Aline Gerssen: kadertekort rampzalig voor bedrijf OR-AH akkoord met nieuw ADV- voorstel Joke Schmale: verschrikkelijk leerzaam John Drieshen: OR-werk is ook werk Flitsen pagina? Secretaris weg bij COR COR-secretaris Aline Gerssen heeft de COR verlaten. Ze is onlangs begonnen aan een interne opleiding en heeft geen tijd meer om de secretaristaak te vervullen. ,,Ik heb al mijn energie nodig om de nieuwe uitdaging aan te pakken." Behalve de COR verliet ze ook de OR-AH, waarin ze bij de OR- verkiezingen van mei 1984 werd gekozen. Per 1 augustus 1985 volgde zij Mon Pieters op als COR-secretaris. Na acht maanden stopte ze ermee. COR- Relatie sprak met haar. Hoe kijk je terug op je secretarisschap? Het is een hele interessante baan. Ik ben met ontzettend veel mensen in aanraking gekomen en ik heb daardoor een veel beter beeld gekregen van het bedrijf. Het is jammer dat ik het COR- werk moest laten schieten. Ik was eigenlijk net ingewerkt. Betere kijk Voldeed het COR-werk aan je verwach tingen Ik stond vrij onbevangen tegenover het werk. Wel had ik verwacht dat ik een betere kijk op Ahold zou krijgen en dat is uitgekomen. Verder had ik verwacht dat ik voor veel nieuwe dingen zou komen te staan en ook daarin ben ik niet teleurgesteld. Ik ben vorig jaar vrij onverwachts secretaris geworden. Het leek me heel interessant en dat is zonder meer uitgekomen. Wat vond je het interessantste? De samenwerking met mensen van andere disciplines. Het aardigste is om met mensen samen te werken en op die manier positieve dingen naar boven te halen. Maar het is natuurlijk moeilijk om na een half jaar te zeggen: dit en dat is aan mij te danken. Je doet het tenslotte altijd samen met anderen. Ik ben ook intensief bezig geweest met motivatie en betrokkenheid. Nog steeds trouwens. Dat is me op het lijf geschreven en daar zal ik me ook mee blijven bezighouden. Hoeveel tijd besteedde je aan het OR- werk? Ik was meestal drie dagen in de week bezig met COR-werk en daarnaast nog één dag met werk voor mijn eigen OR, waar ik deel uitmaakte van de werkgroep Sociaal Beleid. Bij de COR zat ik in de werkgroep Arbeidsvoorwaarden en Sociaal Beleid. De overige tijd was ik werkzaam als Joke Schmale is hoofdcaissière in filiaal 1274 in Gouda. Ze werkt vanaf 1971 bij Al- bert Heijn. Twee jaar geleden kwam ze na tussentijdse verkiezingen in de OR-AH. Waarom is ze in de OR gegaan? ,Er was in onze kiesgroep een plaats vrijgekomen en ik wilde meer inzicht in het bedrijf krijgen."Na een gesprek met de secretaris heb ik me toen verkiesbaar gesteld." Valt het OR-werk haar mee? Nu wel. Ik heb ongeveer een jaar no dig gehad om goed op de hoogte te ra ken. Toen ik erin kwam, wist ik niet wat het OR-werk allemaal inhield. Dit is mijn tweede jaar in de OR en ik kan zeggen: het is verschrikkelijk leerzaam. Ik zit in de werkgroep Operations en daar houden we ons o.a. bezig met au tomatisering. Dat boeit me zeer. Het is interessant, maar ook erg moeilijk. Wat moet er volgens haar veranderen in de OR? ,Het kan natuurlijk altijd beter, maar door de opsplitsing in werkgroepen functioneert de OR volgens mij prima. In zo'n werkgroep van zeven kom je als OR-lid ook veel beter tot je recht dan in een vergadering met 25 mensen." Hoeveel tijd besteedt ze aan het OR- werk? ,,Dat is heel verschillend. Meestal één dag in de week en daarnaast nog vaak 's avonds. Dat is voor mij geen enkel punt. Het is in ieder geval erg belangrijk commercieel telefoniste bij de Albert