Meer gasten in Swarte Walvis door Michelin-ster „Niet alleen noodzakelijk, maar ook mogelijk" Flitsen pagina 5 ■«■BHnHHHHHHHEHHHHBHHiHHHHBBBi Betere kansen voor vrouwen bij AH De buitenkant van de Swarte Walvis vertoont geen enkel kenmerk dat de aandacht vestigt op een hoge onder scheiding van culinair be voegde zijde. De ster is ner gens te bekennen. Waar is het- ongetwijfeld fraaie sie raad? „Hangt het blinkende kleinood soms binnen?" vra gen wij manager W. Zandt. Een lichte verbijstering maakt zich van hem meester. Er blijkt hier sprake van een ernstige misvatting. „Uiterlij ke kenmerken zijn verboden door Michelin", legt hij ge duldig uit, „het enige dat er op duidt dat we een ster hebben is een vermelding in de Michelin-gids. Daar staat de naam van ons restaurant vermeld met een klein ster retje erachter. Dat is alles. Ik heb zelfs geen bericht van Michelin gehad. Dat doen ze niet. Het is op de pers-telex gekomen en aan de hand daarvan ben ik gebeld door een journalist die me vertel de dat we een ster hadden gekregen." Enorme waarde De ster mag dan klein zijn, de waarde ervan is enorm. „Het krijgen van een Miche- lin-ster is te vergelijken met iets wat je bijna niet kunt be reiken", aldus Zandt. In het horecawezen wordt een ster van Michelin hoog aangesla gen. Er zijn in Nederland op dit moment 40 restaurants met één ster. 5 met twee sterren en geen enkele met. het maximaal haalbare, de drie sterren. Restaurants met één ster hebben volgens de Michelin-gids „een uitste kende keuken in hun klasse". Manager Zandt is de laatste om dat te ontkennen, „De ster is een bevestiging van datgene waar we al heel lang mee bezig zijn. Ik had ge hoopt dat we hem vorig jaar al zöuden krijgen. Toen za ten we volgens mij al op het zelfde niveau als nu." Vol gens de heer Zandt is het verkrijgen van de ster niet al leen de verdienste van het restaurant zeil' geweest. „Je hebt de steun nodig van mensen die vertrouwen in je stellen. We hebben veel te danken aan de heer A. Heijn zelf. aan de heer J. van Meer en in het verleden ook aan de heer F. Lachotzki. Die hebben ons van waardevolle adviezen voorzien." Welke gevolgen heeft het toeken nen van de ster aan de Swar te Walvis gehad? „Er is een duidelijke toename van de gastenstroom". stelt Zandt tevreden vast. „Het moment dat je hem krijgt is een glo rieus moment. Je voelt je na tuurlijk enorm gevleid. We zijn werkelijk overstroomd met bloemstukken. De bloe misten reden af en aan. We hebben pakken brieven met gelukwensen gehad en ook veel cadeaus. Het was echt een heksenketel. Maar het leukste vond ik toch de reac ties van onze vaste klanten. Die zeiden: „Nou, nou, het werd tijd" of „Die ster is vol komen verdiend". Dat heeft me enorm goed gedaan.-" Niet naast de schoenen Ondanks de belangrijke on derscheiding is het restau rant niet wezenlijk veran- Begin februari kreeg restaurant „De Hoop op d'Swarte Walvis" aan de Kalverringdijk aan de Zaanse Schans een felbegeerde Michelin- ster. Het is nu ruim vier maanden later. Wat is er in de tussentijd gebeurd met het res taurant? Flitsen sprak met manager W. Zandt. derd. De prijzen zijn hetzelf de gebleven en over de ster wordt binnenskamers bijna nooit gerept. Zandt: „We zijn niet naast onze schoenen gaan lopen. Als je dat wel doet, dan val je door de mand. Je moet gewoon jezelf blijven. Eén van de mooiste karaktereigenschappen van de mens is bescheidenheid." De manager laat er geen twijfel over bestaan dat die wezenstrek in de Swarte Walvis op krachtige wijze ontwikkeld is. Over de vraag op welke gronden de ster uiteindelijk is toegekend aan de Swarte Walvis, tast man ager Zandt volledig in het duister. „De criteria zijn ab soluut onbekend, maar de ei sen liggen ongetwijfeld erg hoog. Ik ben ervan overtuigd dat niet alleen de kwaliteit van het eten een rol speelt, maar ook andere dingen zo als de ontvangst en de am biance. Wie het restaurant heeft beoordeeld is ook on bekend. Dat vertellen ze je niet. Ook niet wanneer ze komen. Het enige wat je weet is dat je goed moet ko ken en dat je goede spullen moet hebben." De Michelin- gids, door Zandt omschre