Miro Center Krant blijkt „bestseller" Werkgroep 100 jaar: „Het moest iets concreets zijn Albert Heijn opent geen jeugdfilialen meer .'Vr*vi Flitsen Inzamelingsactie voor bungalow van start assises t g r m pagina 3 De inzamelingsactie voor het jubileumge schenk is gestart. Alle steencertificaten zijn de deur uit. Het wach ten is nu op de gete kende machtigingen. Het liefst 35.000, want die vakantiebungalow voor gehandicapten móet er komen. De werkgroep 100 Jaar heeft er alle vertrou wen in. Flitsen sprak met drie leden van de werkgroep over de ach tergronden van de ac tie. De werkgroep 100 Jaar, waarin alle werkmaatschap pijen van Ahold vertegen woordigd zijn, kwam begin 1985 voor het eerst bij el kaar. Er diende beraadslaagd te worden over een jubi leumgeschenk van het per soneel in het kader van het 100-jarig bestaan van Albert Heijn in 1987. Verschillende ideecn kwamen ter tafel. Veel ervan werden verwor pen. „Bij een jubileumgeschenk denk je in eerste instantie aan iets traditioneels als een carillon, een gebrandschil derd raam, een plaquette of een borstbeeld. We hebben onderzocht of dat zou aan slaan, maar niemand voelde iets voor zulke ouderwetse dingen, Zoiets is eigenlijk volstrekt niet meer van deze tijd," zegt Jan van der Tor ren, voorzitter van de werk groep. Geen carillon dus, en ook geen borstbeeld, maar wel een vakantiebungalow voor gehandicapten. Hoe kwam de werkgroep op dit idee? „We vonden dat we iets voor de maatschappij moesten doen", aldus vice-voorzitter Marcel Tillemans. „Het moest iets worden ten be hoeve van een goed doel", vult Jan van der Torren aan. „Een gebaar van het voltalli ge Ahold-personeel in de richting van de samenleving. We hebben telefonisch con tact opgenomen met het mi nisterie van sociale zaken, omdat we dachten dat men daar een Jijst met goede doe len zou hebben, maar ze ver wezen ons naar de Pyttersen Almanak." De werkgroep haalde Pytter- sens Nederlandse Almanak uit de Ahold bibliotheek en zette het op een bladeren. Het lijvige handboek bevat uitgebreide opsommingen van o.a. alle instellingen in Nederland. Marcel Tillemans: „Het moest een goed doel zijn zonder geloof of politieke kleur. We hebben er uitein delijk een stuk of tien gese lecteerd. Vervolgens bleek uit een klein onderzoek on der het personeel dat het Prinses Beatrixfonds het meest aansprak." In augustus 1985 besloot de werkgroep vervolgens om een vakantiebungalow voor gehandicapten te bouwen. Werkgroeplid Paul Goud- riaan: „Het moest iets con creets zijn. Iets tastbaars. Daarom wilden we geen half miljoen op een rekening storten. Ons uitgangspunt was dat het een nuttig en tastbaar geschenk moest zijn, zodat de Ahold-mede- werkers straks kunnen zeg gen: „Kijk, dat is ons ge schenk". Op verzoek van het fonds hebben we besloten om de bungalow in Doorn te laten bouwen In dat deel van het land hadden ze nog geen bungalow." Het Prinses Beatrixfonds be zit momenteel zeven vakan tiebungalows voor gehandi capten. Ze staan geen van al le in speciale vakantiepar ken, maar gewoon ergens in een dorp. In Havelte staat er écn, Someren heeft er twee en verder staan er bunga lows in Eibergen, de Hars- Zo moet de bungalow voor gehandicapten er gaan uit zien. kamp, Egmond en Noorbeek. De Ahold-bungalow komt nagenoeg in het centrum van Doorn te staan. In de tweede helft van oktober zal de eerste steen gemetseld worden.Volgend jaar mei moet het gebouw klaar zijn. Het huis zal bij uitstek ge schikt zijn voor vakanties van gezinnen waarvan één of meer leden gehandicapt zijn. Gezinnen die anders nooit op vakantie kunnen gaan omdat zij in een „normale" accommodatie niet terecht kunnen. Onder de speciale voorzieningen zal zich ook een liftje bevinden, waarmee de gehandicapte zich in en uit