Beheerdersdag Albfèrto springt eruit Colofon Video hulpmiddel bij credo-campagne AH Niet alles geschikt voor video pagina 2 Flitsen Museumwinkel van AH in de belangstelling r Jongens, kijk maar hij zit al aan mijn sleutelbos. Ik neem hem gegarandeerd mee naar huis", zegt hij, terwijl hij lachend met het Fiat-sleuteltje zwaai end het podium opstapt. Alberto-beheerder Ton de Graaf is de zoveelste die zondagmiddag 1 juni in het DC Veghel probeert of zijn sleuteltje op de glimmende Fiat Uno past, die op zijn nieuwe eige naar staat te wachten. Alle 89 beheerders hadden enige weken van tevoren een Fiat-sleuteltje gekre gen waarvan er slechts één paste. De Graaf doet het sleuteltje in het slot, hij draait en de deur opent zich. „Hoe is het mogelijk; hij past edit", weet de stomverbaasde Amsterdammer slechts uit te brengen. De verloting van een splin ternieuwe auto onder alle Alberto beheerders vormde de afsluiting van de Italiaan se actieweken in de filialen (zie pagina 13) en het was het hoogtepunt van de jaar lijkse beheerdersdag in Veg hel. Het „verloten" was de beloning voor die beheer ders die tijdens de actiewe ken extra commerciële acti viteiten hadden ontplooid. Voorbeelden hiervan waren het serveren van Italiaanse koffie in de filialen, het bak ken van pizza's, een Italiaan se ijskar voor de deur en het plaatsen van een Fiat in de grotere filialen. In groten ge tale was men met vrouw en kinderen naar dit distributie centrum gekomen. Het DC Veghel bclevert sinds een jaar de Alberto-filialen. Ver tegenwoordigers van het DC waren ook aanwezig om ken nis met hun afnemers te ma ken. Velen kenden elkaar al leen maar van de telefoon. „Een dag die goed is voor het opbouwen van het we derzijds begrip", werd uit vele monden vernomen. Naast het verloten van de au to hadden de organisatoren van deze ontspannen en soe pel verlopen dag nog iets in petto. In het kader van de Italiaanse weken, waar de verstrekte hapjes en drank jes ook op waren afgestemd, Met grote nauwkeurigheid wisten de leden van het Cam- pari-parateam te landen op het DC-terrein in Veghel was het Campari parachutis tenteam ingehuurd. Zij moesten proberen op het terrein van het DC te landen. Naast de vier geoefende pa rachutisten was beheerder Seinen uit Stadskanaal bereid gevonden mee te springen. Bijgestaan door één van de leden van het parateam zou hij aan een tandemparachute naar beneden komen. Gerui me tijd bleef onzeker of hij wel of niet zou springen. De bewolking gooide roet in het eten. Voor een duo-sprong was deze te laag. Zodoende kwam de vierde parachutist alleen naar beneden en vloog de heer Seinen terug naar een vliegveld bij Hilver sum. Mevrouw Seinen die gespannen naar de lucht stond te kijken reageerde op het niet springen van haar echtgenoot op de bekende noordelijke nuchtere ma nier. „Nee hoor, ik heb echt niet met knikkende knieën De elektrische pallettrucks dia in Veghel als orderverzameS laars worden gebruikt. wa\ ren voor de kinderen van de\ Alberto-beheerde)s een reen gebruikte attractie tijdens de beheerdersdag. staan wachten. Mijn man vond het leuk en bovendien zag hij het als een uitdaging, i Ik vind het jammer dat het; niet door is gegaan. Ik had hem graag zien springen." Zaterdag 24 mei stond de Museumwinkel van Albert Heijn aan de Zaanse Schans in de belangstelling. De AVRO had deze lokatie uit gezocht om drie goudstaven, ter waarde van 100.000- te verstoppen. Het veel be keken programma „Gold- rush" waarbij de luisteraar en kijker al vanaf september 1985 was betrokken, leverde echter geen winnaar op. Kennelijk was de opgaaf te moeilijk. Jammer. De drie goudstaven waar de f 100.000,- die niet wer den gevonden. FLITSEN Personeelsblad Ahold nv Juni 1986 43-ste jaargang no. 6 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592576 REDACTIE FLITSEN Mw. T. PLooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592573 Mw. S. Eijben Directiesecretariaat Miro B 303, 075-593822 N. Th. M. Huijsman Product Managing Marvelo P 410, 075-593253 J. J. M. Jongstra Directoraat P&O HK 1304, 075-592669 E. Muller Public Relations HK 1703, 075-592576 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 Vervolg van pagina 1 AGF-film zien we waartoe een medewerker op de afde ling AGF in zijn nachtmer ries in staat is. Breeduit geze ten in een groentekrat gaat hij zich te buiten aan onbe schaamdheden. Hij deinst er zelfs niet voor terug om klanten naar de concurrent te verwijzen. Even later zien we hem zijn waren per me gafoon aanprijzen. Het twee de deel van de film zet alle elementen van de botte ver- koopwijze nog eens op een rijtje en stelt daar vervolgens een betere aanpak tegen over. De twee andere films zijn volgens hetzelfde princi pe opgebouwd. De films zijn voor het groot ste deel opgenomen in de AH-testwinkel in Zaandam. De hoofdrolspelers zijn be roepsacteurs. „Het zijn geen strakke instructiefilms", zegt Gerard Tigchelaar. hoofd Opleidingen AH. „ze zijn be doeld om de afdelingen wat handvatten te geven om het credo-verhaal in te vullen. We schrijven niet voor hoe ze het moeten doen. De mensen weten zelf wel wat er beter kan." „We houden de afdelingen met die films als het ware een