De personeelsregistratie] ra pagina 8 Flitsen Belangrijk Bruto Ziekengeld 70% 1 Vergoedingei SALARIS-SPECIFICATIE De redactie van Flitsen heei gemeend er goed aan te doen aandacht te besteden aan de salarisspecificatie. Omdat er toch regelmatig wat verandert, is het o.i. be langrijk deze twee pagina's bij uw andere belangrijke papieren te bewaren. Redactie Flitsen Om de salarissen te kunnen berekenen en uitbetalen dient een bedrijf te beschik ken over zogenaamde vaste en variabele gegevens. De vaste gegevens zijn onder meer: naam, voornaam, adres, geboortedatum, uur salaris, het aantal uren waar op een medewerker(ster) zal werken, de loonbelas- tinggroep en nog een aantal gegevens om de kosten te kunnen doorberekenen. De variabele gegevens zijn bij voorbeeld de werkelijk ge werkte uren, de uren die men met vakantie was, de uren waarop men de huis arts of tandarts onder werk tijd moest bezoeken, de uren waarop men door ziek te niet kon werken, de over uren enz. Omdat de regi stratie de belangrijkste acti viteit is, spreken we over de afdeling personeelsregistra tie in plaats van de afdeling salarisadministratie. De vaste gegevens van iedere me dewerker worden in een compu tersysteem gebracht waardoor het bedrijf beschikt over een groot be stand van personeelsgegevens. Voegen we aan de vaste gegevens de variabele gegevens toe. dan kunnen we met een loonbereke- ningsprogramma iedere periode de salarissen van alle in het perso neelsregistratiebestand opgeno men medewerkers berekenen. In het Ahold-personeelsregistratiesvs- teem zijn vrijwel alle medewerkers (in Nederland werkzaam opgeno men. Met uitzondering van de me dewerkers van AC Restaurants. Meester Wijhe. Kok-Ede en James Telesuper. Deze werkmaatschap pijen hebben een eigen perso- neelsregistratiebestand met daar aan gekoppeld de salarisadmini stratie. In de vaste gegevens wordt veel gewijzigd, omdat bijvoor beeld een medewerker verhuist, gaat trouwen, loonsverhoging krijgt, etc. Per jaar worden onge veer 15 tot 16 duizend nieuwe me dewerkers in het bestand opgeno men. Dit komt vooral door het gro te aantal vakantiehulpen en ook door het openen van nieuwe filia len. Totaal verwerkt de afdeling personeelsregistratie zo rond de 100.000 wijzigingen per jaar. Zoals hiervoor reeds verteld, worden in het computersysteem ook de varia bele gegevens ingevoerd. Dit ge beurt iedere periode van vier we ken en aangezien er gemiddeld ruim 34.000 mensen in dienst zijn (dus in het systeem zijn opgeno men), worden er per jaar tenmin ste 13 perioden maal 34.000 ca. 440.000 salarisberekeningen ge maakt. Dat dit niet altijd van een leien dakje gaat is begrijpelijk. Ze ker als door regeringsmaatregelen de nodige veranderingen in het be rekeningsprogramma moeten wor den aangebracht. Ook een algeme ne loonronde levert af en toe de nodige problemen op. Omdat van vele kanten uitleg wordt gevraagd over de salarisspecificatie, zoals door ons bedrijf wordt gebruikt, volgt hierbij een uiteenzetting. De salarisspecificatic bestaat uit vijf kolommen, te weten bruto, vergoedingen, inhoudingen, verre kening en tot en met standen (cu mulatieve standen). In de kop van de salarisspecificatie is de werk maatschappij, het nummer van de afdeling of het filiaalnummer waar men werkzaam is, vermeld. Verder het door het computersysteem aan een ieder toegekende personeels- nummer, het dienstverband cl men heeft afgesloten OT voor 0) bepaalde Tijd; BT voor Bepaalj Tijd; LP-Los Personeel dat