Een ochtend bij de OR Marvelo Voorzitter Peter Postma: OR-week bijzonder leerproces Gré van der Laan: erelid van de OR lijkt me wel wat pagina 10 Flitsen Rotvraag Verkiezingen In het kader van de reeks OR-portretten bezocht CORRelatie onlangs een ver gadering van de OR-Marvelo in Zaan dam. Het was een korte en zakelijke bijeenkomst, waarbij gesproken werd over medewerkers hagel, over pinda branders en over vrije kieslijsten. Een impressie. De OR-kamer bevindt zich op drie hoog in het Marvelo-gebouw en kijkt uit over Zaandam-Oost. Het is nog koud om 9.00 uur. Een gure noord-ooster rammelt aan het raam. De radiator staat dicht. Het euvel is echter snel verholpen. Een hall uur later is het bloedheet. De venti lator moet uitkomst bieden. Een be scheiden briesje brengt verkoeling. ,Het tocht als de vellen", protesteert OR-lid Gré van der Laan. Het apparaat wordt uitgezet en het wordt weer al lengs warmer. Dat geldt niet voor de ge moederen. Die blijven tijdens de verga dering onverhit. De beraadslagingen verlopen in kalme en ontspannen sfeer. Zoals gebruikelijk komen de notulen van de vorige vergadering aan de orde. OR-lid Henk Warnier wil weten waar de letters 'w.s.' voor staan in de zin:,De verkiezingen worden w.s. op l-4-'87 ge houden". Het gaat hier volgens voorzit ter Peter Postma om een afkorting van het bijwoord waarschijnlijk". Een af korting die men overigens vergeefs zal zoeken in de daartoe geëigende naslag werken. Het 'betreft hier een secretariële vrijheid van voormalig notuliste Wil Hi- larius, die er geheel eigen opvattingen op na bleek te houden inzake het afkor ten van woorden.,,Ze had wel meer ei gen afkortingen", aldus de voorzitter, die eraan toevoegt dat deze eigenaar digheid niet de reden was voor haar af treden als notuliste. ,Ze is ergens an ders gaan werken", verduidelijkt hij. Punt 5 van de agendameldt het item: „gewijzigde werktijden pasta/brande rij". Uit een bijlage blijkt dat de brander capaciteit van de pastabranderijdoor de capaciteits verhoging naar 150 potten per minuut, te klein is geworden. Om het vele overwerk te vermijden, stelt de leiding voor om voortaan in twee ploe gen te werken. De brander in de och tenddienst zal van 6.00 tot 14.30 uur werken, die in de middagdienst van 12.00 tot 20.30 uur. De storter zal in dat geval werken van 11.00 tot 19.30 uur. De bijlage geeft antwoord op de vraag hoe het kan dat.de overuren wegvallen, ter wijl de produktie gelijk blijft. Besloten wordt om de verantwoordelijke functio naris te ontbieden. COR-lid Niek Ver meulen belt produktiechef Ruud Schou ten met het verzoek om de zaak te ko men verduidelijken. Binnen vijf minuten verschijnfhij in de OR-kamer. ,Dat is het voordeel van het zitten onder één dak", aldus voorzitter Postma. Schouten deelt mee dat er een man bij komt, waarmee de vraag van de OR naar tevredenheid is beantwoord. Op een tweede vraag moet hij het ant woord echter schuldig blijven. Henk Warnier wil weten of er wel rekening is gehouden met de arbeidswet van. 1919. Die wei bepaalt dat er niet te lang aan één stuk door gewerkt mag worden. Er moet op tijd gegeten worden. De storter werkt, volgens het voorstel, van 11.00 tot 19.30 uur. Volgens de wet mag hij niet om half vijf gaan eten, omdat hij dan te lang aan één stuk door werkt. Op z'n laatst moet hij om half vier gaan eten, maar dan komt hij ongelegen in de kan tine. ,Hoe zit dat"? wil Warnier weten. „Daar heb ik helemaal niet bij stilge staan", bekent de chef, wat een rot vraag. Ik vond je altijd een aardige col lega, Henk.Schouten belooft de zaak nader te onderzoeken, waarna de OR in principe