iiiiiiAW loiiiiiiiï louiimr AH-filiaal 1169 pagina 16 Flitsen Centen Motorrijder Wisselgeld Zusjes „Noortekzeese" Luttele kilometers ten noorden van Leiden ligt de badplaats Noordwijk aan Zee. Vroeger was bet een bekoorlijke familie-bad plaats, tegenwoordig wordt bet meer en meer een badplaats rooi de jeugd. De Noordw jk.se middenstand is daar niet onverdeeld enthousiast over. Ook Bram Vingerling, bedrijfsleider van AI-[fi liaal 1169, zou bet graag anders zien. „Maar veranderingen boud je nu eenmaal niet tegen. Buiten bet seizoen komen hier in bet weekeinde al zo 'n slordige drie- tot i 'ierduizend jongeren naar disco en dancing, dus laat bet zich denken boe bet in het hoogsei zoen is. Agressie en geluidsoverlast zijn dan aan de orde van de dag. Maar denk. niet dat bet bier niet leuk werken is. Vooral wan neer de bewoneis van bet Rubr-gebiedbier „neerstrijken Dat betekent wel bard werken, want bet is bier in feite toch een vakan tiefiliaal Normaal werk ik met 19 mensen, waarvan 10 in vaste dienst In de zomer komen daar gemiddeld 10part-timen bij. We zijn zes dagen open In de week. tofs avonds negen uur en zater dags lot i 'ijf uur en dan kom je nog banden tekort. De spits" ligt bij ons 's ochtends tot half elfen 's avonds na vijven. Bram Vingerling, geboren in Vlissingen, heeft in Noordwijk aan Zee zijn plaatsje onder de zon gevonden. „Ik zou niet graag meer naar Zeeland terug gaan. Het ligt zo decentraal, al heb ik er met veel plezier gew-erkt. Vooral in Axel in Zeeuws-Vlaanderen. Daar bestond mijn klantenkring voor een groot gedeelte uit Belgen en dat is toch een ander publiek dan onze zomerse gasten hier. Ze zijn over het algemeen gemoedelijker. De badgasten willen snel geholpen worden, maar ik ontkom er in het hoogseizoen niet aan dat de klanten wel eens even moeten wachten- Voor een normale drukte zijn vier kassa's genoeg maar als het extra druk wordt is wat wachten toch niet te vermijden. Je zou zeggen dat mensen met vakantie wat rustiger zijn maar daar is weinig van te merken. En waar onze oosterburen nog steeds niet uit zijn is het losse centenvraagstuk. Daar kunnen ze echt over - „doorzeuren". Ondanks dat komen er jaarlijks toch vrij veel Duitse badgasten terug. Het aardige van deze mensen is dat ze echt pogingen doen om Nederlands te spreken. Veel vraag is er ook naar „vers van het mes", maar dat gaat nu eenmaal niet in een „tweetje". AI zou ik best een grotere zaak willen hebben, zo'n klein filiaal is best gezellig, vooral in het voor- en naseizoen. Je leert de mensen wat beter kennen." Bram Vingerling heeft eén hobby, beter nog. een passie. Reizen, verre reizen, naar Azië en vooral China. „Ik ben een echte China- gek. Ik ben in Indonesië geweest en in Japan en andere Aziatische landen, maar China boeit mij het meest. Ik ben er nu tweemaal één maand geweest en mijn eerstvolgende reis gaat oo.k weer daarheen. Zo'n vakantie staat éénmaal in de twee jaar op het programma want de reis is tamelijk duur. Als het me ooit zou lukken, zou ik er een half jaar naar toe gaan op eigen gelegenheid. Chinezen zijn alleraardigste mensen en, hoe beperkt ook hun mogelijkheden, ze doen wat ze kunnën om het buitenlanders naar de zin te maken. De taal is wel een barrière maar met een goed woordenboek en wrat handen- en voetenwerk kom je toch wel waar je wilt. Ik reis meestal meteen klein groepje, negen a tien mensen. Een groep