Heijn Groentecentrale in IJsselmuiden. Flexibel Wat is het verschil tussen OR en COR- werk? De zaken waar je in de OR mee te maken krijgt zijn minder afstandelijk. De problemen zijn makkelijker herkenbaar. Het COR-werk is abstract. De problemen stijgen uit boven de werkmaatschappijen. Het staat verder van je af, maar het is daarom niet minder interessant. Over welke eigenschappen moet een COR-secretaris beschikken Een COR-secretaris moet alert en op de hoogte zijn, moet de organisatie en de mensen goed kennen of leren kennen. De secretaris moet goed kunnen communiceren', moet flexibel zijn, moet het werk leuk vinden en moet betrokken blijven bij de achterban. En dat laatste is nu juist zo moeilijk want je raakt als COR-secretaris steeds meer vervreemd van de mensen die je vertegenwoordigt, omdat je weinig tijd overhoudt om contact met ze te houden. Is dat contact belangrijk? dat je BL achter je staat. Het gebeurt re gelmatig dat je de stukken pas op het laatste moment krijgt. Om je zaken dan toch nog goed voor te bereiden, is het vaak nodig, dat je er direct tijd voor vrij kunt maken. Mijn BL is daar gelukkig erg soepel in." Stelt ze zich bij de komende verkiezin gen herkiesbaar? Dat ben ik zeer zeker van plan. Ik heb eigenlijk al een jaar verloren met inwer ken. Om de vruchten van die inwerkpe- riode goed te kunnen plukken is een nieuwe termijn noodzakelijk. Ik zal dan ook zeker proberen om er nog drie jaar aan vast te plakken." Ja, want op de werkvloer gebeurt het allemaal. De winstgevendheid van het bedrijf wordt voor een groot gedeelte bepaald door de mensen die het werk moeten doen. Door hun motivatie en betrokkenheid kunnen we ons onderscheiden inde markt, zodat we een gezond bedrijf kunnen blijven. In deze tijd van arbeidsduurverkorting en kostenbesparingen wordt steeds meer geprobeerd de loonsom te drukken. Aan de ene kant door een beter gebruik van uren en de aanschaf van technische hulpmiddelen, aan de andere kant door het inhuren van goedkope" medewerkers. Voor het rendabel functioneren van ons grote bedrijf kan dat laatste rampzalig zijn. Ondersneeuwen Hoezo rampzalig? Zonder gekwalificeerd personeel dat de verantwoording voor het werk kan dragen, of dit werk nou de administratie, de kassagroep of de AGF-afdeling is, is een modern bedrijf in mijn ogen niet meer te runnen. Er moet daarom gezorgd worden voor een goede kaderbezetting. Kwaliteit brengt hier z'n geld op. Verder zou er meer aandacht aan mensen gegeven moeten worden. Hoe ze werken, welke ideeën ze hebben enz. Ook daar kan de leiding van leren, want mensen hebben vaak heel goede ideeën over hun eigen werkplek. Daarom achterbanlid: heb je een leuk idee of misschien zelfs een heel goed idee, zorg dat het niet ondersneeuwt. Kom op voor jezelf, want jij bent de deskundige op je eigen werkplek. Wat was je laatste bestuursdaad voor de COR? Het schrijven van het jaarverslag van de COR. Dat was het laatste wapenfeit. Bestaat de mogelijkheid dat je m de toekomst ooii nog eens terugkeert in het OR-werk? Dat zou best eens kunnen. Of de COR op de huidige manier blijft functioneren weet ik niet. Met de huidige geluiden van verdergaande decentralisatie zou het kunnen dat ook de organisatievorm van OR'en en de COR verandert. Ik blijf in ieder géval de OR volgen en zal daarin eventuele geluiden vanuit de achterban laten horen. John Drieshen zit twee jaar in de OR. Hij is assistent-bedrijfsleider in filiaal 1006 in Amsterdam. Sinds kort