ven als „onze rode bijbel", komt elk jaar opnieuw uit. Ster van succes De restaurants worden daar om ook ieder jaar opnieuw beoordeeld. Voor de Swarte Walvis bestaan er volgend jaar drie mogelijkheden: de ster blijft behouden, er komt een ster bij of de ster wordt afgenomen. Het verkrijgen van een tweede ster is vol gens de manager bijna niet mogelijk. Eenvoudiger is het om de ster kwijt te raken. Dat is echter allerminst een prettig denkbeeld. Gevallen van restauranthouders die zelfmoord pleegden na het afnemen van hun ster zijn reeds bekend. De heer Zandt moet er niet aan denken dat hij zijn ster kwijtraakt. „Het toekennen van een ster is een succes, het afnemen er van is een catastrofe. Als je je ster kwijtraakt, dan sta je meteen bekend als een slecht restaurant, hoewel dat natuurlijk helemaal niet zo hoeft te zijn." Zandt en zijn medewerkers zijn momen teel druk doende om de ster een nog steviger basis te ver schaffen. De druk die op het restaurant is komen te staan is groot. Zandt: „Of ik die spanning aankan? Het zal wel moeten." Manager W. Zandt „Het is belangrijk dat wij duidelijk maken dat vrou wen bij Albert Heijn in leidinggevende posities van harte welkom zijn. Wij, maar ook anderen in de detailhandel, kampen met een groot tekort aan kaderleden. In het verle den hebben vvij ons mis schien teveel geconcen treerd op mannen. Vrou wen zijn een ten onrechte vergeten doelgroep. Het verweer dat vrouwen veel sneller stoppen met werken dan mannen of fysiek zwakker zijn is een fabeltje." Areamanager J.P.H. van Berkel weet waar hij over praat. Hij is voorzitter geweest van de projectgroep „Vrouwen bij Albert Heijn". Deze groep heeft een onder zoek gedaan naar de rol en de positie van de vrouw bij 's lands grootste kruidenier. De aanbeve lingen, die zullen moeten leiden tot een gunstiger positie voor de vrouw binnen het bedrijf, staan op schrift. De periode van woorden is afgesloten. Het is nu tijd voor daden. Over de rol van de vrouw binnen Ahold is inmiddels al heel wat vergaderd en ge schreven. Voor de goede or de eerst nog maar wat ge schiedenis. De discussie over dit onderwerp is in 1982 pas goed op gang geko men toen een aantal dames uit de ondernemingsraden om de tafel ging zitten en tot de conclusie kwam dat er wel erg weinig vrouwen zit ting hadden in het vertegen woordigend overleg. Van het één kwam het ander en dat leidde tot de constatering dat binnen Ahold eenzelfde tendens viel te signaleren. Vrouwen, en dan met name in leidinggevende functies, bleken een uitzondering te zijn. Het resultaat van deze vaststelling was een nota over dit onderwerp, die naar de Raad van Bestuur werd gestuurd. Na lezing van dit stuk werd de bal terugge speeld naar de COR met het verzoek: „dit eens wat beter te onderzoeken en met aan bevelingen te komen". De COR formeerde een werk groep „Vrouwen binnen Ahold". Brandende vraag was: waarom kunnen vrou wen binnen Ahold maar nau welijks doorstromen naar leidinggevende posities en wat zijn de belemmeringen? In de werkgroep zaten diver se medewerkers uit alle gele dingen van het bedrijf. De heer P C. de Jong van het bu reau „Organisatie en Consu menten Psychologie B.V." kreeg op zijn beurt de op dracht een en ander verder uit te diepen. Dit heeft ge leid tot een onderzoekver slag met een aantal aanbeve lingen dat de knelpunten zou kunnen oplossen. De Raad van Bestuur van Ahold gaf aan de hand van de uit komsten yan het rapport van P.C. de Jong opdracht aan de directies en hoofden Perso- neelzaken van de werkmaat schappijen te onderzoeken wat de positie van de vrouw binnen de eigen maatschap pij is en met voorstellen te komen deze te verbeteren. Niet het wiel opnieuw uitvinden Bij Albert Heijn is toen de werkgroep „Vrouwen bij Al- bert Heijn" in het leven ge roepen. Na het broodnodige bestuderen van literatuur, want volgens voorzitter Van Berkel „hoefde het wiel niet opnieuw te worden uitge vonden", is men de cijfers gaan verzamelen en vergelij ken. Al snel werd het ver schil duidelijk. Bij Albert Heijn komen vrouwen in lei dinggevende posities niet of nauwelijks voor. In de filia len