het bad kan hijsen. Zowel grond, gebouw als inrichting zullen uit de in te zamelen gelden worden bekostigd. „De inzameling gebeurt ge heel op vrijwillige basis", be nadrukt voorzitter Van der Torren, „De Ahold-mede- werkers moeten er wat voor doen. Ze moeten namelijk een machtiging inleveren." Paul Goudriaan: „Het is ook een volstrekt autonome zaak van het gezamenlijke Ahold- personeel met instemming van de Raad van Bestuur. De overhandiging van de bunga low zal ook namens het per soneel gebeuren." BHMB1 ■ÜBHÜÜHÜBüHüMi Binnen nog geen jaar beschikken de dertien over Nederland verspreide Miro Centers over een prima communicatiemiddel met consu menten van Oost naar West en van Noord naar Zuid: de Miro Center Krant. Het me dium verschijnt inmiddels in een oplage van meer dan een miljoen exemplaren (exact: 1.125.000) eens per veertien dagen huis-aan- huis in alle vestigingsplaatsen van Miro Cen ters tot en met de regio in een straal van zo'n twintig kilometer daaromheen. Het succes is juist wat men er mee beoogt: zodra er een nummer uit is, ge ven de verkoopcijfers van beschreven artikelen uit het assortiment van de deelnemende bedrijven een aanzienlijke stijging te zien. Nu de twintigste editie bijna van de persen rolt, sprak Flitsen met de mensen aan de bron: Har ry Bruijniks, marketing services coördinator bij Miro, Jaap Groot en Rob van den Ing van Miro's re clame-afdeling en John Grooteman van Ahead. Gevieren zijn zij in eerste instantie verantwoorde lijk voor de totstandko ming van de Miro Center Krant die, op de adverten ties na, vorm en inhoud krijgt in samenwerking met Ruud Bijl van PR Bu reau van Hulzen in Voor schoten. Pratend in het Miro-hoofd- kantoor in het Zaanse ge bouw „De Bonkelaar" gaat het verhaal terug naar het moment dat Miro, samen met partners als MARCA, Gi raffe en Essq, met ieder hun eigen identiteit en dus ook advertentiebeleid, naar ma nieren zochten om zich in het nieuwe Center-concept als verkoop-eenheid naar de klant te kunnen presenteren. Al snel gingen de gedachten uit naar iets dat het midden zou houden tussen een pure advertentiefolder als de „Mi ro Flyer" uit de hvpermarkt- tijd en de populaire „spon sored magazins" vol met re dactionele tips als „BIJ", en „AllerHande". Het resultaat is een krant op dagbladfor maat, waar de advertenties van de deelnemende part ners worden afgewisseld met allerlei mode, huishou delijke of culinaire achter grondartikelen. Volgens die formule kwamen de eerste exemplaren van de Miro Center krant in september vorig jaar uit. telkens als „Speciale Editie" gebruikt wanneer er in de daaropvol gende weken ergens een Mi ro Center de poorten open de. In elke vestigingsplaats anders, aangepast aan plaat selijke omstandigheden waarbij ook de lokale" part ners aan bod kwamen. Ieder Miro Center kreeg in de. ope ningsfase 3 speciale edities, ofwel totaal 36 verschillende openingskranten. Die kracht toer is technisch uiteindelijk vlekkeloos verlopen, maar organisatorisch deden zich wat kinderziektes voor. Om ook die oneffenheden glad te strijken, besloten Miro en de vaste partners MARCA. Bart Smit, Giraffe en Esso in okto ber 1985 om door te gaan binnen vaste structuren en zo min mogelijk lokale aan passing. En zo gebeurt het tot dusver volgens een in middels goed geolied traject, waarin ieder een eigen taak vervult. Harry Bruijniks or ganiseert de redactiebijeen komsten met de partners waar, behalve de financiële afspraken ook overeenkom sten worden gemaakt betref fende advertentieruimte en redactionele onderwerpen. Jaap Groot heeft de handen vol aan verspreiding en het financiële" beheer; Rob van den Ing onderhoudt met Ahead de contacten over de produktie voorzover het de verhouding advertenties/' redactie betreft, alsmede