akkoord gaai met de advies aanvrage. Punt 6. Verkiezingen OR 1987. Bij de vo rige verkiezingen werkte de ÖR Marvelo niet met kiesgroepen, maar met één al gemene kieslijst. De vraag is of dat vol gend jaar weer zo moet gebeuren. Voordeel van kiesgroepen is dat de OR een betere afspiegeling vormt van de organisatie. Het nadeel is dat er vacatu- bt-f-U-K-ie/cin res kunnen ontstaan in één of meer kies groepen, terwijl andere kiesgroepen wellicht over meerdere geschikte kandi daten beschikken, van wie er dan maar enkele in de OR gekozen kunnen wor den. Vroeger had de OR Marvelo 7 kiesgroe pen. Eén van de redenen om de kies groepen te vervangen door een vrije lijst, was het feit dat er in bepaalde groepen kandidaten met de haren bij gesleept moesten worden, hetgeen niet erg bevorderend werkte voor de motiva tie. Het gevolg van de vrije lijst was wel dat verschillende fabrieken geen verte genwoordiging kregen in de OR. De meningen lopen uiteen. De één wil opnieuw kiesgroepen, de ander stelt dat men bij een vrije lijst beter gemotiveer de mensen krijgt. Voorzitter Postma spreekt zich uit voor een tussenoplos sing. Hij wil twee kiesgroepen om, zoals hij zegt, „meer produktiegeluid" in de OR te krijgen. Hij blijkt hiermee geens zins te doelen op het geluid van ramme lende potjes pindakaas, zoals OR-lid Co Ackema suggereert. Afgesproken wordt dat de kiesgroepen kwestie in het werk overleg ter sprake zal worden gebracht. De rondvraag levert vervolgens weinig op. Om 12.30 uur sluit de voorèitter de vergadering. Peter Postma zit vanaf 1978 in de OR Marvelo. Hij is momenteel aan z'n der de volle termijn bezig. Toen in 1979 de nieuwe wet op de ondernemingsraden van kracht werd, werd hij secretaris. Halverwege de vorige zittingsperiode werd hij tot de hoogste OR-post geroe pen nadat de vorige voorzitter wegens ziekte moest afhaken. In het „dagelijks leven" is Peter Postma inkoper van de Technische Dienst. Wat voor OR is det OR Marvelo? „De Zaanstreek is van oudsher nogal rood en dat vind je bij onze OR terug in de mondigheid. We hebben een redelijk kritische OR. Marvelo bestaat al heel lang. Vanaf het begin is er altijd een overlegorgaan geweest. Bijna alle OR'en die Marvelo in de loop der jaren heeft gehad zijn geconfronteerd met het sluiten van fabrieken. We weten inmid dels redelijk goed hoe we daarmee moeten omgaan." De OR van Marvelo. Staand v.l.n.r. Peter Postma, Margreet Sanders (notuliste), Co Ackema, Henk Warnier, Jan Prent, Gré van der Laan, Nico Vermeulen. Zittend v.l.n.r. Willem Way, Gerda Jansen en Gerda Zwartbroek. Gré van der Laan werkt op de admini stratie van Marvelo. Zij werd in 1984 in de OR gekozen. Waarom is ze in de OR gegaan? „Op aandringen van mijn chef. Die vond dat er iemand van de administra tie in de OR moest. Dat zou hij leuk vinden. Niet dat ik zelf niet enthousiast was hoor. Ik ben erg geïnteresseerd in het wel en wee van het totale bedrijfs- gebeuren." Binnen de OR maakt Gré van der Laan deel uit van de agendacommissie en de opleidingscommissie. Bovendien is ze waarnemend secretaris. Alles bij el kaar betekent dat dat er flink wat tijd in gaat zitten. „Het kost ontzettend veel tijd. Dat is de schaduwkant van het OR-werk. Als je vooruit wilt komen heb je eigenlijk geen tijd voor dingen naast je werk. Voor mij geldt dat niet zo. Ik hoef geen carrière meer ie maken. Als gewoon OR-lid mag je 20% van je tijd vrijmaken voor OR- werk, maar in de praktijk is dat foch vaak moeilijk te realiseren. Ik schuif het OR-werk regelmatig voor me uit, omdat mijn werk op de administratie nu een maal voor gaat. Vaak doe ik ook OR- werk in