Nieuwe COR-secretaris wil draagvlak verbreden Voorrang en ver kiezingen iwm OR Distributie niet ontevreden over project Flitsen pagina 11 Draagvlak Profiel Kritiek De COR heeft een nieuwe secretaris. Tijdens een onlangs gehouden verga dering werd COR-lid Pieter J. Kruys- wijk als zodanig gekozen en benoemd. Hij kreeg het vertrouwen van de over grote meerderheid van zijn mede-COR- leden. Met de benoeming van Kruys- wijk heeft de COR de vacature, die was ontstaan door het vertrek van Aline Gerssen, op korte termijn kunnen op vullen. Kruyswijk was de enige kandi daat voor de belangrijke functie en zal deze voorlopig tot aan de OR-verkiezin- gen van 1987 blijven bekleden. De nieuwe secretaris maakt al 5 jaar deel uit van de COR en is ruim 9 jaar lid van de OR Distributie. In het dage lijks leven is hij verantwoordelijk voor het internationale transport bij Ahold. CORRelatie sprak met de nieuwe COR- bestuurder. Pieter Kruyswijk:.Ik heb lang nage dacht over de vraag of ik wel of niet se cretaris zou worden. Het is niet iets wat Net de verkiezingen voor de Tweede Kamer achter de rug en nu begint achterban alweer over verkiezingen te zeuren. Ik weet dat velen de uit slag met gemengde gevoelens heb ben ontvangen maar over deze ver kiezingen wil ik het niet hebben. Volgend jaar worden er weer OR- verkiezingen gehouden en wordt het verkiezingscircus binnen Ahold opgestart. Worden we dan weer met landelijke uitspraken via posters geconfronteerd zoals ,,Ik ben tegen een ondernemingsraad die overal ,,ja en amen" op zegt";Werken kost tijd en niet alleen die van de baas"; ,,Jammer als u geen tijd heeft om OR-lid te worden! Maar weet u dan misschien net zo'n goede kandi daat als u bent?" Of zullen deze verkiezingen sober worden gehouden en meer op de werkmaatschappij gericht zijn? De vraag is of er voldoende kandida ten zullen komen om alle zetels te be zetten. Na informatie ingewonnen te hébben, blijken er in diverse OR'en nogal wat vacatures te zijn en het verloop is soms erg groot. Het zou wel eens goed zijn om te onderzoe ken hoe dit nu komt. Ligt dit aan tijdsbesteding? Ligt dit aan de belasting en/of kwali teit? Heeft het iets te maken met de mate van invloed die de OR kan uitoefe nen? Ik weet het niet, maar wellicht ligt hier een laak voor het BOR om dit te onderzoeken. Mogelijk kan in de-ko mende campagne meer aandacht besteed worden aan het werven van vrouwelijke kandidaten. Bij Ahold is de verhouding in het per soneelsbestand tussen mannen en vrouwen 50/50. Laat je dit los op het OR-gebeuren, dan blijken er van de 177 OR-leden 46 vrouw te zijn. Vrou wen hebben dus nog heel wat in te halen in de bezetting van OR-zetels. De slogan van een recente FN V-bij eenkomst Vrouwen hebben voor rang" zou een goede zijn om meer vrouwen in de OR te krijgen. Zelf twijfel ik nog om mij kandidaat te stellen. Het blijft nu eenmaal makke lijker om aan de zijlijn te staan en aan OR-spelers te zeggen hoe zij het moeten doen en kritiek te leveren als zij het niet goed gedaan hebben. Trouwens ook bij mij hebben vrou wen voorrang. Jan Achterban -jfffrY Pieter J. Kruyswijk uit eigen wens naar voren is gekomen, maar alle neuzen begonnen in mijn richting te wijzen. Dan is het moeilijk om je aan je collectieve verantwoordelijk heid te onttrekken, vooral als er zo'n brede steun is (13 stemmen voor, 1 tegen en 1 blanco-Red). Het bekleden van het secretariaat brengt natuurlijk nogal wat werk met zich, maar aan de andere kant gaat het voorlopig om een periode van één jaar en ik ben één van de men sen met de meeste OR- en COR-erva- ring. Daarnaast hebben we binnen het dagelijks bestuur afspraken gemaakt over een andere taakverdeling en mijn mede-bestuursleden hebben bovendien geaccepteerd dat ik in voorkomende ge vallen vrij ben om mijn eigen prioritei ten te stellen. Binnen mijn eigen OR en werkmaatschappij heb ik voldoende steun gekregen. Alles bij elkaar was het genoeg voor