de contacten met de reclameaf- - -*■ Jaap Groot, Harry Bruijniks advertentiepagina in de Miro Advertising. delingen van de partners over het aan te leveren mate riaal. John Grooteman ten slotte ziet toe op de tijds planning en coördineert bin nen Ahead de produktie van de krant. En dat is dan alles maar in grote trekken ge zegd. De afdeling Public Re lations ten slotte controleert en corrigeert teksten en zet sels. Last but not least mag evenmin de inbreng van de externe medewerking in de persoon van Ruud Bijl wor den onderschat. Hij zorgt voor de journalistieke kant, waarmee toch het gezicht van het blad wordt bepaald. Bij de bepaling van de redac tionele inhoud tijdens een redactievergadering, die doorgaans zo'n vijf weken en Rob van der ing (v.l.n.r.) bekijken de laatste proef van een Center Krant. Op de foto ontbreekt John Grooteman van Ai.iead voor de verschijning van een nummer wordt gehouden, probeert men zoveel moge lijk in te haken op de actuali teit". zowel wat het assorti ment als het seizoen betreft en tevens op personen die in de publiciteit staan. De arti kelen die op die basis wor den geschreven, staan veelal los van de geplaatste adver tenties. Hetgeen niet weg neemt dat, zoals het recente verleden heeft bewezen, ver halen over sportschoenen, joggen en koken met magne trons, verschillende soorten motorolie - hoe algemeen ook behandeld - prompt een omzettoename in de desbe treffende artikelengroepen in de winkels tot gevolg had. Hetzelfde is het geval als re dactioneel op bepaalde Mi- ro-acties wordt ingegaan. Met dit jaar in totaal 26 edi ties, met o.a. een speciale uitgave in september, in ver band met het éénjarig be staan van Miro Center, kan dan ook nu al worden vast gesteld, dat het met de Miro Center Krant goed gaat. Nu eens op zes, dan weer op acht en af en toe zelfs op tien pagina's omvang; in full co lour bij feestelijke gelegen heden als Kerstmis en Pasen of in zwart/wit met slechts één steunkleur - de Miro Center Krant blijkt telkens opnieuw een gewaardeerd medium bij de klanten. En daarom is het uiteindelijk toch begonnen... Nieuw te openen Albert Heijn-fïlialen zullen niet meer als jeugdfïliaal wor den bestempeld. De be staande jeugdfilialen blij ven gewoon doordraaien met de indertijd aangeno men medewerkers, voor zover die nog aanwezig zijn. Albert Heijn opende in 1982 bij wijze van experiment het eerste jeugdfïliaal in Apel doorn. In totaal werden er de afgelopen jaren 15 jeugd filialen opgezet, waar onge veer 450 jongeren tussen de 17 en 23 jaar aan een baan geholpen werden. De jeugdige medewerkers werden aangenomen op ba sis van een groeicontract. Ze begonnen met een 28-urige werkweek. Elk jaar konden ze er 1 uur bijkrijgen, totdat een 36-urige werkweek zou zijn bereikt. Het laatste halfjaar bleek op een aantal plaatsen steeds duidelijker dat de belangstel ling voor het project afnam. Steeds minder jongeren wa ren bereid te beginnen met een 28-urige werkweek. Men wil liever langer werken en die mogelijkheid is ook in veel gevallen aan wezig als gevolg van het aan trekken van de arbeidsmarkt. Albert Heijn zal ernaar blij ven streven jeugdige mede werkers aan te stellen, voor zover het aanbod van jeugdi gen dat mogelijk maakt en voorzover het past binnen de gewenste opbouw van de personeelsbezetting van het filiaal. Het principe van de gro.ei- contracten wordt inmiddels ook in andere filialen toege past. zij het dat ze niet langer beginnen bij 28 uur. maar bij 32 uur en kunnen oplopen tot een werkweek van 40 uur. Indien de plaatselijke om standigheden dit nodig ma ken, kan naar boven worden afgeweken van het minimum aantal uren. Dit geldt ook bij het aantrekken van potentië le kaderleden.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 3