Proef met werkplek automatisering lijkt te slagen AHOLD EN AUTOMATISERING Grote belangstelling voor de „personal computer manifestatie" Fax verdringt pagina 4 Flitsen „In het begin vonden sommige deelnemers het best vreemd. Ze zaten met het zweet in hun handen naar het beeldscherm te staren en drukten met de angst in het hart zo nu en dan op een knopje. Na verloop van tijd zag men dat het allemaal reuze meeviel en dat het beslist handig is en bovendien tijd be spaart." Met de heer L Vastenou. se nior consultant van de afde ling Beslissing Ondersteu nende Systemen (BOS), is het onderwerp werkpjekau- tomatisering aangesneden. De afdeling BOS, ook wel het Ahold Informatie Centrum genoemd, valt onder het Di rectoraat Systemen van Ahold. Sinds vorig jaar okto ber loopt binnen Ahold een proef waar een dertigtal me dewerkers aan deelneemt. Via het beeldscherm kunnen deze mensen, die her en der werken, nu snel met elkaar „praten". Ze kunnen allerlei berichten naar elkaar sturen. Het is mogelijk teksten op te slaan in of op te vragen uit een „centrale bibliotheek" en men kan de agenda-van zichzelf bijhouden en van anderen raadplegen. Wan neer het experiment slaagt, dan zal dat een belangrijke stap betekenen in de kantoorautomatisering bin nen Ahold. Betere communicatie Vastenou neemt plaats ach ter zijn beeldscherm en ver richt een aantal handelingen op het toetsenbord. „Dit is een test ten behoeve van redactie Flitsen" is de tekst die op zijn beeldscherm ver schijnt. Na een druk op weer een andere knop is het be richt overgeseind naar alle personen die bij de werk- plekautomatiseringsproef betrokken zijn. „Gesteld dat ik dit bericht nu aan ieder een had willen doorgeven", zo legt hij uit, „dan had ik eerst een dertigtal memo's moeten laten kopiëren en door de huispost laten bezorgen. Via de terminal gaat dit wel even iets snel ler. Bovendien is de hoe veelheid tekst niet aan een limiet gebonden." Aan deze werkplekautomatiserings- proefwordt door managers, secretaressen en de zoge naamde „professionele wer kers met computers" meege daan. Eenieder heeft de be schikking over een beeld scherm plus toetsenbord waarmee de communicatie wordt uitgevoerd. De facili teiten van automatisering binnen Ahold komen meer en meer bij de uiteindelijke gebruikers ter plekke be schikbaar. Tot voor kort was vooral ervaring opgedaan met het persoonlijk compu tergebruik, dat helpt bij het sneller kunnen nemen van beslissingen en met de tekst verwerkers. Bij het werk- plekautomatiseringproject zijn deze twee elementen sa mengevoegd. Het beeld scherm dat nu op tafel staat kan dus simpel gezegd reke nen en teksten onthouden en overseinen. Het doel van deze proef is er achter te ko men of het systeem functio neert, waar de gebreken zit ten en of het op grote schaal kan worden toegepast. De behoefte aan uitbreiding van onder andere de tekst verwerkingsmogelijkheden en de vraag naar betere vor men van communicatie zijn twee van de redenen waar om vorig jaar met het expe riment werd gestart. Uit een rapport dat aan de deelne mers werd gestuurd blijkt, „dat de werkplekautomatise ring een zich snel versprei dende techniek is. Vooral in Amerika worden de moge- lijkhcdeh op dit terrein be nut. Eén van de redenen - en daar noodzaak - is de moge lijkheid tijd en afstand te overbruggen." Binnen Ahold zijn deelnemers geselec teerd die in de praktijk al da gelijks veel contact met el kaar hadden. Gesteld wordt dat deze techniek er is om de bestaande communicatie te verbeteren, maar niet om communicatie te creëren. In het werkplekaulomatise- ringsproject is een aantal nieuwe technieken geïntro duceerd. Allereerst is dat de „Electronic Mail" Hiermee kunnen de deelnemers be richten naar elkaar sturen. Dat kan een simpel brietje zijn, maar het kunnen bij voorbeeld ook uitgebreide notulen zijn. Eenieder heeft de beschikking over een elektronische „postbak". Op het beeldscherm wordt aan gegeven