Een dag bij de OR-AH Wij willen ons huiswerk graag goed doen INVLOED COR Akkoord autoregeling Ruud de Jong: niet zinloos pagina 6 Flitsen Niets van dit alles ff Filmzaal HK. De ondernemingsraad van Albert Heijn vergadert. De luid sprekers kraken. Buiten hangt een hardnekkige mist. Om 10 uur is nog maar de helft van de OR aanwezig. De voorzitter besluit nog even te wachten. „Beginnen hoor. Mijn winkel gaat ook om negen uur open. De klanten wach ten niet", meent één van de aanwezi gen. Zijn buurman kijkt vorsend rond en merkt triomfantelijk op: ,,Je ziet ze ker wel welke werkgroep het best ver tegenwoordigd is." De repliek komt snel: „Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit beste man!" Die zit. Als een uit elkaar geslagen wielerpelo- ton druppelt de rest van de raad in de loop van de morgen binnen. Om kwart over tien opent de voorzitter dan toch de vergadering. Het is het begin van een uitputtende vergaderdag. Pas na half zes valt de laatste hamerslag. COR-Re latie hield het een dag vol bij de OR-AH. Kanjer Half elf sluipt het OR-lid Ruud de Jong op zijn tenen de vergaderzaal binnen. Zijn aanwezigheid blijft echter mei lang onopgemerkt. Bij de behandeling van het dikke pak in- en uitgaande correspondentie dat elk OR-lid ter informatie thuis heeft gekregen, bekent hij dat het hem een hele avond heeft gekost om de zaak door te nemen. Het U zal wel gedacht hebben bij het le zen van het vorige nummer: „Waar is Achterban gebleven?" Was hij te kritisch en mag hij niet meer van de COR? Werden soms zijn wandel gangmethodes niet op prijs gesteld of is hij er gewoon mee opgehouden en heeft hij zich weer geschaard in het legioen der zwijgers? Gewoon een paar dagen vakantie genomen, daardoor niet gespitst ge weest op het (C)OR gebeuren en de beurt is voorbij. Voor de COR wel ge lukkig want nu kon de ruimte opge vuld worden met iets zinnigers. Er begint nu toch al ruimtegebrek te ko men. Mijn tijd eens nuttig besteed om een onderzoek naar de OR en zijn bevoegdheden door te worstelen. Taaie kost waarbij het soms tijden moeilijk was om de ogen open te houden. En wat blijkt? Invloed van de OR op de besluitvorming is over het algemeen niet groot; alleen t.a.v. het sociaal beleid is sprake van een re delijke invloed. Je zal dan zeggen wat is de functie van de OR nu nog. Maar het blijkt dat hij toch meer in vloed heeft dan de vakbeweging. Voor de COR was er nog een mooie uitspraak dat de adviesaanvragen in alle gevallen pas bij de OR worden ingediend als de directie in principe een besluit genomen heeft. Ik wilde wel eens weten hoe dit bij Ahold het geval was en dus heb ik de COR- voorzitter gebeld. „Dat is misschien bij al die andere bedrijven zo, maar niet hier hoor.Met deze uitspraak geen genoegen genomen en ik heb hem om een aantal voorbeelden ge vraagd. „Ja, daar vraag je mij wat, ik zal daar eerst eens over moeten denken, mompel, mompel, mompel. Ja, als ik een voorbeeld noem en jij gaat het.uitzoeken, en het blijkt niet zo te zijn, dan sta ik voor aap. Nee Achterban, ik kan het je niet een, twee drie vertellen, maar als zoiets zich voordoet, bel ik je meteen." Jan Achterban blijkt dat zijn fysiek ernstig heeft moeten lijden onder de omvang van het pak papier. ,Ik werd er niet goed van", zo verklaart de laatkomer, die wel eens zou willen weten waarom de OR-leden met zo'n leeslast worden opgezadeld. „Maar we hebben in de vorige vergadering juist afgesproken dat jullie alles zouden krijgen", antwoordt voorzitter Martin van 't Hazeveld. De Jong: „O, dan heb ik niets gezegd. Het grootste deel van de ochtend wordt in beslag genomen door een presentatie van Leon Kratsborn van het Bureau Ondernemingsraden. Hij houdt een pakkend betoog over het actuele onderwerp Motivatie en Betrokkenheid". Om de materie te verduidelijken maakt hij regelmatig gebruik van sprekende voorbeelden uit zijn eigen gezinsleven. Wij moeten zelfs vernemen dat spreker getrouwd is met „een kanjer van een wijf". 