms drei ging met incasso nodig was om niet- terugbetaald geld te innen, behoren ook tot het verleden. Parallelsysteem Om dat mogelijk te maken, is gekozen voor een systeem dat parallel loopt met de sa larisadministratie. Op iedere aanvraag om een studiebij- drage komt dan ook het per- soneelsnummer te staan. Mutaties, zoals naamswijzi ging door huwelijk en veran dering van werkplek, wor den nu om de vier weken ad ministratief verwerkt. Piet Groenescheij: „En weet je wat ook leuk is? Het is nu mogelijk om in één oogop slag te zien bijvoorbeeld hoeveel van onze slagers momenteel meedoen aan een aanvullende vakoplei ding en een rayonchef kan bijvoorbeeld onmiddellijk constateren dat in zijn rayon de belangstelling voor cur sussen voor winkelpersoneel kleiner is dan elders." Het nieuwe systeem heeft enkele maanden proefge draaid en is inmiddels offi cieel in gebruik genomen. De kaartenbakken op kamer 1315 zijn voorgoed verdwe nen. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv augustus 1986 43-ste jaargang no. 7 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592576 REDACTIE FLITSEN Mw. T. PLooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592573 Mw. S. Eijben Directiesecretariaat Miro B 303, 075-593822 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 410, 075-593253 J. J. M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592576 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 C. Waardenburg AH-filiaal 1027 Osdorpplein 229 1068 EK Amsterdam 020-193944

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 2