AH-werklunches als strijdmiddel tegen kadertekort Dertig jaar Ahold-pinksterkamp 45e jaargang no. 7-augustus 1986 Personeelsblad Ahold nv Meester Wijhe krijgt nieuw bedrijfsrestaurant Albro bakt echt Frans stokbrood Nieuwe koffielijn voor Marvelo Rode envelop bij Alberto groot succes Voetbalclub geeft 1000,- aan steentjesactie Ook in 1986 gaat de strijd om het kadertekort bij Albert Heijn terug te dringen onverminderd voort. Op allerlei manieren wordt geprobeerd om vooral jonge mensen te interesseren voor een ka derfunctie bij AH. Het plaatsen van personeelsad vertenties leverde niet het gewenste effect op. Vandaar dat onlangs in diverse kranten een op roep stond waarin de lezer werd uitgenodigd een werklunch van Albert Heijn te bezoeken. Zo'n 320 reacties van schoolverlaters was het resultaat. Tijdens veertien bijeenkomsten in Noord-Hol land, want daar is het tekort momenteel het grootst, werden de aspirant kaderleden ingelicht over de (on)mogelijkheden bij 's lands grootste kruidenier. Flitsen schoof aan tijdens één van de ze maaltijden waarbij het nuttige met het aange name werd verenigd. Op 1 september a.s. wordt het nieuwe bedrijfsres taurant van Meester Wijhe in gebruik genomen. Bouwvakkers leggen mo menteel de laatste hand aan het witte pand, dat vlak naast de portiersloge is gesitueerd. De bouw is uitgevoerd in ei gen beheer, onder leiding van de Technische Dienst van Meester Wijhe. Het bouwbedrijf Hemeltjen uit Wijhe speelde daarbij een belangrijke rol. Het restau rant vervangt de oude hou ten kantine die binnenkort gesloopt zal worden om plaats te maken voor de nieuwe standaardisatie/ worstmakerij. Het nieuwe bedrijfsrestau rant telt 230 zitplaatsen en heeft een totale oppervlakte van 590 m;. De keukeninventaris kon grotendeels worden overge nomen uit de oude, doch ge moderniseerde kantine. Al leen de counter is nieuw. Door een handige indeling in de keuken kan het werk efficiënter worden gedaan, waardoor een snellere door stroming aan de counter mo gelijk is. Ook de plaatsing van een tweede kassa zal de doorstroming ten goede ko men. Geheel nieuw zijn een koelmagazijn en een diep vriesruimte. Om het gebouw zo doelma tig mogelijk te gebruiken is het desgewenst mogelijk om de grote zaal op te delen in kleinere zalen, waar eventu eel kan worden vergaderd en waarin bijvoorbeeld pre sentaties en cursussen kun nen worden gehóuden. Het ligt niet in de bedoeling om rondom de opening veel festiviteiten te organiseren. Het grote feest komt waar schijnlijk pas over twee a drie jaar, als alle bouwplan nen van Meester Wijhe zul len zijn gerealiseerd. Het Amsterdamse Carlton Hotel vormt het decor voor werklunch nummer 14. De hoofdstad wordt deze dag door tropische temperatu ren in haar greep gehouden. De airconditioning binnen kan slechts met moeite de stand van de thermometer op een acceptabel niveau houden. Het lijkt de aanwe zigen niet of nauwelijks te deren. Verdeeld over drie ta fels zitten zeventien jonge ren ontspannen te praten met diverse AH-functionaris- sen over allerlei carrièrekan sen bij dit bedrijf. Coördina tor van dit experiment is AH- zonemanager Frank Tros. Hij is het ook die tussen de gan gen door diverse organisato rische facetten van het be drijf de revue laat passeren. Uit zijn betoog blijkt over duidelijk dat Albert Heijn Albro laat speciaal in België meel malen voor het Franse stokbrood en bewerkt het met speciale Franse machi nes. Franser kan het niet. Toen het eerste Franse stok brood bij Albro uit de oven kwam, werd de Franse vlag gehesen, een reden voor een aantal Zwanenburgers om te bellen dat de Nederlandse vlag verkeerd hing. Die men sen kregen een stokbrood thuisbezorgd. Uitgebreid aandacht voor het stokbrood van Albro op pagina 3. „om goede vaklieden zit te springen, maar", zo voegt Tros er onmiddellijk aan toe, „wij zijn best kieskeurig met het daadwerkelijk in dienst nemen van nieuwe mensen. Onze medewerkers moeten wèl aan bepaalde voorwaar- De officiële onthulling van de nieuwe Zwitserse koffie-inpakmachine moet nog