's Middags begint de vergadering pas echt. Stevige discussies worden niet gemeden. Steekhoudende argumenten worden over tafel geslingerd. De werkgroep Finecom claimt een externe deskundige, om de jaarcijfers beter te kunnen doorgronden. „Wij willen ons huiswerk graag goed doen. Straks zeggen ze: Die werkgroep heeft er weer niets van gemaakt. We willen ons er niet met een Jantje van Leiden vanaf maken. Daarom hebben we een externe deskundige nodig." Het dagelijks bestuur denkt er anders over. „De werkgroep functioneert prima. We zijn alleen voor een externe deskundige als zou blijken dat jullie geen volledige opening van zaken krijgen.De discussie is fel, maar men komt er uit. De werkgroep krijgt ten slotte zijn zin. Er komt een deskundige, maar de directie zal van tevoren op de hoogte gesteld worden. Boeren Omdat de behandeling van het wetsvoorstel inzake de winkelsluitingswet in de Tweede Kamer is verdaagd, heeft de OR alsnog de mogelijkheid om een standpunt naar buiten te brengen. Het voorstel is om hiervoor een ad-hoc commissie in het leven te roepen, bestaande uit twee afgevaardigden van elk van de drie werkgroepen. Van de werkgroep Operations melden zich spontaan vier leden aan. Twee teveel. De voorzitter van de werkgroep wijst daarop twee vrijwilligers aan. Deze daad vindt echter allerwege afkeuring vanwege het geringe democratische gehalte. Voorzitter Van 't Hazeveld besluit dat de werkgroep het na de vergadering onderling maar moet uitmaken. „Anders blijven Jullie hier als een stelletje zoemende bijen door elkaar heen vliegen.Met kracht blaast de voorzitter de rook van zijn Brandaris- shaggie de zaal in. Tijdens één van de pauzes laat hij weten dat de sfeer in de OR doorgaans goed is. „De betrokkenheid is ook behoorlijk groot. Het enthousiasme zit er zeker in. We worden ook steeds kritischer. Dat is een goede zaak. Na de verkiezing van 1984 was 80% van de OR-leden nieuw. Ze zijn nu redelijk ingewerkt. Er wordt meer initiatief getoond en er wordt minder over details gepraat. Agendapunt 12. De notulen van de vorige overlegvergadering worden behandeld. Het gaat snel. In razend tempo vliegt de voorzitter er doorheen. Wie zijn zaken thuis niet heeft voorbereid, kan het schudden. Blijkens de notulen stelde de afgevaardigde Ruud de Jong tijdens de overlegvergadering van 4 februari de volgende vraag: - Op dit moment zijn er stakingen in Duitsland voor looneisen in plaats van ADV. Hoe staat de directie van Albert Heijn hier tegenover? Het antwoord van directiewege op deze vraag luidde, blijkens dezelfde notulen, als volgt: - Als dat ook de tendens wordt in Nederland (diverse bedrijven zijn al overgegaan tot werkweekverkorting) zal Albert Heijn hierop in moeten spelen. De vragensteller moet achteraf tot zijn spijt constateren dat dit allerminst als antwoord op zijn vraag kan worden beschouwd. Als de achterban dat leest dan denken ze ook: Wat een stelletje boeren die OR-leden." Hij vermaant zijn leden om voortaan beter op te letten, opdat de directie ook daadwerkelijk antwoord geeft op de vragen. Kei-kapot Half zes. Tijd voor de rondvraag. Wim Braun wil weten waar het jaarverslag van de OR blijft. Secretaris Gijs Spaargaren meldt dat hij het verslag volgende week gereed hoopt te hebben. „Met dien verstande dat het eerst ter goedkeuring naar de commissie Public Relations moet.OR-lid Loek Goes: „Daar zit je zelf in, dus dat zal wel goedgekeurd