Etos-campagne in volle gans Nieuwe telefooncen trale 26 mei in bedrijf Het vriendelijke verschil Nieuw potje bij Fonds Bijzondere Voorzieningen Flitsen pagina 5 „Service en advies wor den weer op prijs ge steld. Een vriendelijke behandeling staat hoog op het boodschappen lijstje van de consu ment. En dus is het lo gisch dat we daar meer nadruk op gaan leg gen." Zo motiveerde Etos-directeur Jeroen Hunfeld de nieuwe koers die Etos drie maanden geleden on der het motto „Etos, Het Vriendelijke Ver schil" is ingeslagen. Door veel nadruk te leggen op service en advies hoopt Etos zich nog sterker te onder scheiden van de con currentie. Het zwaarte punt van de actie ligt op het motiveren van de medewerkers in de filialen. De campagne zal nog jaren duren. Hoewel het nog te vroeg is om conclusies te trekken, waren de eerste reacties voor het merendeel bijzonder positief. „Een goed be gin is nog altijd het hal ve werk", stelde Jeroen Hunfeld tevreden vast. Loes Haasdijk De campagne ging op 17 maart wervelend van start. Alle Etos-bedrijfsleiders kwa men bij elkaar op speciale districtsvergaderingen, waar ze behalve op Etos-taart ook werden getrakteerd op uit gebreide informatie over de actie. Na afloop van de bij eenkomsten keerden ze met een enorm pakket hulpmid delen terug in hun filialen, waar ze op hun beurt de me dewerkers informeerden. Dat pakket bevatte o.a. een flip-over-tafel-standaard met foto's en een bijbehorende geluidscassette waarop Loes De 15 jaar oude telefoon centrale op het Ahold- hoofdkantoor wordt mo menteel vervangen door een hypermoderne, chip- gestuurde digitale tele fooncentrale. Technici van de PTT zijn al weken lang bezig met het monte ren van de apparatuur, het trekken van kabels en het tot stand brengen van nieuwe verbindingen. Oude telefoontoestellen zullen worden vervangen door nieuwe en de mees te nummers zullen wor den gewijzigd. Maandag 26 mei moet alles klaar zijn. Vanaf die dag zul len Ahold-medewerkers in de kantoren aan de Westzij de. aan het Ankersmidplein en in de Bonkelaar alsmede de medewerkers bij Ahead, Marvelo en DC Zaandam, ge bruik kunnen maken van de nieuwste faciliteiten op het gebied van de telefonie. „De oude centrale stamt nog uit het stenen tijdperk van de telefonie", aldus de heer F. van der Boor, hoofd van de afdeling Kantoordiensten en als zodanig nauw betrok ken bij de vervanging van de centrale. „Hij werkt nog met relais. Het is een zogenoem de analoge centrale. Erg me; chanisch. Hij heeft alleen de Haasdijk en Michiel Beijshui- zen het hoe en waarom van de actie uitlegden. Verder bevatte het pakket een win kelagenda met weekmotto's, notitiebloks, het eerste deel van een serie informatieboe- ken en de eerste editie van de opzienbarende campag nekrant „Etos Team Jour naal". Inmiddels zijn de filia len ook uitgerust met pla fondhangers en schapkaar- ten met teksten als: „Een produkt proberen? Stel ons uw vraag. We helpen u graag!" Dat is echter nog niet alles. Gedurende de hele campagne zullen de Etos- medewerkers zo nu en dan bij wijze van gebaar ca- functie om gesprekken door te geven. Daar houdt het ei genlijk mee op. Technisch is de centrale zo goed als ver sleten. Er zijn veel storingen en nummers zijn regelmatig geblokkeerd. Hij is echt op. We zijn hard aan een nieuwe toe." De oude centrale bevindt zich in zijn geheel op het hoofdkantoor aan het An kersmidplein. Van daaruit lo pen dikke kabels naar andere Ahold-vestigingen in Zaan dam. In geval van een kabel breuk zou dat tot isolatie van één of meer onderdelen ge leid kunnen hebben. De nieuwe centrale kenmerkt zich daarentegen door een decentrale opzet. In de di verse Zaandamse vestigin gen worden als het ware kleine centrales geïnstal leerd: zelfstandige units, met eigen in- en uitgaande lijnen. De units worden zo gescha keld dat ze vanuit het hoofd kantoor bediend kunnen worden. Bij een kabelbreuk of een andere storing kun nen de units volledig zelf standig opereren, zodat de vestigingen bereikbaar blij ven. De heer Van der Boor: „Dat is ook één van de rede nen waarom de meeste ge bruikers een nieuw nummer krijgen. We delen het nu zo deautjes uitdelen. Een zak doekje bijvoorbeeld, voor als klanten lopen te snotte ren. Of een regenkapje met het campagnelogo. als het plotseling begint te regenen. Een verfrissingsdoekje bij extreme warmte. Of een Etos-zakje met dropjes. De klant moet daardoor het ge voel krijgen dat er aan hem gedacht wordt. Iemand die bij Etos winkelt moet het idee krijgen: daar werken mensen met hart voor hun klanten. Tahamata De geestelijke vader van Het Vriendelijke Verschil is Her man Janssen, Hoofd Opera- in dat de nummers per vesti ging op elkaar volgen. Het hoofdkantoor krijgt bijvoor beeld de nummers tussen 2000 en 3199. Daarnaast kunnen er met de digitale centrale ook veel meer aan sluitingen worden gereali seerd. Op DC-Zaandam heb ben we momenteel 100 aan sluitingen, terwijl er min stens 125 nodig zijn. Straks kunnen er over een paar draadjes honderden lijnver bindingen tot stand gebracht worden. De gesprekken wor den namelijk gecodeerd en in verschillende frequenties over de draden gezonden." De nieuwe centrale zal ook stukken sneller werken. Bo vendien kunnen nummers binnen hetzelfde pand ver huisd worden zonder hulp van de PTT. De gebruikers krijgen vanaf 26 mei in feite de beschikking over een te lefooncomputer. „De hele installatie is supermodern, maar de gebruikers zullen wel de nodige discipline op moeten brengen om het ap paraat de juiste opdrachten te geven", zo meent de heer Van der Boor. Een greep uit de gebruiksmogelijkheden: verkort kiezen - duizend telefoonnummers van vaste relaties kunnen in de centra le voorgeprogrammeerd worden. Gebruikers kunnen tions bij Etos. Enkele jaren geleden was hij ook nauw betrokken bij de actie Klant gericht Denken en Handelen (KDH) van Albert Heijn. Herman Janssen: „We zijn nu een aantal weken bezig en de campagne is tot nu toe goed ontvangen. De hulp middelen worden erg op prijs gesteld. Nu de actie eenmaal gestart is, is het zaak om Het Vriendelijke Verschil zodanig te onderhouden dat het een tweede natuur van ons wordt. Als je weinig weet over de produkten die je moet verkopen dan demo tiveert dat enorm. Dat is o.a. gebleken uit KDH. Daarom is het eerste onderdeel van Het door het kiezen van 5 num mers een verbinding (desge wenst ook internationaal tot stand brengen, automatisch terugbellen - als een intern nummer in ge sprek is kan de gebruiker zich automatisch laten terug bellen. doorschakelen - wanneer een gebruiker tijdelijk op een andere plaats zit kan hij zijn toestel zelf doorschake len naar het tijdelijke num mer. Alle gebruikers krijgen bin nenkort naast een nieuw te lefoonboekje en een lijst met 1.000 verkorte telefoonnum mers, ook een PTT-handlei- ding waarin alle mogelijkhe den worden besproken. Van der Boor: „Het is in ieder ge val duidelijk dat de telefonis tes door de mogelijkheid van het verkort kiezen minder aanvragen te verwerken krij gen. Zij zullen zich daarom meer met service-aspecten gaan bezighouden." Het Fonds Bijzondere Voor zieningen heeft er sinds kort een apart potje bij. Het be treft hier een bedrag dat de heer L. Coren bij zijn af scheid als lid van de Raad van Bestuur, ter beschikking had willen stellen voor een bepaald doel binnen de on derneming. Zoals bekend overleed hij vlak voor zijn Vriendelijke Verschil een educatieprogramma. Dat be staat uit algemene informatie en