mijn vrije tijd. Het lezen van de stukken bijvoorbeeld. Dat vind ik niet erg." Wat heeft haar het meest getroffen als OR-lid? „De reorganisatie van Marvelo. De hele zaak is hier op z'n kop gezet. Voor de OR was dat moeilijk omdat de mensen die we vertegenwoordigen vaak heel ver schillend op de veranderingen reageer den. De mensen moesten zich aanpas sen en dat gaf veel problemen. Je zat er als OR tussenin, en dat zitten we eigen lijk nog. De reorganisatie is nog niet he lemaal rond." Heeft ze nog wensen met betrekking tot de OR? „Wensen? Ja, ik zou vrijgesteld willen worden zodat ik me helemaal zou kun nen wijden aan het OR-werk, maar ik besef tegelijkertijd dat het niet haalbaar is." Stelt het OR-lid zich volgend jaar her kiesbaar? Dat zal moeilijk gaan, want ik ga in de VUT. Of dat een reden is de OR te verla ten? Daar vraag je me wat. Ik zal het er eens met de voorzitter over hebben. Misschien kan ik als erelid in de OR blij ven. Dat lijkt me wel wat!" Hoe ontwikkelt het OR-werk zich? „Het wordt er niet eenvoudiger op. De OR wordt steeds onherkenbaarder voor de achterban. We praten over investe- ringsvoarstellen en beleidsplannen. Dat zegt de achterban zo weinig. Vroeger praatte je over koffiekamers. Dat is nu iets voor het werkoverleg. Dat is daar èen beter platform voor. Het OR-werk wordt eigenlijk steeds moeilijker en steeds minder herkenbaar. Heeft dat consequenties voor de op komst bij de verkiezingen? „Nee. Over opkomst hebben we nooit te klagen. Dat komt omdat iedereen elkaar kent hier. Dat is het voordeel van het zitten op één plaats." Wat was het belangrijkste onderwerp waar de OR de laatste jaren mee ge confronteerd is? Voor mij was dat het sluiten van de chocoladefabriek in 81/82. De meningen van de OR-leden zijn hierover nog altijd verdeeld. Nog altijd vragen mensen zich af of het wel een juiste beslissing is geweest. Het was één van de weinige keren dat we met externe deskundigen aan de gang zijn geweest." Valt het voorzitterschap goed te combi neren met zijn eigenlijke taak? „Als inkoper van de Technische Dienst heb ik een solistische functie. Vervan gen is daarom moeilijk. De eerste vijf, zes jaar ging het makkelijker dan nu met die reorganisaties en de voortschrij dende ADV. Het wordt steeds moeilij ker. Je moet steeds meer in je vrije tijd doen. En als voorzitter moet je natuurlijk toch al meer dingen doen. Je moet meer achter zaken aan. Gelukkig staat mijn chef volledig achter het OR-werk. We stemmen alles op elkaar af en dat lukt prima." Geen spijt? „Nee, ik heb er zeker geen spijt van. Het OR-werk ben ik deels als hobby gaan beschouwen en dat lukt. Van tevoren heb ik niet geweten dat het zo interes sant zou zijn. Natuurlijk zijn er ook te leurstellingen, met name als je ideeën geen gestalte krijgen. Af en toe moet je flink slikken en weer doorgaan. Het OR- werk is een bijzonder leerproces voor je algemene ontwikkeling. Alleen het ge brek aan tijd is een probleem. Als we meer tijd zouden hebben, dan zouden we. een heel eind verder komen. Tijdge brek is de grootste handicap van onze OR." Zit er nog een volgende termijn voor hem in? Zoals ik er nu over denk wel. Er ligt nog steeds een schone taak voor de OR om de medezeggenschap te brengen waar hij thuishoort. Onze scheidende directeur Jan Andreae heeft veel goed werk gedaan en strakke lijnen uitgezet.- De posities zijn bepaald. Het wordt nu weer tijd om aan een betere samenwer king te werken. Een belangrijke taak voor de OR in de toekomst is ook het beter betrekken van de achterban bij de besluitvorming

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 10