plaatsvinden maar de pondspakken rollen er al met 100 per minuut uit. 250.000 pak ken per week, wat een verdubbeling betekent van de capaciteit. Pag. 4 De rode enveloppen van Al berto volgen elkaar in snel tempo op en blijken erg suc cesvol te zijn. Telkens bevat ten ze een nieuwe verras sing. „We willen de klant het idee geven dat er altijd wat te doen is bij Alberto", aldus Frans Bosch, groepsleider bij Alberto. Het geheim van de rode envelop op pagina 5. Voor de 30e maal werd dit jaar bet Ahold-pinksterkamp georganiseerd voor kinderen van 8 tot en met 12 van wie de vader of de moeder bij één van de Ahold-vestigingen in de Zaanstreek, Beverwijk, Zwanenburg of Breukelen werkt. Ook deze keer was er sprake van een doorslaand succes. Drie dagen lang werden de kinderen bezig gebonden met leuke en sportieve activi teiten. Het festijn werd afge sloten met bet traditionele vuurwerk. Het pinksterkamp wordt de laatste jaren steeds georgani seerd in bet kinderoord „De Schaatsboek" in Heino bij Zwolle. De leiding was weer in handen van een hecht en enthousiast team van Ahold-medewerkers die al vele jaren bij de organisa tie van het kamp betrokken zijn. Zo ging Jaap Verkwast dikt jaar voor de 20e keer mee en deke Jager en Doortje Luim lima voor de 10e keer. Op de foto staan alle kinde den voldoen. Daar willen wij niet van afwijken. Ons be drijf is namelijk dienstverle nend en dat moet door men sen gedaan worden die dat Vervolg op pagina 2 Een werklunch in Amster dam waar aspirant kaderle den over de mogelijkheden bij Albert Heijn worden geïn formeerd. Het bestuur van de voetbal vereniging AFLA'71 (Albert Heijn Ahold) uit Schagen heeft besloten om 1000,- ter beschikking te stellen ten behoeve van de vakantie bungalow voor gehandicap ten, het jubileumgeschenk van het Ahold-personeel. De penningmeester van de club, bedrijfsleider K. van Rijn van filiaal 1022 in Den Helder, meldde ons telefo nisch: „Elk jaar organiseren wij een zaalvoetbaltoernooi in Anna Paulowna voor de fi lialen van zone 8811. De deelnemende filialen betalen elk jaar een inleggeld van ƒ80,-. In de loop der jaren hebben we echter wat geld overgehouden. In de nabe spreking van het laatste toer nooi opperde onze voorzit ter R. Paardekooper - nota bene niet eens bij Ahold werkzaam - het idee om een bedrag ter beschikking te stellen aan de steentjesactie. Daar waren we het snel over eens omdat we het idee van ren en leiders die dit jaar deelriamen aan bet pinkster kamp. Belangstellenden kun nen de foto (in kleur) bestel len bij de beer P. Schipper, I-IK 502, Amkersmidplein 2, 1506 CK Zaandam, tel. 075- 592292. De foto is verkrijg baar in twee formaten: 20 x 25 cm f22, 50en 13 x 18 cm f 8,50). die bungalow hartstikke goed vinden. We hebben als bestuur besloten om in prin cipe 1000,- ter beschikking te stellen. Dat bedrag kan, af hankelijk van het aantal ploe gen dat volgend jaar aan het zone-toernooi deelneemt, nog hoger uitvallen. Van dat geld willen we iets kopen voor in de bungalow. We ontvangen daarover graag een suggestie van de werk groep 100 jaar." De werkgroep 100 jaar toon de zich in de persoon van Paul Goudriaan aangenaam verrast door het initiatief van de voetbalclub. „Dat hadden we niet verwacht", aldus Goudriaan." Het is een prima initiatief, dat zeker navolging verdient. Het zou mooi zijn als er nog meer clubs op zo'n idee komen." De redactie van Flitsen hoopt eveneens dat ook andere lezers initiatieven zullen ontplooien ten be hoeve van het jubileum geschenk Alle ideeën zijn van harte welkom en kunnen gemeld worden aan de redactie, HK 1703, tel. 075-592576. Studiebijdragenfonds geautomatiseerd. Pag. 2. BUZ lijkt een goede verkoopplus. Pag. 3. Explosieve groei aantal artikelen brengt distri butiecentra in proble men. Pag. 4. O Weduwe Visser: 100% graanjenever. Pag. 5. CORRelatie. Pag. 6 en 7. Personalia. Pag. 8. Boeiende hobby: mo deltreinen uit de twin tiger jaren. Pag. 9- Van de Werkmaat schappijen. Pag. 10 en 11. Sport en Spel. Pag. 12.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 1