van 40 benauwd mij. Even de bus uit, plaatje schieten en weer verder. Dat hoeft voor mij niet. Ik ben geïnteresseerd in de hedendaagse Chinese cultuur en het is opvallend hoeveel vrijheid de Chinese burger de laatste jaren en een „Noortckbinner" (inwoner van Noordwijk Binnen). Lachend vertelt ze dat haar man een „Noortekbinner" is. „Die houdt niet van het strand en de zon maar ik ben een echte zonaanbidster. Mijn vakantie breng ik altijd hier door. Waarom zou ik naar Spanje gaan als ik het hier voor de deur vind. Trouwens, Spanje is ons ook veel te duur. Ik ga tegenwoordig naar het strand „In de Zuid". De boulevard is me veel te druk geworden." Hoewel ze dus graag in een grotere zaak zou willen werken vindt ze een kleine zaak wel veel gezelliger.Je hebt veel meer contact met de klanten. Ja, ook met de buitenlanders. We hebben hier Duitse klanten die al meer dan zes jaar in de zaak komen. Eén daarvan steekt altijd even zijn hoofd om de deur om te zeggen dat hij „schon wieder da ist." Marijke denkt dat dit niet alleen komt door de service die alle medewerkers van het filiaal geven maar ook omdat Albert Heijn goedkoper is geworden. „Vroeger hadden we de naam duur te zijn maar sinds AH op de kleintjes is gaan letten is de omzet gestaag gestegen. Ook dc omzet van vlees neemt steeds toe. Ik denk dat dit door de mond-tot-mond-reclame komt. Maar een echte „vers van het mes"-afdeling is toch wel één van mijn grote wensen", besluit Marijke de Ridder, die in haar vrije tijd bijna al haar kleren zelf naait. Ron Prins Ron Prins (25) afdelingschef houdbaar, werkt ruim vier jaar bij Albert Heijn, maar pas een paar wreken in Noordwijk. Voor die tijd werkte hij in Sassenheim en Hillegom. In die laatste plaats woont hij ook. Hij vindt het jammer dat het filiaal niet groter Bianca van der Voet is. Het assortiment zou ook uitgebreider kunnen zijn en dat er zo weinig ruimte is voor display's vindt hij dubbel jammer. Dat wil overigens geenszins zeggen dat hij filiaal Noordwijk niet leuk vindt. ,Je hebt hier vrij makkelijke klanten en bijzonder leuk is altijd wanneer de buitenlandse klanten naar huis toe gaan. Dan wordt er van alles en nog wat aan Nederlandse artikelen ingeslagen. Koffie en kaas zijn daarbij favoriet." Het werken in een klein filiaal heeft ook zijn charme vindt Ron, al blijft hij erbij dat een groter filiaal wel leuker kan zijn. „Maar hier ben je bij het totale gebeuren betrokken en wanneer het mij ooit lukt om nog eens bedrijfsleider van een groot filiaal te worden is de ervaring hier opgedaan van onschatbare waarde." Dat laatste is de grote wens van Ron die in zijn vrije tijd graag motor rijdt. Hij heeft een Yamaha 900 waar hij menige toerrit mee maakt. Dc vakantie voert meestal naar de grote races als TT Assen of naar Francorchamps in België. Met een stel vrienden op een boerderij logeren of in een tent slapen betekent dolle pret. Ondanks de motor zit Ron 's zomers nog minstens eenmaal per week op zijn racefiets. „Voor de conditie", zegt hij lachend. Een andere grote hobby van hem is muziek. Populaire popmuziek. Hij zingt en speelt gitaar. Een paar weken geleden had hij zijn eerste optreden in Hillegom. Caissière III in opleiding, Bianca van der Voet (20), werkt sinds januari jl. in filiaal 1169- Binnenkort gaat ze verhuizen van Sassenheim naar Noordwijk. „I let is hier veel gezelliger, meer sfeer en je mag meer eigen