worden. Het laatste agendapunt belooft ons een evaluatie. „Wie waagt zich aan een evaluatie van deze lange en hete vergadering?" vraagt de voorzitter. Het is wederom OR-lid Ruud de Jong die het woord neemt: „Het kon een stuk korter", stelt hij vast. .Misschien zouden we wat meer op moeten letten om gezever tegen te gaan. Ik vond het erg rommelig en vermoeiend. Ik ben kei-kapot. De COR heeft positief geadviseerd in zake de voorgestelde wijzigingen in de nieuwe autoregeling van Ahold. De be langrijkste wijziging bestond hieruit dat de regeling voor privérijders, die aanvankelijk was geschrapt, alsnog is opgenomen in de nieuwe regeling, zij het in aangepaste vorm. In het oor spronkelijke voorstel zouden alle me dewerkers die in de regeling vallen, auto's moeten gaan leasen. Om uiteen lopende redenen, waaronder belas tingtechnische, stuitte dit voorstel op bezwaren bij de privérijders, zoals o.a. bleek tijdens een drietal hoorzittingen die over deze kwestie werden gehou den. Mede op initiatief van de COR blijft de regeling voor de privérijders in aangepaste vorm bestaan. Werkne mers die voor het eerst van de autore geling gebruik gaan maken, kunnen nog slechts leasen, terwijl leasers niet meer naar de privéregeling kunnen overstappen. Ruud de Jong werd in 1984 in de OR gekozen. Hij is bedrijfsleider in filiaal 1049 in Tilburg. „Ik heb het belang van de OR altijd goed ingezien. Toen er een plaats vrij kwam in de OR, heb ik eerst andere collega's proberen te interesseren. Dat lukte niet. Daarom heb ik mezelf maar kandidaat gesteld en zo de eer aan me zelf gehouden. Ze hebben allemaal de mond vol over inspraak, maar als ze dan in de OR medezeggenschap kun nen krijgen, dan gaan ze er niet in. Daarom ben ik er juist wel ingegaan." Bevalt het? „Op sommige momenten wel, op ande re niet. Het kost vaak veel tijd en ener gie, maar ik doe het over het algemeen erg graag. Het is geen zinloos werk. De achterban weet niet hoeveel invloed we hebben. Dat is niet over te brengen. Dat zie je alleen als je er zelf inzit Wel vraag ik me zo nu en dan af: zijn we wel goed bezig?" Is de OR-AH kritisch genoeg? „Op bepaalde momenten wel, maar we zouden af en toe best wat lastiger kun nen zijn. Positief lastig wel te verstaan. We zijn eigenlijk heel vriendelijk. Het zou geen kwaad kunnen als we wat kri tischer zouden worden. Ook gezien de achtergrond van het bedrijfsbelang. Ambieert hij een tweede termijn? „Nee, zoals ik er nu over denk niet. Ik heb er straks drie jaar lang een hoop energie ingestoken, daarna een collega maar weer eens. Niet omdat ik moe zou zijn, maar je weet toch een aantal din gen in je filiaal niet goed meer. Ik wil de dingen volgend jaar weer eens op een rijtje zetten. Niet dat het slecht gaat, maar voor mijn gevoel hè. Je moet hele goede afspraken maken, zodat je niet alleen weg kan, maar ook het gevoel hebt dat je weg kan. Anders krijg je het heel moeilijk. Ik raad iedereen aan die in de OR wil: Maak van tevoren goede afspraken met je directe chef en eventu eel je vervanger. Die moet achter je staan. Dat is heel belangrijk. En in mijn geval is dat goed geregeld. Ruud de Jong zorgt soms voor een ko mische noot tijdens de vaak lange ver- Inderdaad. Dat wordt me niet altijd in dank afgenomen, maar zo zit ik nu een maal in elkaar. Af en toe zijn de discus sies zo zwaar, dat ik er niet goed van word. Dan denk ik: laten we nou effe lachen." Heeft hij nog wensen? ,Ja. Er moet nog veel aandacht ge schonken worden aan de communica tieve vaardigheden van de OR-leden. De discussie verloopt vaak moeizaam, waardoor mensen soms vroegtijdig af haken tijdens de discussie.

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 6