dat een bericht is aangekomen en gelezen dient te worden. Het voor deel hiervan is dat de gebrui ker niet langer afhankelijk van de telefoon is. „In ge sprek" of „niet op zijn plaats" blijft een tijdrovend verschijnsel. Volgens de heer Vastenou vereist een „postbak" wel een zekere mate van discipline. „Regel matig zal de gebruiker van het beeldscherm even moe ten kijken of er iets is aange komen, anders werkt het nog niet", zo is hij van me ning. Besparing Ook het opvragen en/of op slaan van teksten is in de proef opgenomen. Voorzien van kenmerken (letters, woorden of afkortingen kunnen de teksten worden opgeslagen en op dezelfde manier worden opgevraagd. ,Je kunt hiermee kasten en dossiermappen besparen", aldus Vastenou. De gebrui ker bepaalt overigens zelf wanneer de teksten uit het Weliswaar heeft de microcomputer in de kantoor inventarisatie qua aantal nog niet de plaats van de schrijfmachine ingenomen, maar het verschil wordt met de maand kleiner. Ahold telt al 700 gebruikers die aan persoonlijk computergebruik doen door middel van beeldschermen gekoppeld aan de centrale computer dan wel de microcom puter. Het ziet ernaar uit, dat in de komende twee jaar dit getal aanzienlijk groter zal worden. Aan het directoraat Syste men zal het beslist niet liggen. Drs. J.F. Dosker, manager van het Ahold Informatie Centrum: „De ontwikkelingen gaan zo snel, dat ik me niet aan een uitspraak wil binden. Maar dat we bij Ahold pas de eerste stappen hebben gezet in een breed auto matiseringsprogramma is duidelijk. De 700 mensen die bij Ahold aan per soonlijk computerge bruik doen zorgen voor liefst 3-000 aansluit-uren per week op de grote Ahold-computer." Hoezeer Doskers prognose door anderen wordt gedeeld bleek vrijdag 23 mei jl., toen in de filmzaal van het hoofd kantoor voor de eerste keer een „personal computer ma nifestatie" werd gehouden. Ruim 300 vakgerichte be langstellenden lieten zich op de hoogte brengen van al het nieuws dat zich op de markt heeft aangediend. En om aan te geven hoe groot de be langstelling is: nog vóór de manifestatie hadden zich al weer enkele tientallen ge meld voor een volgende seance. Drs. Dosker: „En die zal er vrijwel zeker komen. Wil je de gebruikers infor meren over de laatste ont wikkelingen, dan zul je min stens eens per jaar zo'n pre sentatie moeten houden." De voorbereiding kostte de heren M. van Marion (direc teur Systemen), Dosker en de tien medewerkers van de computtg-lcesbarc geheu gen mogen worden verwij derd. .Afdrukken op papier van de informatie kan, maar is niet strikt noodzakelijk. Al le gebruikers hebben tevens de beschikking over een elektronische agenda. Meer dere personen kunnen dat op hun eigen beeldscherm zien. De gebruiker heeft zelf aangegeven wie erin mogen „kijken" en eventueel op de vrije ruimte een afspraak kunnen maken. Een afspraak met meerdere personen is door middel van dit systeem een regelrechte uitkomst. Hoewel de proef werkplek automatisering nóg niet is af gerond. is het merendeel van de reacties die door de deel- dienst Beslissing Ondersteu nende Systemen (BOS) nog al wat hoofdbrekens. Dank zij enkele organisatorische hoogstandjes lukte het de zaal te vullen met een assor timent aan apparatuur dat voor de bezoekers herken baar was, maar dat boven dien was aangevuld met de nieuwste snufjes. Opgeke ken werd ook van het op het laatste moment beschikbaar gekomen nieuwe type draag bare computer (waarvan er nog maar vijf in ons land zijn) en van de software, die het onderling uitwisselen van memo's en afstemmen van agenda's mogelijk maakt. Om alles voor iedereen zo veel mogelijk „toegankelijk" te maken waren de 300 be zoekers verdeeld over zeven ploegen die elk een uur mochten kijken, vragen en experimenteren. Dosker: „Het is ons wel duidelijk ge worden dat de belangstelling voor dit onderwerp zeer groot is. En dat is prettig want de mogelijkheden om de persoonlijke effectiviteit te