initiatief ontplooien", en daarbij doelt ze op het AH-filiaal. Alleen de Duitse mark daar heeft ze het wel eens moeilijk mee. „Die goeie mensen willen niet alleen met Duits geld betalen maar ze willen ook nog Duits wisselgeld terug. Het is mij wel eens overkomen dat de klant, omdat ik geen Duits wisselgeld terug kon geven, de boodschappen bij de kassa liet liggen en de zaak uitliep. Bianca zou ook best in een groter filiaal willen werken, maar om de nieuwe kassa's zit ze niet te .springen." „Het gaat mij uitstekend af met deze kassa's dus \yaatom zou ik...?" Bianca is een strandaanbidster. Haar man niet, maar dat vindt ze niet zo erg. Door haar verhuizing dit jaar komt er niet veel van vakantie. Toch denkt ze zich uitstekend te kunnen amuseren aan het strand van Noordwijk aan Zee. Andere jaren ging ze veel toeren in Duitsland en België. Lezen „vooral dikke romans" - is haar grote hobby net als postzegels verzamelen. Voornamelijk Nederlandse. Ze heeft zegels vanaf 1846 en Nederland heeft ze compleet vanaf 1945. Alleen in de omgeving bezoekt zij ruilbeurzen. „Nee, ik doe het niet voor het geld. Van beleggen begrijp ik niets, maar ik vind het gewoon leuk." De zusjes Ilonka 17 en donker) en Monique 16 en blond) de Llaas zijn verkoopster/caissière. Ilonka is sinds een paar weken een vakantiemedewerker. Monique sinds vorige zomer part-time op zaterdag. Beiden vinden AH-filiaal Noordwijk een gezellige zaak. Alleen Monique vindt dat er minder verschil zou moeten zijn tussen full- en part-timers. ..Al maken wij minder uren. het hoeft toch niet te betekenen dat wij er niet volledig bij horen", vertelt zij. Ilonka heeft van verschil nog niets gemerkt. „Maar ik ben ook nog zo kort in dienst dat ik nog geen mening heb", zegt zij. Beide jongedames dansen graag en gaan het liefst uit in Noordwijk. Ilonka, die voor kort in een hotel werkte - „maar dat was lang en hard werken voor minder geld" - doet dit jaar VWO eindexamen en wil Duits gaan studeren. „Als ik Monique, links, en baar zusje Ilon ka de Haas. tenminste niet zak", zegt ze afstandelijk evenals haar zusje, die dit jaar eindexamen HAVO doet en verder wil studeren I IBOV) voor verpleegkundige. Ilonka heeft als hobby breien, vooral truien. Lachend bekent Monique dat ze het ook wel eens heeft geprobeerd maar dat het haar niet lukt. ciejÉsci Bram Vingerling heeft gekregen. Natuurlijk snuffel ik ook in mijn eigën vakgebied. Zelfbediening kennen ze er niet. Wanneer je iets koopt gaan rekening en geld in een zakje met een wasknijper. De verkoopster hangt het aan een ingenieus draadsysteem, geeft een elegante zwaai aan het geldzakje en dat belandt dan een heel eind verder bij de centrale kassa. Het wisselgeld komt op dezelfde wijze terug. Weet je, één ding moet je echt nog opschrijven. Ik kocht er een elektronisch rekenmachientje en nog een paar kleinigheden De kassabon werd echter uitgerekend met een echt Chinees telraam. Voor mijn gevoel ging dat sneller dan met een elektronische kassa." Marijke de Ridder 24), verkoopster III. draait inmiddels al weer negen jaar mee in Noordwijk aan Zee. Zij zou graag in een ruimere zaak werken „maar wel in Noordwijk". merkt de rasechte „Noortekzeese" snel op. Er schijnen in Noordwijk aanmerkelijke verschillen te bestaan tussen een „Noortekzeeër (inwoner van Noordwijk aan Zee Marijke de Ridder

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 16