mij om het secretariaat op me te nemen, waarbij ik me realiseer dat somrmge activiteiten binnen en bui ten de company minder aandacht zul len krijgen. Er zal zeker nog wel eens wat meer vrije tijd bij inschieten. Als één van zijn belangrijkste taken be schouwt de nieuwe secretaris het ver breden van het draagvlak van de COR. Hij is van mening dat het functioneren van de COR te zeer afhankelijk is van slechts enkele leden. ,De kwaliteit van het functioneren van de COR komt pas echt aan de orde als er iets in brand staat. De vorige COR heeft Simon ge had, deze COR de reorganisatie van Miro. In dat soort situaties blijkt elke keer weer dat slechts een paar figuren uit de COR het voortouw nemen. De COR is te vaak afhankelijk van een paar mensen, die dan al gauw bepalend zijn voor het hoogste personeelsvertegenwoordi- gend orgaan binnen Ahold. Dat is jam mer, want dat bepaalt tevens het draag vlak. En als er uit die kleine kern men sen wegvallen, dan is Leiden in last." Om het draagvlak van de COR te ver breden zouden de OR'en volgens Kruys wijk hun meest bekwame leden naar de COR moeten afvaardigen. Je kunt al leen maar hopen dat de verschillende OR'en hun beste mensen naar de COR sturen. Juist in verband met decentrali satie is dat belangrijk. Een goede de centralisatie slaagt alleen maar met een hoogwaardige centrale steun. Dat geldt zeker ook voor het COR-werk. Prof. Dr.. Kreiken, president-commissaris van Ahold stelde onlangs in een gesprek met de COR, dat een centrale onderne mingsraad een variëteit aan kwaliteit, kennis en kunde zou moeten hebben. Daar ben ik het volledig mee eens. Al leen kun je de OR'en niet verplichten om bepaalde personen naar de COR af te vaardigen. Toch zou de COR er goed aan doen om een profiel van de ideale raad op te stellen. Dat zou er dan via het voorzitters-secretarissenoverleg toe kun nen leiden dat die gewenste variëteit er inderdaad komt. Het samenstellen van de COR zou mijns inziens ook minimaal een half jaar later moeten plaatsvinden dan de OR-verkiezingen. Dat is welis waar een inbreuk op het normale pro ces, maar dat zou bijzonder gunstig zijn voor de kwaliteit van de COR." Niet alleen de kwaliteit van de COR, maar ook die van de verschillende OR'en gaat de nieuwe secretaris aan het hart. ,Het probleem is dat het merendeel van de OR-leden nauwelijks weet wat het OR-werk inhoudt. Waar ze zich eventu eel voor inzetten dat weten ze niet eens. Dat is geen verwijt, maar een constate ring. Je kunt niet verwachten dat ieder een overal van op de hoogte is. Een eer ste vereiste is kennis van de wet op de ondernemingsraden. Die wet moet elk OR-lid kennen. Niet alleen naar de let ter, maar ook naar de geest. Tijdens cursussen is het verrassend dat zo velen maar zo weinig weien over die wet. Als de cursusleider dan zegt hoe iets in el kaar zit, dan is het ,,o, ja" niet van de lucht. Ook bij mezelf constateer ik dat. Iedereen bij Ahold is in dienst om het werk te doen waarvoor hij of zij is aan genomen. Dat is voor de meesten ruim schoots voldoende. Om daarnaast ook nog OR-werk te doen is voor velen te veel gevraagd. Mogelijk terecht", aldus Kruyswijk, die zich niet aan de indruk kan onttrekken dat veel van de mede werkers die wel in de OR gaan dat doen om er een zekere schijn van belangrijk heid aan te ontlenen. Een belangrijk instrument voor het ver breden van het draagvlak van de OR'en is volgens Pieter Kruyswijk de opleiding van OR-leden. ,De opleiding van OR- leden is een vreselijk moeilijke zaak. Ze ker als je kijkt naar de korte zittingspe riode van de OR'en. De opleiding zou eigenlijk al voor de verkiezingen moe ten beginnen. Alleen is dan het pro bleem dat je niet weet of je wel gekozen wordt. De opleiding begint nu pas na de verkiezingen en de verkiezingen zijn meestal in april of mei. Daar komt de vakantie direct achteraan. Het duurt mi nimaal een jaar voordat een nieuw OR- lid ingewerkt is. Dan kan