Een onweerstaanbare trekpleister voor onze Oosterburen. pagina 14 Flitsen Ter Huume: Bluntest Een foto genomen vanaf het weiland dat op topdagen als extra parkeetplaats wordt ge bruikt. Aan de telefoon hebben wij Ter Huume directeur G(errit) J. Paalman. „U moet gewoon een keertje langskomen. Door de te lefoon kan ik onmogelijk uitleggen wat Ter Huume voor een bedrijf is. U moet het zien. U zult ver baasd zijn wat u hier on der ogen krijgt." Dus op weg naar het Twentse Buurse; even achter Haaksbergen met Ensche de als dichtstbijzijnde grote gemeente. Terwijl het bord „Douane na 300 meter" al is gepasseerd, doemt plotseling rechts van de weg ons reisdoel op. Ter Huurne wordt omschreven als een grenswinkel, maar de mi nimale toevoeging van het woord „centra" zou toch zeker op z'n plaats zijn. Een complex van 30.000 m2 is per slot van rekening niet zo maar iets. Waar in Nederland kan men alle boodschap pen op zeer beperkte loopafstand doen, om ver volgens lekker te eten of te drinken voor een beursvriendelijk bedrag, en kunnen de kinderen zich intussen vermaken in de „mooiste speeltuin van Nederland" en dat al les in een fraai oer-Hol- landse landelijke omge ving? We waren inderdaad verbaasd, want Ter Huur ne hééft het. „Ter Huurne is binnen Ahold een vrij onbekend bedrijfs onderdeel. Er zijn maar wei nig mensen die precies kun nen aangeven wat wij zijn. Ja. een grenswinkel, maar daar stelt men zich dan een winkeltje bij voor waar je ook benzine kan tanken voordat de grens wordt overschreden", zo legt de heer Paalman ons uit. En in derdaad is het meer dan een winkeltje dat toevallig naast het huidje van de douanebe ambte staat. In Nederland heeft Ter Huurne vier vesti gingen. Buurse is de groot ste. met een filiaal aan een grensovergang bij Enschede, dan volgt de vestiging in het centrum van Venlo met een filiaal aan de grensovergang Mönchengladbach. Gelagkamer De naam Ter Huurne is af komstig van een boer die de ze achternaam droeg en aan de Altsteedseweg woonde. Na de Tweede Wereldoorlog ontdekte deze veehouder dat het grensplaatsje Buurse een aantrekkelijke trekpleis ter vormde voor Duitsers op doortocht. Hij richtte een slaapkamertje in zijn boerde rij als gelagkamer in waar de bezoekers koffie, thee, melk en andere versnaperingen konden gebruiken. Het bleek een doorslaand succes te Na het winkelen is er gele genheid op het terras even uit te blazen. Vermeldenswaar dig detail is wellicht dat de grens tussen Nederland en West-Duitslat id dwars over het tetras loopt koop in aanschaf. De omzet- snelheid die deze produkt- groepen bereiken liegt er niet om. De prijs van sterke drank verschilt niet of nau welijks, maar als men in Ne derland is geweest kan er toch niet worden weggere den zonder een fles „Hollan- dische Schnaps" in de tas. Tweetalig Bij Ter Huurne werken on geveer 200 mensen, waarvan er 130 hun dagelijks brood in Buurse verdienen en de overigen in Venlo en En schede. Dat het personeel tweetalig is zal niemand ver bazen, maar dat je op Neder lands grondgebied al met Duitse prijzen wordt gecon fronteerd is iets anders. Het merendeel van de gasten komt zoals gezegd uit Duits land. Er wordt zodoende in marken afgerekend. Uiter aard kunnen Nederlandse bezoekers er met de gulden terecht, maar een blik in de kassa leert dat al het vader landse geld in één vakje is verzameld. De weekeinden zijn voor Ter Huurne de top dagen. Het bedrijf is zeven dagen per week en 52 we ken per jaar geopend. Alleen tijdens de Kerstdagen en le Paasdag gaan de deuren voor het publiek dicht. De ope ningstijden zijn van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Een uitzondering daarop vormt de zondag. De supermarkt sluit dan 's mid dags om één uur. De rest van het complex blijft dan wel open. Ter Huurne adverteert niet of nauwelijks in Neder land. In de Duitse media daarentegen des te meer. In zo'n 45 dagbladen wordt geadverteerd. Het verzor gingsgebied. de mensen die de kranten onder ogen krij gen, is ook een cijfer om even stil van te worden. Dat ligt namelijk rond de 8 mil joen inwoners. Over de toe komst van het bedrijf is de heer Paalman positief. „Het loopt echt als een trein. Daarom hebben wij ook ge zocht naar uitbreiding en dat heeft tot gevolg gehad dat wij oktober 1984 een filiaal van 1.600 m2 in Venlo heb ben geopend. Hoe het hier is om te werken? Kijk maar om je heen. De mensen die hier werken zijn bijzonder gemo