spiegel voor", vult Jan Belier aan. Belier werkt eveneens op de afdeling Op leidingen. „AH-ers zijn best bereid om in die spiegel te kijken. We moeten hem al leen wel aanreiken en dat is nu precies wat we doen." Oorsprong Gerard Tigchelaar: „De oor sprong van de credo's is commercieel. De concurren tie wordt steeds sterker. We hebben eigenlijk nog maar één wapen om ons te onder scheiden van de nabijgeko men concurrenten: service en Vriendelijkheid. Die ele menten zullen daarom nog meer nadruk moeten krij gen. De credo's zijn een lei draad om het service-ele ment te versterken. Op de bedrijfsleidersdag van vorig jaar werden ze voor het eerst gelanceerd onder het motto „Het gaat goed.... maar het kan beter". Niet dat het slecht gaat. maar het gaat er om de puntjes op de i te zet ten." Op de BL-dag werd ook de film „Een week bij AH" ge draaid. die inmiddels ook door alle filiaalkaderleden is bekeken. In de film wordt het wel en wee van een ge middeld AH-filiaal getoond. Tal van aangedikte, maar toch herkenbare situaties. Deze film vormde de basis voor de drie nieuwe films. Gerard Tigchelaar: „Na de BL-dag is er een project groep gevormd die een tra ject voor „Een week bij AH" heeft uitgezet en een plan voor verdere aanpak heeft ontwikkeld. Voor iedere as- sortimentsgroep werd een werkgroep in het leven ge roepen om de credo's te ver talen voor de diverse afdelin gen. In aansluiting op de film „Een week bij AH" werd ook besloten om een drietal afde- De meeste AH-filialen beschikken sinds kort over professionele vi- deo-apparatuur van Sony. Momenteel wordt video alleen nog gebruikt om de credo's in beeld te brengen. In de toekomst zal AH de apparatuur echter ook voor andere oplei- dings-, instructie- en informatiedoeleinden gebruiken. „Met'video kunnen we een enorm stuk uniformiteit be reiken, hoewel we een zeer zorgvuldige selec tie moeten maken. Niet alles is geschikt voor video", aldus Jaap Timmerman, hoofd personeelzaken van AH. Timmerman denkt dat, met name bij de informa tiestroom van het hoofd kantoor naar de filialen, een nuttig gebruik van de video gemaakt zou kun nen worden. „We zijn een bedrijf met een ge laagde organisatie. Tus sen directie en werkvloer zijn veel leidinggevende niveaus. Een deel van de informatie wordt via die diverse niveaus doorge sluisd. De kans op vervor ming van de informatie is daardoor zeker aanwezig. Video kan hierbij heel di rect ondersteunen. Ver der bestaat er ook een schriftelijke informatie stroom en ook daarbij kan video als ondersteu ning gebruikt worden." Het hoofd PZ denkt hier bij bijvoorbeeld aan de wijnweek, waarbij een deel van de achtergrond informatie op. beeldband verstrekt zou - kunnen worden. „Als extra wel te verstaan. Video zal de schriftelijke informatie nooit helemaal vervan gen". aldus Jaap Timmer man. Ook op de afdeling Opleidingen is men er van overtuigd dat alleen een selectief gebruik van video effectief kan werken. Gerard Tigche laar, hoofd Opleidingen Albert Heijn: „We zijn nu met de credo-films voor het eerst met dit medium in de slag geweest. Als volgende toepassingsmo gelijkheden van video wordt gedacht aan een soort bedrijfsjournaal. Hiervoor worden enkele „proefuitzendingen" voorbereid. We zullen goed moeten afwegen waarvoor we video nog meer kunnen gebruiken. Een cursus kaasprocven zal bijvoorbeeld moeilijk op beeldband gereali seerd kunnen worden!" lingsgerichte filmpjes te la ten maken." De videofilms zullen als on derdeel van speciale bijeen komsten van de bewuste af delingen vertoond worden. Eerst een keer zonder onder breking. vervolgens een ge faseerde vertoning. Aan de hand van de educatieve blokken in de films en de ge geven credo's zullen de afde-: lingen de eigen tekorten ofj afwijkingen proberen vast te' stellen en de oorzaken daar van proberen aan te geven. Vervolgens wordt er geza menlijk naar oplossingen voor de gesignaleerde tekor ten of afwijkingen gezocht. Deze oplossingen zullen in een actieplan worden vast gelegd. Ook de afdelingen waarvoor nog geen film be schikbaar is zullen zo'n actie plan opstellen. De uitkom sten zullen ten slotte op een poster worden gezet. In kernwoorden worden hier op de voorgenomen en door de leiding goedgekeurde ac ties genoteerd. De posters worden opgehangen op plaatsen waar de medewer kers regelmatig komen. Volgens Gerard Tigchelaar laat deze aanpak veel ruimte voor zaken die de filiaalme dewerkers graag anders zou den willen hebben. „Het sluit ook prima aan bij de Leifo-gedachte. De mensen worden nu nog meer bij het werk betrokken!" Jan Belier: „In het najaar zul len we bekijken of er ook voor andere afdelingen vi deofilms moeten worden ge maakt. We hebben nu be wust voor de afdelingen AGF, brood, kaas en deli en de kassagroep gekozen van wege het directe contact met de klanten." Het was de eerste keer dat de afdeling Opleidingen op deze manier gebruik heeft gemaakt van videofilms. Niet iedereen was onmiddellijk overtuigd van de kracht van het medium. Jan Belier: „Toen ze bij commerciële zaken de scripts lazen vroe gen ze: „Wat is dat voor flau wekul?" Nu de films klaar zijn is iedereen enthousiast."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 2