blijken de vrouwen in de uitvoerende functies goed te zijn vertegenwoordigd (58%). In het kader is een vrouw meer uitzondering dan regel. Afdelingschef en assistent bedrijfsleider (4% afdelingschef slagerij (0%) en bedrijfsleider (0,5% Uit zondering hierop vormt de functie van hoofdcaissière (78%). Volgens de laatste telling werken bij Albert Heijn 24.872 mensen. Daar van is 53,9% vrouw. Uit alles blijkt dat vrouwen in leiding gevende functies veruit de minderheid vormen. Overi gens is dit probleem niet al leen kenmerkend voor Al- bert Heijn. Bijna alle Neder landse bedrijven en instellin gen tonen hetzelfde beeld. Behoefte „Het is een algemeen maat schappelijk probleem in Ne derland. Andere westerse landen, zoals Engeland en België, vertonen een aan merkelijk positiever beeld. Dat is vooral bereikt door een actief beleid van de be drijven en instellingen. Ver betering is blijkbaar niet al leen noodzakelijk, maar ook mogelijk", zo stellen de AH- onderzoekers. Ook de belemmerende fac toren op het carrièreverloop van vrouwen worden gesig naleerd. Het begint al met de personeelsadvertenties voor kaderleden en bedrijfslei ders. Daar moet volgens de projectgroep meer in door klinken dat de behoefte aan vrouwelijke sollicitanten aanwezig is. 'l'ot op heden werd teveel de aandacht van de man gevraagd. Aanbevo len wordt de personeelsad vertenties hierop te beoor delen en zonodig te herzien. Wellicht zou een andere me dia-keuze een oplossing kun nen bieden. Ook moet vol gens het rapport de maxi mum leeftijdsgrens worden verruimd. „Vrouwen die niet meer veel tijd aan kinderen hoeven te besteden, kunnen zodoende ook een kans krij gen". zo schrijft men. Tevens is gebleken dat veel vrou wen (maar ook mannen), door de lage status die werken bij Albert Heijn schijnt te hebben, ervan weerhouden worden te solli citeren. De mensen die de kandidaten selecteren moe ten volgens de aanbevelin gen meer op de geschiktheid van vrouwen voor kader- functies gaan letten. In de praktijk gebeurt dat veel minder vaak. „Selecteurs blijken vrouwen bovendien niet te zien als gelijkwaardi ge kandidaten voor de func tie van afdelingschefs", zo valt in het rapport te lezen. Stoppen met werken Ook loont het volgens vele selecteurs niet de moeite om opleidingen en aandacht te investeren in jonge vrou wen. „De meesten stoppen immers toch na een paar jaar omdat ze kinderen krijgen", menen dezelfde selecteurs. Dat blijkt een onjuiste ver onderstelling. De cijfers wij zen namelijk uit dat vrou wen in uitvoerende functies gemiddeld vier jaar in dienst blijven (mannen drie jaar) en vrouwelijke kaderleden na 10 jaar pas een streep on der het dienstverband zetten (mannen na 11 jaar). Uiter aard moet er tevens voor vrouwen een betere loopbaanbegeleiding komen en moet er meer rekening worden gehouden met de privé-omstandigheden. Voorzitter Van Berkel zegt hierover: „Wat natuurlijk heel nadrukkelijk voorko men dient te worden is dat er positieve discriminatie voor vrouwen gaat komen. Kijk, in het begin werd er door de mannen wat lache rig tegenaan gekeken. Dat zie je nu geleidelijk verande ren, maar dat gaat niet van de één op de andere dag. We zitten natuurijk nog steeds met het rollenpatroon waar bij de man werkt en de vrouw thuis met de kinderen zit. Dat is niet één-twee-drie verdwenen. Ook Albert Heijn kiest voor de stap- voor-stap-methode om een mentaliteitsverandering te weeg te brengen. Dat lost men niet zo maar op door een paar snelle handelingen te verrichten. Belangrijk is dat vrouwen ervan door drongen raken dat ze bij Al- bert Heijn nu gelijke kansen krijgen en dat ze van harte welkom zijn. Een weg terug is niet meer mogelijk. Daar voor zijn we inmiddels al te ver op het pad van de eman cipatie. We blijven er con stant over praten om al die vooroordelen en misverstan den weg te werken. En dat lukt. daar zijn wij van over tuigd." De voorstellen en ideeën zullen in de loop van 1986 nog nader door de project groep worden uitgewerkt. Per 1 januari 1987 zullen de plannen dan in de praktijk moeten worden uitgevoerd.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 5