tiveerd. Ter Huurne is een sterk gedecentraliseerd be drijf. Dat wil zeggen dat wij onder andere onze eigen in koop en administratie rege len. Wij doen hier erg veel zelf. Dat werkt heel goed bij de medewerkers. Die zien 'Ier Huurne als een stukje van zichzelf Het is hun be drijf. In de praktijk leidt dat dus ook tot prima omzetre- sultaten." zijn. Al vrij snel na de start liet de heer Ter Huurne een winkeltje aan zijn boerderij bouwen. Van de boerderij is nauwelijks meer iets terug te vinden. Hier en daar getuigt nog een enkele hanebalk op zolder en een muur in de serre van een agrarisch verleden. Groeien als kool De pleisterplaats van Ter Huurne groeide als de spreekwoordelijke kool en al ras ruimde hij het vee op en concentreerde zich alleen nog op de detailhandels- en horeca-activiteiten. In het begin van de jaren '70 had Ter Huurne genoeg van zijn werkzaamheden. Hij wilde wel eens wat anders. Hij ver kocht zijn bedrijf aan Simon de Wit en deed een bod op het familiepretpark Euro- strand. Na een aantal jaren verkocht hij ook deze attrac tie weer en schafte een soortgelijk recreatiepark in de buurt van Hamburg aan. Ter Huurne groeide ondanks de overname zonder al te veel problemen door. Bin nen het jaar verwisselde het weer van eigenaar door de Verse' bloemen en planten zijn gewilde artikelen bij Ter Huurne. Via kleine winkels wordt een en ander aan de man gebracht integratie van Simon de Wit in Albert Heijn. Ter Huurne in Buurse staat op een op pervlakte van 30.000 m2 en herbergt een supermarkt, die een assortiment voert van koffie tot klompen, een restaurant, een souveniers- winkel, een slijterij en een tankstation. Ook kan de be zoeker er terecht in aparte winkeltjes en stalletjes voor bloemen, planten, groenten, vis, gevogelte en lederwa ren. Naast een ruime par keerplaats, en als die vol is wordt uitgeweken naar een naburig weiland, is er ook een fraaie speeltuin. Zonder in een al te opschepperige sfeer te belanden, kan ge steld worden dat het hier een „Efteling in zakformaat" betreft, waar de meegeko men kinderen hun overtolli ge energie kwijt kunnen in keurig onderhouden attrac ties. Deze variëren van een oldtimer-baan tot een glij baan, radiografisch te bestu ren bootjes en een minika- belbaan. Omzet uit Duitsland Hoewel Ter Huurne een puur Nederlands bedrijf is, komt toch 95 procent van de omzet uit Westduitse porte monnees. De resterende vijf procent wordt binnen het bedrijf betiteld als „ver dwaalde klanten". Het klan- tenwinningsbcleid richt zich dan ook op onze oosterbu ren. Voor de vele miljoenen inwoners van het Ruhrge- bied is Ter Huurne een be grip. Ook de mensen die er werken zijn bekend.:Eén van de chefs uit deze Ter Huurne vestiging, de heer Waller- bosch, ondergaat tijdens zijn vakantie ook het lot van een bekende Nederlander en wordt regelmatig op straat aangesproken als „der Chef von Ter Huurne". Wat zoe ken de 20.000 tot 25.000 Westduitsers die per week naar Buurse komen in deze grensplaats? Het blijkt dat zij hier op zoek zijn naar gezel ligheid tijdens het bood schappen doen in een lande lijke omgeving. En dat vin- Ilet assortiment is met name afgestemd op de Westduitse smaak en gewoonten. Hier een kijkje op de afdelingfijne vleeswaren. den ze dan ook. De kreet „Ter Huurne ins Grüne" is door de jaren heen stevig in geburgerd. Veel bezoekers zien het winkelen in Buurse echt als een dagje uit in het buitenland. De meeste be zoekers blijven een hele tot halve dag. blijkt uit de gege vens. Toch .moeten velen eerst de nodige kilometers rijden voordat ze op de plaats van bestemming zijn. De dichtstbijzijnde op- en af rit van de autosnelweg ligt op 45 kilometer afstand. Uit onderzoek is gebleken dat 60% van de bezoekers meer dan 70 kilometer aflegt voor-, dat men de Nederlandse grenspost in zicht krijgt. Be halve de gezelligheid en de landelijke omgeving speelt ook het prijsvoordeel een niet onbelangrijke trekkers- functie. Vooral de koffie, de verse vleeswaren, de kaas, de groenten, de bloemen en de sigaretten zijn voor West duitsers in verhouding goed- Kinderen gaan graag mee lahcl" kan de overtollige kin- naar ter Huurne. „In de derenergie worden achterge- mooiste speeltuin van Neder- laten. Bij slecht weer kan de in wen- voor weinig geld goed gege- dige mens versterkt worden ten en gedronken kan wor- in een overdekte serre n aar den

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 14