verbeteren met moderne hulomiddelen zijn ernorm." nemers worden gegeven po sitief te noemen. Vastenou zegt hierover: „Zeker, zo nu en dan komen wij dingen te gen die we niet verwacht hadden. Inderdaad, dat zijn nog de kinderziekten, maar door de bank genomen le vert het alleen tijdwinst op." Momenteel is hpt experi ment nog in volle gang. Ver wacht wordt dat voor de herfst van dit jaar de proef periode zal zijn -afgesloten. Daarna zal een evaluatie plaatsvinden. Op basis hier van zal in de zgn. Policy Board Systemen worden be paald of, en met welke appa ratuur/programmatuur, d eze proef wordt omgezet in per manent gebruik. Ahold beschikt sinds april vorig jaar over fax-appara- tuur. Zowel bij de Centra le Tekstverwerking als bij de Raad van Bestuur en Ahead staan fax-toestel len. Binnenkort zullen ook de drie distributie centra worden uitgerust met fax. Het omvangrijke telexverkeer tussen het hoofdkantoor en de DC's behoort daarmee tot het verleden. Wat is fax? Fax is een soort fotokopieerapparaat dat op een telefoonlijn is aangeslo ten, waardoor het in staat is een tekst, een foto, een teke ning. een grafiek, etc. over te zenden naar een soortgelijk apparaat, dat een kopie pro duceert. Hoewel dit principe al langer dan een eeuw oud is. is het gebruik van fax pas de laatste jaren in een stroomversnelling geraakt door de technische ontwik kelingen op dit gebied. De PTT-faxgids van 1984 ver meldde 2.000 aansluitingen. De nieuwste gids telt er ruim 6.000. Steeds meer bedrij ven schakelen over op fax als vervanger van telex. Niet al leen omdat het goedkoop is, maar vooral ook omdat de overdracht veel sneller ver loopt. Een telexbericht moet eerst worden ingetoetst. Dat is bij fax niet nodig. „Naar een ontvanger in Nederland duurt het versturen van een document op A4 formaat on geveer 20 seconden", meldt Paul Gill, hoofd van de Cen trale Tekstverwerking (CTV) op het hoofdkantoor. „Naar het buitenland duurt het wat langer. Het oversei nen van een fax-bericht naar BI-LO duurt ongeveer 1 a IVï minuut. Dan ligt de ko pie in Amerika dus in de bak. Het enige wat je naast het fax-apparaat nodig hebt is een directe telefoonlijn die aan het toestel is gekoppeld. Je belt het nummer van het fax-apparaat waar je wat heen wilt sturen, je wacht op een bepaalde hoge toon en je drukt op start." De te ver zenden berichten verdwij nen vervolgens één voor één in het toestel waar ze punt voor punt afgetast en in tele foonsignalen omgezet wor den. Het ontvangende toe stel zet de signalen weer te rug in de oorspronkelijke vorm. Bedrijven en particu lieren die niet over fax be schikken. maar toch brieven of tekeningen per fax willen versturen kunnen gebruik maken van de faxpost: een speciale service van de PTT. De berichten worden daarbij vanuit het dichtstbijzijnde postkantoor met fax ver stuurd. Ook het omgekeerde is mogelijk. Een document kan naar een adres zonder fax verstuurd worden via het postkantoor. De berichten worden in dat geval per ex presse door de PTT afgele verd op de plaats van be stemming. Ahold maakt noodgedwongen regelmatig gebruik van deze nog betrek kelijk dure extra service van de PTT. De fax-toestellen op het hoofdkantoor en bij Ahead huurt Ahold van de PTT. Ze behoren tot de nieuwste generatie fax-appa ratuur. Vijfentwintig vellen papier kunnen er achter el kaar mee verzonden wor den. Tot voor kort verzond de CTV gemiddeld tussen de 800 en 900 telexen per maand. Paul Gill schat dat er momenteel 10% van de aan geboden berichten per fax worden verstuurd. Dat wordt veel meer als ook de DC's straks op fax overscha kelen. Vijfentwintig procent van alle door de afdeling lo gistiek aangeboden berich ten is bestemd voor de DC's en wordt nu nog per telex verzonden. Dat is binnen kort verleden tijd. Margriet de Vries, (rechts) en Mirjam Olij van de Centrale Tekstverwerking bedienen het telefax-apparaat.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 4