er een jaar of anderhalf gewerkt worden en dan be gint de afbouw alweer als voorberei ding op de nieuwe verkiezingen. Daar naast heb je nog het euvel van veel tus sentijds uittredende OR-leden en loop je het risico dat er bij de verkiezingen zeer veel nieuwe OR-leden worden gekozen. Ik pleit voor een langere zittingsperiode. In polibek Den Haag wordt daar overi gens ook al over gesproken. Als ik zo hamer op kwaliteit, kennis, be reidheid, kortom versterking van de OR'en, is dat niet omdat ik vind dat de OR'en krachtiger stelling moeten nemen tegenover de ondernemer. Integendeel. Mijn streven is er meer op gericht dat er snel beter begrip en beter inzicht wordt verkregen op een zo breed mogelijke basis zodat er adequater gereageerd kan worden op datgene wat de onder nemer ter beoordeling aan de OR voor legt. We hebben allemaal een gemeen schappelijk belang op het oog, zowel de ondernemer als de ondernemingsraad, en dat is de continuïteit van de onderne ming. Elk m eigen afweging en op eigen verantwoordelijkheid daaraan werkend." De nieuwe secretaris blijkt voorts weinig ingenomen met de rol die de OR van Albert Heijn speelt in het dagelijks be stuur van de COR. De COR is zodanig samengesteld dat de OR Albert Heijn 3 van de 14 zetels heeft. Alle andere OR'en hebben 1 zetel. Noch het voorzit terschap, noch het secretariaat worden bekleed door een AH-vertegenwoordi ger. De OR Albert Heijn levert slechts de vice-voorzitter. Niets ten nadele van de zittende leden, begrijp me goed, maar van zo'n grote werkmaatschappij mag je toch verwachten dat ze de voorzitter levert. Op basis van het feit dat hij de grootste is zou de OR Albert Heijn altijd moeten proberen om een vertegen woordiger naar de COR te sturen die bereid is het voorzitterschap op zich te nemen." Kruyswijk laat het niet alleen bij kritiek op OR en COR. Ook de achterban moet het ontgelden. Het OR-werk wordt door de achterban niet als zodanig be leefd", verzucht de kritische secretaris, ,er zijn OR-verkiezingen geweest en men gaat weer over tot de orde van de dag. Alleen als er brand is weet men de OR te vinden. Neem bijvoorbeeld de au to- en reiskostenregeling. Toen die aan de orde was liep iedereen weer te hoop. Wat dat betreft verschillen OR-verkie- zingen maar weinig van Tweede Ka merverkiezingen. Dat doortrekkend naar de OR: men heeft gekozen en laat het OR-lid de zaak verder maar uitzoe ken, totdat Zich een calamiteit in de ei gen portemonee voordoet." Onder verantwoording van de COR De OR Distributie zal pas akkoord gaan met uitbreiding van het produktiebestu- ringsproject, als de proef die momenteel in DC Tilburg loopt in de visie van de OR als geslaagd kan worden be schouwd. De OR is zeker niet ontevre den over het verloop van het project, maar heeft wel moeten constateren dat bepaalde elementen niet geheel syn chroon lopen. Wanneer die problemen worden opgelost zijn er volgens de OR geen beletsels meer om het project uit te breiden naar de andere distributiecen tra. Het produktiebesturingsproject, dat vo rig jaar van start ging, is bedoeld om de serviceverlening aan de filialen te opti maliseren. Om dat te bevorderen is het noodzakelijk dat alle factoren die van invloed zijn'op omzet en produktiviteit, zo goed mogelijk bijgestuurd kunnen worden. De proef in Tilburg heeft gevolgen voor het werk van 300 medewerkers. Door de werkwijze te veranderen probeert men meer van de medewerkers gedaan te krijgen, zonder dat er harder gewerkt hoeft te worden. De OR heeft steeds gesteld dat de mate waarin de distributieorganisatie bereid was om medewerkers centraal te stellen in het project bepalend zou zijn voor de acceptatie. Uit gesprekken die de OR heeft gevoerd blijkt dat de medewerkers zich inderdaad bij het project betrokken voelen. Het produktiebesturingsproject zal ook de komende tijd nog de volle aandacht van de OR krijgen.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 11