sta voor medewerkers die bijvoa beeld als oproepkracht in het b stand zijn opgenomen of voj vakantiehulpen die voor korte ti} in dienst zijn), Geboortedatui Geslacht (M of V), Per. Jr. of voll dig Periode en Jaar waarop de sa risberekening betrekking heeft. Omschrijving Bruto Bruto salaris Beschikking voetoverheveling Fiscaal loon (z.o.z.) Beschikking Inspecteur Basis AOW/loonbelasting Waarvan belast vlgs tabel 1) Waarvan belast vlgs bijz. tarief 2) Basisbedrag premies sociale verzekeringen Bedrag wettelijk ziekengeld teruggebracht naar 75% van het laatstverdiende salaris en is wel premie hierover verschuldigd. Met ingang van 1 januari 1986 is het wettelijk ziekengeld nog ver der verminderd en wel tot 70% van het laatstverdiende salaris. Door het concern is echter beslo ten tijdens ziekte het salaris volle dig door te betalen. ln de kolom „Bruto" staan de uren vermeld, zoals die zijn opgegeven: Deze opgave wordt verstrekt door de gegevens van de urenverant- woordingskaart of het registratie- werktijdenformulier over te ne men op een door het computersys teem geproduceerde PEROP (Pe riodieke Opgave). Door middel van het personeelsregistratiesys teem wordt iedere periode van die medewerkers, die in dienst zijn (dit is na te gaan aan de hand van de datum in dienst en de vertrek datum), een PEROP voorgedrukt met een aantal vaste gegevens. Is men niet in het systeem ingeschre ven, dan komt er geen PEROP en dus geen loonberekening. Zijn de uren niet op de PEROP ingevuld, dan komt er eveneens geen loon berekening. Geen loonberekening betekent dus geen salarisbetaling. In de kolom „Omschrijving" zal men onder meer vermeldingen kunnen vinden als: Gew. Uren, Vac/Snipu, ADV-Uren, BCD-uren, ziek en overuren. Daarachter vindt men het aantal uren. Die uren wor den vermenigvuldigd met het uursalaris, waarbij dan ook reke ning wordt gehouden met dat wat in het pcrcentagekolommetje staat. Het is immers zo, dat men voor „normale" uren 100% van het met de medewerker overeen gekomen uurloon ontvangt, maar dat men voor „overuren" meer krijgt. En die toeslag kan bijvoor beeld 25. 50 of 100 procent bedra gen, zodat men in totaal 125, 150 of 200 procent ontvangt. Sinds 1 mei 1985 is er op het ge bied van het ziekengeld een aantal wettelijke maatregelen genomen. Voorheen bedroeg het wettelijk ziekengeld 80% van het laatstver diende salaris en was het zieken geld vrij van premiebetaling (pre mie ZW, WW, WAO, Ziekenfonds). Met ingang van 1 mei 1985 is het anafl jan. AHOI.D In uitzonderingen (bijv. in proe tijd .of na einde dienstverband wordt echter het wettelijk ziekei geld (nu dus 70% betaald. Op het in deze kolom afgedrukt! Fiscaal Loon etc. komen we nc nader terug. Vergoedingen Reiskosten Ziektekostentoesl. Koopavondtoeslag Diplomatoeslag In deze kolom vindt men allerl persoonlijke vergoedingen, zo; bijvoorbeeld een huurvergoedii of een tegemoetkoming in de zie tekosten. Ook worden in deze ki lom de vakantietoeslag en d winstuitkering geplaatst. De con puter berekent deze uitkeringe automatisch in de vierde en twaai de periode. Voor de geldkoloi staat nog een heel smal kolon metje. Daarin wordt aangegeven men over het betreffende bedrag; dan niet belasting moet betalen e ook of men hierover het Tabel t rief of Bijzonder tarief verschu digd is. Indien men een vergoedin voor reisgeld (voor het reizen tu sen uw woonplaats en uw, werl ontvangt, dan staat dit bedrag gi

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 8