produktkennis. Elk kwar taal komt er een deel bij. Het programma is opgebouwd uit 5 informatieboeken. Ver der wordt er nu veel aan dacht geschonken aan werk overleg. Dat gebeurde vroe ger heel weinig. Alle mede werkers hebben een notitie blok met Etos-pen gekregen om hun ideeën en proble men op te schrijven en die naderhand als agendapunten op te voeren tijdens het werkoverleg." Eén van de belangrijkste middelen om de campagne te voeden is ongetwijfeld het Etos Team Journaal, dat alle medewerkers ontvangen. In de eerste actieweek ver scheen het blad maar liefst drie maal. Inmiddels is de frequentie teruggebracht naar één keer in de maand. De krant wordt gedrukt in vier kleuren en staat boorde vol reacties, interviews, tips, informatie en actueel nieuws met betrekking tot Het Vriendelijke Verschil. Een mobiel reportageteam trekt er regelmatig op uit om ko pij te verzamelen. In Rotter dam stuitte men in het filiaal aan de Lijnbaan toevallig op de Feijenoord-vedette Simon Tahamata, die onmiddellijk gestrikt werd voor een pak kend interview. „Het Etos- personeel geeft adviezen waar je van op aan kunt. Ze doen het goed en graag. En dat stellen mijn vrouw en ik wel op prijs", aldus Tahama ta. Het blad wordt volgens Herman Janssen graag, snel en goed gelezen. Goedkoop Over de achtergronden van de campagne zegt Herman Janssen: „Etos heeft zich de afgelopen jaren ontwikkeld van discount naar drogisterij en parfumerie-achtige spe- officiële afscheid van de Raad van Bestuur. Op dat moment was er nog geen de finitieve bestemming voor het bedrag bepaald. In over leg met zijn weduwe is on langs besloten om de dona tie onder te brengen bij het Fonds Bijzondere Voorzie ningen. Het geld is bestemd voor personeelsleden die na- ciaalzaak. De formule gaat van prijs- naar service-ge richtheid, waarbij de prijs een belangrijke randvoor waarde blijft. Onze oude zelfbedieningsformule was jarenlang een groot succes. Het toverwoord luidde: goedkoop. Etos sprong eruit door z'n bijzonder lage prij zen. De klanten begonnen echter andere eisen te stel len. In april 1984 ging het slecht met de omzet. Er moest wat aan de formule gebeuren. We kregen toen de E-formule: een rose/- blauwe winkel, met een uit nodigende brede pui. De tourniquets verdwenen, de stellingen werden speelser opgesteld, maar met het as sortiment gebeurde er te weinig. Dat kwam later. Eind 1984 zijn we erin geslaagd een aantal depositaire con tracten te sluiten. Ook ope rationeel gebeurde het een en ander. Er kwam een uren- normeringssysteem en het kostenbewust denken werd op de rails gezet. Bedrijfslei ders kregen een nieuw func tieprofiel. Dat profiel is na der toegelicht op een drie daagse cursus voor de be drijfsleiders. Eén van de on derdelen van die cursus was toen ook „Het Vriendelijke Verschil". Dat werd als slo gan gelanceerd, maar er stond nog niets op papier. Het moest nog helemaal worden ingevuld. We zijn vervolgens in zee gegaan met het reclamebureau Slot Bos. Samen met hen heb ben we de campagne op touw gezet." De nieuwe koers van Etos wordt momenteel krachtig doorgevoerd. De Etos-lei- ding is ervan overtuigd dat goed gemotiveerd winkel personeel de sleutel tot het succes is. Of, zoals Jeroen Hunfeld het formuleerde in het eerste Etos Team Jour naal: „Vriendelijkheid doet honderd keer meer dan een dubbeltje goedkoper." deel hebben ondervonden als gevolg van buitengewone omstandigheden. Het gaat daarbij om hoge kosten die niet verhaalbaar zijn binnen de bestaande regelingen. In dergelijke gevallen kan het Fonds Bijzondere Voorzie ningen besluiten om bij wij ze van gebaar een uitkering te verstrekken. De nieuwe kleine centrale onder) en de oude cntrale in het HK

Personeelsbladen | 1986 | | pagina 5