maakt hij namens de OR-AH ook deel uit van de COR. Dertien jaar geleden zat hij ook al eens in de OR en de COR. Wat zijn de verschillen tussen de OR toen en nu? ,,Jë moest 13 jaar geleden veel meer in je eigen tijd doen. Dat is nu beter gere geld. De tijd die je besteedt aan OR- werk wordt nu betaald uit een apart potje. Het drukt niet meer op het filiaal. We hebben nu werkgroepen, waardoor we sneller en beter problemen kunnen signaleren en oplossen. De OR is tegen woordig ook veel meer geaccepteerd binnen het bedrijf. Daarnaast is de OR nu kritischer en zijn de leden meer ge motiveerd dan 13 jaar geleden. Waarom ging hij indertijd uit de OR en zit hij er nu weer in? ,Het ging indertijd ten koste van mijn werk. Ik moest ergens voor kiezen en in het filiaal moet je nu eenmaal je brood verdienen. Ik was sectorchef en gaf lei ding aan 1.000 uren. Door Leifo is dat nu teruggelopen, zodat ik tijd over hield. Daarom heb ik me weer beschikbaar gesteld voor de OR. De OR vormt nu een welkome aanvulling. Ik heb me ook altijd al enorm betrokken gevoeld bij wat er in het bedrijf gebeurt. Je kan al leen in de OR als je de ruimte krijgt. Dat is heel belangrijk. OR-werk is ook werk. Voor de lopende termijn heb ik goede afspraken gemaakt. Het OR-werk kun je er niet zomaar bij doen als je chef en je collega's niet een deel van je werk over nemen. Behalve vice-voorzitter van de OR, ben ik ook voorzitter van de werk groep Finecom, lid van de agenda- en van de verkiezingscommissie en in de COR maak ik deel uit van de werkgroep arbeidsvoorwaarden/sociaal beleid. Dat vraagt een hoop tijd. Ik heb de af- Onder verantwoording van de COR De OR-AH is na raadpleging van de achterban akkoord gegaan met een nieuw voorstel van de directie inzake de AD V-opname voor Albert Heijn-mede- werkers op het hoofdkantoor. Een eer der voorstel vond geen instemming bij de OR. Met name de daarin opgeno men bepaling dat de HK-medewerkers in de zomerperiode één uur ADV per dag dienden op te nemen, stuitte op be zwaren. In het nieuwe voorstel is be paald dat de HK-medewerkers dit jaar vier verplichte ADV-dagen moeten op nemen, te weten: de dag na Hemel vaartsdag en de drie werkdagen tussen Kerst en nieuwjaar. De rést van de ADV-uren zal, net als vorig jaar, in overleg geroosterd worden in blokken van minimaal vier uur. Met het ADV- voorstel voor het overige Albert Heijn- personeel was al in een eerder stadium akkoord gegaan. spraak gemaakt dat ik twee dagen per week in het filiaal ben. De rest van de week besteed ik aan OR en COR." Valt het OR-werk hem mee? ,Ja. De grootste meevaller was dat we na de verkiezingen in 1984 meteen een hele week met de nieuwe OR het bos ingingen". Mede daardoor hebben we nu een sterke OR. Je kent elkaar veel beter. Dertien jaar geleden kende je el kaar na drie jaar amper. Ik had niet ge dacht dat we als OR al zover zouden zijn." Stelt hij zich volgend jaar verkiesbaar? Wat betreft de COR weet ik het nog niet. Dat hangt er sterk vanaf hoe het in het filiaal gaat. Ik heb nu afspraken ge maakt tot de verkiezingen. Als het ech ter op grote moeilijkheden blijkt te stui ten, dan wordt het moeilijk. Ik zou graag verder willen als COR-lid, maar dan zal ik eerst weer nieuwe afspraken moeten maken in het filiaal. Voor de continuïteit van de OR is het belangrijk dat er een aantal oude OR-leden blijft zitten, zodat de nieuwe OR meteen de draad weer kan oppakken."

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 7